İş Görüşmelerinde Başarılı Olmanın 10 Pratik Yolu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İş Görüşmelerinde Başarılı Olmanın 10 Pratik Yolu

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
21/06/2009 :  15:22:37 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İş arayanların hazırladıkları özgeçmişlerin kağıt üzerinde muhteşem görünmesine rağmen, daha sonra yapılan mülakat sırasında bir çok kişinin başarısız oldukları bilinen bir gerçektir. Dışarıda bunca iş arayan varken ve buna karşılık bu kadar az iş varken öncelikli olarak yapılması gereken en önemli şey ilk görüşmede en iyi etkiyi bırakmaktır. İşte, başkalarının hatalarından ders alarak, tekrarlamamanız gereken 10 davranış:

Kötü bir şekilde tokalaşmamak: Mülakatın en başında geçen üç saniyelik el sıkışma iyi bir izlenim bırakmanız için ilk fırsatınızdır. Kötü el sıkışma ilk baştan bir mülakatı bitirir. Kötü el sıkışmayla, iyi bir izlenim bırakarak görüşmeden ayrılma şansınızı kaybetmiş olursunuz. Şimdi size bir kaç örnek vereyim:

Gevşek el sıkışma: Karşınızdakini umursamadığınız ve aslında iş ile ilgilenmediğiniz izlenimini verir.

Parmak ucuyla el sıkışma: Yetersizlik izlenimi verir
Kendinizi çok tecrübeli biri olarak görseniz bile bu hatalara düşmeyin.

Çok konuşmamak: Bazı patronlar çok konuşan insanlardan hiç hoşlanmazlar. Bunun bazı örnekleri aşağıda verilmiştir.

Sorulara doğru cevap vermek için çok konuşmak: Bunun bıraktığı izlenim şudur: Bu kişi de bir türlü sadede gelemiyor.

Gergin bir şekilde konuşmak: Bir şeyleri örtmeye çalıştığınız veya yalan söylediğiniz izlenimini verir.

Bu durumlardan kaçınmak için sorulara doğrudan ve kısa cevaplar vermeniz gerekir. Kendi kendinize prova yaparak gergin konuşma tarzından kaçınmaya çalışın.

Mevcut ya da eski işverenler ile ilgili olumsuz şeyler söylememek: Bir işe kabul edilmemenin en kısa ve iyi yolu eski ya da mevcut işvereninizle ilgili olumsuz şeyler söylemektir. Şikayetleriniz ne kadar makul olursa olsun işvereninize saygı göstermediğinizi ima ettiğiniz anda yeni işi kaybetmiş olursunuz. Olabildiğince olumsuz tecrübelerinizi anlatmamaya çalışın.

Mülakata çok erken veya geç gelmemek: Bu en önemlilerindendir. İş görüşmelerine tam zamanında gitmek gerekir. 10 dakika erken gelmek de zayıf bir izlenim bırakır. 10 dakika geç gelmek de işi kesinlikle kaybetmenize sebep olur. Öyle zamanınız çok ve çaresizmiş gibi görünmeyin. Zamanınızın en az onların ki kadar değerli olduğunu hissettirin. Her zaman zamanında orada olun ama asla 10 dakikadan daha önce değil.

Sizi karşılayan kişilere kaba davranmamak: Bir mülakatta ilk tanışacağınız kişi genelde bir resepsiyonist ya da sekreterdir. Bu aynı zamanda bırakacağınız ilk izlenimdir. Sakın düşük seviyeyi veri olarak almayın. Resepsiyonist sizi başarılı bir görüşmeye giden bir yola da ***ürebilir tam tersine bir yola da sokabilir. Hiç kimseyi küçümsemeyin ve herkese nazik davranın.

Yan ödemeler, tatil günleri ya da maaş ile ilgili sorular sormamak: Size araba satan kişi size test sürüşü yapacağınız arabayı göstermeden kredibiliteniz hakkında belge ve bilgi görmek isterse ne düşünürsünüz? Kızar ve arkanızı döner gidersiniz. Aynısı iş görüşmeleri için de geçerlidir. İşvereni kazanana kadar bekleyin. Gerekirse bu bunlarla ilgili soruları ikinci görüşmeye bırakın.

Görüşmeye hazırlıksız girmemek: Görüşme öncesi yeterli hazırlık ve araştırma yapmamış bir kişi kadar ilgisiz biri izlenimi vermek mümkün değildir. En güzel hareket şirketle ilgili yerinde ve doğru bir kaç soru sormaktır ve bu işe ilginizi açık bir şekilde gösterir.

Konuşurken takılmamak: Konuşurken çok takılan kişiler oldukça kötü bir izlenim bırakır. Gerginliğin ilk belirtileri bu takılmalardır. Yani, şey, falan filan gibi takılmalar kendinize güvenli görünüşünüzü etkiler.

Çok fazla veya yetersiz göz teması: Her durum olumsuz bir etki yaratabilir. Göz temasından kaçınmak sizi doğru ve samimi olmayan bir kişi olarak gösterir. Çok fazla göz teması ise karşınızdaki insanı bıktırır. Bu sebeple bir mülakata gitmeden önce mutlaka bununla ilgili olarak bir arkadaşınızla prova yapın.

İletişim tarzlarının uymaması: Görüşmeyi yapanla etkin bir iletişim kuramazsanız iyi bir izlenim bırakmanız imkansızdır. Görüşmeyi yapanın size davranış şeklini aynı şekilde ona yansıtırsanız durumu kolayca değiştirebilirsiniz.

* Görüşme hep işle ilgili geçerse ortamı yumuşatmaya çalışmayın. Profesyonel görünmeye devam edin.

* Görüşmeyi yapan çok samimi ise o zaman ona da ilgi alanlarıyla ilgili sorular sormaya çalışın. Bulunduğunuz ofisteki eşyalar sizin için bir ipucudur.

* Doğrudan bir soru sorulursa doğrudan cevap verin. Sorularla daha fazla bilgi istenip istenmediğini öğrenmeye çalışın. İyi bir özgeçmiş sizi dikkate almalarını, iyi bir görüşme de işi sizin almanızı sağlar.

Kaynak: Dünya Gazetesi, Arif Uğur

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler
fakkor
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
04/09/2009 :  03:11:06  Alıntı
Çok Teşekkürler arkadaşım bu bilgiler için
Saygılarımla FaKKoR

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : Öğrenci
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
11/12/2009 :  13:57:37  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Komik ve tamamen gerçek CV örneği
Tamamen gerçek bir olay!!Yaşanmış bir iş başvuru hikayesi Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mustafa Özel'in köşesine taşıdığı, yaşanmış çok ilginç bir iş başvurusu hikayesi

Tamamen gerçek bir olay!!Yaşanmış bir iş başvuru hikayesi Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mustafa Özel'in köşesine taşıdığı, yaşanmış çok ilginç bir iş başvurusu hikayesi:

Alttaki işbaşvuru formunu dolduran Mehmet Tartar'ın başvuru formuna yazdığı cevaplar:

1. Adınız Soyadınız:
Mehmet Tartar

2.Yaşınız:
Yirmi sekiz.

3.Şirketimizdeki hangi pozisyon için Başvuruyorsunuz?
Mümkünse yatay bir pozisyon için. Eğer daha ciddi bir cevap istiyorsanız, ne iş
olsa yaparım. Şart öne sürebilecek durumda olsaydım, burada bu formu dolduruyor olmazdım.

4. Düşündüğünüz ücret:
Aylık 5.000 YTL maaş artı yıllık kardan yüzde 10 hisse! Eğer bu mümkün değilse, siz bir ücret Önerin, ben size evet yahut hayır derim.

5. Eğitiminiz?
İdare eder

6. Son işiniz
Sadist bir şefin deneme tahtası olmak.

7. Son ücretiniz:
Hak ettiğimin çok altında.

8. Önemli başarılarınız:
Arakladığım kalemlerden muhteşem bir kolleksiyonum
var; evde sergiliyorum.

9. İşten ayrılma sebebiniz:
Bkz. Cevap 6.

10. Size ulaşabileceğimiz saatler:
Banka atm'si gibiyim: 7/24.

11. Çalışmak istediğiniz saatler:
Pazartesi, Salı ve Perşembe 13.00-15.00 arası.

13. Şimdiki işvereninizle görüşebilir miyiz?
İşverenim olsa burada olmazdım.

14. Fizik durumunuz 20 kilogramdan fazla taşımanıza engel Mİ?
Belli olmaz, ne taşıdığıma bağlı.

15. Otomobiliniz var mı?
Evet, ama soru yanlış sorulmuş. "Çalışır durumda bir otomobiliniz var mı?" diye
sorsaydınız, cevabım farklı olurdu.

16. Daha önce bir yarışma veya madalya kazandınız mı?
Madalyam yok ama lotoda iki kere 3 tutturdum.

17. Sigara içiyor musunuz?
Otlanacak bir enayi bulabilirsem.

18. Beş yıl sonra ne yapmayı hayal ediyorsunuz?
Bana tutkun zengin bir fotomodelle Bahama Adaları'nda yaşamayı. Bir yolunu biliyorsanız bunu beş yıl beklemeden de yapabilirim.

19. Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt ediyor musunuz?
Hayır, ama sıkıyorsa aksini iddia edin.

20. Sizi bu başvuruyu yapmaya iten gerçek sebep nedir?
Birbiriyle tutarlılık derecesini kestiremediğim iki cevabım var:
a) İnsan sevgisi ve tüketicilerin iyi beslenmesine katkıda bulunma arzum.
b) Gırtlağıma kadar borca batmış olmam..

Sonuç: Mehmet Tartar işe alındı

Alıntı: Yeni Şafak Gazetesi

"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
Tatarrramazan
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
21/03/2010 :  17:14:20  Alıntı

Sayın bdilek teşekkür ederim gerçekten yararlı bir yazı..

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Mühendis
ahmaldemir
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
17/12/2010 :  15:16:38  Alıntı
Ben işe almazdım. Ama işim üçkağıcılık işi gerektiriyorsa alırdım.
Mesela emlakçı, kiralamacı, satıcı, pazarlamacı, siyasetçi, reklamcı, muhasebeci olsaydım kesin tereddütsüz işe alırdım. Bu zeka değerlendirilmez mi?
aldemir

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : İletişim
afcaglar
Yeni Üye

Toplam 95 yazı
29/12/2010 :  20:40:55  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - ahmaldemir
Ben işe almazdım. Ama işim üçkağıcılık işi gerektiriyorsa alırdım.
Mesela emlakçı, kiralamacı, satıcı, pazarlamacı, siyasetçi, reklamcı, muhasebeci olsaydım kesin tereddütsüz işe alırdım. Bu zeka değerlendirilmez mi?

Kesinlikle katılıyorum Saygılarımla...
AFÇ

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Hazır giyim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.88 saniye.
18:14:01, 30 Nisan 2024, Salı

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım