Liderleri İzlemek Sizi Lider Yapmaz - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Liderleri İzlemek Sizi Lider Yapmaz


umut sengul
Üye

Toplam 2356 yazı
25/08/2009 :  14:31:24   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Liderleri İzlemek Sizi Lider Yapmaz

Beş yıl boyunca, hemşirelerden CEO’lara farklı alanlardan yüzlerce kişiye lider olmanın gerektirdikleri üzerine sorular soran Jones, Rob Goffee’yle birlikte kaleme aldığı ve Harvard Business Review’da en iyi makale dalında McKinsey ödülünü kazanan "Neden İnsanlar Sizi Lider Olarak İzlemeli? (Why Should Anyone Be Led by You?)" çalışmasını kitaplaştırdı.

Bu soruya verilen yanıtlardan çıkan ortak görüşe göre liderler, çalışanların hem işteki hem de özel yaşamdaki performansını arttıracak değişimler yaratıyor. CEO’lar ise kurumların her seviyede daha fazla lidere ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Jones ve Goffee, büyük bir lider olabilmenin daha çok beceriye sahip olmayı, yeni durumlara uyum sağlamayı ve özgün olmayı gerektirdiğini söylüyor.

Liderler İnovasyonu Teşvik Eder
“General Electric’in CEO’su Jack Welch, Virgin şirketler grubunun karizmatik CEO’su Richard Branson, hatta Woody Allen, liderlerin ya da başarılı insanların hikayelerinden yola çıkarak onlara imrenmek, onlar gibi olmaya çalışmak yersiz. Bu, sizi hiçbir zaman Jack Welch ya da başarılı bir lider yapmayacak” diyen Jones, etkili bir lider olabilmenin yolunun başkası gibi olmayı bırakmaktan geçtiğini savunuyor: “Kendiniz olabilmeniz göründüğünden daha zor. Kurumlar bir yetkinlik modeline göre sizi ölçüyor, halbuki bu modellere göre her zaman bir yönünüz eksik kalır.”

Liderlerden beklenilenin bu modeller değil, topluluk kültürü oluşturabilmek, heyecan verebilmek, farklılık yaratmak ve özgünlük olduğunu söyleyen Jones, liderlikle inovasyonun birbirine bağlı olduğunu ve liderlerin üstün performanslı kişileri heyecanlandırarak inovasyona katkı sağladıklarını belirtiyor.

Kendiniz Olun, Güven Verin
Peki, özgün olmak niçin liderliğin olmazsa olmaz gereklerinden biri? Her yıl onlarcası yayınlanan liderlik ve guru kitapları insanları nasıl arkanızdan sürükleyeceğinizi söylerken, sizi siz yapan özelliklere sonuna kadar sahip çıkmanın yararı ne? Jones bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Batı dünyasında kapitalizmin dokunduğu her noktada güven sorunu vardır, politikacılara güvenmeyiz, işyerindeki liderlere güvenmeyiz, onları kurumsal ve politik amaçlar için çalışan aracılar gibi düşünürüz. Bu yüzden özgün olmanın zamanı geldi. Yaptıklarınızın ve söylediklerinizin arkanızda olmanız, güven vermeniz, kendinizle, köklerinizle barışık olmanız çok önemli. Kendinizi tanıyın ve gösterin, tabii ki bunu gerektiği kadar yapın.”

“Başarılı organizasyonlar her aşamada lidere sahip kurumlardır” diyen Jones askeri yapılar da özellikle gerilla yöntemlerinde bunun görülebileceğini söylüyor. Acil durumlara uyum sağlama ve savaş anında liderler kaybedildiğinde, insan kaynaklarından birini bekleyemeyeceğiniz için, anında alt kadrodan liderler bulunabilmesini örnek gösteriyor.

Sosyalleşme Yaratıcılığı Besliyor
Kurumsal kültürün şirket başarısı üzerindeki etkisini inceleyen Gareth Jones, Rob Goffee’yle kaleme aldığı "Bir Kuruluşun Karakteri: Kültürünüz İşinizi Nasıl Batırır ya da Çıkarır? (The Character of a Corporation: How Your Culture Can Make or Break Your Business?’" kitabında pozitif kurumsal kültüre sahip şirketlerin başarıya ulaştığını söylüyor.

15 yıllık bir araştırmanın sonuçlarına dayanan kitap; topluluk oluşturma, dayanışma, sosyallik gibi değerlerin kurumsal kültürü oluşturmada ne derece etkili olduğunu tartışıyor. Gareth Jones, kurumsal kültürü oluşturan değişkenler üzerinden şirketleri sınıflandırdıklarını, daha sonra hangi yönlerin eksik olduğunun sorgulandığını ve pozitif bir kurumsal kültürün oluşturan şirketlerin özelliklerini incelediklerini söylüyor.

Jones, topluluk oluşturabilen, dayanışma ve paylaşım ortamını yaratılabilen kurumların çalışanları bir arada tuttuğunu, bu sayede şirketin başarısına katkı sağlandığını düşünüyor.

Apple’da Eğlenerek Çalışma
Apple’da olduğu gibi birlikte çalışan ve eğlenen insanların fikirlerinin de birbirine benzeyeceği tehlikesinin de bulunduğunu belirten Jones, "Apple’da görüştüğümüz insanlar ’14 saat çalışıyoruz, 10 saat eğleniyoruz, geri kalan zamanda da uyuyoruz’ diyor, yani Apple işyerinde sosyalleşmenin yüksek olduğu bir kurumsal kültüre sahip. Bu sosyalleşme aynı zamanda yaratıcı bir ortamı da doğuruyor, birbirimize serbestçe liderlik edebiliyoruz, yaratıcı fikirlerimizi paylaşıyoruz, çünkü iş arkadaşları aynı zamanda bizim arkadaşımız.

Harward Business School’a bakarsanız dünyanın en iyi işletme okulu ama oradakiler ’Çalıştığımız yeri seviyoruz ama işyerine yalnız olmak için gidiyoruz’ diyor. Kısaca kurumsal kültür hem çalışanlara hem şirketin başarısına hem de ürün ve hizmetlerine yansıyor. İnsanlar artık bir ürünü alırken, üründen çok onu üreten şirketin imajını, yani şirketin kültürünü satın alıyor."


www.insankaynaklari.comYerleşim : Belçika / Limburg  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
24/09/2009 :  12:30:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Teşekkür ederiz.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
Sevgi34
Yeni Üye

Toplam 63 yazı
14/03/2017 :  22:24:14  Alıntı
Katılıyorum. CEO Haber, CEO'ların inovasyon ve stratejilerine yer verirken yaşanan hayat hikayelerine de yer veriyor.

CEO'luk ve CEO'lar ile ilgilen için web adresini aşağıda yazıyorum!..

http://www.CEOhaber.com/

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil

2.3 saniye.
18:18:19, 8 Mart 2021, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2021 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım