Kapitalizm, İş Görüşme Hikayelerinin Perde Arkası - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kapitalizm, İş Görüşme Hikayelerinin Perde Arkası

Levent
Üye

Toplam 488 yazı
26/08/2005 :  11:34:53 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Kapitalizm, İş Görüşme Hikayelerinin Perde Arkası-Ne Yapmak Lazım- Taşeron Şirketler ve Fanteziler Diyarına Yolculuk

Şimdi Merih gezegeninde yaşamadığımız için bizim de bazı konularda söyleyeceğimiz şeyler olacaktır.

Konuların derinlemesine analizini seven biriyim. Çünkü meseleyi daha iyi anlamak için olayların birbiriyle ilişkisini ortaya koymak gerekir aksi halde sadece zurna çalmış olacaksınız.

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere burada yazılanlar sadece iş görüşmeleriyle sınırlı değil. Onun perde arkasını da bakmaya çalışacağız.

Şimdi bir çok yerde okumuşunuzdur: klasik iş görüşmeleri ile ilgili tavsiyeleri biliyorsunuzdur. Karizmatik görünün, etkili bir dil kullanın vb. Zaten bu konularla ilgili bu forumda epey çok şey yazıldı. Bir de klasik iş görüşmelerinde eğitim ve diplomanın, liyakatin ne kadar önemli olduğu vurgulanır.

Şimdi soruyoruz acaba gerçekten öyle mi? İş bulamayanlarla ilgili istatistiklere baktığımızda en çok lise ve üniversite mezunları arasında işsizliğin yaygın olduğu görülüyor. Üstelik en kolay iş bulanlarda hiç eğitim almayanlarmış. Peki bunlarda bir çelişki yok mu?

Şimdi iş arama sitelerine dolaşıyorum. Önemli olarak görülen bazı şirketlerin aradığı özelliklerden bazıları kafama takılıyor. İstenen o kadar çok şey var ki ve bunlar aynı zamanda karşılanması güç şeyler. Örneğin:

1. ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, İTÜ'den iyi derece ile mezun olmak.
2. En az bir yabancı dili mümkünse iki- çok iyi derece de yazıyor ve konuşuyor olmak.
3. Bu işle ilgili olarak 5-10 yıllık tecrübeye sahip olmak.
4. Bir çok bilgisayar dili yazılmış....bunları çok iyi derece de biliyor olmak.
5. Askerliğini yapmış olmak.
6. 28 yaşını aşmamış olmak.

Şimdi acaba tüm bu şartların hepsini aynı anda sağlayan kaç kişi vardır acaba. Genç zaten üniversiteyi 22-23 yaşında bitiriyor. Bunun üzerine iki yıl askerlik ekleyin etti size 25. Beş on yıl tecrübe ve bir de 28-30 yaş arası. Üstelik ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi ve İTÜ'den mezun olma şartı. Kaç kişi acaba bu üniversitelerden ve bunların istenen bölümlerinden, üstelik iyi derece ile mezun oluyor. Pekala bu üniversitelerden mezun olmadığı halde kendi kendini yetiştirerek çok iyi yere gelebilecek gençler vardır ama bunların hiç biri sorulmuyor ve aranmıyor, projen var mı, yeni bir fikrin var mı diye sorulmuyor, kalıplaşmış biçimde hep aynı şeyler soruluyor; peki neden?

Nedeni şu: Türkiye'de şirketlerin büyük çoğunluğunun üstlendiği rol taşeronluktur. Bunlara asıl patron distiribitorlük görevi vermiştir ve bunların asıl yaptığı iş standart üretim ile pazarlamacılık türünden işlerdir. Ve bu işler 100 yıldır böyle devam ediyor.

A.B.D'de elin oğlu 18 yaşında Yahoo'yu kuruyor, Bill Gates 18 yaşında programlar yapıyor, bizim gençlerimiz ise sadece bakıyor. E daha ne diyelim kardeşim anlayan anlar. Sadece zurna çalmayı ve fanteziler diyarını ve reklamları bırakıp bırakıp gerçekleri görelim derim.
Her türlü mandacılığa karşıyım. Egemenlik milletindir. Egemenlik, A.B'ye, orduya ve IMF'ye devredilemez. Demokrasi mandacılığa karşı olmaktır.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Danışmanlık
Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
24/07/2006 :  22:02:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
çok güzel bir yazı, nasıl atlamışım, yeni okuyabildim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.1 saniye.
12:27:42, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım