Teknoparklar - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Teknoparklar

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
16/05/2001 :  17:50:23   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Üzerinde durulması gereken çok önemli bir konu.

Kalkınmanın Motoru Teknoparklar

Alıntı Yapılan Metin:
Katma değer yaratacak nitelikteki yeni ve ileri teknolojilerin üretimi ve geliştirilmesi için girişimcilere çok özel şartlar sunan Teknoloji Merkezleri, ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasal kaderlerini etkileyebiliyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/82995.asp

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
18/05/2001 :  14:03:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yukarıdaki link ilginizi çektiyse:
Teknoparklar-2

http://www.ntvmsnbc.com/news/83399.asp

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
20/05/2001 :  00:54:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Kenan çok önemli bir konuyu gündeme getirmişsin.

Benim çok önem verdiğim bir kavram var: "Değişimi Yönetmek". Değişimi yönetmenin tek yolu var: Değişime sebep olan ve onu devam ettiren bilgiyi üretmek. Bu gerçeğin farkında olan ülkeler çok büyük atılımlar yapmaya başladılar.

ABD bunu erken farkedenlerdendi. Silikon vadisi ve benzeri yapılanmalarla devlet destekli yönlendirmelerle dünyada yüksek teknolojinin merkezi oldular.Japonlar uzak doğu ekonomik krizi ile kolaycılığı tercih etmenin sonucunu en acı şekilde yaşadılar. Her ne kadar teknoparkları 1980'lerden itibaren kurmaya başladıysalar da, bunların kendi başlarına yeni teknoloji üretmede yetersiz kaldıklarını keşfettiler.

Dünyada bilginin yüksek seviyelerde kurumsallaşmasını ifade eden bu merkezlerin gelişimini iki döneme ayırabiliriz.

1- Uzak doğu ekonomik krizi öncesi

2- Uzak doğu ekonomik krizi sonrası

Öncesinde gerçek anlamda sadece ABD ve onun iyi taklitçisi "Japonya" vardı.

Sonrasında ise ; Kanada, Malezya, Hindistan, İsveç, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Singapur ve bir kaç yıldır Almanya'yı görmekteyiz.

Türkiye nerede?

Şu anda kimlik arayışında...

Dünyadaki internet kullanıcı sayısı sadece 700 iken 2000'li yılların başında internet üzerinden yapılan ticaretin miktarının 1 trilyon dolar olacağını ve her 5 yılda bunun üssel olarak artış göstereceğini tahmin eden ünlü gelecek bilimci Alvin TOFFLER, geçen sene İstanbul'a geldiğinde şöyle demişti:

" İstanbul ve Türkiye çok stratejik bir konumda, öncelikle İstanbul, daha sonra Türkiye'nin tamamı bölgesel bir silkon vadisi olabilir."

Onun deyimi ile Avrupa sahip olduğu paradigmalar nedeni ile bu treni kaçırdı, ama bizim hala şansımız var.

Acaba bu şansı kullanmak için ne yapmak, nereden nasıl başlamak gerekir?

Kuşkusuz bu işin "eğitime katkı payı" adında katrilyonlar toplamakla olmayacağı kesin. Paranın para olarak tasarruf edilerek işe başlamak için bir miktara ulaşmasını beklemek çok büyük bir talihsizlik. Geçenlerde haberlerde dinlediğimde ürperdim. Eğitime katkı payında katrilyon toplanmış ve birkaç katrilyon daha olması için bekleniyormuş.

Teknolojinin bu kadar hızlı çehresini değiştirdiği bir ortamda elinizdeki paranın size hiçbir faydası yok. Çünkü siz işe başlamaya karar verdiğinizde iş işten çoktan geçmiş olacak.

Bence eğitime katkı payı olarak toplanan paraların hiç vakit kaybetmeksizin belirli bir stratejik yönetim modeli çerçevesinde, yatırıma, eğitim ve teknolojilerine, eğitilmiş insana dönüşmeyen her kuruşunun hesabı sorulduğunda bu işe koyulduk demektir.

Düşünen, sorgulayan, çözüm üreten ve paylaşan bir topluma doğru elele,..

AKIN ARSLAN

figen
Üye

Toplam 24 yazı
23/05/2001 :  12:11:07  Alıntı

Kısa bir cevap:
Akın Bey'e kesinlikle katılıyorum.
Bir gün kullanmayı bekleyerek para biriktirmek iki anlama geliyor.
1. Mevcut insan kaynağını yok saymak.Onları bilgi üretmede kullanamamak ve bir sonraki treni de kaçırmak.
2. Eldeki maddi kaynağıda kaybetmek. Son ekonomi dersimizde hocamın farketmemi sağladığı konuya dikkat çekmek istiyorum. Eğer hala sallantıda olan PTT nin tamamının özelleşmesi 1994 yılı krizi öncesi yapılmış olsaydı ülkemiz şu anda bu kadar büyük bir dış borç (dolayısıyla iç borç)batağında olayacaktı.

O katrilyonları uygun ana kadar saklamayı tercih edersek, bir gün bilgi teknolojilerini yakalayabilmek için katrilyarlar bile bize yetmeyecek.

Gelişimi öncelik olarak addeden ve geleceğini önemseyen bir toplumu görebilmek ümidiyle...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
24/05/2001 :  01:18:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Figen'in ifadesi ile;

Alıntı Yapılan Metin:
"Geleceği önemseyen bir toplum olabilmek...
için, çok ciddi bir şekilde yarınlar için bugünden yeniden yapılanmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Tabi ki en kritik unsur "insan". İnsan, değişim ve dönüşümün anahtarıdır.

Öncelikle politikalar geliştirmeye ihtiyacımız var. Hemen hemen her konuda politikalar geliştirmeli ve bunları birbirleriyle vizyon doğrultusunda ilişkilendirmeliyiz. Bunun yolu ise değişik konulardaki tecrübeleri ve uzmanları biraraya getiren stratejik think tank lar kurmaktan geçiyor.

Dünyada neler olup bittiğine yönelik çok ciddi bir veri akışını bizlere transfer edecek bilişim yönetim sistemlerine ihtiyacımız olacaktır.

Ve sonra değişimin en önemli aracı olan "eğitim"i harekete geçirecek uygulamalar geliştirmeli, eğticileri eğitmeli, temel eğitimin her köşesine interneti ve beraberinde getirdiği bilgi ormanını sokabilmeliyiz.

Bilgiyi kurumsallaştırmak için yeni enstitüler kurmalı, onları devlet ve halk olarak desteklemeli ve bu noktadan high-tech organizasyonlara geçiş yapmalıyız.

Asya, Avrupa ve Afrikaya geçişleri olan bir ülke olarak bir bütün haline silikon vadi olabilmeliyiz.

Ben bunların hayal olmadığına inanıyorum.

Farkı düşünerek herşeyi farklı yapabiliriz. Önemli olan, bu farkı nasıl yaratabileceğimize inanmak ve değişimi yönetebilmektir.

AKIN ARSLAN

Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
25/05/2001 :  10:08:04 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yazı dizisi devam ediyor:

Teknoparklar-3

http://www.ntvmsnbc.com/news/84460.asp

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
09/06/2001 :  04:19:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Yarınlarımızın aydınlık olabilmesi için bilginin kurumsallaştığı ve yeni, yepyeni bilgilerin ortaya çıkabildiği platformları yaratabilmek zorundayız.

Yarınlar, paradigmalarımızın algılayabildiğinin çok ötesinde farklı olacaktır.

Gelecek, teknolojik gelişmelerdeki, yaşam tarzlarındaki, yasal düzenlemelerdeki, nüfus yapılarındaki ve jeopolitik yapılardaki değişimlerin kesişme noktasında şekillenecektir. Örneğin CNN’in dünya çapında 24 saat televizyon haberleri yayını yapma fırsatını elde etmesi, yaşam tarzındaki (çok daha uzun ve önceden kestirilmeyen çalışma saatleri), teknolojideki (el kameraları ve çanta büyüklüğünde uydu bağlantı cihazları) ve yasal düzenlemelerdeki (lisanslar ve kablolu televizyon yayınlarının gelişmesi) değişiklikler sonucunda gerçekleşmiştir.

Bu değişimde var olabilmek ancak kritik bilgileri sizin de üretmenize bağlı olacaktır.

Bizim de stratejik think tank'lar ile yüksek teknolojinin sinerji oluşturduğu teknoparklara ihtiyacımız var.

AKIN

bitirim
Üye

Toplam 10 yazı
11/06/2001 :  18:06:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yazilan tartisilan konulara katiliyorum. Umidimiz burada tartisilan konularin genis kitlelere ulasmasi.

Alıntı Yapılan Metin:
Yarınlarımızın aydınlık olabilmesi için bilginin kurumsallaştığı ve yeni, yepyeni bilgilerin ortaya çıkabildiği platformları yaratabilmek zorundayız.

Akin bey e kesinlikle katiliyorum. Ancak bu platformlari nasil meydana getirecegiz?

Taiwanli bi is adamiyle konusuyordum. Konu Japonya, Amerika ve tabi ki Taiwan a geldi. Sahis, "Japonya Amerikayi taklit ederek teknolojik yonden Amerikay i geride birakmistir, ve biz Japonya yi taklit ederek Japonya yi geride birakacagiz"

Su ana kadar da hic fena degiller. Amerika ilk defa DVD Player i cikardigi zaman, 4 RAKIP Taiwanli firma birleserek kendi DVD Player larini cikardilar. Ta ki Taiwan li gidip Amerika veya Japonya dan DVD player ithal etmesin diye.

Maalesef halen Turkiye den uzakdoguya gidip gelen ucaklar kuryeler ile dolu. Bilgisayar parcasi, cep telefonu, elektronik chipler etc.

Birakin bir RAM fabrikasini, bilgisayar kasasi ureten bir isletmenin olmadigi Turkiyemizde kacak veya legal ithalat ile nereye gidebiliriz?

Alvin TOFFLER ne kadar dogru konusmus "İstanbul ve Türkiye çok stratejik bir konumda, öncelikle İstanbul, daha sonra Türkiye'nin tamamı bölgesel bir silkon vadisi olabilir."

Iste bu gercegi ilk once insanimizin yani bizim bilmemiz gerekiyor.

Acaba diyordum 600 KM2 lik Singapur u mu yoksa 22 milyonluk Taiwan i mi taklit etsek? Ne dersiniz?

ismail bitirim

Yerleşim : / Singapore
Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
17/06/2001 :  16:19:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alvin Toffler'e göre ,neolitik devrimler birinci, endüstri devrimleri de ikinci dalgayı temsil ederler. Benzer şekilde, ilk mikro işlemcinin üretimiyle başlayan dönem de insanligin üçüncü dalgasi idir.

Adını ne koyarsak koyalım, içinde yaşladığımız çağ, bundan öncekinlere hiç benzemeyen bir çağ. Bu çağın belirleyici dinamiği de "bilgi".

Bundan 100 yıl önce, Ford dünyanın en geniş üretim ağına sahip olduğunla övünüyor, şirketler istihdam ettikleri insan sayılarını şirketlerinin büyüklüğüyle ilgi öncelikli birer kriter olarak düşünüyorlardı.

Yeni dünyanın ekonomiye kattığı en büyük katme değer veritabanı ve bilgi üzerindeki vurgusu oldu. Şirketler artık veritabanlarını, atıl bilgilerin saklandığı, zorunluluktan ötürü tutulan birer depo olarak değil, bir "competitive advantage" olarak düşünüyorlar.

Bugün artık "yatırım",
"insan kaynakları",
"teknoloji-teknik bilgi",
ve "bilgi-veritabanı"nı da içeren çok geniş bir "makro planı" ifade ediyor.

Saygılar,
iyi pazarlar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
20/06/2001 :  00:31:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
MERHABA,

TÜRKİYE HERŞEYE RAĞMEN KABUĞUNU KIRIYOR...

Aşağıdaki dernek ve vakıfların kaçından haberdarsınız?

Etkinliklerine katılıyor musunuz?

Katkıda bulunuyor musunuz?

İnternet Teknolojileri Derneği - INETD
http://www.inetd.org.tr

Türkiye Bilişim Vakfı
http://www.tbv.org.tr

Türkiye Bilişim Derneği
http://www.tbd.org.tr

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
http://www.ttgv.org.tr

AKIN ARSLAN

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
26/06/2001 :  22:55:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Türkiye olarak nüfusumuzun %65'i 24 yaşın altında. Aslında elimizdekileri eğer kullanabilsek müthiş bir -potansiyel- entellektüel sermayemiz var. Fakat şu andaki görüntü bundan çok uzak.

Ülkemizi yönetenler Türkiye'den yurt dışına gidip dönmeyenlerin profillerini iyi analiz edemiyorlar, ya da işlerine gelmiyor.Şu anda gidenler ile 1960'lı yıllarda Avrupaya gidenleri aynı kefeye koyuyorlar. Ne kadar talihsizce ve büyük bir yanılgı!...

Ciddi bir beyin göçü ile karşı karşıyayız.

ABD gibi gelişmiş ülkelerde kişi başı eğitim harcaması yaklaşık 3000 dolar civarındayken bizde bu rakam 120 dolar civarında.

Ortalama bir gelişmiş ülkede ARGE'ye GSMH içinden ayrılan pay %2-%3 arasında iken bizde tespit edilebilen oran %0.38, yarınını yaratmaya çalışan ülkelerde ARGE harcamalarında özel sektörün oranı %75-%80'lere kadar çıkarken Türkiye'de bu oran %20'lerin altında. Hala, herşeye rağmen devletten çok şey bekliyoruz.

Aslında bu durumun çok somut örneklerinde birini BODRUM'da talan edilen doğa parçamızda görebilmekteyiz. İnsanlar onbinlerce dolar verip siteler dikiyorlar ama 3-5 km.lik anayol asvalt bağlantısını devletin yapmasını bekliyorlar. Belki o yol için paylarına düşecek miktar birkaç yüz dolar olacaktır!..Devlet varken onlar neden yapsın...

Sanırım zihniyetlerde değiştirmemiz gereken çok şey var...

En kısa zamanda araştırma yapmanın özendirileceği, özgün çalışmaların yapılabileceği, toplumun her kesiminden destek alması gereken "öğrenme ortamları"nın oluşturulmasına ihtiyacımız var.

AKIN ARSLAN

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.53 saniye.
03:43:50, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım