Hangi işi seçmeliyim? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Hangi işi seçmeliyim?

viane
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
14/10/2005 :  01:41:10 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba Arkadaşlar,
size bir konuda danışmak ve fikirlerinizi almak istiyorum. umarım yardımcı olursunuz çünkü şuan kafam çok karışık ve kendimi sanki iki çıkmazın arasında hissediyorum.
öncelikle size konuyu kısaca açıklayayım.
Şuan bi x şirketinde çalışıyorum. aldığım ücret 750-900 arası. vardiyalı sistemde çalışıyorum. bu şirkette çalışmaya başlayalı 3 ay kadar oldu. vardiyalı sistemde çalışmaktayım. yani 2gün gündüz + 2gün gece+2 gün izin şeklinde. çalıştığım departmanda toplamda 3 kişi çalışıyoruz.çalışma süresince ileride işime yarayacak çok şey öğrendim. ve belkide bunun sayesinde bi iş teklifi aldım. bana iş teklif eden y şirketi ücret olarak 1000-1100, vardiya olarak 1gün gündüz+1 gün gece ve 2 gün izin, ayrıca yurtdışındaki ofislerinde de çalışma imkanı sağlayacağını söylüyor.
sorun şuki y şirketinin benim için daha iyi bir iş imkanı sağladığını biliyorum. ama şu an çalıştığım şirkete bunu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. çünkü benim çıkmam durumunda departmandaki çalışan sayısı 2'ye düşeceği için doğal olarak vardiya sistemi ile beraber sistemde bi çökme yaşanabilir. bu kayıp personel yetersizliğinden dolayı çıkabilir ama şirkete herhangi bir maddi kayıp yaşatmayacağı düşüncesindeyim. şuan çalıştığım şirketimle herhangi bir iş sözleşmesi yapmadım. yani işten çıkmam durumunda yasal olarak herhangi bir işlem yapılamaz. işimi sevmekle birlikte şirket sahiplerinin bana karşı olan saygınlığı da kazanmış bulunmaktayım. ama tüm bunlara rağmen geleceğimin y şirketinde olduğunu görüyor gibiyim.
y şirketinin teklifini kabul etmem durumunda şuan çalıştığım şirkete (şirketle aramdaki iyi ilişkileri koru****)bunu nasıl kabul ettirebilir veya nasıl ikna ettirebilirim. veya y şirketinin teklifini reddetmem için x şirketinden herhangi bir şey talep etmelimiyim?(ücretimin arttırılması gibi). kısacası etik anlamda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
<m1122481296108c>

Yerleşim : Türkiye / eskisehir  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık
homer
Üye

Toplam 110 yazı
14/10/2005 :  09:51:16  Alıntı
Merhabalar,
Y şirketine haklarım karşılayacak bir sözleşme hazırlatırken çalıştığım firma ile durumu üstü kapalı olarak;giderlerimin arttığından,daha yüksek standartlara ulaşmak istediğimden bahseder işyeri sahibinin tepkisini gözlemlerdim.Hatta mümkünse Y firmasında çalışan birinden firma hakkında detaylı(iş yükü,huzur vs için)bilgi almaya çalışırdım.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
14/10/2005 :  15:22:33  Alıntı
Çok klasik olacak ama işe duyguları karıştırmamak gerekiyor,ben tüm çözümlerin insanın kendisinde olduğuna inananlardanım..Bu tür kararları kendin vermen gerekiyor arkadaşım,herkez kendi gerçeğini yaşıyor,başkalarının hayatları,seçimleri üzerine yorum yapmak akıntıya karşı kürek çekmek gibi...Bana sorarsan işte en önemli unsur HUZUR,eski şirketinde huzurun varsa,bu huzuru 100 milyana -300 milyona değiştirme bence...
Hem alacağın 300 milyon para senin hayat standartında bir değişiklik yapacakmı,bence yapmıyacak.Ne gerek var ozaman macera aramaya...Bundan yaklaşık 5-6 ay önce benzer bi konuyu bende gündeme getirmiştim,aradki maaş farkıda yüzde yüze yakındı..Çok düşündüm...Sonra eski bi atasözü yolumu aydınlatıverdi
TAŞ YERİNDE AĞARDIR...
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
muszey
Yeni Üye

Toplam 62 yazı
14/10/2005 :  18:56:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

eldeki 1 kuş havadaki iki kuştan daha iyidir.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Satış / Pazarlama
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
14/10/2005 :  22:03:23 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bencede eldeki daha önemlidir. İşinde huzur varsa ve orda başarını ispatladıysan, daha uzun sürei o işi yapmak daha çok faydalı olur. Yeni işinde huzuru yakalayamama ihtimali yanında iş garantisi alabilecekmisin o da önemli. Bunların yanında uzun vadede kariyer fırsatına etki edebilecek işi seçmekte önemli. Maaş burda düşünmen gereken en son şey. Eğer bu senin için fırsatsa ve başarını daha çok arttıracağına inanıyorsan, fırsatları kaçırma. Eski iş yerinden zam iste kabul etmezlerse al ceketini çık. Onlara uyduracağın bir bahane olur. Bu kadar basit.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
CARLOS
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
14/10/2005 :  22:07:54  Alıntı
viane yaşını bilmiyorum ama karar vermekte zorluk çektiğine göre genç olmalısın.Birçok işyerinde çalıştığımdan dolayı tek bir şey söyleyebilirim. Onuda zaten ''tristapena''
söylemiş; ...huzur...
rotaneta

viane
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
15/10/2005 :  00:32:05  Alıntı
yaşım 23, 30 yaşındaki birine göre genç, 15 yaşındaki birine göre yaşlıyım. aslında huzuru her iki iştede yakalayacağım düşüncesindeyim. ama daha yeni iş hayatına atılmamdanmıdır bilmiyorum ama yani bahsettiğim y şirketinin bana aslında hem huzur, hem iyi bir iş ortamı hem de iyi bi gelecek vadettiği kanaatindeyim. aslında düşüncelerim netleştikçe bilmediğim ve en nefret ettiğim şeyi yapmak durumunda kalacağım gibi geliyor. ama bunu tatlı dille nasıl yapabilirim diye düşünüyorum. yani çalıştığım yerden ayrıldıktan sonra birgün şirkete yolum düşerse eski arkadaş ve patronlarımın beni yine eskisi gibi bilmeleri yani bana karşı negatif düşünceler beslememeleri için ne yapmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum.
<m1122481296108c>

Yerleşim : Türkiye / eskisehir  |  Meslek : Ulaşım / Taşımacılık
sozdemir
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
17/10/2005 :  10:40:02  Alıntı
en iyi çalışma şekili huzurlu ortamdadır... sen kendini nerede mutlu olabileceğini düşünüyorsan orada kal...

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Diğer
denizz
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
17/10/2005 :  17:00:40  Alıntı
selam viane diger arkadaslarin yaptiklari onerilerin hepsine katiliyorum. Huzur,kariyer,para onemli seyler mademki secim yapamayip isin icinden cikamakta zorlaniyorsun sana farli bir oneri sunayim. Buna katilip katilmaman sana kalmis bisey

Rasulu Ekrem buyurdu:
" istihare eden mahrum olmaz, istihare eden pisman olmaz,tutumlu olan muhtac olmaz,
Peygamberimiz buyurdu:
"Bir ise girecegin vakit Rabbimden yediye kadar ruya ile istihare et.Sonra kalbine ne dogarsa ona gore hareket et. Muhakkak hayir ondadir.

Yerleşim : Türkiye / Aydin  |  Meslek : Diğer
CARLOS
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
17/10/2005 :  21:40:39  Alıntı
Psikoloji çok çok zaman önce bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir.Psikolojinin bir dalı da çalışma psikolojisidir.Dolayısıyla viane'nin olayına da (her olayda olması gereken şekilde)bilimsel yaklaşmak durumundayız.

Olaylara bilimsel yaklaşma bizi aydınlığa ***ürür.Tersi ise KARANLIĞA
Bu nedenle ben Sayın Denizz'in yaklaşımını
böyle değerlendiriyorum.
rotaneta

denizz
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
18/10/2005 :  03:14:25  Alıntı
sayin Carlos oylaylara bilimsel yaklasma bizi aydinliga tersi ise karanliga goturur bu yaklasiminiza katilmiyorum. {din=bilim} Konuyu dagitmak istemiyorum ama bu yorumunuzdan anladigim kadariyla dinin bilime verdigi onemi bilmediginiz acikca belli oluyor. Sizin yaklasiminizi boyle degerlendiriyorum saygilarimla

Yerleşim : Türkiye / Aydin  |  Meslek : Diğer
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
18/10/2005 :  07:54:33  Alıntı
İnsanların neyi bilip neyi bilmediği konusunda çok çabuk kararlar verilmiyormu.Hiç kimseye karşı önyargılı olunmaması lazım,çok geniş anlamda bakıldığı zaman herkez aynı şeyi yazıyor zaten ifade tarzı biraz değişik.Sonuçta arkadaş tavsiye istemiş,yorum yazanlarda tavsiyelerini yazıyor,bu kadar basit....
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
burcsayan20
Yeni Üye

Toplam 8 yazı
05/11/2005 :  15:41:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
ben konuya iş hukuku olarak yaklasmak istiyorum senin işletmeyle bir iş sözleşmesi yapmana gerek yok sen ise basladığın andan o firmayla bir iş sözleşmesi yapmış durumdasın işi bıraktığın taktirde şirket senin üzerine gele bilir buna göre işten çıkarken patronlarınla konuş ve işten düzgün ayrıl benden söylemesi . . . . . .

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.64 saniye.
20:57:41, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım