Kar Arttırma Stratejileri - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım          

Kar Arttırma Stratejileri


dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
21/06/2009 :  14:56:15 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


* Biz neyi denetliyorsak çalışanlar onu yaparlar, umduğumuzu, beklediğimizi değil. Dolayısıyla tüm prosesleri, satış raporlarını, personel raporlarını kar gözlüğü ile denetlemeye başlayın.

* Gerçek cevaplar duymak istiyorsanız araziye inin. Muhasebeye, mutfağa, üretim hattına “dükkana” gidin ve dolaşın. Nasıl yapıldığını görün ve kendi kulaklarınızla dinleyin.

* Kontrol alanları tüm yöneticilerin karşılaştıkları bir problemdir. Yöneticilerinizin az sorumlulukları mı var, yoksa fazla mı?

* Yöneticilerinizin işlerini delege edip etmediğini kontrol edin. Sonrada astlarını işin kalitesinden, zamanlamasından ve karlılığından yeteri kadar sorumlu tutup tutmadığını kontrol edin.

* Sonuçlar için kişisel sunum isteyin.

* Cesaretlendirin, destekleyin, yardım edin, eğitin ve gözden geçirin. Her alanda daha iyisini arayın.

* Delege ettiğiniz tüm projelerin listesini yapın, takip edin.

Her şey net olarak ortaya çıkacaktır. İlave edilecek veya çıkarılacak işler var mı? Organizasyondaki yapılması gereken değişiklikler ortaya çıkacaktır.

Kaynak: İstanbul Sanayi Odası (İSO) Ürün Geliştirme Kılavuzu

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
hakank
Üye

Toplam 284 yazı
22/04/2010 :  21:26:51  Alıntı
Turan arkadaşım merhaba,
İstanbul sanayi odası çok çok zahmet etmiş ve böyle bir yazı yayınlamış. Elindeki tüm olanaklarla ede ede bu beylik cümleleri etmişlerse çok çok ayıp etmişler. Kendilerine teessüf ederim.
Sözüm asla ve asla size değil. Ama koskoca istanbul sanayi odası bu tip laflar ediyorsa haliyle keyfimiz kaçıyor. Bakın size bir kaç örnek vereyim. Belki örneklere inanmayacaksınız ama malesef bu rakamlar gerçek.
1-İşletmeler üretimde zamanlarını doğru kullanamıyorlar. Kullanılan zamanın % 85'i katma değer yaratmayan zamandır. Bu % 85'lik katma değer yaratmayan zamanı katma değer yaratan zamana çevirdiğinizde kapasite kullanımı neredeyse on katına çıkıyor.
2-Karı arttırmak için tasarrufdan bahsedilir. Fakat aksine tasarruf karı arttırmaz, faaliyetlerinizi kısıtlar.
3-İşletmelerin temel amaçlarının kar olması gerekirken, malesef dayatılan kalite güvence sistemleri nedeniyle temel amaçtan uzaklaşılıyor.
4-Personele kar odaklı bir üretim stratejisi anlatılmıyor. anlatılmadığı gibi karlılığın nimetlerinden yararlandırılmıyor.
5-Envanter işletmelerde ciddi nakit sıkıntılarına yol açıyor. Envanteri arttırmak yerine Just in Time veya benzeri minimum stok yöntemleri göz ardı ediliyor.
6-Satışın en temel hedef olması gerekirken, masrafları azaltmak ve nakit problemlerini halletmek işletmelerin temel stratejisi oluyor, dolayısıyla satış hep arka planda kalıyor.
7-İşletmeler politik kısıtlar ve çevresel kısıtları yok varsa**** hareket ediyorlar.
8-Borç kaldıraç oranları son derece yüksek olduğu için, yönetici kadrolar gerçek işlerini yapmayıp, zamanlarının % 85'ini nakit problemini çözmek için harcıyorlar. Oysa hammadde ve mamul stoklarına baktığınızda borçlarının iki katı hammadde ve mamul stoğu olduğunu görüyoruz.

Şimdi bunları hepimiz biliyoruz ama İstanbul Sanayi Odası karı arttırmak için en temel stratejinin teorik kapasiteye en çok yaklaşan satış miktarının gerçekleşmesiyle Kar maksimizasyonunun gerçekleşmesi üzerine bir strateji anlatması gerekmezmi?

Saygılar

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Ticaret

1.75 saniye.
22:30:25, 13 Mayıs 2021, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2021 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım