Jet Lag’in Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapmalı? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Jet Lag’in Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?


akinselcuk
Editör

Toplam 5579 yazı
25/08/2009 :  14:08:03   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Jet Lag’in Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Jet lag, özellikle de kısa sürede birçok zaman alanından geçme (batıdan doğuya ya da doğudan batıya uçarken) sonucu oluşur ve uyku kalıplarının ve vücudun iç saatini oluşturan biyolojik ritmin bozulması anlamına gelir. Jet lag’ın olumsuz etkileri; dehidratasyona, bitkinlik, stres, hazımsızlık, genel halsizlik, uyuyamama, düşük fiziksel ve zihinsel performans gibi durumlara yol açabilir.

Genel Tedbirler
Bu tip uzun uçuşlara çıkmadan önce iyice dinlenmeye özen gösterin. Yolculuk süresinde ise kısa uyku molaları ile dinlenmeye devam etmeniz, yolculuğunuzu daha az etki altında kalarak tamamlamanızı sağlar.

* Yolculuktan önce ve yolculuk sırasında bol bol su ve meyve suyu için, hafif yemekleri tercih edin.
* Yolculuk öncesi ve sırasında alkol tüketimini sınırlandırın.

* Gidilecek yer zaman dilimine kendinizi mümkün olduğu kadar çabuk ayarlayınız, tercihen yolculuk sırasında ayarlayınız (yemek saati, uyku saati).

* Uçaktan indiğinizde gün ışığı ile karşılaşacağınızdan emin olun.

* Kısa vadede etkili uyku hapları, gideceğiniz yerdeki uyku modellerine uymanızı ayarlamayı kolaylaştırır, ancak bu ilaçların tıbbi tavsiyeler doğrultusunda kullanılması gerektiği unutulmamalı.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için derlenmiştir.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer

0.07 saniye.
13:20:07, 20 Temmuz 2019, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2019 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım