küçükler ve büyükler - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

küçükler ve büyükler

macromx
Editör

Toplam 146 yazı
18/02/2005 :  17:46:36   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Küçük bakkaların büyüklerle (bim,tansaş,gima vb..)mücadelesi hakkında ne düşünüyorsunuz.
Sizce yenilmeye mahkumlar mı?
Yoksa kendilerini bu mücadeleye nasıl hazırlamalılar?

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Diğer
hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
18/02/2005 :  18:31:27 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bana göre yenilmeye şu şartlarda mahkumlar. Bir üründen sadece tek bir markanın hatta bazı ürünlerin hiç olmaması, pos makinalarının olmaması şu şartlarda yenilmeye mahkum olduklarını gösteriyor bence. Evlere sipariş ***ürme, taksit yapma, taze ürünler getirme gibi önlemler alırlarsa ve farklılık yaratırlarsa öne geçebilirler. Kendilerini iyileştirmek adına çok şeyler yapmaları lazım. Ayrıca süpermarketlere göre ürünleri çok pahalı geliyor bana. Daha bir çok şey sayılabilir.

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Bankacılık-Finans
marketallica
Yeni Üye

Toplam 55 yazı
18/02/2005 :  20:47:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yaseminece'nin söylediklerine katılıyorum. Ve tamamen yok olacaklar demekte gerçekçi gelmiyor bana, ürün seçimleri değişebilir, tazelik çok önemli bir avantaj sağlayabilir, eve teslim ve müşterileri tanıma(bilgisi) ile fark yaratabilirler.

Maliyet tarafında da önlemler almak gerekir. Mesela, başarılı örneğini duymadım, ancak, bakkalların birleşerek bir satın alma gücü oluşturabilirler.

Geçen 10 yılda 26000 bakkal kapnmış. Fransa'da yürürlükte olmasına rağmen, marketlerin dışarı taşınmasını doğru bulmuyorum. FArklı önlemler almak gerekir.
Rocking your marketing world -www.marketallica.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
macromx
Editör

Toplam 146 yazı
19/02/2005 :  09:49:16 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Yazdığınız konulara katılmamak elde değil.
Özellikle bakkalların birleşerek bir satın alma
gücü oluşturması bence de tek çıkış yolları.
Yalnız bakkallarda yaptığım gözlemlerde orta halli bir marketin bakkallara toptan mal pazarladığını gördüm.Yani misal 2.sokakta adamın marketi var
5 ve 6 ncı sokaktaki bakkallara toptan mal veriyor.İlginç değilmi?
Birleşme olarak da sanırım bu güç sadece büyüklerden çıkacak.
Yani günü birinde Tansaş veya diğerlerinden birinin tüm bakkalları yayılma politikası olarak görmesi gerçekleşebilir.
Bu durumda her mahallede 1 veya 2 Tansaşçık olması muhtemel.Birde bunu Franchisingle yaparlarsa para+para...

marketallica
Yeni Üye

Toplam 55 yazı
19/02/2005 :  10:18:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Migros'un dediğin mantıkla "bakkalım" diye franchisek küçük marketleri vardı. Bizim caddedeki 2 sene önce kapanmıştı, şimdi ne olduğunu bilmiyorum doğrusu... Bir de hatırlarsanız İsmar marketleri vardı. Ayrık marketler, ismar çatısı altında birleşip satın alma gücü oluşturacaklardı. Girişim yönetim çatışpmalarına yenik düştü. Ve başarısız oldu.

Sanırım, bu iki girişimin başarısızlığında, çözülmesi gereken bir takım yapısal sorunlar var gibi. Sizce nelerdir.

macromx
Editör

Toplam 146 yazı
19/02/2005 :  11:11:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bence burdaki sorun halkı iyi incelememekden kaynaklanıyor.
Migros ve İsmar kendi adlarıyla bu şekil olaya gireceklerine bakkallardaki raflara
doğrudan girselerdi sizce ne olurdu?Hani şu kaliteli alışveriş noktaları var mesela onun gibi.
Böylece bakkalların isim haklarına yani esnafın kendi ismine de aykırı olmazlardı.
Zaten bir çok bakkalın ünvanına bakın.
Esnafın kendi ismi, soyadı veya oğlunun adı.

marketallica
Yeni Üye

Toplam 55 yazı
19/02/2005 :  11:23:14 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
macromx, bence çok doğru bir yaklaşım. Migros, ve ismar bir bakkalın tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelikti, altyapı hazır olmadan büyük başladılar.

PG'nin "kaliteli alışveriş noktası" çok başarılı buluyorum. Aynı şekilde bakkallar birleşerek kendi "private label"larını oluşturabilir. Ayrıca yeni yeni kullanılmaya başayan ticaret kartları (adlarının bilmiyorum, ama akbankın dışbankın var ya...) da katkısı olabileceğine inanıyorum. Satın almaları birleştirebilmek için önemli bir altyapı ilerlemesi. Bu kartlar, satın almaların birleştirilmesi için gereken fiziksel ve zaman eforunu da yok edebilir. Yeni kullanım yolları için fırsatlar var.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
19/02/2005 :  14:32:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İlk önce büyük marketlerin şehir dışlarına taşınması olayına değinmek istedim. Bakkallar korunacak diye ulaşımı olmayan insanların kaliteden yoksun kalması çok yanlış. Bakkallarda kalite namına hiç bir şey göremiyorum. Çok pahalı sattıklarını ve hesaplarda oynama yaptıkları çoğu kez farkkettim. Ayrıca ekşimiş peynir bozuk süte de çok rastladım. Hizmette iyileştirme yapmayı bilemiyorlar. Ayrıca bu tür küçük esnafta hijyen olayı hiç yok. Ekmeği eliyle avuçlayıp gazeteye sarıp veriyorlar. Bir poşeti bile kar sayıyorlar. Klima gibi gerekli şeylerden yoksunlar. Aslında kafalarına göre hareket etmeye çalışıyorlar. Biraz kendilerini geliştirip müşteri odaklı çalışma yoluna gitmeleri lazım. İnsanların şikayetlerine önem vermeiler ve arada bir bu işin uzmanlarına danışmalılar gibi geliyor. Güler yüz politikasıyla yaklaşmayı da öğrenmeliler diye düşünüyorum. Daha bir çok şey sayılabilir. Dört dörtlük olma yoluna gittikleri sürece ayakta kalabilirler diye düşünüyorum.

hascence
Üye

Toplam 1122 yazı
19/02/2005 :  14:53:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Kopan bir ipe düğüm atarsanız,
ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür.
Elinizi en çok acıtan yeri de.

Çin Atasözü

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.62 saniye.
16:49:42, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım