Çalışma Sermayesinin Önemi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Çalışma Sermayesinin Önemi

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
17/07/2009 :  15:46:10 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar,
"Şu kadar Param var Ne yapabilirim?" diyen arkadaşların İlgilenmeyeceği Bir Konu ÇALIŞMA SERMAYESİ

Fakat iş kuranların değerini sonradan anladığı bir konudur İşletmeler Bütün varlarını yoklarını iş kurmaya harcadıktan sonra bir bakarlarki İşi çevirecek sermaye ellerinde kalmamış :))

Alıntı Yapılan Metin:

Çalışma Sermayesi Nedir?

İşletmenin üretim yapabilmek için hammaddelere, kesintisiz bir satış için stoklara, günlük giderlerini karşılayabilmek için nakit değerlere ve müşterileri finanse etmek için alacaklara kaynak ayırması gerektiği için yapılan kısa süreli yatırımlara Çalışma Sermayesi denir.

• Çalışma sermayesi; bir tesisin faaliyete başlayabilmesi ve işletme faaliyetlerini sürdürebilmesi için kullanılan, kısa sürede paraya dönüşme özelliğine sahip varlıklar ve bu amaçla yapılan harcamalar olarak tanımlanabilir. Çalışma sermayesi unsurları sabit varlıklarla karşılaştırıldığında bazı açılardan farklılık göstermektedir. Bu farklılıkları; çalışma sermayesi unsurları bölünebilir özelliğe sahiptir, kısa vadeli ve likittir, unsurların hareketliliği fazla olup, unsurlar birbirleri ile ilişkilidir şeklinde sıralamak mümkündür.

• Çalışma sermayesi, işletmenin tam kapasite ile çalışabilmesi, üretimin kesintisiz devam edebilmesi, iş hacminin genişletilebilmesi, yükümlülüklerini karşılayamama riskinin azaltılması, kredi değerliliğinin artırılması, olağanüstü durumlarda mali yönden zor durumlara düşmenin önlenmesi, faaliyetin kârlı ve verimli bir şekilde yürütülmesi açısından büyük önem taşımaktadır

• İşletmelerin amaçlarına ulaşmasında çalışma sermayesi yönetimi önemli yer tutmaktadır. İşletmelerin özellikle kriz dönemlerini kayıpsız atlatmak, verimliliği arttırmak, kapasiteyi maksimum düzeye çıkarmak için çalışma sermayesi büyük önem taşımaktadır. Mali yönden zor duruma düşmek istemeyen firmalar çalışma sermayesi yönetiminin önemini iyi algılamalıdırlar.Çalışma Sermayesi yeterli düzeyde olursa;

1. Vadesi gelen kısa vadeli borçların zamanında ödenmesini sağlar.
2. İşletmenin kredi alma potansiyelini arttırır.
3. İşletmenin, müşterilerine uygun şartlarda kredili satış yapma imkanı sağlar.
4. İşletmenin durgunluk dönemlerini kolay atlatmasını sağlar.
5. İşletmeye, çeşitli finansal fırsatları değerlendirme fırsatı verir.
6. Üretimin aksamasını önler

"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
18/07/2009 :  00:38:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Şu kadar param var ne yapsam diyenlere pek bir takılmışsınız sayın masal. : )

Ancak bazılarının samimiyetine inanıyorum. Hatta böyle bir arkadaşım bile var !

Yıllarca sabit maaşla çalışıp bir miktar para biriktirmiş ve halen enerjisi mevcut olduğu halde emekli durumuna geçen ya da geçmek üzere olan kişilerin ortak sorunu diyebiliriz.

Sabit maaş sahibi olmakla ticarettten para çıkarmanın arasında yazılı olmayan bir çok farkın , farkına acı bir şekilde varmamalarını dileyelim bu kitle için.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
18/07/2009 :  01:33:35  Alıntı
Bende o yazının sonuna,zamanın değerini,sirkü yada rpt yada işlem hacmi yada fayda,pazarlama ,insan kaynakları,partner seçimi ve her şeyden önemlisi VERİMLİLİĞİN,arge nin değerini de bilin artık ...diye ekleme yapim..Birde sayın masal artık dokundurmadan yazı yazınız bence zira hep büyükden kazanıyor küçükten kaybediyorsunuz...Saygılarımla..

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
18/07/2009 :  12:29:38  Alıntı

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Şu kadar param var ne yapsam diyenlere pek bir takılmışsınız sayın masal. : )

Ancak bazılarının samimiyetine inanıyorum. Hatta böyle bir arkadaşım bile var !

Yıllarca sabit maaşla çalışıp bir miktar para biriktirmiş ve halen enerjisi mevcut olduğu halde emekli durumuna geçen ya da geçmek üzere olan kişilerin ortak sorunu diyebiliriz.

Sabit maaş sahibi olmakla ticarettten para çıkarmanın arasında yazılı olmayan bir çok farkın , farkına acı bir şekilde varmamalarını dileyelim bu kitle için.

Haklısınız Fakat bazen samimi arkadaşları ayırt etmekte zorlanıyoruz

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

'Keşke'Leri Sevmem !!

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
18/07/2009 :  12:45:47  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - METTİN
Bende o yazının sonuna,zamanın değerini,sirkü yada rpt yada işlem hacmi yada fayda,pazarlama ,insan kaynakları,partner seçimi ve her şeyden önemlisi VERİMLİLİĞİN,arge nin değerini de bilin artık ...diye ekleme yapim..Birde sayın masal artık dokundurmadan yazı yazınız bence zira hep büyükden kazanıyor küçükten kaybediyorsunuz...Saygılarımla..

Eleştirinizi dile getiriş tarzınız çok saygıdeğer Bu yüzden teşekkür ediyorum Arada sırada tahammül sınırlarımızı ihlal ettiğimiz oluyor:)) Elimizden geldiğince ve dilimiz döndüğünce ciddi olduğunu hissettiğimiz konulara ciddi cevaplar yazmaya çalışsakta bazen bazı arkadaşları gaflet uykusundan uyandırmak için mizahi dil kullanmaya çalışıyoruz. Kimilerince bu mizahın dışında algılanabiliyor. Kimilerinin art niyetleri pazara çıkınca öfkelerini bize yönlendirebiliyor. Haaa bu arada bazen kırdıklarımızda oluyor. Ulaşabildiklerimize mesaj yoluyla Gönüllerini almaya çalışıyor ,Ulaşamadıklarımıza ise sizin yazılarınız aracılığyla özürlerimizi bildiriyoruz
SAYGILARIMLA

'Keşke'Leri Sevmem !!

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
18/07/2009 :  14:31:14  Alıntı
Sevgili Mettin Örneğin Gelde bu alıntıya yorum yapma :)) Yanılmıyorsam Ben senin emlak sektörüylede iştigal ettiğini duymuştum. Şimdi geçmiş birikimlerine dayanarak lütfen söylermisin 40 000 ytl ile bir senede 16 dairelik bina dikilirmi?:)) Hadi bunu yazan arkadaş biraz abarttı diyelim yada eksik yazdı Peki Ticarete ilk defa girecek kaç insan bu yoruma farklı anlam yükleyip 50.000 ytl ile 10 dairelik bina dikme hayali kurar acaba:))

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - deligurbet
arkdasım ben 40 000 ytl ıle ınsaat sektorune gırıs yaptım herseyın bır baslangıcı vardır ılk bınam ı gecen sene bıtırdım 16 daırelık br bına yaptım yeter kı ıste azmet zorluklara bıraz katlan unutmakı her cefanın bır sefası vardır ınt. cafe bos iş coluk cocuklamı ugrasacan ınternet artık her evde var ben derım kı madem o tarzda ısler ıstıorsun bu paket donercı sıstemıyle calısanlar varya hemen ac bır tane 8 10 lıraya a carsın kendın kur ılerlet hava parasına sat bu sekılde bıraz dongu olustr hayattının 1bı 5 yılını koy ortaya gusel sermayen olur

'Keşke'Leri Sevmem !!

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
18/07/2009 :  19:37:43  Alıntı
Sayın masal bakın ben sıfır sermaye bir sürü borçla iş yapan adamlar gördüm,biri de benim dedem di ,kabul edlyorum eskiden bu işler kolaydı ekmak aslanın ağzında iken ,şimdi ben ce aslanı yem olarak kullanıyorlar,ben batmaz adamların batırıldığınıda gördüm olmazları yapan bir sürü adamda bakın siz bana 10 bin tl verin ben de size 2yılda bir sürü iş yapar size 10bin i 30 bin geri öderim,nasılı yok,yapan yapıyor bunun adına ticaret deniyor
zaten,örnek ben 5 yıldır 1 tl ile 3tl ödedim nasıl olduğunu sorma ben bile cevaplayamam kitap falan yazmam lazım.Yani anlıyacağınız burdaki arkadaş 40bin le başladım 16 daire bitirdim derken bu işte çok para var demiyor siz çalışın akıllı olun olur diyor.Sistem şöyle sahibinden kat karşılığı arsa bulursunuz,diyelim 10 dairelik bunu hak geçmesin diye çapraz dağılım dağıtım söz konusu olan bir anlaşma yaparsınız,5 daire sana 5 daire arsa sahibinin olur,yani arsa bedava gelir inşaat maliyetide sizde olduğu için aslında 5 daire masrafı çıkmaz,eğer tamelden daireleri satma becerisi gösterirseniz böyle bir bina size tamamı 200.000 e mal olur..5 daire hesapla ortalama 100bin tl den ,,bide altında dükkan varsa ballı lokma tatlısı olur,burda en önemli iş çok hızlı olmaktır,ha o toplam gider birden çıkmaz cebinden etap etap çıkar onda da çek kullanırsan vadeye yayarsın borcu,hepimiz her şeyi her sektörü bilemeyiz,bakın A.B.D de eyaletler arası valizle kur farkından yararlanıp döviz alıp bozduranlarmı,tl elde para etmiyo diye eskiden resmen yurt dışından para ithal edenlermi tl1000TL Yİ KONVERTIBIL OLMADIĞI ZAMANLAR 700TL OLARAK İTHAL ETMEK,sınırda Suriye lirası toplayıp,sınırı geçip orda prim yapmayan dolar toplayıp Türkiyede bozduranlarmı,bulgaristanda et fiyatlarının ucuzluğunu fırsat bilip ordan kaçak et evet yanlış duymadınız bavulla Türkiye de satanlar mı,tren ticareti ile..Japonyada çok sık değer kazanıyor diye tl günleri yapan aynı bizim mark dolar günleri gibi japon bayanların gün yapması,BENİM GİBİ 4 AY ÖNCE, ESKİ İŞLETTİĞİM BİR DÜKKAN CAFE VAR GELİRİNİ 14 GÜNDE 26 MİSLİ ARTIRDIĞIM,ASKERDEN ÖNCE , CEBİNDE EVET HİÇ PARAM YOKTU 20 GÜN SONRA GELECEK PARAM VAR AMA ACİLİYET OLUNCA GİDİP GÖRÜŞÜP RAZI ETTİM,CEBİMDE 6 TL İLE GİDİP DÜKKANI DEVRALANLAR MI,,YANİ BURDA BIRAKALIM KENDİ TECRÜBELERİMİZİ KONUŞALIM AMA KİMSENİN TİCARETİNE LAF ATMAYALIM,ZİRA TİCARET BİRAZ HELE ŞİMDİKİ NESİLİN KAFASININ ALMAYACAĞI KADAR KARIŞIK BİR KONU,İDDAAYA GİRMEYİN BENCE BU KONULARDA...SAYGILARIMLA..

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
18/07/2009 :  19:54:08  Alıntı
Size kendi işimden örnek verim bana 200bin tl bulun kaynak size 3 yılda 500bin yapim hemde sadece belli bir önceden karşılıklı anlaştığımız komisyon karşılığı,ve asla paranız bizim elimiz değmeyecek şekilde değerlendireceğiz sıfır riskle,sizin adınıza emlak oto alım satım yapacağız,tapu yada ruhsata istineden paranız ve evrağınız yer değiştirecek sıfır riskle..Bu sistemede kartopu diyelim aslında çok basit ama hayır biz o parayı risk alır bayiliğe gömeriz yada borsa gibi ölü yatırımai ,bonoya, tahvile,yada gider ne getireceği belli ama ne ***üreceğide belli olmayan işlere yatırırızderseniz orasını bilemeyiz tabi...Ticarette kazan kazandır,ve arz talep var dır gerisi hikayedir,,,,,MIŞ ,MİŞ,CEK, CAK, CUK LA TİCARET OLMAZ...SAYGILARIMLA..

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.64 saniye.
07:04:37, 18 Mayıs 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım