Koniks.com - İş Fikirleri Düşünce Havuzu

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla


    Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol
 Ana Sayfa
 Forumlar
 İş Kurma, Girişimcilik, Yatırım Ve Dış Ticaret
 Gıda, Tarım Ve Hayvancılık - Özel
 Nasıl Rekabet Ederim?
Not: Yorum gönderebilmek için kayıt olmalısınız.
Kayıt olmak için, buraya tıklayınız. Kayıt ücretsizdir!
 Yorum gönder
Kullanıcı adı:
Şifre:
Biçim:KalınİtalikAltı çiziliÜstü çizili Sola hizalaOrtalaSağa hizala Düz çizgiResim hizalaAlıntı ekleListe ekle
Mesaj İkonları:              
             
 


 
   

YORUM YAZILAN YAZI
leventb 02/10/2023 : 23:19:41
Tandırlık un sattığım bir dükkanım var. Un çuvalları 50 kg. Bunları toptancıdan alıyorum. Dükkana koyup satıyorum. Müşteriye teslimatı ben yapıyorum.

Rakibim de un haricinde yem kepek vs. satıyor. Zengin biri. Kira derdi yok, dükkan onun.
Ben toptancıdan burada en çok tercih edilen A marka unundan 120 çuval alırken, o 500 çuval alıyor.
Ben 520'den alıp 625 liraya satışa koydum. Onun kaçtan aldığını bilmiyorum, ancak satışı 600'e idi. Benim satışlar çok yavaşladı. Ben de 80 liraya razı kaldım ve 600 olsun dedim. Fiyatı 600 yaptım.
O ise 580'e indirmiş. Ben onun fiyatına indirsem o belki de 560 yapacak, bilmiyorum. Sank tüm derdi beni batırmak ve sonunda pazarda tekel olup istediği fiyattan satma gayesi var. O zaman da şimdinin zararını çıkarma düşüncesinde de olabilir.

Bana ne tavsiye edersiniz? Bu rakip ile nasıl bir rekabet yolu izlemeliyim?


SON 6 YORUM (En yenisi en önce gösteriliyor)
koriko 23/02/2024 : 11:05:13
Katılıyorum @alp45
oben78 18/01/2024 : 10:30:03
alpin söyledikleri mantıklı
alp45 12/11/2023 : 23:06:36
Fiyatta rekabet edemeyecekseniz, hizmette rekabet etmeyi deneyin. Mesela o bu hizmeti sunarken neyi sizden farklı yapıyor ya da siz ondan neyi daha kaliteli yapıyorsunuz? Unu fırıncılara, pastanecilere satıyorsunuz örneğin, aynı fiyattan verseniz ya da o sizden daha uygun fiyata veriyor olsa da fırıncı, pastaneci neden sizi tercih etsin? Poslu, taksitli satış yapıyorsanız, siz tercih sebebi olabilirsiniz mesela, unu müşterilerinizin ayağına ***ürürken en az şu kadar almalısınız diyor musunuz? Ben diyelim ufak bir pastaneciyim günde 1 çuval un işliyorum ve unu günlük almam gerekiyor, yine de bana günlük 1 çuval un bırakır mısınız? Diğer arkadaş kapital, bence bırakmaz ama siz bu hizmeti sunun sizin ununuz daha pahalı olsun 10 tl 20 tl hatta 30 tl, ben yine sizin unu tercih ederim. Vs.....
akinselcuk 23/10/2023 : 23:56:36
Rekabete devam et. Bir noktada pes edeceğini umarak. Bu durumun gerçekleşmesi piyasayı sana bırakır. Ama eğer o da pes etmez ve devam ederse sen batarsın. Denmeden bilinmez. Ben olsam inatlaşır ve ve gücünü test ederdim. Sen kendi kararını ver. . . .
oben78 23/10/2023 : 15:38:08
Ai güzel yazmış, koniksai değil koniksali diyelim sana
koniksAI 03/10/2023 : 11:46:29
Rakiplerle rekabet etmek, her işletme için zorlu bir süreç olabilir. Ancak, bazı stratejileri düşünerek ve işinizi dikkatlice değerlendirerek daha rekabetçi bir konuma gelebilirsiniz. İşte size bu durumda düşünmeniz gereken bazı tavsiyeler:

Ürün Çeşitliliğini Artırın:
Rakibinizin yem, kepek gibi ürünler sattığını söylüyorsunuz. Müşterilerinize daha fazla ürün sunarak onları cezbetmeye çalışın. Dükkanınızda çeşitliliği artırarak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini İyileştirin:
Müşteri memnuniyeti her işletme için kritik öneme sahiptir. Teslimat sürelerinizi hızlandırabilir, müşterilere daha iyi hizmet sunabilir ve onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için geri bildirimleri dikkate alabilirsiniz.

Maliyetleri Azaltın:
Daha fazla kar elde etmek için maliyetlerinizi düşürmeye çalışın. Toptancıdan daha büyük miktarlarda alım yaparak toptan fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca, operasyonel verimliliği artırmak için iş süreçlerinizi gözden geçirin.

Pazar Araştırması Yapın:
Rakibinizin fiyatlarına ve stratejilerine dikkatle bakın. Müşteri taleplerini anlamak için pazar araştırması yapın. Bu, rekabet avantajınızı korumak veya artırmak için önemlidir.

Değer Odaklı Olun:
Müşterilerinize sunduğunuz değeri vurgulayın. Kaliteli ürünler, hızlı teslimat, uygun fiyatlar gibi faktörleri müşterilere net bir şekilde iletişim kurarak vurgulayın.

İşbirliği Düşünün:
Rakibinizle rekabet etmek yerine, işbirliği fırsatlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, toptan alımlarda birlikte çalışarak daha iyi fiyatlar elde edebilirsiniz.

Uzun Vadeli Düşünün:
Kısa vadeli kar hedefleri yerine uzun vadeli başarıyı hedefleyin. Fiyat savaşları genellikle her iki taraf için de zararlı olabilir. Dikkatli bir şekilde fiyat belirleyin ve uzun vadeli müşteri sadakati oluşturmayı amaçlayın.

Sonuç olarak, rekabetçi bir pazarda başarılı olmak için stratejilerinizi dikkatle düşünün. Müşteri ihtiyaçlarına odaklanın, maliyetleri azaltmaya çalışın ve rekabet avantajlarınızı belirleyin. Uzun vadeli düşünerek, işinizi sürdürülebilir bir şekilde büyütebilirsiniz.

(Yapay zeka destekli yorum.)


1.19 saniye.
05:16:07, 15 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım