Sürücüsüz Otomobile Bir Adım Kala: Park Pilotu - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Sürücüsüz Otomobile Bir Adım Kala: Park Pilotu


eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
28/08/2023 :  10:39:10 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı


Google ve Apple gibi bilişim şirketleri sürücüsüz otomobiller üzerine çalışmalar yürütmeye devam ederken ilk sürücüsüz otomobiller, Kuzey Amerika yollarını geçtiğimiz günlerde arşınlamaya başladı bile. Aracınıza binip ellerinizi başınızın arkasına yaslayıp ilerlemek oldukça ilginç geliyor olabilir. Ancak bunun için bir miktar daha beklemeniz gerekecek. Sürücüsüz otomobillerin ilk nüveleri kendini park pilotlarıyla gösteriyor. Her marka farklı prensiplerle çalışan park yardımcılarıyla çalışsa bile hepsinin ortaklaştığı nokta insan hatasının ortadan kalkması. En yeni park pilotları ve tüm özelliklerini beraber inceleyelim.

Park Pilotu Nedir?


1990’lı yıllarda engel sensörleri ya da park sensörleri karşımıza çıktı. Park sensörlerinde vericiler; araçların önüne, arkasına ve yanlarına yerleştiriliyor, engellerin mesafesine göre sürücüleri sesle uyarıyor. Artık park sensörlerinin yetmedi#240;i durumlar için ek olarak araçların arkasına kameralar yerleştiriliyor. Öyle ki artık araçlar etraflarındaki engelleri algılıyor ve multimedia ekranına üç boyutlu yol bilgisi yansıtıyor. Park pilotu ise tüm bu entegre sistemleri kullanarak aracın otomatik park edilmesine deniyor. Her marka farklı prensiplerle çalışan park pilotlarına başvuruyor ancak ortak noktaları aracın insan müdahalesini kısıtlıyor olması.

Park Pilotu Nasıl Çalışır?

Geçmiş yıllarda üretilen arabalarda park pilotunun çalışabilmesi için navigasyon, park sensörleri ve elektronik direksiyon bulunması gerekiyordu. Ancak son yıllarda çıkan bazı modellerde navigasyon sistemi olmadan da araç kendini park edebiliyor. Park pilotu seçildikten sonra aracınızın boyuna uygun bir park noktası buluyorsunuz. Genellikle park pilotunu seçti#240;inizde hızınızın saatte 20 kilometreyi geçmemesi gerekiyor. Park edilecek nokta bulunduktan sonra ise aracınızı; geriye gidecekse geri vitese almanız, ileriye do#240;ru gidecekse de ileri vitese geçirmeniz gerekiyor. Direksiyona gerekli müdahaleleri araç kendi kendine yapıyor ve park işleminiz gerçekleşiyor. Park pilotları insan müdahalesini en aza indirdi#240;i için hata yapma olasılı#240;ını da düşürüyor. Bu özelli#240;in araçlara genellikle sonradan eklenmesi mümkün olsa da çok yüksek ücretler ödenmesi gerekiyor. Astarı yüzünü geçti#240;i için genellikle donanım paketleriyle satın alınıyor. En hızlı ve düzgün çalışan park pilotları ise şöyle:

- Akıllı Park Sistemi (SPA)

ılk defa “Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi” adlı ünlü dizide karşılaştı#240;ımız KIA’nın park pilotudur. Araç güvenli park noktasını 10 park sensörüyle fark ediyor. Direksiyon otomatik olarak park alanına yerleşiyor. SPA’de çıkış modu da bulunuyor, bu mod daha çok sıkışık alanlarda risk almamak için kullanılıyor.

- Intelligent Parking Assist (IPA)

Japon otomobil devi Toyota, park pilotunu kullanıcılarına park destek asistanları (IPA) olarak sunuyor. IPA sistemi; geri viteste IPA dü#240;mesini seçildikten sonra çalışmaya başlıyor. Dikiz aynasından park etmek istedi#240;iniz noktayı seçiyorsunuz ve sistem araç park noktasına girene kadar size yardım ediyor. Toyota, sistemin paralel ya da garaj içerisinde kullanılmasının uygun olaca#240;ını not düşüyor.

- BMW Parking Assistant

BMW’nin E segmenti aracı 5 serisiyle adını duyuran Parking Assistant, aslında en çok heyecan uyandıran park pilotu olmayı başarıyor. IPA ve SPA ile benzer çalışma prensibine sahip olan park pilotunu, aracınızdan çıkarak da kullanabiliyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra BMW’nin akıllı kumanda sistemiyle çalıştırabiliyor ve park alanından çıkarabiliyorsunuz.

- Mercedes Parking Pilot

mercedes-park-pilotu-nasil-calisir
Kaynak

Mercedes gelece#240;e en çok yaklaşan markalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Park pilotunu akıllı telefonunuzla kullanabiliyor, aracınızı bu şekilde park edebiliyorsunuz. Park yerini di#240;er sistemlerde oldu#240;u gibi aracınızın içerisindeyken seçiyorsunuz. Ancak aracınızdan inip telefonunuzla belirledi#240;iniz yere park etmeniz de mümkün.

- Audi Remote Park Pilot

Alman teknolojisiyle üretilen en yeni park pilotudur. “Teknolojisiyle bir adım önde” sloganını kullanan Audi’nin hayata geçirdi#240;i RPP sistemiyle aracınızdan inip telefonunuzdaki uygulamayla aracınızı otomatik olarak park edebiliyorsunuz. ışiniz bittikten sonra yine uygulamayla arabayı binece#240;iniz yere ça#240;ırabiliyorsunuz.

ikinciyeni.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
oben78
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
07/09/2023 :  18:58:14  Alıntı
artık arabalar kendileri park ediyor, bu yeni teknoloji sayılmaz

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Asker
eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
07/09/2023 :  19:10:21  Alıntı
Burada kastedilen de biraz o aslında.
Türkiye'de her yerde artık tesla vs var, onlarda da otopilot var

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
oben78
Yeni Üye

Toplam 52 yazı
07/09/2023 :  19:11:05  Alıntı


ben de onu kastettim ama yazıda öyle anlaşılmıyorr hocam

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Asker
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
27/12/2023 :  00:05:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tamamına erse de araba bizi denize gotürse ...
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
 

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

  • Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.


 

3.34 saniye.
22:09:22, 28 Şubat 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım