Beynin 3 Düşmanı! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Beynin 3 Düşmanı!

lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
07/05/2009 :  11:37:57   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

California Üniversitesi'nden bilim adamı Daniel Amen, Amerika'da best seller olan kitabında kafein alkol ve sigaranın beyne etkilerini beynin MR görüntülerini inceleyerek yayımladı.

Buna göre fazla alkol, beyin damarlarını tıkıyor ve hücreleri öldürüyor. Bir süre sonra hafıza da etkileniyor. Kafein ve sigara da beyin damarlarını daraltıroy. Günde 3 fincan fazla kahveden uzak durulması gerekiyor.

Kafein ve sigara:

Beyindeki damarların daralmasına yol açıyor. Etkisi uyuşturucu ve alkolden de kötü oluyor. Beynin ön lobunda görülen siyah noktalar kişiyi depresyona karşı savunmasız kılıyor. Orta kısımlardaki siyah noktalar zayıf hafızanın habercisi. Kitap, günde 3 fincandan fazla kahveden uzak durmayı tavsiye ediyor.

Alkol:
Fazla alkol tüketmek beyin damarlarının tıkanmasına ve hücrelerin yavaş yavaş ölmesine neden olur. Ön lobdaki siyah lekeler karar verme yeteneğinin zayıflamasına, refleksleri kontrol edememeye ve yüksek depresyon riskine işaret ediyor. Orta kısımdaki lekeler dil, müzik yeteneklerini ve hafızayla ruh durumunu olumsuz etkiliyor. Dengesiz davranışlara neden oluyor.

“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” (N. F. Kısakürek)

Yerleşim : Bulgaristan / Veliko Tirnova  |  Meslek : İthalat / İhracat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
12/05/2009 :  14:44:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bilgiler güzel. Fakat problem zararlarının bilinmemesi değil. İnsanlara bu konuda ispatlı seminer de verseniz , seminerden çıkıp bara gitme ihtimalleri var.

Problem alkolün verdiği geçici mutluluk hissinden vazgeçebilme veya sigaranın sağladığı sığınma duygusuna ihtiyaç duymama.

Alkol ya da sigara ile savaşılacaksa, buruşmuş ciğer resimlerinin veya ölen beyin hücrelerinin emarlarının insanlara zerre kadar tesiri olmayacaktır.

Onlara, sigara yada alkolün dayanılmaz hafifliğine neden ihtiyaç duyduklarını ispat edip gözleri önüne serebilirseniz gerçekci ve bilimsel bir sunumla o zaman ilk anda savunmaya geçseler de akşam yatarken gerçekleri kabullenmeye başlama ihtimalleri var.

Bir çok kişi sigarayı neden içmekte olduğunu kendisi bile açıklayamaz. Yapabildiği açıklamalar yetersizdir. Oysa bunun gerçek sebebini çözebilse büyük ihtimal hemen vazgeçer. Ancak standart kişiler için geçerli bir ihtimal bu. Bu merhaleyi geçmiş standart bir insan olma konusunda kaygısı bulunmayan birine sökmez. Sigara bir zayıflıktır. Kimse zayıf olmak istemez. Ancak sıkıldıkca sigaraya sarılır. Sigarayı tadı ve keyfi için içen birinin günde bir bilemedin iki kere içmesi gerek. Hergün de değil haftada birkaç kez belki. Ama günde bir paket , yarım paket , 3 günde bir paket zayıflık ve sığınma belirtisi artık. Bu kadar çok içince tadı olamaz. Ağız zifir gibi olur gene de içilir. Bu keyf ile açıklanamaz.

Bu ruhi bilinçlerdimenin özellikle de lise - üniversite toplumuna yapılması gerek. Spor salonları açıp , sağlıklı vücutların itibar görmesi gerek. Bir ilde tekel bayisi açmak spor salonu açmaktan kolay olmamalı. Ama bizde böyle. Herkese açık spor tesisleri olmayan bir okul bulunmamalı.

Alkol ve sigara gerçekleri görmeyi reddedip sadece buruşuk ciğer resimleri ile engellenemez. Yasakla da öyle.
Piyasadan kaldırılsa insanlar evlerinde çay sarar gene içerler. İmbik kurar içki de yaparlar.

Sigara içmeyi utanılacak bir hale sokabildiğiniz zaman hiç bir şeyi yasaklamanız gerekmez.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
12/05/2009 :  16:15:30 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
sayın selcuk yazılarınızı okuduktan sonra rahmetlık dedemın bır sozu aklıma geldı.

alkolıkler ıcın şunu derdı;

''ınsanların eşşekleşmek ıcın bu kadar caba sarfedıp, bırde para verecegı hıc aklıma gelmezdi''

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
12/05/2009 :  17:30:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Yıllar evvel çok yoğun bir günün sonunda dükkanı kapatıp gece saat 01:00 de eve geldim. sabah 07:00 da da tekrar gitmek zorunda olduğum bir işim vardı.

Arabaya park yeri araken sarsak yürüyen bir zat ın arabanın peşinden güç bela geldiğini de gözlemekte idim. Bir yere park edip arabadan indim. Adam kolumu tuttu, binbir güçlükle cebinde para kalmadığını evine gitmek istediğini adını ve okulunu söyleyip öğretmen olduğunu ifade etti peltek diliyle. Çok zor anlaşılıyordu. Ayakta duramıyordu. El ayak, kıyafet düzgün, bıyıklar şekilliydi. Esmer ve klasik Türk tipi vardı. Boyu benden uzundu.

Doğru söylediğine o anda ikna oldum. O zamanlar evli değildim. Adama sordum çocukların var mı ? Var dedi. Niye bu kadar içtin evinden bu kadar uzaktasın diye sorguya devam ettim. Bu sefer kızdı bana.

Bu gün olsa o adamı evine ***ürürdüm. Ama o gün o kadar kızdım ki dövüp bırakma ihtimalim vardı. Çocukları ve hanımı olan bir öğretmen evine çok uzakta zil zurna şarhoş. İçimden buralarda sabahlasın da sabah ne halt yediğini bir idrak etsin diye düşünmüştüm.

Alkolizmin sınırı bu mudur ? Yoksa bu fazla kaçırılmış bir gece midir bilemiyorum. Ama kimse bu durumlara düşmesin.

Evinde ya da uygun bir yerde beyaz peyniri ile 2- 3 kadeh rakısını yudumlayan sonra da efendi gibi sohbetini yapıp yatıp uyuyan kimseye dokunmasın bu yazdıklarım.

tamnland.com

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
07/06/2009 :  02:39:25  Alıntı
ARKADAŞLAR İNSANI İNSAN YAPAN AKLIDIR BU YÜZDEN ALKOL VE UYUŞTURUCUYA HAYIR DİYORUM,SIGARA VE ÇAY KAHVE COLA BAĞIMLILIĞINA GELİNCE BENCE BUNLAR O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL,HORMONLU ET,HORMONLU SEBZE,KATKI MADDELİ ÜRÜNLER,TOPRAĞA SUYA KARIŞAN ZEHİRLİ ATIKLAR,KIŞIN DAĞITILAN BEDAVA KÖMÜRDEN DOLAYI YUTULAN KARBONMONOKSİT,İÇME SUYUNDA UYGULANAN İLKEL ARITMA, VS VS YANINDA BENCE DEVEDE KULAK KALIR.BU ARADA HAFTADA 1-2 BİRA GÜNDE 2 PAKETE YAKIN SIGARA İÇİYORUM.Bİ DOSTUM GÜNDÜZ VAKTİ EVİME GELDİ BEN ARKA ARKAYA SIGARA YAKINCA SIGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARINI SAYDI,BENİM EVİM ÜST KAT,KOLUNDAN TUTUP DOĞRU ÇATIYA ÇIKARDIM,AŞAĞIDA MANZARA KORKUNÇTU,GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYORDU AÇIK AMA BİR O KADAR SERT KIŞ GÜNÜNDE 2-3 DK NEFES BİLE ZOR ALDIK RESMEN HAVA KURUM KOKUYORDU,DEDİM SIGARA BANA ZARARLI OK HAKLISIN,AMA ŞU HAVAYI YAŞLI HASTA HAMİLE,ÇOLUK ÇOCUK KOKLUYO,MADEM BU KADAR MERAKLISIN GİT ŞU İŞİ HALLET. haksızmıyım,ha tüm bu sayılanlar sadece beyini etkiliyorsa sorun yok demektir...

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Satış / Pazarlama
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
07/06/2009 :  09:48:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Günde iki paketi başklarını da etkilemeden içmeniz çok zor. Bu durumda o havadaki monoksiti yok etmenin duyarlılığını hamile kadınlara göstermeyen yaklaşıma öyle ya da böyle yakınlaşmış görünüyorsunuz. Ne dersiniz ?
tamnland.com

lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
07/06/2009 :  11:16:50 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
sıgara konusunda ne hıkmetse ıcen kısı bırakmaktan zıyade bırakmamak ıcın elınden gelenı yapıyor hatta bunun ıcın gecerlı etkenler bıle arıyor, sonucta ne olursa olsun bırakmamak ıcın hıc bır etken yok ama sızı yoneten tutun degılse tabıkı .

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
08/06/2009 :  00:52:41  Alıntı
Değerli kardeşlerim biz bikere şu sağlığa zararlı şu iyi bu kötü yaklaşımımızı bireylere yönlendirdiğimizde son sıgara yasağıda böyle,sizce doğru bir yaklaşım olabilir bence yanlış,isteyen herkezlede her ortamda tartışabilirim.Bütün bu konularını da meslek gereği ranta çevrilmek istendiğinden abartıldığını düşünüyorum.Sigara yada tütün mamülü bütün ürünlerin sağlığa zararlı olduğunu her kez biliyor,ve bende kimseye tavsiye etmiyorum buraya kadar doğru.Ama yasaklar sadece ilgi yaratır.Siz yıllarca ülkenin en ücra yerinden dünyanın en ücra yerine kadar,bu ürünü her yere sokacaksınız,tütüne destek verecekseniz,ondan sonra yasaklayacaksınız.Bir tıpta okuyan arkadaşım öğrencilik zamanı bu sıgaraya taktı ,habire bize içmeyin vs zararlarını anlatıyo,bu yıllarca sürdü ,sonra bir gün dedi artık size sıgara konusunda bir şey demicem,hayırdır... ya bizde bir prof var,adamcağız dünyada şimdi hatırlamıyorum3-4 kişiden biri uzman,baktım fosur fosur sıgara içiyo her halde bunun en iyi zararlarını bilen biri demekki bu işte bizin anlamadığımız bir bağımlılık bir iş var,bida da şimdi çok iyi bir doktor hiç laf atmadı.ARTI BEN HİÇ BİR ÇOCUĞUN BULUNDUĞU ORTAMDA SIGARA İÇMEM,VEYA KALABALIK ORTAMLARDA,GENELDE YA ODAMDA,YADA BALKONDA İÇERİM.HİÇ BİR ZAMAN SIGARAMIN İZMARİTİNİ YERE ATMADIM,ESAS DÜNYADA GİZLİ TEHLİKE BU YERE ATILAN İZMARİTLERİNDE BİRİKEN ZEHRİN YAĞMUR SULARI İLE TARIMSAL ARAZİYE İÇME SUYUNA KATILMASIDIR,ÇOK CÜZÜ BİR NİKOTİN ORANINI DİREK DAMARDAN ENJEKTE EDİN ADAMI ***ÜRÜRSÜNÜZ,ama her kulun bir kusuru var,kimi içkiye,kimi tütüne,kimi yemesine içmesine dikkat etmez,o zaman sırayla şişmanlar giremez, burda gazlı içeçekler içilmez,hormanlu gıdalar satılamaz,içki satışı yasaktır,gece 24.00 den itibaren tüm ışıklar sönecek,tüm radyo ve tvler vs kapatılacak,24 den sonra motorlu taşıt trafiğe çıkmasın,gibi birilerine rahatsızlık veren her türlü şeyi yasaklayalım.Bu da sonra türban meselesine döner.Şimdi koca Genel Kurmay Başkanı,Profosör,Milletvekili,Başbakan,Cumhurbaşkanı,bu yasağa uyacaklar,görev yaptıkları yerde koca binalarda bunlara bir yer ayırmayacan,işlerinin güçlerinin yanında aşağı bahçeye inip sıgarasını içecek ,ya bırakın çok komik oluyo. Atatürk de sıgara içiyordu sizin bu kafanızla zor kurtarırdı memleketi.Geçen bir haber vardı,kıtalar arası yolculuk yapan bir turist,ikmal için inilen Atatürk havalimanında sıgara içmek istemiş,malum kaç saattir yolculukta ve daha 2-3 aktarma da ha yapacak,sormuş burda nerde sıgara içebilirim, denmiş yasak,ancak dışarda açık havada,iyide benim dışarı çıkmam zaten olası değil,yok kimseye lafını anlatamamış,demiş arkadaş kaç para bunun cezası,kesin alın paranızı içmiş parayı ödemiş.Her halde bida bu güzargahı kullanmaz.O turist ben olsaydım,gittiği restorant bilmem bir yerin en iyisi,yemeğin üzerine,bir çay istedim,bu arada ben çayyaşımda ,çay kötü gelsin, bir daha o restoranta adımı atmam,şimdi size göre çay tiryakisi değilseniz bir şey ifade etmez benim için önemli kardeşim.Nitekim gidin A.V.M lerde bir ton para döküp yiyecek yeri açan arkadaşlara,adam bilmem kaç bin dolar havalandırma için para vermiş,eskiden sıgara içenler bir yerde diğerleri bir yerde oturuyordu,şimdi yasak.2-3 saat alış veriş yapılmış,insanlar yorulmuş,2 lokma bir şeyler yiyordu, bi çay, bi sagara içiliyo, dinleniyodu,şimdi kimse oturmuyo,orda çalışanlarda, alış veriş yapanlarda,dışarda soluğu alıyo cirolar dipte,kaç kişi ekmek yiyo o sektörde,bide buna tedarik firmalarının cirolarındaki düşüşü ekleyin,aferin size devam edin yasaklayın her şeyi çözüm üretmek düşünmek zor çünkü.Ben olsam,sıgaradan küçük paylar alır,bunları memurlarımın maaşında sıgara içmeyenlere ekstra ücret verirdim,özel sektörde de nasıl çevre vergisi alıyorsun,çalışanlardan maaşından sıgara içenlerden sembolik kesintiler yapar,bu fona aktarırsın,yine sıgara kullanmayan öğrencilerin harçlarını biraz daha artırır,bu tür tedbirleri zamana yayar kimseyi de mağdur etmezsin.Böylece sıgara içmemeyide özendirirsin,öyle afişle yasakla olmuyor bu işler..Ben yazımda hep aynı şeylerin konuşulduğunu ama daha önemli şeylerin dikkatten kaçırıldığını belirtmek istedim.Mesala şu nükleer ve santral işleri niye hep turistik yerlerden yada doğa güzelliklerinin yoğun olduğu alanlarda belirleniyo,bence biri bize aa.. canbaza bak diyip başka şeyler tezgahlıyor.Ben sadece tedbire evet yasağa karşıyım.Birde aldığınız kararların nerelere gittiğine bir bakılması taraftarıyım..Mevlananı bir deyişi kusursuz dost arayan dostsuz kalır..KALIN SAĞLICAKLA ...

lastottoman
Üye

Toplam 979 yazı
08/06/2009 :  12:37:35 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
sayın metın sız duyarlı davranabılıyorsunuz ama ne yazıkkı sızın bu dusunduklerınızın 10 da 1 ını dusunmeyen mahlukatlar var bu tip adamlar zaten onune gelen heryerde bunu ıcıyor barı bazı alanlarda yasaklarla buna cözum getırılsın ben desteklıyorum.

METTİN
Üye

Toplam 2311 yazı
08/06/2009 :  14:56:52  Alıntı
İYİDE SAYIN LOSTOTTOMAN,BU YASAKDAN EVVELDE,ZATEN SIGARA İÇENLERE KİMSE İYİ GÖZLE BAKMIYORDU BİR,KAMUDA ,HASTANELERDE,BANKALARDA,ÇOLUĞUN ÇOCUĞUN YANINDA ZATEN İÇİRİLMİYORDU DOĞRUMU,İŞ YERLERİNDE KAFELERDE,TERMİNALLERDE,DE SİGARA İÇİLEN BÖLÜMLER AYRILMAMIŞTIMI,TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDA,OTOBÜS UÇAK,YASAKLANMADIMI,HİÇ BEN BU YANLIŞ DİYE DE BİR ŞEY DEMEDİM,HATTA DEDİK ÇOK İYİ OLDU.AMA BU SON YASAK,OLMADI İŞTE,SİZE Mİ KALDI ŞİMDİ KOSKOCA BİLMEM NEYİ ADAM ETMEK,KAHVE HANE ,CAFE,RESTORANTLARDA,VB GİBİ YERLERDE YASAK EDİP İNSANLARIN ZATEN İYİ GİTMEYEN İŞLERİNİ BOZUP,İŞSİZLER ORDUSUNA BİR SÜRÜ İNSAN DAHA KATMAK.ZATEN BEN SIGARA DUMANINDAN RAHATSIZ OLUYORSAM,KAHVEHANEYE GİTMİYORUM Kİ.NAPACAKSINIZ ÜLKEMİZE DAVET ETTİĞİNİZ ÜLKE LİDERLERİNEDEMİ İÇİRMEYECEKSENİZ.FARZEDİN FİDEL AMCAM GELDİ KÜBADAN,ADAM PUROYU YAKTI YANDI VALLA...YANİ HER ŞEYİN BİR DOZAJI VAR,ÖYLE KAFANA GÖRE BEN İSTİYORUM OLMAZ,YASSAK LADA OLMAZ,SAYGIDA SEVGİDE KARŞILIKLI,..SAYGILARIMLA..

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.62 saniye.
00:25:25, 3 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım