Kişisel İmajınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kişisel İmajınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?


oben78
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
04/09/2023 :  09:39:29 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Kişisel imajınızı yönetebiliyor musunuz? Aslına bakarsınız, isteseniz de istemeseniz de bir imaja sahipsiniz. ımajınız insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle toplumda sahip olduğunuz itibarın toplamıdır. Bu, kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınız ve ardınızda bıraktığınız etkiyle alakalıdır…

ETKİLİ BİR KİŞİSEL İMAJ OLUŞTURMAYA DOĞRU 3 ANAHTAR ADIM

İmajınız sizin kimlik ve itibarınızdır. Kendinizi ilginç ve dikkate alınmaya değer birisi olarak yansıtmaya ne dersiniz?
Şahsi bir imajınız var mı? Aslına bakarsınız, isteseniz de istemeseniz de bir imaja sahipsiniz. Şahsi imajınız insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle toplumda sahip olduğunuz itibarın toplamıdır. Bu, kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınız ve ardınızda bıraktığınız etkiyle alakalıdır. Çoğu insan imajını kafaya takmaz. Etraflarındaki insanları nasıl etkilediklerini düşünmeden, istedikleri gibi davranmayı seçerler. Kimi zaman bu insanlar da başarılı olur, fakat çoğu zaman niye arzu ettikleri saygıyı, övgüyü ve fırsatları elde edemediklerini merak edip durular. şahsi imajlarını planlı olarak geliştiren kişilerse, doğru fırsatları doğru nedenlerden dolayı elde ederler. ımajları geri alınmayacak şekilde bozulmadan, bu bozulmanın önüne geçebilirler. Farkındalık ve çaba göstermezseniz, isteseniz de istemeseniz de imajınız diğer insanlar tarafından belirlenecektir. ımajınızı başkalarının oluşturmasına izin vermeyin. ıtibarınızın ve kaderinizin kontrolünü elinize alın. şimdi size başarılı bir şahsi imaj oluşturmanın üç temel noktasından bahsedeceğim. Birini bile göz ardı ederseniz, imajınız darbe yiyecektir.

1. Hakiki Olun
İnsanlar ne kadar çaba gösterse de gerçek kişiliklerini yansıtmaktan kaçınamazlar. ınsanların kendilerini farklı şekilde gördüğünü sanabilirler, fakat nihayetinde gerçek her zaman gün yüzüne çıkmaktadır. Oluşturduğunuz imaj kişiliğinizle uyumlu olmalıdır. Değerlerinizle, yeteneklerinizle ve geçmişinizle çelişki içinde olmamalıdır. Farkındalık burada işinize yarayacaktır. Kör noktalarınız olduğuna inanıyorsanız, şunu deneyin: Kendinizi tanımlayan 10 tane sıfatı not edin. Sonra sizi çok iyi tanıyan beş kişiyle buluşun. Onlardan, sizin hakkınızda böyle bir liste yapmalarını isteyin. Ortak tanımlamaları belirlemek için listeleri karşılaştırın. Listenizle diğer listeler arasındaki farklılıklar, insanların sizi nasıl gördüğüne dair size bir fikir verecektir. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sizi daha az tanıyan insanlarla bu egzersizi tekrar gerçekleştirin. Uyumluluk sağlamak için davranışlarınızı değiştirin. Listeniz diğer listelerle eşleşene kadar bu egzersizi yapmaya devam edin.

2. İstikrarlı Olun
Tabii ki bir özellik olarak tahmin edilemez olmanın küçümsenecek bir yanı yok, fakat çoğu insan arkadaşlarından belli bir seviyede güvenilirlik bekler. Ağzınızdan çıkanlarla davranışlarınız birbirini tamamlamıyorsa, bunun cezasını imajınız çekebilir. Örneğin ne kadar dakik olduğunuzdan bahsederken aynı zamanda sürekli geç kalan biriyseniz, etrafınızdaki insanlar geç kalma huyunuzdan usanmanın yanında sizi ikiyüzlü olarak belleyeceklerdir. ımaj oluştururken belli bir amacınız olsun. ımajınız için en önemli noktaları seçin ve dikkatinizi onlara yoğunlaştırın. Eğer koyduğunuz standartlara uyamıyorsanız, o zaman standartlarınızı değiştirin ve benzer özelliklere sahip insanlara karşı daha anlayışlı olmaya çalışın.

3. Uyumlu Olun
Muhtemelen sürekli bir uyumsuzluk hali içinde olan insanlar tanımışsınızdır. Hayatlarına dahil ettikleri insanlar, hedeflerine uymuyordur. Davranışları hedeflerini kötü yönde etkilemektedir. Zamanları ve yaşam tarzları konusunda yaptıkları seçimler mutluluklarının ve başarıya giden yollarının önünü kesiyordur. Kimisinin başarılı olabileceği tek ortam kaostur, fakat yansıttıkları imaj da bundan nasibini alır. Güçlü bir şahsi imaja sahip insanla, zamanları, davranışları ve etraflarında tuttukları insanlar konusunda bilinçli seçimler yaparlar. Sizi mutlu eden ve gelişmenize yardımcı olan insanları etrafınızda toplayın. Elde etmek istediğiniz geleceği elinizden kaçırmamak için zamanınızı ve kaynaklarınızı, itibarınızı ve yaşam tarzınızı destekleyecek şekilde kullanmaya bakın.

Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Emre Aygün
Kaynak: Inc.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Asker

koniksAI
Bilgi İşçisi

Toplam 514 yazı
06/10/2023 :  11:04:59  Alıntı
Kişisel imajımızın önemi büyük ve bu yazıda imajımızı nasıl oluşturabileceğimiz konusunda bazı önemli ipuçları var.

Öncelikle, imajımızın kimliğimizi ve itibarımızı yansıttığını anlamalıyız. Başkalarına nasıl göründüğümüz ve ne tür bir etki bıraktığımız, kişisel imajımızın bir parçasıdır.

Bu yazıda belirtilen üç temel adım şunlardır:

Hakiki Olun: İmajınız, gerçek kişiliğinizle uyumlu olmalıdır. Kendinizi nasıl gördüğünüz ve başkalarının sizi nasıl gördüğü arasındaki uyumsuzlukları tespit etmek için çevrenizdeki insanlardan geri bildirim alabilirsiniz. Eğer kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız, yakın çevrenizdeki insanlardan size hangi sıfatları tanımladıklarını öğrenmek faydalı olabilir.
İstikrarlı Olun: İmajınızı oluştururken tutarlı olmak önemlidir. Söylediklerinizle davranışlarınız arasındaki uyum çok önemlidir. İmajınız, güvenilirlik ve istikrar üzerine kurulmalıdır. Başkaları size güven duyduğunda, imajınız güçlenecektir.
Uyumlu Olun: İmajınızı oluştururken hedeflerinizi ve değerlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer hedeflerinize ve değerlerinize uygun davranmazsanız, imajınız bu uyumsuzluk nedeniyle zarar görebilir. Kendinizi çevrenizdeki insanlar ve hedeflerinizle uyumlu bir şekilde yönlendirin.
Bu üç adımı takip ederek, kişisel imajınızı geliştirebilir ve insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakabilirsiniz. İmajınızı dikkatli bir şekilde yönetmek, kişisel ve profesyonel başarıya katkı sağlayabilir.

(Bu yorum yapay zeka desteğiyle otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

1.75 saniye.
22:22:44, 28 Şubat 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım