15 Tl İle Ne İş Kurarim Yada Yapabilirim ?? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

15 Tl İle Ne İş Kurarim Yada Yapabilirim ??

serhatgebze
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
22/01/2019 :  00:55:21   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

15 bin tl gibi param var biraz az bir miktar farkindayim ama bir is kurabilir miyim birazda kredi cekebilirim
TELEFON TV BILGISAYARDAN ANLARIM.
BIRDE FASTFOOD YAPABILIRIM..
KAFAM KARISIK LUTFEN BIR YARDIM EDIN
YERIM KOCAELI GEBZE
serhat

Yerleşim : Türkiye / Giresun  |  Meslek : Diğer
Ondoli
Yeni Üye

Toplam 24 yazı
22/01/2019 :  10:09:17  Alıntı
bulunduğun bölgenin potansiyeline göre bence internet üzerinden fast food satışı paket servisi yap bir motor - bilgisayar ve mutfak işini görecektir.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Mimar
eseslix
Üye

Toplam 345 yazı
22/01/2019 :  14:46:08  Alıntı
tostçu açabilirsin , kumda hahve evi açabilirsin
eses

Yerleşim : Türkiye / Eses
yatalya
Üye

Toplam 196 yazı
23/01/2019 :  23:37:49  Alıntı

bende arayış içindeyim.
faydalı tavsiyeleriniz bekliyorum.
Bana balık tutmayı öğrtin..!!

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
eseslix
Üye

Toplam 345 yazı
25/01/2019 :  22:06:25  Alıntı
izmir hangi ilçe
eses

Yerleşim : Türkiye / Eses
yatalya
Üye

Toplam 196 yazı
25/01/2019 :  22:20:18  Alıntı
buca
Bana balık tutmayı öğrtin..!!

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
acardag
Yeni Üye

Toplam 14 yazı
27/01/2019 :  01:34:54 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arkadaşlar aynı şekilde bende fikirlerinizi bekliyorum İstanbul ' da 15-20 bin lira ile ne gibi bir iş açabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ortaklıktan olabilir..
ilyasDG

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
ikare
Üye

Toplam 407 yazı
29/01/2019 :  01:38:20  Alıntı
15-20 bine ya güzel bir lokasyon bulursan çiğ köfteci olur. ya da al sat tarzı birşeyler...
Finans
Yönetim
Denetim
Kredi Derecelendirme
Kurumsal Yönetim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
cenkucar
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
30/01/2019 :  20:23:25  Alıntı
Eğer kendi yeriniz varsa playstation cafe açabilirsiniz. Ekipmanlar ınternetten toptan sipariş edilebiliyor. Lakin piyasa araştırmanızı çok iyi yapmanız gerekiyor. Sahibinden e bakarsanız çoğu isletme dükkanı kapamış ve ekipmanları satışa koymuş.
CenkUcar

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
orzala34
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
13/02/2019 :  18:20:21  Alıntı
merhabalar yuksek kazacli kuafor kozmetik piyasası için üreteceğim,müşteri portföyü ve pazarı hazır birlikte üretip birlikte satacağımız düşük sermaye ile yüksek kazanç elde edecegimiz harami helâli bilen sermayedar ortak arıyorum.istanbul avrupa yakasında olması tercih sebebidir.irtibat ismail bey 0552 318 61 62 not.detaylar yüz yüze görüşülecektir
orzala

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/02/2019 :  16:26:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
15-20 bine iş kurmak için ;
Örneğin yemek sepetinde, yada bilinen başka yiyecek siparişi verilebilen diğer ortak platformlarda ölü bir bölge bulunur.

İki , üç, en fazla dört farklı ürün ortaya çıkarılır.

Ucuz doyurucu üstelik kendine has bir lezzeti olur.

Üretimi standart olup usta gerektirmez, malzemeleri dondurucuda saklanabilir.

Ambalajı ucuzdur ama çok estetik dikkat çeker.

Kartla siparişi verirken ödeme, kapıda kartla ödeme seçenekleri çalışan bir internet sitesi oluşturulur.
Kapıda nakit ve havale seçenekleri ile de sipariş alınır.
Hatta günün belli saatleri için eft seçeneği bile faal olabilir.

Ürünün ham üretimi ve müşteriye nakli sırasındaki sıcak üretimi için gereken alet edavat alınır.
Burası önemli. Ortaya çıkaracağınız şeyin kolayca üretilmesi ama çok kendine has olması herkesin yapamayacağı bir şeyler olması gerekir.
Üretim malzemeleri buna göre alınır. Örneğin döner üretmek zordur ama bir sürü dış bağlantıya ihtiyaç duyurur. Lavaşın içine dürülen bir et parçası daha kolay üretilir. Sihiri aromasında olur ekmeğinde olur.

Küçük uygun bir dükkan kiralanır. Gazı elektriği suyu interneti açtırılır.

Temizliğin hijyenin dışında hiç bir şeyle uğraşılmaz. Dükkanda servise asla girilmez.
Mutfak kurulur depolama ekipmanı yerleştirilir. Ocak tezgah vs. ne lazımsa kurulur. Temizlik aşırı şekilde göze batmalıdır. Tuvalet ve bilgisayar düzeneği ile mutfak arasında görsel hiç bir irtibat olmamalıdır. Mutafağa canlı kamera bağlayıp internete verecek kadar güvenebiliyor olmanız gerekir. Işıklı temiz.

Elektrikli motor alınır. Bir adet. Bunu kullanacak cin gibi akıllı yaşı uygun nisbeten kemale ermiş bir enerjik kişi eleman olarak alınır.

Önceden hedeflenen bölge mahalle, cadde, sokak, dış kapı no bazında bilgisayar üzerinde taranır. Adresler Hane olarak numaralandırılır. Yani teslimatcıya 235 de 16 ya ***ür denir. 235 de(mahalle cadde sokak dış kapı no) 16 ya (daire) teslim et denebilecek kadar adreslere hakimiyet kurulmuş olmalıdır. Teslimatcı da 235 dendiği anda hangi yollardan gideceğini hemen anlayabiliyor olmalıdır. Teslimatcıyı gelip geçici bir eleman gibi düşünmeyin baya bir kankanız olmalı.

En baştan belirlediğiniz bölge ile fizibiliteyi çıkaracaksınız. Gerekirse tek mahalleyle veya ilçe ile sınırlı kalmalısınız. İşin yapılacağı yer önemli. Mesela Kadıköy de Bahariye caddesi tek bir yer olarak alınabilir. Antep de tek bir merkez ilçe mesela. Ama Karadeniz Ereğli de sırf düz yerlere gider yokuşları yok sayarsınız mesela.

Sitenizin sipariş modülünü tek tek sokak sokak ayarlarsınız. Gitmeyeceğiniz bir yerden sipariş verememeliler. Verdilerse mutlaka gitmelisiniz zarar bile olsa gerekirse taksi tutup.

Sadece sipariş almaya yönelik mekanizması olan sitenizin, face instagram G+ ve diğer 20 yerde hesabını açarsınız. Güzel basit bir isim bulmalı ve bu ismin her versiyonunu alıp kenara koymalısınız. Mesela gardenly net bir zamanlar Konya da çalışan bir site idi. Ama şimdi uzak doğuda bir firmaya ait. Diva adı bir çok kişisel hesabın ve büyük firmaların kullandığı bir isim. İş hesap açmaya gelince face de açılıyor instagramda birisi almış çıkıyor. İsminiz size has olmalı.

Site oluştu sosyal medyalar tamam. Dükkan resmen açık. Çalışmalar yapıldı kurye hazır. Deposu veya aküsü dolu. Bilgisayardaki kişi her gün sosyal medyada tüm hesaplarda en az bir paylaşım yapıyor. Ki bu paylaşımlar için de yurt dışı sitelerinde şekil tarz araştırması yapılabilir. Ya da face deki basit ama güzel müzikli reklamlar la yetinilir. Günlük bir reklam bütçesi ayrılır. Günlük 100 lira mesela. Bunun 3-4 lirası mutlaka harcanmalıdır ki hedef bölgenizde google ı açıp yemek içmek yazanın karşısına en tepede çıkın. Sadece google değil face instagram şu an gayet işlevsel günümüzde. Hedef bölgeniz reklam için küçük olacağından bütçede kasa bilirsiniz. Çok yazmaz yani.

Sermaye 15-20 olduğundan bu para da ancak demirbaşlara yeteceğinden En fazla 200-300 bin nüfuslu bir bölgeye açılabilirsiniz. Ama hiç kimse hiç sipariş vermese bile 6 aylık kira eleman elk su malzeme eleman maaşı hesabını yapmış olmalısınız. Bu hesapla çıkan rakam elinizdekini % 10-20 aşar büyük ihtimalle. Daha çok aşıyorsa biraz bölge küçülür biraz konsept ile oynanır .

Ama her şeyi doğru yaptı iseniz ilk siparişin ilk gün tıklanması gerekir. Burada düşünülecek tek şey 3-5 siparişin ne zaman 20-30 hatta 50-100 e çıkacağıdır.

Motoru 2 lemek elemanı çoğalmak mutfağı büyütmek bunlar için de önceden plan yapın. İşi tutturursanız siparişin arasında büyümeyi beceremezsiniz.

Dükkan
Motor
2 eleman(1 teslimatcı, 1 bilişimden anlayan) (siz mutfakta 3. kişisiniz ya da eşiniz kızınız oğlunuz vb.)
İnternet
Bilgisayar
Site
Günlük reklam
Muhasebe
Fatura fiş makbuz magnet el ilanı afiş vb.
Mutfak gereçleri
Depolama gereçleri
Seyyar post yazar kasa ( zamanla ikilemeniz gerekebilir.) Cep telefonundan kart tahsilatı ile kapıda kimse ödeme yapmaz bunun alınması gerek
Ambalaj (iç ve dış )
Ve eğer paranız yeterse marka tescili ( Sonraya kalabilir çok geçikmemek kaydıyla)

ilk bir kaç aylık elk su vb küçük gider faturalarını ödeyecek yedek akçe.

15-20 bine kurulabilecek en büyük iş budur. 15 e zor da 20-25 e kuruluyor. 15 e kuracağınızda mutlaka eksikler oluyor ve bu eksikler işi hızlıca batırıyor.

25 bine mütevazi bir "perfect storm" ortaya çıkıyor. Gerçekten ölü bir yer bulduysanız geri kalan her şey de düzgün yaptıysanız çılgın iş oluyor.

Ölü den kasıt şu ; Mesela internetten yemek siparişi vermeye karar verin. Sıradan ucuz hoşunuza giden bir yiyecek ile deneme yapmaya başlayın. Bu yiyeceği şehrin bir yerinden alabilirken başka bir yerinden alamadığınızı göreceksiniz. Burger King bile koca bir büyük şehrin bir yerine getirebilirken daha eski köklü başka bir yerine getiremiyor. Kocaeli Gebze Antep Konya Adana İzmir İstanbul Ankara Mersin Antalya ilk aklıma gelen bu durumun şu an yaşanıyor olduğu yerler.
Eskiden yani internetten kart kullanmanın öcü olduğu dönemlerde şehrin bir yerine veya bir kaç yerine dükkan açmak iş için yeterliydi. Şurda Mcdonals var burda KFC var orada Subway var gibi. Şimdi bu dükkanların ya internette olmaması ya da şehre homojen şekilde dükkan açmaları gerekli. Çünkü 3 milyon bir şehre 2 dükkan ile yetişebilmeleri mümkün değil. Etraflarına sattıkları zaman da sürekli dert yaşıyorlar. Bunlar devlet kurumu gibi olduğundan çok kıvrak hareket edemiyorlar.
Bayiliği almış işletmecinin marka sahibinin babasının oğlu olması ve fazladan harcayacak parası bulunmalı ve bu parayı marka sahibine kaptırmanın korkusunu yenmiş olmalı ki her şey şey yolunda gitsin.
Siparişi almaz veya alır getiremiyoruz diye arar. (Adam aç en sevdiği şeyi sipariş vermiş 30 dakika geçmiş biri arıyor call center dan umarsızca iptal diyor paranız iade diyor. İşte bu kriz sizin fırsatınız)
Pizza, hamburger ürünleri ile ünlü markalar üzerinden gidin. Konumunuzu gizleyip bilgisayarda sipariş vermeye çalışın. Bazı bölgelerin ölü olduğunu görürsünüz.

İşte bu bölgeye bir internet dükkanı açın.

Yemeyi içmeyi sevmeyen mutfakta icat yapmaktan hoşlanmayan biriyseniz bu işi asla yapamazsınız o yüzden hiç bulaşmayın.

Ürün sihirli olmalı. Gerisi teknik ve para.

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/02/2019 :  17:05:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - serhatgebze
15 bin tl gibi param var biraz az bir miktar farkindayim ama bir is kurabilir miyim birazda kredi cekebilirim
TELEFON TV BILGISAYARDAN ANLARIM.
BIRDE FASTFOOD YAPABILIRIM..
KAFAM KARISIK LUTFEN BIR YARDIM EDIN
YERIM KOCAELI GEBZE

Bir face hesabı aç veya mevcut hesabına bir sayfa ekle. Face de reklam ver. Saç kurutma makinesi tamir edilir. Adres şurası. Evin altında bir dükkanla anlaş. Günlük 3-5 tane gelir. Benim bildiğim tamiri en kolay şeydir. Fiks fiyat ver 20 TL mesela. En kötüsünü de en kolayını da bu fiyata yap. 15-20 tane de bir 30 TL harcayı 20 TL alırsın ama 14-19 adet hiç bir şey harcamadan aleti tamir eder kapatırsın. Günde 100 TL yetmez mi ? Face reklamına ayda 50-60 TL harcarsın.

Evin altında bir dükkanla anlaş derken ; Evin kapısına çıkmaz kimse. Ama sokakta bir dükkana gelirler. Tabi bu dükkan manav kasap olmamalı mümkünse. Göze uygun gelen bir dükkan. Vergisi yok artık bu işin. İnternetten peşine düşen maliyeci olmaz.

Madem tamirden anlıyor muşsun. Telefondan kolay fön makinesi.

Hatta işi büyüt fırın ütü uzat gitsin.

tamnland.com

ticaret_q
Yeni Üye

Toplam 74 yazı
14/02/2019 :  18:17:40  Alıntı
ucuza fast food dükkanı aç, mesela 5 tlye bir dilim pizza ve cola gibi. ama çok riskli olur fakat tutarsa uçarsın simit sarayı gibi.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Sporcu
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
14/02/2019 :  21:06:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - orzala34
1Merhabalar akin bey size bir fikir danışmak istiyorum.forumlardaki yardımsever yazılarınızı okuyorum.20 yıllık bayan kuaförüyüm,2018 yılında büyük bir salonum vardı battım.bankalardan icralik oldum elimdeki herşey gitti anliycaniz.okumayi çok seviyorum özellikle kimyaya çok merakıyım yıllardır,kendimi bu konuda geliştirdiğine inaniyorumpiyasadaki yılların deneyimiyle eksik olan ürünleri çok iyi biliyorum.bircogunu evde demo üretip müşteriler üzerinde denedim ve beğenildi.fakat evde seri üretime geçsem ben sattım satıçam diyene kadar ev kirası faturalar vs geliyor bu yüzden sabit maaşla çalışmak zorunda kalıyorum,oda yetmiyor zaten.koniks com da ilan verdim bununla ilgili sermayedar ortak bulutum dedim fakat arayanlar sektörden ve fikir **ı açıkçası nerden nasıl basliycagimi yada görüşme yaptığım insanlarla nasıl bir ortaklık kuracağımı bilmiyorum.uretim konusuna gelince de tamamiyle doğal sampuan,sac bakım maskesi,anestezi sprey vs gibi ürünler bu konuda fikirlerinizi bekliyorum

Kuaför salonun dursaydı bu üretimleri sessiz sedasız paraya çevirebilir hatta markalaşabilirdin bile. Ama tabiki riskli bir köprüden geçerek. Çünkü kuaför olman ve kimyadan haberdar olman bunları üretip insanlarda deneyebilmeni kanuni hale sokmaz. Ama emin olduğun ürünü uygun müşteride kendi salonunda denemene durduk yere kimse karışamazdı.

Şimdi ortada salon yok kuaför yok. Kimya mühendisi yok. Yasal izinlik bir durum yok. Sermaye de yok. Tekrar kuaför salonu sahibi olana kadar bekle bu konuda.

Mesela bayan yüz kremlerinin bir çoğuna anlam veremezdim bir zamanlar. Prosepektüsleri kutuları üreticileri karman çorman ürünlerdi. Tarım bakanlığının izni ile satılırlardı. Firmanın kötü niyetli ve çok cahil olmaması neticesinde insanlarda bir aksilik çıkmadan bu ürünler kullanılırdı. Bunlar yasal ürünler büyük firmaların piyasaya sürdüğü ürünler. Hal da bu kozmetikler vardır ve kullanılır.

Aklıma şu gelmişti. Güzel kutular yaptırayım karton ambalajlar bastırayım. Değişik amaçlar ve fonksiyonlar yazan güzel motive edici hikayeler oluşturayım. Bunları bayanlara pazarlıyayım. Nasılsa fiyat fahiş. Her türlü masrafı fazlasıyla kurtarır. 20 gr bir tüpe 100 - 200 liralar veriyorlar. 25 damla suya 250 lira veren çıkıyor. Gece kremi gençleştrici krem geren krem 50 den 30 dan satayım dedim. Kutular şişeler tüpler prosepektüsler havalı hışır janjanlı olacak hikayesi iyi. Alır millet dedim. Liseyi yeni bitirmişim falan. Krem olanların hepsinin içlerine Bepantene basacağım. Bepanteni de eczaneden alacağım. Vazelinle harmanlarım belki. Koku renk pigmenti falan eklerim hepsi birbirinin aynı olmaz dedim. Sonuçta hepsi eczaneden alınma güvenilir ürünler kimseye zararda gelemez. Yapsaydım kesinlikle satardı para kazanır dı hatta tutulan aranan ürünler çıkardı içinden. Bir de daha Özal yok. İthalat yasak çarşıda mal yok. Çılgın gibi satılırdı.

Çünkü badicilere buğday rüşeymini un fabrikasından 35 Kilo çuvalı 20 Liraya alıp 50 gr lık kilitli poşetlere içine kullanım kılavuzu ilave edip 10 liradan satardım ve çılgın gibi sipariş gelirdi. Kendi gittiğim salondaki arkadaşlarımla başlayıp önünü alamadığım bir iştir. Sonraları çoğuna bunun sadece buğday rüşeymi (buğday danesinin emriyo kısmı) olduğunu 2 biftek yediklerinde çok daha fazla protein almış olacaklarını söylesem bile inanmadılar.

Üsküdar' da röntgen banyo ilaçları üretip satmıştım gene epey bir yıl evvel. Diş doktorlarına röntgen cihazına servise de giderdim. Başlarda bazı doktorlara acaba ilacınız bozulmuş olabilir mi dedim. Onlar da bana ithal ilaç kullandıklarını çok kaliteli olduğu söylediler. Bir bakalım dedim. Çıktı geldi benim ilaç. Doktor bu ilaç halis Türk malı hem de Üsküdar' da bir ara sokakta yapılır dedim. İlk 2 doktor. 2 Gün arayla. Dayak yiyordum ilacı kötüledim diye. Oysa ellerimle yapıp şişelediğim ilaçtı hepsi. Güzel ambalaj işe yarar ürün. Kutuda Made in USA yazıyor ama önündeki minik puntolarda bu ilacım üretiminde kullanılan tüm kimyasallar diye bir cümle var. Yani ilaç USA değil. İçindeki 10 kimyasalın belki biri ikisi amerikan malı olabilir. Sonraları en iyisi bu doktor. İthal bunlar. Sorun ilacda değil cihazda demek ki haklısın demeye başladım.

Günümüzde bitmiş bir sektör, röntgen kalmadı artık. Artık ilaçlar ve muayenehaneler denetleniyor her cihaz ruhsata bağlı. Zaten benim bu işi yapmamın sebebi de Ankara' dan gelen bozuk merdiven altı ilaçlardı. Adam ta Ankara' dan İstanbul' da ki depolara ayak üstü yaptığı ilaçları satabiliyorsa ben İstanbul' da depoların arasında piyasayı sarsarım demiştim. Yani ortada bir kural yoktu. Şimdi yapılamaz böyle bir şey.

Saygıdeğer kuaför kardeşim. Senin ürünlerin piyasaya izinli girmesi gerekir. Yasal prosedürler çok ağır değil ama seni boğar. Elin boş gönlün hoş olmalı ki uğraşabilesin. Özellikle kozmetik tehlikeli bir dal. Çok emin bile olsan ürününden bir kişide belki de başka bir sebepten ama sana bağlanmış bir sıkıntının bedeli çok ağır olur.

Faturaları iyice küçült. Masrafları kıs. Birazda olsa para biriktir. Yeme içme her ay bir çeyrek al mesela. Günün birinde aç bir kuaför salonu daha. Sonra masrafı fazla arttırmadan yoluna devam et.

Görünen en ideal yol bu.....
tamnland.com

orzala34
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
14/02/2019 :  21:49:54  Alıntı
Akın bey uzun uzun zahmet verip yazdığınız satırları keyifle ders çıkartarak daha bir aydınlanmış olarak okudum.tavsiyelerinize uyucam.akin bey sizi tanımak isterim.lutfen iletisim bilgilerinizi yıllarsanız memnun olurum saygılarımla.
orzala

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.97 saniye.
13:55:32, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım