İşyerinde Eleştiri Yerine Teşekkür - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İşyerinde Eleştiri Yerine Teşekkür

umut sengul
Üye

Toplam 2356 yazı
25/08/2009 :  15:10:00   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İşyerinde Eleştiri Yerine Teşekkür Verimliliği Artırır
Faruk TÜRKOĞLU
Referans Gazetesi Yazarı

"Öner, bugüne kadar birbirlerinin neleri sevip sevmediklerini hiç bilmediklerini düşündü; sohbet etmediklerini, insan insana ilişki kurmadıklarını... Herkesin bir unvanı, görev tanımı ve sorumluluğu vardı. Sanki bir makinenin dişlileri gibiydiler. Duyguları olmayan bir makinenin parçaları..."

Bir romana ait gibi duran bu cümleler aslında bir kişisel gelişim kitabında yer alıyor. "Öğrenen Organizasyon Yolculuğu" isimli bu kitap Evrim Çalkavur’a ait. Türkiye Organizasyonel Öğrenme Topluluğu Koordinatörü olan Çalkavur, ilk kitap denemesinde Peter Senge’ye ait öğrenen organizasyon isimli yönetim felsefesini anlatıyor.

Dünyanın önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Peter Senge, öğrenen bir organizasyonun temel disiplinlerini; bireysel başarı, zihinsel modeller, ortak vizyon, grup içinde öğrenme ve sistemli düşünme olarak sıralıyor.

Çalışan verimliliğini ve işyerlerinin kârlılığını artırmayı amaçlayan bu felsefeyi kitabında son derece akıcı bir dille anlatan Çalkavur, kitabını roman gibi yazmasının sebebini ise şu şekilde açıklıyor: "İlk başta bildiklerimi alt alta yazdım. Ancak istediğim gibi olmadı. Bir gün Doğan Cüceloğlu ile konuşurken hoşlandığım kitaplardaki yazım tarzını kullanmamı önerdi. Ben de kurgulardan hoşlandığım için bir roman gibi yazmayı tercih ettim."

Bugüne kadar birçok firmaya öğrenen organizasyon konusunda danışmanlık yapan Çalkavur, kitaptaki kahramanların hepsinin hayatındaki insanlar olduğunu ve diyalogların çoğunun yaşandığını belirtiyor.

8 Ayda Satışlar 3 Kat Arttı
Çalışan verimliliğini artırmayı amaçlayan bu felsefeye göre insanların birlikte üretip mutlu olurken işyerlerinin de kazançlı olabileceğini ifade eden Çalkavur, öğrenen organizasyonun insanlara, birlikte öğrenmenin yolunu gösterdiğini söylüyor. "Amacımız insanlara birlikte öğrenebileceklerini göstermek. Kim yaptı yerine bu sorun neden ortaya çıktı sorusunu sordurmak" diyen Çalkavur, bu şekilde işyerlerinde verimliliğin artacağına dikkat çekiyor. Sistemin sayısal sonuçlara hızla yansıdığını ve şirketlerde kısa sürede verimlilik artışı olduğunu dile getiren Çalkavur, "Mesela bir firma çalışmaya başladıktan sonraki 8 ay içinde yeni geliştirilen üründe o güne kadarki tüm ürünlerin satışının 3 katını sağladı" diyor. Takımların elde ettiği sayısal iyileşmelerden daha önemli olarak insanların hayata yaklaşımlarının değiştiğini anlatan Çalkavur, ayrıca başarıda süreklilik sağlandığına ve çoğu zaman yönetimin beklediğinden daha yüksek sonuçlar ortaya çıktığına işaret ediyor.

Eleştiri Yerine Teşekkür
Çalkavur’un uyguladığı sistem aslında görünürde gayet basit. Firmanın büyüklüğüne göre 7-8 kişilik bir ekip oluşturuluyor. Bu ekip maliyet düşürmek, kâr artırmak gibi pilot konular seçerek Peter Senge’nin sistemlerini kullanarak iletişim kuruyor. Mesela ekip, dinleme teknikleri kullanıp, neden analizi ile büyük resmi çıkartıyor. Eleştirmek ve suçlamak yerine ise teşekkür ediyor.

Şirketlerin yanı sıra okullarda da eğitimler veren Çalkavur, yaklaşık 4 yıldır Özel Sanko Okulları ile çalışıyor. İlkokul öğrencilerinin önyargısız olduğunu ve kolaylıkla uyum sağladığını aktaran Çalkavur, "Çocuklar sonuç yerine olaylar arasındaki ilişkilere bakıyor, etkileri hemen görüyorlar. Yetişkiler ise zamanla bu özelliklerinden uzaklaşıyor. O yüzden yetişkinlerin sonuç alması daha zor oluyor" diye konuşuyor.

Kaynak: Referans Gazetesi

Yerleşim : Belçika / Limburg  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
24/09/2009 :  12:26:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Teşekkür ederiz.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.66 saniye.
00:59:52, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım