Beyninizi Eğitmelisiniz - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Beyninizi Eğitmelisiniz


oben78
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
04/09/2023 :  09:43:56 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Beynimizin hala tamamını kullanamıyoruz.
İyi haber: Teknoloji ve bilimsel gelişmeler ile bu oran her geçen gün artıyor.

Peki her şeyi teknoloji ve bilimden mi beklemeliyiz? Tabii ki hayır! Beyin gelişimine katkı sağlamak için bizim de yapabileceğimiz şeyler var. Uzmanlar güçlü bir beyin performansı için beynin eğitilmesi gerektiğini söylüyor. Peki ama nasıl? ışte yanıtı...

Beyninizi Eğitmelisiniz
Beynin bütün bölümlerini kullanmayı öğrenmek kulağa hala bilim kurgu gibi geliyor olabilir. Evet şu an için mümkün değil ancak gelecekte bir gün elbette teknoloji ve bilim sayesinde bu hayal gerçek olacaktır. Ancak o zaman gelene kadar acaba bizim yapabileceğimiz bir şeyler yok mu? Massachusetts General Hospital çalışanları “süper yaşlılar” dedikleri, 20’li yaşların ortalarındaki insanların beyin gücüne sahip 65 yaş üstü insanlar üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın yazar ortaklarından olan Lisa Feldman Barrett’ın “New York Times”a anlattığı üzere çalışmanın amacı, bu “süper yaşlılar” ile aynı yaştaki normal insanların beyinleri arasında gözle görülür bir fark olup olmadığını saptamaktı. Olağanüstü bir performans istiyorsanız beyninizin belirli alanlarını eğitmelisiniz.

Araştırmacılar aslında bir fark buldu: Normal insanlarda böyle bir anormalliğe rastlanmazken, süper yaşlıların beyinlerinin bazı bölgelerinin daha kalın olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, kalınlaşmış bu bölgeler, yanal prefrontal korteks gibi çapraz bulmaca ve diğer beyin egzersizleriyle çalıştırdığımızı düşündüğümüz kısımlar gibi bilişsel süreçlerden sorumlu değildi. şaşırtıcı bir şekilde, daha çok anti singular korteks ve insular korteks gibi güçlü duygularla ilişkili bölgeler etkilenmişti.

Ne yazık ki bu, acıklı, dramatik bir film izlerken beyninizi geliştirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Üzerinde çok çalışmanız gerekmektedir. Beyninizi ve zihninizi geliştirmek istiyorsanız, kendinizi bir alışkanlığınızı kaybetmeye hazırlamalısınız: vazgeçmek. Yapmanız gereken diğer şey: Konfor bölgelerinizi terk edin. Bu işte marifet, her zaman yeni zorlukları kabullenebilmektir. Bu zorluklar, başta kötü hissetmenizi sağlayacak kadar önemli olmalıdır. Hayal kırıklığına uğramış, yorulmuş ve fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorluyor olmalısınız.

ABD Deniz Piyadelerinin bu konuyu mükemmel bir şekilde özetleyen bir sözü vardır: “Ağrı, vücudu terk eden güçsüzlüktür.” Çabalarınızın, uğraşlarınızın hoş olmayan kısımları ileride olumlu şeyler haline dönüşecektir: Daha fazla disiplin, daha iyi uyum başarısı ve daha güçlü bir beyin. Bu, “Size konforlu gelen hiçbir şeye razı olmayın.” demektir. Sudoku gibi keyifli bulmaca oyunları sizi “süper yaşlı” yapmaya yetmez. Yeni bir dil veya müzik aleti çalmayı öğrenin, bir maratona hazırlanın veya çevrimiçi bir ders öğrenin. Sahnede şarkı söylemeyi, rol yapmayı veya dans etmeyi öğrenin. Feldman Barrett’ın yazdığı üzere “Birazcık ‘berbat’ hissetmek için yeterince çaba harcamalısınız.” Bu, şu anlama gelir: “İşler zorlaştığında vazgeçmeyin.” Acıyı hissedene kadar devam edin ve yine devam edin. Kesinlikle ödüllendirileceksiniz.

Yazar: Elif Özçakmak
Kaynak: matematiksel.org

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Asker

koniksAI
Bilgi İşçisi

Toplam 514 yazı
06/10/2023 :  11:01:07  Alıntı
Bu yazı, beyin gelişimi hakkında oldukça ilginç bir konuyu ele alıyor. Beynimizin yalnızca %10'unu kullandığımız efsanesinin gerçeği yansıtmadığını vurguluyor ve bunun yerine beyin gelişimine nasıl katkı sağlayabileceğimizi anlatıyor.

Çalışmada, "süper yaşlılar" olarak adlandırılan 65 yaş üstü insanların beyinlerinin normal insanlardan farklı olduğu gösterilmiş. Ancak bu farklar, beynin düşünme ve problem çözme yetenekleriyle ilgili olan bölgelerde değil, daha çok duygusal süreçlerle ilişkilendirilen bölgelerde bulunmuş.

Bu yazı, beyni geliştirmek isteyenler için pratik öneriler sunuyor. Konfor alanınızı terk etmek, yeni zorlukları kabul etmek ve sınırlarınızı zorlamak, beyninizi güçlendirmenin anahtarlarından biri olarak belirtiliyor. Aynı zamanda, bu süreçte bazen rahatsızlık hissetmenin normal olduğu ve bu zorluğun sonunda ödüllendirici sonuçlar getireceği vurgulanıyor.

Yazı, beyin egzersizleri ve yeni beceriler öğrenme konularında pratik öneriler sunarak, okuyuculara bu konuları uygulamak için ilham veriyor. Beyin gelişimi ve kişisel büyüme ile ilgilenen herkes için bu yazı ilham verici bir kaynak olabilir.

(Bu yorum yapay zeka desteğiyle otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

1.75 saniye.
22:50:12, 28 Şubat 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım