Tamda İşmi Kuracaktınız, Durumunuzu Gözden Geçirin - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Tamda İşmi Kuracaktınız, Durumunuzu Gözden Geçirin
 1 


akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
20/07/2009 :  13:40:09   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Bugün Temmuzun 20 si yıllardan 2009.

Emeklilik yaklaştı, üç beş kuruş biriktirdiniz. Kel kötü bir dükkan açar ufaktan işime bakarım diyorsunuz. Hatta hesaplı bir dükkan varsa dükkanı satın bile alabilirim diye içinizden geçirmektesiniz. Nasılsa ev vaktiyle alındı artık cepte , araba desen artık evdeki koltuk takımı kadar yadsınmış yokluğu düşünülemez bile.

Bu durum size tam uymadı ise o zaman bir yakınınız size bir iş öneriyor. Abi sen masa başı adamısın çok bilmiyorsun ama piyasada çok iş var diyor. Sen kontrolünü yap işi ben çeviririm diyor. Niye diyor bir fikri var içini heyecan sarmış ama parası yok. Para sizde yıllarca ince işçilik yapıp biriktirdiniz. Dışardan zengin görünüyorsunuz oysa sizi ikna etmeye çalışan bu yakınızda en az sizin kadar kazandı aylık fakat sizin gibi sakin hesaplı olamayınca biriktiremedi.

Şimdi gün karıncanın , cırcır böceğinin günü değil.

Elde para var. Bir şeyler de yapmak istiyorsunuz. İş kurmaya hazırsınız fakat hiç bilginiz yok.

Dışardan bakınca dükkanlar işliyor gibi işlemiyorlarsa neden açık kalıyorlar ? Sakın aldanmayın bir dükkan hiç bir şey kazanmadan hatta işletmecisini sürekli borca sokarak bile 3 - 5 yıl pekala açık kalabilir. Hiç aldatmasın sizi. Herkesin bir hesabı vardır akıllıca veya ***ca !

Dükkanın açık kalması düzgün görünmesi kazanıp durmasına delalet değil. Kapısında durup bekleyin o dükkana sıcak para nasıl giriyor onu analiz edin kabaca masrafını hesaplayın.

Çoğu hesabın içinden çıkamazsınız. O dükkanlar nasıl oluyorda ayakta kalıyor sahibi bile bir çırpıda söyleyemez bazen.

Tacirlik bir takım sihirbazlıkları biliyor olmanızı gerektirir. Simit satmak bile böyledir. Eski simitci yeni başlayandan çok satar. Satamayacağı günü önceden hisseder tedbirini alır. Satacağı gün içine doğar iki katı simit alır tepsisine.

Bu kadar lafı kelam ettik ama belki de eski toprak bir masa maşı elemanı değilsiniz. 25 yaşında cebine parayı bulmuş bir zıpkınsınız. Bıraksak aya gider hatta bir de geri dönersiniz.

Gençsiniz iş kurmak istiyorsunuz. Önceden tecrübeniz yok. Sizin için de aynı sihirbazlıkları bilme zorunluğu var. Hatta yüksek devrinizden dolayı yoldan çıkıverme ihtimali daha da fazla sizin için.

Ama bir de şunu söyleyeyim. Ben 20 yaşı en mükemmel yaş olarak görürüm. Daha 15 yaşımda başlamıştım 20 olayım ve orada kalayım demeye. Gerçektenten de 20 yaşımı en yüksek devir sayısı ile geçtim.

O yaşımda 3 adet ticari iş yaptım. Hepsinden de kazandım. Bu sayede harika bir gençlik yaşadım. Kazanıp yedim hiç o yıllardan kalan yatırımım yok. İş yapmasına yaptım da şimdi bakınca 3 adet batış yaşamalıymışım diyorum. Tamamen kelle koltukta yapılan işler. Şanlıymışım. Hem de çok şanlıymışım. Bu yüzden genç kişinin de yukarıda sözü geçen sihirbazlıkları bilmesi yada öğrenip öyle iş kurması gerekiyor. Yoksa gider paracıklar.

Şimdi bu kadar kelamı siz iş kurun diye mi söyledim. Sakın ha !

Babadan kalan bir işiniz mi var devam edin, zaten dükkan açık mı devam edin, uzun süredir hazırlanıyorsunuz, tek başına ya da üç beş arkadaş iş yapacaksınız, hesabı kitabı güzelce yaptınız, pazar belli mal belli, sermayeniz yeterde artar bile devam edin.

Fakat ürkek ürkek bir işler yapsam ama ne yapsam diyip duruyorsanız biriktirdiğiniz elinizde tuttuğunuz o üç beş kuruşa gidin altın alın.

Emekli iseniz evde hobiler bulup onlarla uğraşın, gençseniz altını aldıktan sonra sola sağa özgeçmiş (CV demek) (ingiliziz ya, özgeçmiş kelimesini bilmeyiz parantez içinde belirtmek gerek!) bırakın iş bulun az çok çalışın kafanız bozulursa ayrılıp yenisine girersiniz para cepte nasılsa.

Paranızı sağlama alıp keyfinize bakın. Altın bugün kaç liraymış ona bile bakmayın. Altın size kazandırdığı gün kalbiniz ısınır içinizi ılık bir ferahlık kaplar. Rakamları bilmesenizde çok sağlam bir iş yapmış olduğunuzu otomatikman hissedersiniz.

Bugünün tarihi belli, 10- 15 ay sonra eldeki para batıp üstüne bir o kadarda borçlanılmış ve yanına bir sürü kötü anı ile bozuk arkadaşlıklar ilave edilmiş olabilir.

Ya da parayı altına bağlayıp değer kaybını önlemiş hatta değerine değer katmış borçsuz bir çoğalmış alım gücünün mutluluğunu yaşıyor olacaksınız.

Durum muallak olduğu halde genede parayı bir ticaret işine yatıracaksanız altının bugünkü değerini bir yere not edin, ticarette paraları kaybettiğinizi anladığınız gün altının değerine tekrar bakın.

İnşallah ben yanılmışımdır. Ama altın 25 yıldır beni hiç yanıltmadı. Ortaokulda olduğum günlerden beri bu hep böyle oldu. Şimdi de aynı şartlar var. İşi az bilen yatırımcının batmayacağı tek yatırım aracı bugün gene altın. 2 develüasyon yemiş kadar bir artış olacak. Ne kadar sürece ? El cevap ; Ticaretle kazanamayacağınız kadar bir sürede . . . .

(Babadan kalma sağlam bir işiniz yoksa eğer.)

Güzelce düşünün.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
20/07/2009 :  16:41:03  Alıntı
İş kurmak zoooor. İş bulmak zooor. Hadi bulduk diyelim geçinmek zooooor. Hadi geçindik diyelim o maaşla evlenmek çolluk çocuk büyütmek zooor. İşte bu fıkra tam bize göre:))
Alıntı Yapılan Metin:

Hayat Standartı

Amerikan,İngiliz ve Türk başbakanları aralarında konuşuyorlarmış;
Amerikan başkanı:
-Bizim hayat standartımız üç bin dolardır biz vatandaşımıza beşbin dolar maaş veririz üç bin dolarını harcarlar gerisine karışmayız.
İngiliz başbakanı:
-Bizim hayat standartımız iki bin sterlindir biz vatandaşımıza dört bin sterlin veririz iki bin sterlini harcarlar gerisine karışmayız.
Sıra Türk başbakanına gelmiş:
Bizim hayat standartımız bir milyar iki yüz elli milyondur iki yüz elli milyon veririz geriye kalan bir milyarı nerden bulurlarsa bulurlar biz orasına karışmayız.
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
20/07/2009 :  19:17:37 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Zaten bu yazı köşede fazladan birikmiş paranın buharlaşmaması için yazıldı. Köşede birikmiş para kalmadı ise yaş da genç ise fırsat kollamak gerek bu yazının bir hükmü yok o zaman.

İş kurup parasını buhar edene epey üzülüyorum. Altın da bağırıyor gene.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
21/07/2009 :  01:14:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı


Hocam birileri ta Amerikadan , yazılarını okuyor galiba , izleniyorsunuz.(:

ABD konut piyasasındaki krizi tahmin eden altın borsası uzmanı Christopher Wood, altın fiyatlarının, gelecek yıla kadar dörde katlanacağını savundu. Christopher Wood, halen onsu 900 dolarlarda bulunan altının onsunun 3 bin 500 dolara ulaşacağı iddiasında bulundu. Wood'a göre, finansal sektördeki kırılganlıkları gören ve bunu bir daha yaşamak istemeyen yatırımcılar "güvenli yatırım aracı" olarak kabul edilen altına yönelecek. Son 10 yıldaki altın fiyatlarını analiz ettiklerini kaydeden Wood, grafiklerin de altına yatırıma işaret ettiğini ifade etti. Altının onsu, 935 dolardan işlem görüyor.

ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
21/07/2009 :  01:23:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hocam boşver Wood' u. Görünen köy klavuz istemez. Altın denizin dalgaları gibidir. Tsunami yapmaz ama hiç bitmez. Güzel dalgaları takip etmek yeter. Sam yeli bitti.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
21/07/2009 :  17:45:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bak , Amerikalıya tüyo verince ne oldu. Elin Amerikalısı , Altın çıkacak deyince , tüm dünya piyasaları doğal olarak, dolar bozdurup altın almaya başladı .Ve dolar dünya piyasalarında ve bizde , düşmeya başladı. Bu ne demek , Amerikanın dünya piyasalarına sattığı mallarda dampink , fiat indirimi anlamına gelir . Ve bu küçük spekülasyon, durgunlukta ki Amerikalı üretici için önemli bir talep yaratılmasıdır. Bizim İçin ise dolar karşısında tl nin değer kazanması anlamına gelir ki , bizim ihracaatçımız için zaten ,durgun olan ve talep azlığından şikayet eden dış satımcı için mallarına istemeden zam yapması anlamına gelir ki, bizim dış satımcı için kötü , yerli üretici için çok daha kötü, ara malı ithalatı yapan için , getirdiği malın elinde kalması tehlikesi doğurur ki bu da kötü.

Yani durgunluğu
Amerikalı için teğet durumuna , bizim için ise deler geçer durumuna getirmiştir.
Seyreyleyelim bakalım , neler olacak.

Ben çinlilerin yerinde olsam , Bunu bahane ederek , çin dış satımını , dolar üzerinden değil , kendi paramla yapma kararı alırdım .O zaman seyreyle gümbürtüyü.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
21/07/2009 :  18:35:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
Huy abim,

Günlük takibatlarla yapılan karlılık yatırımları çok risk uzun vadeli umutlarla yapılan karlılık yatırımları az risk içerir. Ben ağır kanlı yatırımları daha çok seviyorum. Belki biraz sabır istiyor. Ama tadından yenmiyor. Borsayı bu yüzden sevmem. Çabuk olmak gerek.

Döviz de çok hızlı olmayı gerektiriyor. Bizim gibi 486 işlemcilerle olacak iş değil. Qadro beyin gerek.

Altında hiç yanılmadım gene öyle olacak. bugün al 15 ay sonra sadece kazanç kısmını bozdur. Çalışmaktan daha karlı olacak. Yetkili ağızların söylediklerine hiç bir zaman bakmadım kafamın karışacağını iyi biliyorum. Çünkü söylenen her on tüyonun 9,5 adedi bir amaç için söyleniyor. Tüyolar kısa vadeler için söylenir. Kimse dünya piyasaları ile 15 aylık oynayamaz, bu güç kimsede yok. Halk 15 ayda bildiği yöne akmaya başlar, damla damla akar bir de bakarsın ırmak olmuş.

İş yapmadan oturmak herkesin harcı değil. Benimde değil.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
21/07/2009 :  18:48:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Çinliler ayrı bir dert. Nüfus fazlalığı hep işlerine yarıyor. Bir konuda karar verirlerse önlerinde durmak pek mümkün değil. Örneğin 10 yıl önce yıllardır yerinde duran karton fiyatı bir kaç ayın içinde 5 misli arttı. Çünkü Çinliler bütün hurda kağıtları toplamaya başladı. Karton %90 hurda kağıt %10 selülözden yapılır. Çoğunu selülözden yapmaya kalkarsan fiyat beşe katlanır. Kimse tahmin etmemişti. Elinde tesadüfen kağıt stoğu bulunan malını satmayı becerememiş bir çok esnaf bir anda zengin oldu.

Çinliler para piyasası ile direk oynamıyor. Para Amerikalıların işi. Çinliler ekmekle oynuyor. Araba lastiği ile oynuyor. Bir çok sektörün hammaddesi ile oynuyor. Yani Amerika gibi bütün piyasayı hedef almak yerine nokta atışları yapıyor. Ama o nokta atışlarının herbirinde dünyanın dört bir yanında bir çok sektör batıyor veya çıkıyor. Bu da Amerikanın para hakimiyeti ile dalga geçmek oluyor. Dünya aslında bir Çin - Amerika soyut savaşını bilfiil yaşıyor. Dünyadaki her yaşayan 4 kişiden birinin Çinli olduğunu ve aç olduklarını unutmayalım. İpin ucunu bir günlüğüne bıraksalar aç kalırlar ölürler. Bu yüzden çok hırslı bir savaş bu.

Bu kadarına kafa yormak biz aciz kulların işi değil. Benim tek bildiğim aç kalmamak için iş çarklarının dönmeye devam edeceği ama en kazançlı işin hiç bir zaman iş yapmak olmayacağı. Değeri artan sempatik bir obje gerekli. Bu da ancak altın olabilir.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
21/07/2009 :  21:16:48  Alıntı
Gelisim.in
......................

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
21/07/2009 :  21:25:41 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
-Bu da ancak altın olabilir.-
Takas döneminin hemen sonunda , alışverişlerde mübadele aracı olarak kullanılan altın ve kıymetli madenler .
Ve bilhassa ALTIN ,
Önce ziynet eşyası , sonra mübadele aracı , ve en sonunda spekülasyon saikiyle ,her zaman talep ve iltifat görmüştür ve bu devam ediyor her zaman de devam edecektir.
En fazla akla geldiği zamanlar, harp zamanları ve ekonomik kriz zamanları olmuş ve davam ediyor.

Yani uzun lafın kısası dediğin doğrudur . Altın , spekülasyon saikiyle yeniden gümdemde . Gündemde kalmaya devam edecektir.

Kapitalist veya liberal ekonomik sistem normalleştiğinde ise , bir miktarı bozdurularak yeniden üretim ve alışverişlerde kullanılacaktır.( O zamanda hafif bir düşüş yaşanır. SİZİN bahs ettiğiniz küçük dalgalanma yani.)ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
21/07/2009 :  22:03:47  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:

EŞEK bORSASI


Bizim köylü Ahmet eşeğini satmaya karar vermiş. Kıymeti tas çatlasa 50 milyon lira eden eşek için pazarlık payını da ekleyerek 100 milyon lira fiyat koymuş. Komsu köyden acilen eşeğe ihtiyacı olan Mehmet 100 milyon ödeyip almaya razı olmuş. Koylu Ahmet eşeğini satmış ama aksam da uykusu kaçmış. Düşünüp durmuş, - “Mehmet 50 milyon liralık eşeğe niye 100 milyon lira verdi?” diye. İçi rahat etmeyince ertesi gün eşeğini geri almaya karar vermiş. Pazara gittiğinde Mehmet’in eşeği 200 milyon liradan satışa çıkardığını görmüş. Sonunda 200 milyon liraya almak zorunda kalmış. Ayni olay bu kez Mehmet’in başına gelmiş. O da ertesi gün eşeği geri almaya karar vermiş. Bu alışveriş her gün fiyat arta arta devam etmiş. Birkaç gün sonra pazara bir başka köyden Hüseyin gelmiş. Hüseyin pazardaki kalabalığın arasına dalınca bir de ne görsün: - “Al, al, al, sat, sat , sat” bağrışmaları arasında bir yaşlı eşek ve bu eşeğin 1 milyar liralık satış fiyatı….! Yanındakine sormuş - “Hemşerim, bu yaşlı eşek 1 milyar lira eder mi yahu?” Adam hemen yanıtlamış; - “Valla grafikler ortada. Bu eşeğin fiyatı 50 milyon liradan başladı, 950 milyon liraya geldi. Şöyle bir tekniğine bakarsan görürsün. Eşeğin fiyatı 1 milyardaki direncini kararsa, 1.5 milyara kadar yolu var. “
DÜN YAPTIĞI TAHMİNİN BUGÜN NEDEN GERÇEKLEŞMEDİĞİNİ YARIN AÇIKLAYACAK DEĞERLİ EKONOMİSTLERİMİZE ( BORSA YORUMCULARI ) SAYGIYLA SUNULUR.

Alıntıdır


"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."


ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem


Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....


Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
21/07/2009 :  22:07:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Keyf.in
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - lemon
bu sitenin varlığından bugün haberim oldu. Gayet güzel,yaş ortalaması yüksek,seviyeli bir site .. bu platformun yaratıcılarını tebrik ederim .


Alıntı Yapılan Metin:

Son olarak da bu başlığı görünce artık üye olayım birkaç kelam da ben edeyim dedim.


Alıntı Yapılan Metin:

Bu başlığı yazan arkadaş oldukça kötümser düşünmüş, İş kurmayın babanızın işini devam ettirin demek bir girişimcilik , iş dünyası platformunda abes olduğu kadar işi.......


Sayın Lemon,

Hoşgeldiniz sefa geldiniz. Yaş ortalamasını bilmem ben daha 5 yaşındaki oğlumla aynı yaştayım. (en azından evdeyken) , bu başlığın sizi buraya üye olmaya ikna etmiş olmasına çok sevindim yazdıklarım ve gelen yorumlar bir iletişim kurmuş demek ki sizinle ....

Ama bir yandan abes de bulmuşsunuz. Valla haklısınız, iş fikirleri sitesinde iş yapmasan iyi olur diyen bir yazı.

Benim ''kanepenin kıymetini bil'' diye böyle abes bir başlığım daha var. Orada da aşağı yukarı aynı şeyleri söylemişim.

Terslik bende mi yoksa piyasada mı yoksa havalar mı çok sıcak ? Kurulan işler çabucak batıyor. Buna çok içerliyorum. Ben sağlam işler kurulsun istiyorum.

Saygılar . . .


tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
21/07/2009 :  22:25:36 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sayın lemon , Önce hoş geldiniz. Sitenizin yaş ortalamasının yüksek olduğunu söylemişsiniz . Bu ortalamayı yükseltenlerden biri olarak , üzgünüm . (;
Sitemizin yaş ortalaması yüksek olması sizi yanıltmasın fişek gibi üyelerimiz vardır .
Yukarıda üretimin esas olduğu , ve sanki spekülasyonun biraz etik dışı bir şey gibi yorumladığınızı anladım.
Ve onun yerine üretim yapmanın daha , etik ve doğru bir davranış diyorsunuz gibi anladım.
nereden çıkardınız derseniz , sizin yazınızın o kısmını aldım aşağıya oradaki laflardan çıkardım.

''Bu başlığı yazan arkadaş oldukça kötümser düşünmüş, İş kurmayın babanızın işini devam ettirin demek bir girişimcilik , iş dünyası platformunda abes olduğu kadar işi devam ettirecek kişi açısından bence ahlaki olarak da yoruma açık bir konudur. Tabii ki ailenizden bir yerden sonra bayrağı devralmanız gerekecektir lakin bu birey bu şekilde kendini gerçekleştiremeyeceği gibi ufkunu kapatarak kabuğuna çekilir. hayatı pencereden izler kaçırdığı fırsat maliyetinin hadli hesabı yoktur. ''

Saygı değer lemon , ticaretin her nevii zamanında, doğru ticari ahlak kurallarına uygun yapıldığında , her tür ticaret bu şartlarda etik kurallara uygundur .Yani ahlakidir.
Zaten sizde bu konuyu haklı çıkartacak sözcükler etmişsiniz. Şöyle ki ,her dönemin kriz bile olsa , maliyetleri düşürülerek , üretime devam edilmesi gerektiği gibi.(Ayrıca kriz döneminde dolar,euro bu şekilde yükselişteyken nasıl üretime geçiş için en iyi fırsat.)


Demek ki tacir gerektiğinde maliyet düşürmek için konjoktürden istifade etmeli . Kriz var ise girdilerini ucuza almalı. Bu etik oluyorsa , Yani 100 tl lik bir mal kriz yüzünden sıkışık bir tacirden , mesela zararına satıldığında biz maliyetlerimizi düşürmek için o malı değerinin altında alıyorsak ve etik oluyorsa , O zaman kriz zamanında zarar etmemek için spekülasyon yapmak , talep olmadığı için üretimi durdurmak , artan işletme sermayesi ile de ileride kazançlı olacağımız veya en azından zarar etmeyeceğimiz davranışlarda bulunmakta doğrudur diyebiliriz. Yani altın fiatı artacak diye biliyorsa, hangi tacir elindeki liktin bir bölümünü oraya aktarmaz.

Tekrar hoş heldiniz.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
21/07/2009 :  23:15:23  Alıntı
.....................

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
21/07/2009 :  23:53:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Gelisim.in
Spekülasyon , mutlaka çok para ile yapılır,. sözünüze katılamıyorum . Yüksek para ile maniplasyon ve piyasa yönlendirmeleri yapılır .spekülatör , ileride yükseleceğini düşündüğü kıymeti satın alır ve riske girer. Bunun karşılığında , hesapları doğru çıkar ise kar eder . Her şeyi doğru hesaplasa bile ekonomi de diğer şartların sabit kalması şartı yerine gelmez ve diğer şartların değişimi hesaplanamaz olduğu için zarar da edebilir.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  00:05:53 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Cevap verdiğiniz şu sözcük sizden yapılan bir alıntı .İdi

1)''Ayrıca kriz döneminde dolar,euro bu şekilde yükselişteyken nasıl üretime geçiş için en iyi fırsat.'' bu sizin yazınızdan

2)''Dolar,euro yükselişteyken üretime geçiş nasil firsat diye sormuş bir arkadaş.'' ve sizin cevabınız


Ve siz bir arkadaş . Sormuş, derken o arkadaş siz oluyorsunuz. Zira o, laf sizden yapılan bir alıntı
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
22/07/2009 :  00:59:34  Alıntı
Gezin.in
.................

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
22/07/2009 :  09:16:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yazıda bazı görünüş şekil farkları ortaya çıkarmak gözlerin kavrama gücünü arttırır.

Mesela alıntı olarak kes yapıştır yapılan paragrafın başına [ quote] ve sonuna da [ /quote] yazmanız durumunda alıntınız çerceve içinde görünür.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mrtbrt
Üye

Toplam 167 yazı
22/07/2009 :  11:37:25  Alıntı
Herkese merhabalar sayın Lemon öncelikle siteye hoşgeldiniz. Sayın editörümüz akinselcuğun buna benzer bir yazısı daha var onu okumanızı tavsiye ederim. Hem konuyu hemde yorumları okursanız sayın editörümüzün ne demek istediğini daha iyi anlıcaksınız o zaman hak vericeğinizi düşünüyorum. Bu linkte mevcuttur;

http://www.koniks.com/topic.asp?TOPIC_ID=12633

saygılar

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Emlakçı
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
22/07/2009 :  13:54:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Aslında Sayın Lemon , tam da bir iş kurma aşamasındayken belki bir motivasyon unsuru daha yakalarım diye buradaki yazıları okumuş. Fakat gel gör ki bizim aman iş kurmayın batıp çıkmayın uyarılı karamsar yazımıza denk gelmiş.

Dedikleri yanlış değil elbet. Birileri iş kurmaz üretim yapmazsa çarklar dönmez. Birileri al sat yapacak, birileri bir makine parçası üretecek satacak, birileri hizmet üretip satacak. Yoksa olmaz dünya durur düşeriz aç kalırız aya bakar peynir sanırız. Açlıktan.

Fakat iş kurarken piyasayı güzel analiz etmeli. Bakkal açarken bile güzelce düşünmeli günde kaç kişi gelir ne bırakır ne kar edilebilir. Bu kar masraflardan çok olur mu ? Kenarda ne kadar para kalmalı bir aksilik olduğunda işletmeyi batırmadan yola devam edilebilir mi ?

Sakın iş kurmayın demiyorum. Aman dikkatli olun diyorum. En azından aklımın tabanındaki bu. Belki bu başlıkta hiç dile getirmemişim ama hani okurlar nasılsa beni biliyor diye herhalde.

Ben de iş kurup duran biriyim. Ama nasıl desem 100 lira varken 10 liralık iş kuran cinstenim. Çünkü işler kolay yürümüyor. Bir tıkanıklık olduğu aşikar. Günlük bir hesap var. Giren çıkandan çok olacak. Ama günlük ama aylık. Bu olmayacaksa iş yapmanın ne anlamı var. Esnaflık, tacirlik , hizmet satmak çok basit işler değil. Yapması parayı geri almasından çok daha zor. İnceliği çok. Kolay para akıtan bir iş yok. Kurallarda kanunlarda çok gedik var. Piyasa uyanığı da çok fazla.

Eskiden %15 karla mal satıp ev geçindiridiniz. Şimdi 10 kuruşa mal edip 100 kuruşa satamayınca işler yürümez oluyor. Bu durum bir bizde değil dünya düzeni değişiyor. Almanya sı da aynı Amerika sı da.

Dediğim o dur ki eğer iş parayı katlayamaz ise pahalı bir ticaret kursu almış olursunuz hepsi bu. Boşa gitmez yani eğer ticarette ısrar ederseniz. Bir yeni yetme tacir arka arkaya en çok 3 kere umduğunu bulamaz inat ederse 4. de muhtemelen zenginler. Çünkü artık uzman olmuştur. Fakat bu aşamalar da piller tamamen tükenir artık şarj alamaz duruma gelirse gideceği yer çöptür. Durum tehlikeli yani.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  18:49:56 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Hocam birileri ta Amerikadan , yazılarını okuyor galiba , izleniyorsunuz.(:

Alıntı Yapılan Metin:
ABD konut piyasasındaki krizi tahmin eden altın borsası uzmanı Christopher Wood, altın fiyatlarının, gelecek yıla kadar dörde katlanacağını savundu. Christopher Wood, halen onsu 900 dolarlarda bulunan altının onsunun 3 bin 500 dolara ulaşacağı iddiasında bulundu. Wood'a göre, finansal sektördeki kırılganlıkları gören ve bunu bir daha yaşamak istemeyen yatırımcılar "güvenli yatırım aracı" olarak kabul edilen altına yönelecek. Son 10 yıldaki altın fiyatlarını analiz ettiklerini kaydeden Wood, grafiklerin de altına yatırıma işaret ettiğini ifade etti. Altının onsu, 935 dolardan işlem görüyor.ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  18:54:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
[
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Hocam birileri ta Amerikadan , yazılarını okuyor galiba , izleniyorsunuz.(:

Alıntı Yapılan Metin:
ABD konut piyasasındaki krizi tahmin eden altın borsası uzmanı Christopher Wood, altın fiyatlarının, gelecek yıla kadar dörde katlanacağını savundu. Christopher Wood, halen onsu 900 dolarlarda bulunan altının onsunun 3 bin 500 dolara ulaşacağı iddiasında bulundu. Wood'a göre, finansal sektördeki kırılganlıkları gören ve bunu bir daha yaşamak istemeyen yatırımcılar "güvenli yatırım aracı" olarak kabul edilen altına yönelecek. Son 10 yıldaki altın fiyatlarını analiz ettiklerini kaydeden Wood, grafiklerin de altına yatırıma işaret ettiğini ifade etti. Altının onsu, 935 dolardan işlem görüyor.


Alıntı Yapılan Metin:
manipülasyon gibi şeyler zaten yasal değildir


Suç olsa da, olmasa da hedefine varmış bir maniplasyon, basın bu yoruma veya maniplasyon beyanına çok yer verince , gayelerine ulaşmış oldular.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  18:56:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Yazıda bazı görünüş şekil farkları ortaya çıkarmak gözlerin kavrama gücünü arttırır.

Mesela alıntı olarak kes yapıştır yapılan paragrafın başına [ quote] ve sonuna da [ /quote] yazmanız durumunda alıntınız çerceve içinde görünür.


Becerebildik mi?
Hocam oldu mu?
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
22/07/2009 :  20:26:09  Alıntı
@huyhuyhuy; neden yazdığım her mesajın bi bölümünü çekip illa muhalefet etmeye çalışıyorsunuz anlamış değilim. Dediğiniz şeye gelince o mantıkla rakip firmaları çökertmek için kiralık katil tutmayı da tartışalım o zaman ? o da amacına ulaşır zira.. Hem topluma,pazara da zarar vermez fazla manipülasyon gibi. Yok amacınız böyle kavramları tartışmaya açmaksa buyrun yeni bir başlık açın seve seve tartışalım "iktisatcı"yım zaten memnun bile olurum ama farklı konular içinde böyle çıkışlar yakışıksız kaçıyor.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  21:51:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
LEMON niye kızdın anlamadım . Ben siteye yeni bir arkadaşımız gelmiş, ortama ısınsın diye yazılarını dikkate alarak ilgi göstermeye çalıştım. Ama bu sana muhalefet ediyormuşum gibi gelmiş.
Kiralık katil tutmak fikri iyibir benzetme olmamış .
Zaten iktisatçı imişsiniz , affedersiniz bizim bilgimiz , sizinle tartışmaya yetmez. Demek istiyorsunuz .
Farklı konu içinde , çıkış olabilecek bir davranışımız olmadığı , yazılar iyi incelenirse daha iyi anlaşılır.

Size son olarak bir ilgi daha gösterip . Yazınızın tümünü birden eleştireceğim.
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
22/07/2009 :  22:19:04  Alıntı
mesajınızı editleyip seviyeli bir hale getirdiğiniz için sevindim. İktisatcı olduğumu belirtmem bahsi geçen kavramlar üstünde detaylı tartışmaya ehil olduğumu belirtmek,daha derin tartışmalara açık olduğumu belirtmek içindi yoksa haşa kimseyi küçümsediğim yok. Aramızda benden çok daha bilgili alaylı arkadaşlar vardır. buyrun eleştirin bekliyorum...


Yerleşim : Türkiye / İstanbul
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
22/07/2009 :  23:07:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy

Alıntı Yapılan Metin:
Neyse forumda gezerken öncelikle kısa yoldan para kazanmak üstüne,az sermaye,yüksek kar getiren konulu başlıklara rağbeti gördüm .. gayet doğal ama tabi ki can sıkıcı

EKONOMİ BİLİMİ BUNA TERS BİRŞEY SÖYLER Mİ?

Alıntı Yapılan Metin:
Sonrasında birkaç arkadaşın üretim yoluna gitmeyin. ithal ürünler çok ucuz zaten tedarik edip sonra kar payıyla satın yada işleyip satın tarzı başlıkları gördüm ki bu daha can sıkıcı[/quote
EKONOMİ BİLİMİ BU KONUDA NE DER?

Alıntı Yapılan Metin:
Arkadaşlar öncelikle kriz ortamındayız evet, kriz tabii ki ekonomiyi kötü derecede etkiler ama bir yandan da fırsat dönemidir. Pek çok işletme kriz zamanı kurulup,normal vakitlerden çok daha hızlı şekilde büyümüşlerdir.

BU ETİK Mİ (SIKIŞIK TACİRİN MALINI DEĞERİNİN ALTINDA ALMAK

Alıntı Yapılan Metin:
Bu başlığı yazan arkadaş oldukça kötümser düşünmüş, İş kurmayın babanızın işini devam ettirin demek bir girişimcilik , iş dünyası platformunda abes olduğu kadar işi devam ettirecek kişi açısından bence ahlaki olarak da yoruma açık bir konudur.

AHLAK SORGULAMASI İÇİN BİRAZ ERKEN DEĞİL Mİ?

Alıntı Yapılan Metin:
ailenizden bir yerden sonra bayrağı devralmanız gerekecektir lakin bu birey bu şekilde kendini gerçekleştiremeyeceği gibi ufkunu kapatarak kabuğuna çekilir. hayatı pencereden izler kaçırdığı fırsat maliyetinin hadli hesabı yoktur


NEREDEN BİLİYORSUNUZ AİLEDEN KALAN İŞİ BELKİ ÇOK UFUK AÇICI BİR İŞ OLAMAZ MI.?KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK DEYİMİ İLE NE DEMEK İSTEDİNİZ?KRİZDE BİR ŞEYLER ALARAK MALİYET DÜŞÜRMEK ZORDAKİ BİR TACİRİN MALINI UCUZA KAPATMAK ,DEMEK SİZCE ALTIN ALMAK TAN DAHA AHLAKLI BİR DAVRANIŞ.
Alıntı Yapılan Metin:
burda özellikle burgulanması gereken nokta fırsat maliyetini kaçırma olayı bir nevi zarar etmedir.[/guote]

BURGULAMAK , HERHALDE YANLIŞ TUŞA BASTIĞINIZ İÇİN ÇIKMIŞ BİR KELİME
FIRSAT MALİYETİ SİZCE ALTIN ALMAKTAN DAHA AHLAKLI
[quote]Altın konusuna gelince altın denildiği gibi hiç değilse paranın değerini koruyabilecek bir araç ama bu şekilde bir girişim,atak olmaz sadece elinizdeki parayi geleceğe yönelik saklamaktır. Ki mevzu bahis para kazanmak olduğunda bu sözler paranızı kullanmayın kenarda dursun siz gidin orda burda çalışarak harçlık çıkarın demekle aynı şey

ALTIN, MERKANTİLİST DÖNEMDEN BERİ , MÜBADELE ARACI VE SPEKÜLASYON SAİKİ İLE TALEP EDİLEGELMİŞ BİR EKONOMİK ENSTÜRUMANDIR.

[quote]Eğer üreteceğiniz ürünü ucuza ithal ediyorlarsa sizde maliyetleri düşürmenin yolunu bulup bir şekilde yola devam edebilirsiniz. Ayrıca kriz döneminde dolar,euro bu şekilde yükselişteyken nasıl üretime geçiş için en iyi fırsat.[quote/]

ELEKTRİĞİN FİATINI MAZOTUN FİATINI ithal aramalların fiatını sendika toplu sözleşmelerini siz mi tayin ediyorsunuz da maliyet düşüreceksiniz. Sizin alacağınız tedbirler bunların dışındakilerdir . Rekabet etmeye yetmeyebilir.
son sözcük iyi anlaşılmıyor . ama yükselişte ki döviz ileride ihracaat yükselişi getireceğinden üretimin zamanıdır anlamına gelse gerek . TARTIŞILIR

[quote]Çin konusu da ayrı bir mevzu. Çin'in bu üretim politikasının ABD ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum zira Amerika ; Çin'in ürünlerinden ciddi zararlar ederse planlı olarak BM vs. ile anlaşıp gümrük vergilerini arttırsa yahut çin'e dolar kurunu düşürmesi için baskı yapsa bile çin bir kaç seneye kadar mazbut haline döner

BUNA HİÇ BİR ELEŞTİRİDE BİLE BULUNMAYACAĞIM.
sadece körfez harbinde , yerin bilmem ne kadar altındaki şeyleri bile izleyebildiği , ve ne büyük teknolojilere sahip olduğu anlatıldı durdu. NEREDE EL KAİDENİN BAŞI


ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
lemon
Yeni Üye

Toplam 32 yazı
23/07/2009 :  11:02:05  Alıntı
banada sanırım fikirlerimi savunmak düşüyor.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy

Alıntı Yapılan Metin:
Neyse forumda gezerken öncelikle kısa yoldan para kazanmak üstüne,az sermaye,yüksek kar getiren konulu başlıklara rağbeti gördüm .. gayet doğal ama tabi ki can sıkıcı

EKONOMİ BİLİMİ BUNA TERS BİRŞEY SÖYLER Mİ?


bahsettiğim "kısa yoldan köşe dönmecilik anlayışı".. yok bu anlayışla dönseydi ekonomi "hallederiz kadir" den ileri gidemezdi sanırım insanlar. kalkıp da kar marjı düşük işlere girin gibi bir ima yok zaten orda.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy

Alıntı Yapılan Metin:
Sonrasında birkaç arkadaşın üretim yoluna gitmeyin. ithal ürünler çok ucuz zaten tedarik edip sonra kar payıyla satın yada işleyip satın tarzı başlıkları gördüm ki bu daha can sıkıcı

EKONOMİ BİLİMİ BU KONUDA NE DER?


Üretim yoluna gitmeden tabii ki iş yapılabilir de basit tacir mantığının önüne geçilemez. ne işletmeci ne ekonomist kalkıp da böyle birşey savunmaz. savunulursa sorun işte ülkenin bu hali gibi olur. Burada denilmesi gereken denilenin tam tersi olması gerekir,yani ki eğer hazır alıyorsanız maliyetleri azaltmak için imkanlar ve durum uygunsa kendiniz üretime gitmelisiniz olmalıdır. işletmede sanırım buna dikey büyüme deniliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tabii ki konjiktör uygun değilse üretim yapılmaz. Ama üretimden kaçılmasının,devletin bu yolda yaptığı politikaların sonuçları sanırım inkar edilemez. Eğer bu kadar hem finans,hem reel sektörde dışa bağlı olmasaydık krizden bu denli etkilenmezdik sanırım.. özellikle de bizde olmayan bir bankacılık enstrümanı yüzünden çıkan bir krizden.


Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy[
Alıntı Yapılan Metin:
Arkadaşlar öncelikle kriz ortamındayız evet, kriz tabii ki ekonomiyi kötü derecede etkiler ama bir yandan da fırsat dönemidir. Pek çok işletme kriz zamanı kurulup,normal vakitlerden çok daha hızlı şekilde büyümüşlerdir.

BU ETİK Mİ (SIKIŞIK TACİRİN MALINI DEĞERİNİN ALTINDA ALMAK


Öncelikle ben öyle bir şey söylemedim. Kriz dönemlerinde büyük şirketler alt kollarını zayıflatarak asıl işlerine yönelir. Misal Doğan Holding kalkıp da bilişim alanındaki şirkeletine yaptığı yatırım miktarını azaltır. Buda küçük işletmelere fırsat doğurur. Ayrıca bizim gibi ülkeler için en iyi ihracat zamanı olduğunu sanırım belirtmiştim. Bunlara ek olarak kapitalist ekolde fiyat piyasada belirlenir. Piyasada fiyatlar düşmüşse kalkıp da etik değil demek duygusal bir tutumdur.

Ki mesajlarınızda çelişki de burda var diğer türlü işlemleri etik olarak görüp,bunu etik dışı görmek sanırım pek mantıklı değil.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Alıntı Yapılan Metin:
Bu başlığı yazan arkadaş oldukça kötümser düşünmüş, İş kurmayın babanızın işini devam ettirin demek bir girişimcilik , iş dünyası platformunda abes olduğu kadar işi devam ettirecek kişi açısından bence ahlaki olarak da yoruma açık bir konudur.

AHLAK SORGULAMASI İÇİN BİRAZ ERKEN DEĞİL Mİ?Burda mevzu bahis iş ahlakı değil kişisel ahlak.. ki insanların ahlak anlayışı değişken olabilir. ben öyle gördüm katılmayabilirsiniz sanırım.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
Alıntı Yapılan Metin:
ailenizden bir yerden sonra bayrağı devralmanız gerekecektir lakin bu birey bu şekilde kendini gerçekleştiremeyeceği gibi ufkunu kapatarak kabuğuna çekilir. hayatı pencereden izler kaçırdığı fırsat maliyetinin hadli hesabı yoktur


NEREDEN BİLİYORSUNUZ AİLEDEN KALAN İŞİ BELKİ ÇOK UFUK AÇICI BİR İŞ OLAMAZ MI.?KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK DEYİMİ İLE NE DEMEK İSTEDİNİZ?KRİZDE BİR ŞEYLER ALARAK MALİYET DÜŞÜRMEK ZORDAKİ BİR TACİRİN MALINI UCUZA KAPATMAK ,DEMEK SİZCE ALTIN ALMAK TAN DAHA AHLAKLI BİR DAVRANIŞ.


Gene işle alakalı değil bireylerle alakalı bi yorumum. ufku kapalı olarak iş değil bireyden bahsetmiştim. Kendini gerçekleştirmekten kastım kendi ayakları üstünde durmak,kendisinin birşeyler başarması.. Düşük fiyattan almak konusunda bi üstte yorum yaptım. Altın alarak parasını korumasını ****lık olarak görmüyorum, Bir girişimcinin piyasaya göre çekingen davranmasını değil fırsat yollarını aramasını gerektiğini vurguladım. Piyasa kötü napalım sorusuna ise gene yukarda yorum yaptım,bunu nasıl fırsata çeviririz şeklinde..

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy[
Alıntı Yapılan Metin:
burda özellikle burgulanması gereken nokta fırsat maliyetini kaçırma olayı bir nevi zarar etmedir.


BURGULAMAK , HERHALDE YANLIŞ TUŞA BASTIĞINIZ İÇİN ÇIKMIŞ BİR KELİME
FIRSAT MALİYETİ SİZCE ALTIN ALMAKTAN DAHA AHLAKLI
Alıntı Yapılan Metin:Fırsat maliyeti demek bir işi yaparken diğer işlerden kaçırdığınız imkanlardır. Standart iş yapan kişinin risksiz kazanç olduğu için banka faizine oranla kazancina göre bakarlar insanlar da.. Örneğin Gıda işini yaparken yada yapacakken altın alıp, misal gıda sektöründen 1milyon dolar kazanacakken altından sadece paranın değerini korursanız kaçırdığınız fırsat maliyeti 1milyon dolar olur diyebiliriz. Tabi pek mantıklı bir örnek vermedim de anlatmak amaçlıydı. Fırsat maliyeti kavramı genelde sermaye piyasasında kullanılır da reel sektör da riskli olsa da dahildir.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy[
Alıntı Yapılan Metin:
Altın konusuna gelince altın denildiği gibi hiç değilse paranın değerini koruyabilecek bir araç ama bu şekilde bir girişim,atak olmaz sadece elinizdeki parayi geleceğe yönelik saklamaktır. Ki mevzu bahis para kazanmak olduğunda bu sözler paranızı kullanmayın kenarda dursun siz gidin orda burda çalışarak harçlık çıkarın demekle aynı şey

ALTIN, MERKANTİLİST DÖNEMDEN BERİ , MÜBADELE ARACI VE SPEKÜLASYON SAİKİ İLE TALEP EDİLEGELMİŞ BİR EKONOMİK ENSTÜRUMANDIR.


evet de konu o değil...

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
[quote]Eğer üreteceğiniz ürünü ucuza ithal ediyorlarsa sizde maliyetleri düşürmenin yolunu bulup bir şekilde yola devam edebilirsiniz. Ayrıca kriz döneminde dolar,euro bu şekilde yükselişteyken nasıl üretime geçiş için en iyi fırsat.[quote/]ELEKTRİĞİN FİATINI MAZOTUN FİATINI ithal aramalların fiatını sendika toplu sözleşmelerini siz mi tayin ediyorsunuz da maliyet düşüreceksiniz. Sizin alacağınız tedbirler bunların dışındakilerdir . Rekabet etmeye yetmeyebilir.
son sözcük iyi anlaşılmıyor . ama yükselişte ki döviz ileride ihracaat yükselişi getireceğinden üretimin zamanıdır anlamına gelse gerek . TARTIŞILIR


insanlar genel geçer ürünler dışında da işlerinin maliyet kalemleri vardır. Misal ucuza yeni teknolojiye geçmek bile maliyetlerini ciddi ölçüde arttırır. döviz ve ihracatın bu durumu genel geçerdir.. Her konu tartışmaya açıktır tabii ki de dolar/euro cikmişken ihracatta (sadece satış diyelim) getiriniz yüksek olacağı kesinken tartışsak en fazla maliyetleri tartışırız.


[quote]Yazıyı gönderen - huyhuyhuy
[quote]Çin konusu da ayrı bir mevzu. Çin'in bu üretim politikasının ABD ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum zira Amerika ; Çin'in ürünlerinden ciddi zararlar ederse planlı olarak BM vs. ile anlaşıp gümrük vergilerini arttırsa yahut çin'e dolar kurunu düşürmesi için baskı yapsa bile çin bir kaç seneye kadar mazbut haline döner

BUNA HİÇ BİR ELEŞTİRİDE BİLE BULUNMAYACAĞIM.
sadece körfez harbinde , yerin bilmem ne kadar altındaki şeyleri bile izleyebildiği , ve ne büyük teknolojilere sahip olduğu anlatıldı durdu. NEREDE EL KAİDENİN BAŞIBen uluslararası ekonomik ilişkilerden bahsetmiştim.. De öyle bir mesaja bende bir savunma yapamam sanırım

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
akinselcuk
Editör

Toplam 5585 yazı
23/07/2009 :  11:50:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
quote kullanımında son noktaya ulaşılmış sanırım. Bu sefer de çok iç içe geçmiş kim kime cevap yazmış anlamakta epey zorlandım. : )

Sayın Hocalarım,

Bence siz ikiniz karşılıklı kahve içerken iki mars bir düz güzel tavla oynarsınız buna uygunsunuz. Bu esnada bende başınızda üçüncü olarak, o kapı açılır mı hocam naptın der sizi sinir ederim. Tabi bir yandan da yukarıdaki konuları tartışıyor olsanız bu sırada birbirinize hiç alınganlık gösterme şansınız kalmaz.

Bazı briç arkadaşlıkları vardır. Yeni ortaklar iyi manyelleşemedik diye birbirlerine kızıp dururlar ama bir yandan da hep birbirleriyle eşleşirler çünkü ikiside iyi oyuncudur ve ikiside bunun farkındadır. Sizinki o hesap.

Saygılarımla . . . .
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
huyhuyhuy
Üye

Toplam 2981 yazı
23/07/2009 :  12:03:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
quote kullanımında son noktaya ulaşılmış sanırım. Bu sefer de çok iç içe geçmiş kim kime cevap yazmış anlamakta epey zorlandım. : )

Sayın Hocalarım,

Bence siz ikiniz karşılıklı kahve içerken iki mars bir düz güzel tavla oynarsınız buna uygunsunuz. Bu esnada bende başınızda üçüncü olarak, o kapı açılır mı hocam naptın der sizi sinir ederim. Tabi bir yandan da yukarıdaki konuları tartışıyor olsanız bu sırada birbirinize hiç alınganlık gösterme şansınız kalmaz.

Bazı briç arkadaşlıkları vardır. Yeni ortaklar iyi manyelleşemedik diye birbirlerine kızıp dururlar ama bir yandan da hep birbirleriyle eşleşirler çünkü ikiside iyi oyuncudur ve ikiside bunun farkındadır. Sizinki o hesap.

Saygılarımla . . . .


Teşekkürler hocam , aynı fikirde olmadan da medeni ölçülerde tartışılır .
Bazen de aynı fikirde olsak bile yanlış anlı**** tartışılabilir.
Önemli olan uslup .
Zaten yukarıda izlediğiniz karşılıklı konuşmada ,
bir kaç kelimenin yanlış yerde kullanımı veya , yanlış anlaşılmasından kaynaklandı. Sonraki yazılarda iki taraf da, o tarz kelimeleri kullanmamaya özen göstererek işi tatlıya bağladı .
ismail karagülle

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İmalat
taaata
Yeni Üye

Toplam 88 yazı
01/09/2010 :  20:58:07  Alıntı
akınselçuk bey zamanında geçen sene beni dinlemedi borsadaki 1 yılık kazancı kaçırdı bakınız akınselçuk koltuğun kıymetini bil yazısına :)
TAAATA

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil

14.7 saniye.
02:01:58, 2 Haziran 2020, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2020 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım