Meyve Yetiştiriciliği - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Meyve Yetiştiriciliği

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
26/02/2009 :  13:05:05 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

trakya bölgesinde 5 dölüm arazimde tek çeşit veya çeşitli meyve ağaçları ekip yetiştirmek istiyorum.bilgi sahibi arkadaşlar sizce han gi çeşit meyve ağacını yetiştirip meyvelerini kolayca satabilirim yardımcı olurmusunuz.

Yerleşim : Türkiye / Çorlu  |  Meslek : İmalat
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
26/02/2009 :  15:01:44 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Organik ayva pek revaçta. Nar da öyle. Paketle marka yap Avrupada bir pazar bul.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
26/02/2009 :  15:03:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yada ağaçla uğraşma çok daha az masraf ve işçilikle hiç bekleme süresi olmadan çileğe sarıl. Gazipaşa ( İçel ) yatiştirdiği bütün çilekleri yurtdışına satıyor ve hepsinin yüzü gülüyor. Krizden haberleri yok.
tamnland.com

destroy
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
26/02/2009 :  16:23:00  Alıntı

Sayın akinselcuk...
Bu meyveleri Avrupaya nasıl pazarlayabiliriz? Bu konuda yardım edebilir misiniz?

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Diğer
derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
26/02/2009 :  16:55:46  Alıntı
arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekürler fakat yurtdışına ihracat okadar kolaydeğil sanırım
müşteriyi nasıl bulacan hadi buldun para çokomel para çokomel olmuyo bu işler.
alış verişi nasıl yapacan?
Kim der sen sadece yetiştir gerisine karışma para peşin nakliyesi bana ait organik olsun yeter öyle birini
tanıyan varmı?

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
26/02/2009 :  17:59:42 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - destroy
Sayın akinselcuk...
Bu meyveleri Avrupaya nasıl pazarlayabiliriz? Bu konuda yardım edebilir misiniz?

Bu konuyu çözdüğümde artık sebze ihracaatcısı olmuş olcağım. Ciddiyseniz size tavsiyem Gazipaşaya bir seyahat yapın. Oradaki ihraacatan anlamaz çiftcilerin bu işi nasıl yapabildiklerini öğrenin. Pratik şartlarda bu işin işleyiş şeklini anlayın.

İhraacat kağıt üzerindeki prosedürleri anlar anlamaz yapılabilecek bir şey değil. Ama bir yandan da dünyanın en kolay işi. Dükkan açıp yoldan geçen müşteriye nasıl mal satıyorsanız aynen Avrupadaki müşteriye de mal satarsınız. Gelin görün ki nasıl yoldan geçen sizin malı almazda başkasından alırsa ihracaatta da aynı şey olabilir.

Bir alıcı kitlesini tespit ettikten sonra şirkeinize ithalat-ihracat yapabilir maddesini ekletin. Geri kalanı resmi prosedürdür. Aracı firmalarda sizin için malınızı dışarıya gönderir.

tamnland.com

destroy
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
26/02/2009 :  21:01:59  Alıntı
iyi de ihracatı ben yapacagım demiyorum.Bu isi yapan aracı bazı kurumlar var malınızı yurt dısında biz satalım diyen. Boyle yapsak bir sekilde yurt dısında satıs yapamaz mıyız?

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
26/02/2009 :  23:19:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tabi ki satarsınız ama bu kurumların da iyisi kötüsü var. Çalışan birini bulun, tavsiye alın. Malınızı mundar etmeyin.
tamnland.com

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
27/02/2009 :  10:09:40  Alıntı
Destroy sende olan meyveler nedir?

destroy
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
28/02/2009 :  19:07:40  Alıntı
Elma ve seftali meyveleri

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
01/03/2009 :  20:59:09  Alıntı
peki yurt içinde elma ve şeftali meyvelerinin pazarı ve bir kazancı yok mu?

destroy
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
03/03/2009 :  18:50:22  Alıntı
Şimdi buraya alıcılar gelir üreticiler ise onlara satar. Kazanç böyledir. En iyi kazanç veren meyve yıldan yıla değişir bazen elma iyi tutar bazen de şeftali bunu tahmin edemezsin. Gelen ihracatcılar belirler. Ben ise bunun ihracatı nasıl yapılır onu öğrenmek istiyorum.

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
04/03/2009 :  17:49:44  Alıntı
destroy sanırım siz konu başlığını anlamadınız yada okumadınız.
benim demek istediğim hangi tür meyve ekersem nasıl kazanç sağlarım?
zorlukları nelerdir?masrafları nelerdir?ekimi,bakımı,toplaması nasıl olur?
bilgi almaya çalışıyorum sizde sanırım elma ve şeftali meyveleri var bilgi verirseniz sevinirim.

jeansteam
Üye

Toplam 339 yazı
05/03/2009 :  12:33:01  Alıntı
Öncelikle arazinizin bulunduğu yerde toprak tahlili yaptırmanız gerekiyor.

Arazinin konumu, yaz ve kış arasındaki ısı farkları, hakim rüzgar yönü meyvecilikte önem arzeden faktörler.
Bu doneleri elde ettiğinizde dikeceğiniz fidelerin bu iklim şartlarına uygun olarak tedarik etmeniz gerekecektir.

Bodur fide diye tabir edilen ve 1-1.5 yaşındaki fideleri dikmeniz erken meyve almanız açısından önemli olacaktır.
Bu tür fidelerin ilk meyve vermesi 3 yaşından itibaren başlar ve tam verime ulaşmaları budama yönteminede bağlı olmak kaydı ile 5 yaşını bulabilmektedir.

Yani şu anda 5 yıla kadar ürün satamayacağınız düşünüldüğünde satış ve ihracat konularına kafa yormanızın bir anlamı yoktur.

Ne yetiştireceğinize karar verirken şeftali vs. gibi çabuk bozulacak meyve türlerine yönelmemeniz ve meyvenin hem soğuk hava deposu, hem şok dondurma, hemde meyve suyu yapımına uygun olmasına dikkat ediniz.
Bu alternatifler ürünü taze olarak satamadığınız taktirde bir B planı olacaktır.

Satılmayan ürünü soğuk hava deposunda bekleterek fiyatın yükselmesini beklersiniz, ya şok dondurma yaparak pasta malzemeleri satan toptancılara verirsiniz yada en kötü ihtimal meyve suyu fabrikalarına yıkarsınız.

Benim tavsiyem çekirdeksiz nar üzerine bodur meyve yetiştiriciliği veya dayanıksız olmasına rağmen kolay yetişmesi açısından çilek üretimi olacaktır. Her türlüsünü satmanız mümkündür.

Uydu yayınlarında Toprak tv Adındaki kanal her türden yetiştiricilik konusunda detaylı bilgiler vermektedir seyretmenizi tavsiye ederim.
.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
05/03/2009 :  13:40:34 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Evet internet ortamında verilebilecek en düzgün ve fazla bilgiyi vermiş arkadaşımız.
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
05/03/2009 :  13:56:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Organik tarım yada meyve bahçesi kurmak belli bir en alt sınırı olan daha ucuza yada daha basit yöntemlerin paraya döndürülemeyeceği üretim şekilleridir. Bilgiyi tecrübeyi bir yere kadar para ile de alabilir ve daha önce hiç uğraşmadığınız bu tarz işlere girebilirsiniz. Ancak dediğim gibi meyve bahçesi veya organik tarım yatırımının belli bir yatırım isteği vardır daha basit düzeyde hobiden öteye geçemez. Yani ticari olmaz.

Acemi iseniz organik tarıma girmeden evvel daha basit ve daha küçük harcamalarla ticari de olabilecek tarzda bitki ile haşır neşir olmanın bir yolu daha var.

Elinizdeki arazinin küçük bir bölümüne, suyun elektriğin yanına, bu yaz sizi idare edecek kadar fazla para harcamadan basit bir örtü altı yapın. Galvanizli su boruları ile yada bir demircinin yardımıyla profillerden. 200-250 m2 lik bir alan da minik bir sera yapın. Tavanı 2 metre olsun mesela.

Topraksız tarım yöntemlerini kullanıp kıvırcık ve göbek marul yetiştirin. Bunları kabzımala satın. Bitki ile diyaloğa geçin. Seranızın masrafı çıksın bu yazı kendi kendinize vereceğiniz bu kursla kapatın. Bu arada organik tarıma başvurlarınızı yapın konuya ısının. Tohum fide çelik neymiş bir öğrenin. Toprak ile bitki arasındaki ilişkinin bütün detaylarını marulu yetiştirirken kavramış olursunuz uygulamalı olarak. Bitkinin size vereceği mesajları anlamaya başlarsınız. Marullar ve ayva ağaçları aynı dili konuşurlar. Meyvecilikte veya organik tarımda da marul dili çok işe yarar biraz aksanları değişik hepsi bu . . . .

tamnland.com

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
05/03/2009 :  18:55:05  Alıntı
peki arkadaşlar aranızda tarım mühendisi ve ya bu işlerden anlayan bir arkadaş var ise ortaklık
kurula bilirmi?konuyu bilipte keşke benimde bir arazim olsada meyve ekebilsem diyen doğa aşığı bir arkadaş varmı?

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
05/03/2009 :  20:32:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Diyelim ki tam yanında duruyor. Ne derdin ona ?
tamnland.com

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
06/03/2009 :  11:37:17  Alıntı

arazi, su, işçilik bu imkanları sağlaya bilirim.geriya kalan bilgi ve tecrübesi olan güvenilebilir bir ortak.

derhunter
Yeni Üye

Toplam 96 yazı
10/03/2009 :  18:16:43  Alıntı
Daldan dala atlamak böyle birşey olsa gerek internetten kiwi yetiştiriciliği hakkında bilgi topladım ve çimlemek üzere ektim
bakalım ne türbi sonuç çıkacak eğer çimlerse köyde ekip birdeneme yapacam bakalım tutacakmı? olumlu sonuç alır isem 7 dişi 1 erkek olmak üzere en iyi cinsinden ekip yetiştirmeye ve ticaretine başlayacam.fikri olan varsa buyursun tartışalım.

destroy
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
11/03/2009 :  18:27:05  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
peki arkadaşlar aranızda tarım mühendisi ve ya bu işlerden anlayan bir arkadaş var ise ortaklık
kurula bilirmi?konuyu bilipte keşke benimde bir arazim olsada meyve ekebilsem diyen doğa aşığı bir arkadaş varmı?

Sayın derhunter siz nasıl ortaklık arıyorsunuz? Mal alıp satma konusunda mı? Yoksa bilgi olarak mı?

lovesstory
Yeni Üye

Toplam 4 yazı
12/03/2009 :  11:00:41  Alıntı
benim aradığım ortaklık malı yetiştirip satmak konusunda bilgisi olan bir ortak.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Gıda

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.12 saniye.
17:02:52, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım