Mahir Kaynak: Türkiye'de Ekonomik Kriz Yok!!!!! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Mahir Kaynak: Türkiye'de Ekonomik Kriz Yok!!!!!

Izzet Akyol
Üye

Toplam 47 yazı
17/04/2001 :  02:32:35 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Herkese Merhaba,

Geçen hafta Mehmet Eymür'den (MİT eski müsteşar yardımcısı) bir alıntı yapmıştık. Bu hafta da MİT'in eski daire başkanlarından Prof. Mahir Kaynak'tan bir makaleyi dikkatinize sunuyorum.

Meseleye daha sosyolojik/mikro bazlı bakanlar açısından Prof. Kaynak'ın yaklaşımının çok "komplo" yönelimli olarak değerlendirileceği açıktır. Bu açılardan eleştirmek mümkün olmakla birlikte, ben şahsen Prof. Kaynak'ın yaklaşımını dikkatle takip etmekte fayda mülahaza ediyorum.

Bu arada Mahir Kaynak'ın gündelik olaylarla ilgili değerlendirmelerini merak edenler kendisinin www.mahirkaynak.com sitesini takip edebilirler. Bu konuyla ilgilenenler için Mehmet Eymür'ün sitesini bir daha hatırlatalım: www.atin.org

Sizleri Mahir Kaynak'la başbaşa bırakıyorum:

Ne Olacak? (10/04/2001 12:14)

" Türkiye, herkesin zannettiğinin aksine, ekonomik bir kriz yaşamıyor. Ekonomik kriz, siyasi sorunlarımızın üstünü örten bir şal işlevi yapıyor. Bölgemizde radikal denge değişiklikleri yaşanıyor. Rus-Alman yakınlaşması, bu cephenin Çin ve Hindistan’a doğru "

NE OLACAK ?

Türkiye, herkesin zannettiğinin aksine, ekonomik bir kriz yaşamıyor. Ekonomik kriz, siyasi sorunlarımızın üstünü örten bir şal işlevi yapıyor. Bölgemizde radikal denge değişiklikleri yaşanıyor. Rus-Alman yakınlaşması, bu cephenin Çin ve Hindistan'a doğru açılması, ABD için ciddi stratejik tehditler oluşturma eğiliminde ve Türkiye bu olayların merkezinde oturuyor. Ülkemizi yönetenler bunlara tamamen kayıtsız ve kurdukları düzen içinde kendi iktidarlarını sürdürme dışında bir kaygısı yok.

Derviş, zannedildiği gibi, Türkiye'nin ekonomik sorunlarını çözmeğe uğraşmıyor. Çünkü uygulanacak politikalar önceden belli ve yeni bir programa ihtiyaç duyulmuyor. Onun görevi ülkemizde yeni bir siyasal yapının oluşması için gerekli ortamı hazırlamak. Bu, ekonomik krizin daha da derinleşmesini gerektirebilir. O zaman Derviş, çözmek yerine bozmayı tercih edecektir.

İlk iş, tarım kesimine verilen desteğin kesilmesi. Çünkü bu destek nüfusun yüzde otuzları civarındaki köylünün oylarını yönlendiriyor ve bu oy siyasi iktidarı belirlemede büyük rol oynuyor. Artık Demirel türü politika yapmanın imkanı kalmıyor.

İkinci iş devlet bankalarının ve kamu iktisadi teşebbüslerinin tasfiyesi. Bu sadece ekonomik sonuçları nedeniyle yapılmıyor. Bu yolla sağlanan siyasal güç tasfiye ediliyor.

Mevcut siyasal yapı tasfiye ediliyor. ABD rasyonel ilişkiler kurabileceği bir oluşumu gerçekleştirmek istiyor. Türkiye dünyayı anlamıyor ve herkesin konuştuğu dili kullanmıyor.

Bu konumda bulunmak ve dünyaya karşı sorumsuz olmak, ilkel bir yönetim biçimini ve siyasal sistemi sürdürmek mümkün görünmüyor. Dışardan yönlendirilen ve yönetilen siyasal bir reform sürecini yaşıyoruz.

ABD, rasyonel bir siyasal yapıyla güvenilir uzlaşmalar kurabileceğini düşünüyor. Şu anda ilişkilerin çürük temellere dayandığını, Türkiye'deki yönetimin bir tüccar davranışı sergilediğini, stratejik endişe taşımadığına inanıyor.

Ekonomik sorun zaten yapay olarak yaratıldığı için çözümü çok kolay. Üstelik maliyeti de düşük. Ekonomiyi unutun siyasete bakın. Tarihi bir dönüşüme zorlanıyoruz.Sonucun iyi veya kötü olması önemli değil. Çünkü kötüsünü de iyisini de başkaları yapıyor. Bize de geleceğin nasıl olacağını öğrenmek için fala baktırmak kalıyor.

Yerleşim : / Amsterdam
Daniel Boon
Üye

Toplam 32 yazı
02/05/2001 :  16:14:47  Alıntı
Mahir Kaynak'ın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

Türkiye'nin içine girdiği siyasal değişim sonucu; Türkiye'de ekonomiyi yönetenlerin tasviye edilmesi gerekiyordu.

Bugün ekonomiyi yönetenler aynı zamanda, siyasi iradeyi de yönetiyor.

Bu yapının son bulması için başlatılan operasyonlar zinciri devam edecektir.

Acı olan şey, Kaynak'ın da dediği gibi:

"Sonucun iyi veya kötü olması önemli değil. Çünkü kötüsünü de iyisini de başkaları yapıyor. Bize de geleceğin nasıl olacağını öğrenmek için fala baktırmak kalıyor. "

Düşünülmesi gereken bir nokta daha bulunuyor:

Türkiye sahnesinde, perdelenen oyun finali oynuyor.
Acaba bundan sonra hangi oyun sahne alacak ve oyuncuları kim olacak.

Boon

Yerleşim : / İstanbul  |  Meslek : Gazeteci
Izzet Akyol
Üye

Toplam 47 yazı
03/05/2001 :  23:08:32  Alıntı
Merhaba,

Forumumuzun boylesi konular acisindan zayif kaldigi dusuncesindeyim. Bu konularin ciddiye alinmasi gerektigi fikrindeyim.

Mutemadiyen takip edildiklerini zannedenlerin buyuk kisminin paranoyak oldugu kesin gibidir. Ancak "paranoyak olmama obsesyonu"yla takip edildigini farketmemek de herhalde saglikli bir durum olmasa gerektir.

Daha rahat vaktimde daha uzun yazmayi umit ediyorum...

Hurmet ve muhabbetle...

Izzet

M. Orhun Eskici

Yazar

Toplam 175 yazı
04/05/2001 :  00:24:30 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Foruma bağlandığımda yeni mesajlar düğmesine basmadığımda veya email ile konuya yeni bir başlık eklendi uyarısını almadığımda, bütün mesajlar kısmında ilgimi çeken konu başlıklarına bakarım. Böylece , konuyla ilgili son gönderilen mesajları hemen görebilirsiniz. Yine öyle yaptım ve İzzet Akyol'un hemen hemen bütün konulara yaptığı ilaveleri görünce, bu arkadaş taa Hollanda'dan acabaneler yazmış, buralar oralardan nasıl görünüyor diye sabırsızlıkla ve de heyecanla bütün mesajları ardı ardına okudum. Sonuç: Hayal kırıklığı

Sayın Akyol, bir iki mesajı hariç hemen hepsinde , Türkiye'deki bir kısım politikacılarla yarışırcasına, sonra yazacağım, aranızda olacağım günü bekliyorum, espride yapacağı zaman bile bulursam yazacağım gibi şeyler söylemiş.
Arkadaş, unuttuysan hatırlayaınca yaz, zamanın yoksa zamanın olduğunda, bulacaksan da bulunca yaz! Neden önce bizi heyecanlandırıp, sonra da hüsranla yerimize oturtuyorsun:

YOksa biz de mi, farkında olmadan bir komploya kurban gidiyoruz?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ekonomist
Izzet Akyol
Üye

Toplam 47 yazı
04/05/2001 :  21:24:43  Alıntı

Yazacagiz yazmasina da bir turlu dogru durust oturamiyoruz su bilgisayarin basina.

Konulara heyecanlaniyorum. Benim de yazacaklarim var diyorum; imkan buldukca yazmaya calisiyorum ama oyle anlasiliyor ki mesaimiz yetersiz bulunuyor.Ne yapalim, biz standart ofis adami degiliz ki devamli internete baglanabilelim.

Sonuc olarak: Heyecanlarimi uluorta dile getirmeyecegim artik; hayal kirikliklarina yol actigini anliyorum. SOZ!!!

Selamlar,

Izzet

Akın Arslan
Üye

Toplam 320 yazı
09/05/2001 :  01:58:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Aslında bu tartışmaya katılmak için içeriğin biraz daha olgunlaşmasının kendimce faydalı olacağını düşündüm. Özellikle İzzet'in ciddi olarak katkılarını bekledim.

Türkiye hakikaten çok ilginç bir ülke. Dünyada sanırım birçok gösterge açısından bir benzerimiz yok. Öyle bir ülke ki, her durumdan kendimize birtakım kazanç yolları icat edebiliyoruz!

Bence "komplo teorisi" de günümüzün en çok ekmek getiren şeylerinden birisi. Hele hele çamur atacaksın ama isim vermeyeceksin...

Futbola ilgi duyduk. Belki de ilgi duymamız istendi. Çünkü devlet büyüklerimiz birçok geri kalmış ülkede olduğu gibi bize mutlu olabileceğimiz bir pencere açtılar, sağolsunlar, varolsunlar...

Tabi bu arada tanrı adem ile havvayı buluşturdu. Bir tekel erkek mesleği olan futbol, kadınların(bence feministlerin dahi karşı çıkması gereken bir şekilde) ön plana çıkarıldığı bir meslek grubu mankenlikle kardeş okul oldu ve yeni bir magazin türü türedi, "TELEVOLE".

Ve tabi ki bu arada memlekette ne kadar çok spor adamı, yorumcusu, uzmanı olduğunu fark ettik...
Bir grup insan, televizyonun başına GEÇİP, tabirimi lutfen maruz görünüz; "Lak lak" yaparak milyarları ***ürür hale geldiler...

Onları ana haber televolecileri takip etti..

Derken son derece talihsiz bir ulusal felaket ile karşı karşıya kaldık.DEPREM. Deprem sayesinde Türkiyede ne kadar çok deprem mühendisi olduğunu hep beraber öğrendik.

Ve sağolsunlar onlar da ortalığı televoleye çevirdiler ve bu işten iyi para kazandılar.

İnanın şimdi uzatmak istemiyorum, onlarca yıldır bu saydıklarımın yüzlerce örneğini yaşıyoruz.

Ekonomik kriz sayesinde "eko telovole" kavramı ile tanıştık. Bir grup insan aynı konu üzerine kahve muhabetti yapıyorlar hem de para kazanıyorlar. Üstelik bu insanlar bilim adamı!...

Türkiye'de dönen dolaplar için Mahir KAYNAK gibi komplo teorileri üretmeye gerek yok...

Lütfen kendimize iyi bakalım ve sorgulayalım. Ne zaman ki kendimize birey olarak çekidüzen veririz, işte o zaman toplum olarak yeniden yolumuzu bulabiliriz.

Türkiyede yaşadıklarımızın sebebi tabi ki ekonomik değil, sorunu ekonomik göstermeye çalışanlar bu işten şu anda iyi para kazanan ekonomisler.

Türkiyede sorun "SİSTEM VE YÖNETİM" sorunu;

İsterseniz konuyu fazla dağıtmadan bu kavramlar üzerine odaklanalım.

O zaman önce problemleri ortaya çıkarır, sonra çözümü tartışabiliriz.

AKIN ARSLAN

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
M. Orhun Eskici

Yazar

Toplam 175 yazı
13/05/2001 :  14:47:48 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Akin,in soylediklerine tamamen katiliyorum. Su an Hollanda'dayim. Burada herkes iyi kotu birseylerle ugrasiyor. Fakat biz kendi kendimizle ugrasmaktan esas ugrasmamiz gerekenlerle ugrasamiyoruz.

Dondugumde daha uzun yazacagim.

Selamlar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ekonomist
Daniel Boon
Üye

Toplam 32 yazı
14/05/2001 :  12:18:45  Alıntı
ABD gibi, dış politikalarını çok uzun vade için planlayan ve hükümet değişikliğine rağmen, hiçbir taviz vermeden uygulayan ülkeler, strateji ve dış politikalarını, çeşitli düşünce kuruluşları ve birtakım vakıfların yaptığı çalışmalar neticesinde
yönlendirir.

Daha önce forumda yayınlanan CIA raporu da gösteriyor ki, bu ülkeler kendi dış politikalarının yanı sıra, Türkiye gibi ülkelerin de, gelecekte ki rollerini belirler.

ABD'de her yıl düşünce kuruluşlarına, milyonlarca dolar aktarılır.

Ülkemizin dış politika ve dünyada yaşanan olayları değerlendirmede ne kadar yetersiz kaldığı kuşkusuzdur.

Türkiye'de ise araştırmacı ve stratejistlerin değerlendirmeleri, bazı çevreler tarafından "Komplo Teorisi" olarak adlandırılıyor.

Bir süre önce İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın yaptığı açıklamada, medyanın suni gündem oluşturarak, insanların dikkatlerini farklı yönlere çektiğini söylüyordu.
Bu olay yıllardan beri bilinen fakat yine "Komplo Teorisi" olarak adlandırılan, bir olaydı.

Yine uzun zamandan bu yana dile getirilen, İsrail'in Türkiye üzerindeki planları da, "Komplo teorisi" olarak adlandırılıyordu.

Geçtiğimiz hafta, basını takip edenler de gördü ki, İsrail Manavgat Çayı'nı istiyordu.

Bugün; Türkiye'nin içine düştüğü durumu görmek istemeyen kişiler, gelecek dış yardımlarla, ülkenin günlük gülistanlık olacağını söylüyorlar.

(Herşey çok güzel olacak)

Evet bu doğru: Türkiye bir süre sonra, gerçekten günlük gülistanlık olacak. Ekonomi rahatlayacak. İnsanlar rahat nefes almaya başlayacak.

İşte o zaman memleketi satsalar, "KOMPLO TEORİSİ" diyecekler.

Boon

Daniel Boon
Üye

Toplam 32 yazı
14/05/2001 :  12:21:55  Alıntı
Yukarıda yazdığım yazı foruma gönderdiğim son mesajdır.
Bundan sonra ben de çiçek ve böceklerle ilgilenip, forumun izleyici üyeleri arasında yer alacağım.

Boon

Izzet Akyol
Üye

Toplam 47 yazı
17/05/2001 :  22:19:12  Alıntı
Merhaba,

Ben de mesaimin gercekten cok yogun olmasi sebebiyle (sahidim Orhun Eskici'dir) bundan boyle agirlikli olarak forumun 'izleyici uyeler'i arasinda olacagim galiba...

Herkese selamlar,

Izzet

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.89 saniye.
23:24:47, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım