Emeklilik Konular Bilgisi Olanlardan Rica Ediyorum - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Emeklilik Konular Bilgisi Olanlardan Rica Ediyorum

ikizka
Üye

Toplam 458 yazı
27/03/2011 :  22:52:12 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

konu sonlandırılmıştır teşekkür edrim
Utanma bilmeyen
pişmanlık'da bilmez.

ikizka@hotmail.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul Samsun Antalya  |  Meslek : İthalat / İhracat
ercanerkan
Üye

Toplam 167 yazı
28/03/2011 :  21:43:48  Alıntı
Şimdi , bununla ilgili çok sorular sorulmalı , yanıtlarına görede , yasalardaki uygulamalara denk düşen konumlar tespit edilmeli ,
Şöyleki: eğer memur değilde çalışan kişi ise :
Ne gibi mazeretlerden dolayı ara verildiği önemlidir , örneğin hastalıksa , bunun raporla ispatını ister ,
boşluktan kastedilen ,çalışılmaması gibi bir durumsa : çalışılmayan süre borçlanılamaz maalesef , ama başka bir yerde çalışılmışsa:
eğer başka bir kurum , kuruluş, firma yada neyse , çalışılan yerden ,çalışıldığına dair sigorta gün sayısı ile ilgili ,SGK dan belge alınabilmeli ,
alınamıyorsa , bunun primini yatırmak istesen bile SGK kabul etmez ,
çünkü yasalara göre : çalışılan gün sayısının primini mutlaka işveren ödemeli VEDE resmi evrak olarak kayıtlarda ( SGK) bulunmalı ,
SGK bunu esas alır , yinede SGK dan ilgili birimden bilgi alınması faydalı olur ve bu iki yılı almanızı temenni ederim ,
Saygılar ..
herkese başarılar : )

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
ikizka
Üye

Toplam 458 yazı
29/03/2011 :  19:49:01  Alıntı
syn ercanerkan katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum sanırım bu konuyu gündemde tuttuğumuz süreçte çok faydalı bilgiler olacaktır
Utanma bilmeyen
pişmanlık'da bilmez.

ikizka@hotmail.com

furki
Üye

Toplam 599 yazı
11/04/2011 :  21:42:02  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ikizka
değerli arkadaşlar 1984- 1989tariklerinde kendi işyerimden bağkurluluğum oldu 1989 da kapattım ve 2003 yılında ssk lı olarak devam ettim
1989 --2003 yılları arasındaki gün boşluğum var bu süreler arasında 2 yıl gün almak istiyorum ancak mümkün olmadığı söyleniyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyelerini rica ediyorum

Sayın ikizka arkadaşım,1989-2003 yılları arasında işyeri olan bir tanıdığını mahkemeye vermelisin.Kaç yıl gerekli ise, o kadar yıl çalıştım fakat sigortalı olarak göstermemiş gibisinden.(Tabiiki anlaşmalı ) Masrafları siz karşılayacaksınız.Bunu yapan birinden duymuştum.
Yorum yazmadan önce lütfen okuyun ...
1- N-ok...tala,!!ma +işar:etlerine "dik"(kat ed?in.
2- BüYük hARf kÜçüK haRf OlayıNI atlAMAyın.
3- Bu "Dolar" i$areti de size i$ çıkarmasın artık.
4- Veenönemlisisözcükler arasındaboşlukbırakın.
5- A ma g erek siz bo şluk lar d an k açının.
6- Gösterin özen cümleleri kullanmamaya devrik.
7- Sözcüklari anlaşılur vea dorğu yazen.
8- Bu güzelim Türkçemize foreign wordlar katmayın.
9- In keys yu rayt Ingilis vords, it hez to bi andirsitendibil.
10- Türkçe’deki spesifik kelimeleri İRDELEMEYİN.
11- Narin maillerinizi naciz kibarlığınızla süslemeyiniz efenim.
12- Benim Türkçem mükemmeldir, NARSIST şeyler yazarsanız hemen anlarım.
13- Yazılarınızda kibar olun, meydan okumayın, yoksa sizi harcarım.
14- DiĞer yandan, TÜrkÇe karakter iŞinize geliyorsa yazIp gÖnderin.
15- Yazdığınızı yarım bırakmamaya lütfen özen gös...

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
12/04/2011 :  00:02:10 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
1989-2003 arsındaki 14 yıldan sadece 2 yıl mı almak istiyorsunuz ?

Alıntı Yapılan Metin:
Sayın ikizka arkadaşım,1989-2003 yılları arasında işyeri olan bir tanıdığını mahkemeye vermelisin.Kaç yıl gerekli ise, o kadar yıl çalıştım fakat sigortalı olarak göstermemiş gibisinden.(Tabiiki anlaşmalı ) Masrafları siz karşılayacaksınız.Bunu yapan birinden duymuştum.

Ama işe giriş bildirgesi isteyecekler. 89-91 arası şecilirse henüz otomasyona geçilmediğinden arşivleri muhafaza etmemişler , bilgisayara da aktarmamışlar gibi bir bahane öne sürmek mümkün olsada hakimleri ikna etmek çok zor olacaktır. 89 dan 95 e kadar işe giriş bildirgeleri iki nüsha olup biri işe girende olurdu diye biliyorum. Hadi işe giren kaybetti, SSK arşivinde kayıt yok, hadi arşiv iyi muhafaza edilmedi , işverende hiç kayıt yok (işverenin delil olabilecek bir çok belgesine bakılacak).

Böyle bir dava açılsa ve kayıtların en kötü tutulduğu zaman aralığı şecilse bile hem çok uzun sürer hem çok pahalıya mal olur ( avukat, işyerine kesilecek ceza gibi.) hem de çok zayıf bir ihtimal için mücadele edilmiş olunur. 2 yıl için emeklilikte kazanılacak bir miktar avantaj için değmez, 14 yılı için de işveren ceza rakamları çok yüksek olur gene değmez. Bir işverenin 14 yıl bir elemanını sigortasız çalışrdığını sessizce kabullenmesi pek akla yatkın değil zira.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
12/04/2011 :  00:11:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Eskiden bağkur, isteğe bağlı ve ssk prim ödemeleri sık sık işyeri değiştirmiş çalışanlar için müracatları durumunda bir araya toplanırdı. 89-2003 arası hiç böyle bir işlem yapmadı iseniz ve 89 yılına kadar olan bağkur borcunuzla ilgili hiç bir ödeme işleminede girişmedi iseniz muhtemelen eski bağkur kaydınızın düşmüş olması gerekir. Bu eski donuk kayıtlarda yeniden canlandırma yapmıyorlar. Ama bu aralıktan sadece iki yıl istediğinize göre aralarda bir takım ödemeleriniz olmuştur. En azından bu ödeme tarihlerinizin en eski olan birinden emeklilik hesabınızın yapılabilmesi gerekir.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
arslancan
Yeni Üye

Toplam 18 yazı
18/05/2011 :  16:07:25  Alıntı
1-1989 --2003 yılları arasında vergi veya oda kaydınız varsa buradan bağkurlu olarak borçlanabilirsiniz.ZAten bu bağkur gördüğü anda sizi borçlandıracaktır.
2-Size gün lazım anladım kadarı ile.Ozaman ASKERLİĞİ borçlanın.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Öğretmen
ikizka
Üye

Toplam 458 yazı
19/06/2011 :  17:37:57  Alıntı
hepinize teşekkürler arkadaşlar
Utanma bilmeyen
pişmanlık'da bilmez.

ikizka@hotmail.com

hakan4545
Üye

Toplam 116 yazı
20/06/2011 :  09:44:43  Alıntı
merhaba ben bagkur danısmanlıgı yapıyorum size sunu soyleyebılırım.sigortadan geriye donuk borclanma yapamazsınız.ancak mahkemeye verır ve sahıt gosterırsenız mahkeme sıze o gunlerı verebılır.yoksa onun dısında sıgortadan gun alamazsınız.84 bagkur gırısınız var 89 a kadar yaklasık 1800 gun kadar sıgortadanda 10 tam yıl olsa sızı emeklı etmeye yeterlı zaten.o yuzden gun satın almanızı gerektırecek bırsey oldugunu dusunmuyorum.ozel sormak ıstedıgınız bırsey olursa mesaj atın konusalım
cesur

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Esnaf

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.54 saniye.
02:45:13, 8 Mayıs 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım