Bilinçli tüketim,tasarruf ve doğayı koruma adına . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bilinçli tüketim,tasarruf ve doğayı koruma adına .

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
28/02/2006 :  11:33:25   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşım Dilek'ten aldığım e-postayı aynen sizlerle paylaşıyorum..

Merhaba,

Cambridge'e ilk geldigim yil Universite baglantili bir egitim kurulusunda gonullu olarak calistim.Amaclari arasinda dogaya zarar vermeden calismak da vardi, bununla baglantili olarak da ISO 14000 yada EMAS gibi bir sertifikasyon programina katilmak istiyorlardi.

Neler yaptiklarini incelerken hayrete dusmustum. Ise gelislerde benzin yakip havayi kirletmemek icin elemanlarina bisiklet temin ediyorlardi, uzaktan gelenler icin araba paylasiyorlardi ya da Park and Ride kullanmaya tesvik ediyorlardi.(Burada Park and Ride denilen otoparki arabalari ile gelenlere ucretsiz sehir disinda yerler var, sehre uygun bir fiyata alacaginiz biletle ulasabiliyorsunuz, bu da sizi arabami nereye parkedecegim derdinden kurtariyor ayni zamanda toplu tasimayi tesvik ediyor)

Uluslararasi ulasim icin mumkun oldugunca ucaktan kaciniyorlardi.Acil degilse tren, otobus gibi araclari tercih ediyorlardi.

Geri donusumlu kalem, kagit, dosya ve hatta tuvalet kagidi kullaniyorlardi.

Fotokopide cift tarafli cekiyorlardi.

Aldiklari yiyecekler organik ve ureticisinin hakki verilerek alinmis urunlerdi (Fair Trade)

Ampulleri az enerji harcayan turdendi.

Kettle agzina kadar doldurulmuyordu, o zaman daha cok enerji harcanir diye...Isitilacak ihtiyac kadar su konuluyordu icine ve kahve, cay almaya giden arkadasina da soruyordu ister misin diye, boylece bir defa kullanimla cok kisi yararlanmis oluyordu !

Elektrik prizleri kullanilmadigi durumlarda kapali tutuluyordu (Burada elektrik prizlerinde de anahtar var :) )

Bunlar gozle sahit olduklarim, bir de dokumanlarinin icinde bulduklarim var ki cok ilginc gelmisti.

Cocuk bezi olarak annelere eski usul bezler tavsiye ediliyordu, kagit israfina karsi, ama anneleri madur etmemek icin temizleyici sorunu da halledilerek onlerine konuluyordu.Ustelik kapidan alip kapiya teslim seklinde !

Kullanilmayacak cep telefonu, bilgisayar, monitor, TV vb cihazlari once kullanacak birileri araniyordu, yoksa geri donusum unitesine yollaniyordu...

Daha ince detay detay pek cok sey !

TV'daki programlara. insanlarin hayatlarinda da dikkat ediyorum, pek cok kisi bu yukarida anlattiklarima uymaya calisiyor.Yardim derneklerinde ozellikle bu konular uzerinde duruluyor ! Insanlarin bunu yasam bicimi haline getirmesi icin okullarda, kutuphanelerde, topluma acik pek cok yerde calismalar yapiliyor.Araba paylasarak ulasim icin bir nerwork kurulmus, insanlar oraya uye olarak kendilerine tasit secebiliyorlar....

Bununla ilgili hos bir web sitesi bu aksam gelen maillerden birinden elime gecti, sizlerle paylasmak istedim. Sizler ne kadar doga ile kendiniz ile barisiksiniz bir bakin bakalim :)

http:­/­/www­.wearewhatwedo­.com­/

Sevgiler
Dilek

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
25/07/2006 :  04:42:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Iktisat bilen yokluk cekmez!
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.8 saniye.
01:48:22, 8 Mayıs 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım