Afrika'ya İş Seyahati - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Afrika'ya İş Seyahati

Panda123
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
05/05/2016 :  13:44:22 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar merhaba. Forumunuzu kısa bir süre önce buldum ve çoğu konuyu okudum diyebilirim. Gerçekten çok faydalı paylaşımlar yapılmış. Bende size bir konuda danışmak için üye oldum ve yazımı yazıyorum.

Ben tekstil ihracatı yapıyorum. Son 10 senedir de ihracatın içindeyim. İmalat yoktur sadece alım satımını yapıyoruz. Irak'a ev tekstili ve giyim ürünleri satıyordum fakat son dönemde biliyorsunuz birçok pazar gibi Irak'ta zayıfladı.

Bizde başka neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Mutlaka burada tecrubeli arkadaşlar vardır.

Afrika ülkelerine bir iş gezisi yapayım diyorum. Aklımda Nijerya, Etiyopya ve Sudan var. Derinlemesine bir araştırma yapsam gitmeden, oralarda ticari merkezleri gezip bir firsat yakalayabilir miyim?

Daha önceden yurtdışı iş gezisi, ayrıca fuarlara ziyaretçi ve katılımcı olarak tecrübelerim var. Afrika'ya da keşfedilmemiş veya orada hiçbir şey yokmuş gibi bakmıyorum. Prensipli olursak isimizi sağlama bağlarsak african scam dedikleri boş taleplerden, bana şirket evrakı gonderci yada su hesaba bu kadar para yatirci adamlardan zarar görmeyiz diyorum. Yani bu konularda yeteri kadar tecrubeliyim ve yeteri kadar ayaklarim yere basıyor olarak düşünüyorum.

Devamli diyoruz olmaz artik Afrika keşfedildi güvenli degil filan bahaneler uyduruyoruz ama bakıyorum millet gidiyor isini hallediyor tanışıyor görüşüyor siparişini alıp geliyor. Evet kolay degil ama o kadar imkansiz da degildir heralde. Gidip bu işleri başaran adamlarda öyle sektör devleri filan değiller. Sadece bizden daha cesaretliler ve inaniyorlar bunun olabilecegine.

Yani demem o dur ki, valizimi numunelerimi alsam buralara gidip ithalatçılarla görüşmek istesem, bu mümkün müdür. Olabilirligi nedir? Hangi yollari takip etmek lazim? Orada karşıma ne tür sorunlar çıkar? Veya nasıl fırsatlar çıkabilir?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
zzaxiss
Üye

Toplam 385 yazı
06/05/2016 :  08:54:49  Alıntı
afrikada her ülkenin kültürü ayrıdır yani tüm afrika aynı değildir.
aynı şekilde iş yapış şekilleride farklıdır.
benim tavsiyem fuarları takip edip fuarlara katılmanız.
ciddi iş adaları konularındaki fuarlara katılırlar.
ama fuarlara katılmadan evvel uzmanlık konunuz olan ürünlerin oradaki yerel fiyatlarını, gümrük mevzuatını vb... şeyleri araştırın ürününüze netleştirip o şekilde gidin.
ırak nasıldı bilemem ama afrika ülkelerinde çinliler inanılmaz aktifler.her alandalar ve onlarla rekabet etmeniz gerekmekte bu yüzden onların getirdiği ürünlerde sizin satmak istediğiniz ürürn varsa onlarıda araştırın , sizin ürününüze göre artısını eksisini görün.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
Panda123
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
06/05/2016 :  13:04:09  Alıntı
Ustad peki bebek bezi konusunda hangi ulkelerde bir potansiyel yakalayabilirim? Ailemde toptancılık yapıyor, ama özellikle bebek bezinde kendi ambalajlarına paketletip satiyorlar, bundan da memnunlar. İnternetten verileri kontrol ettiğimde Çin'in en çok Nijerya'ya bebek bezi sattığını gördüm Afrika'da. Bu da demektir ki bu işin piyasasi orada toplanmış.
Bizde numunelerimizi alsak Nijerya'ya gitsek, ilk 3 büyük şehrinde toptancıların olduğu yerlere gitsek bi firsat yakalayabilir miyiz sence?

leventbykcam
Üye

Toplam 109 yazı
07/05/2016 :  21:30:37  Alıntı

afrikanın kuzeyi - İtalyan ve fransanın
afrikanın güneyi- İngilizlerin
afrikanın batı yakası okyanus tarafı- abd ve batılı ülkelerin
afrikanın ortası ve batı yakası - çin etkili.
bize kala kala - Somali
afrika çoktan ticaret olarak paylaşıldı.

şimdi gelelim fasulyenin faydalarına;
1-, çinliler oraya satmadıkları ürün yok diye duydum. hatta çinliler malzeme ve depolarını korumak için çinli eski mahkumları nijeryaya getirtiyorlarmış. ( mantıklı geldi)
2.cisi - afrika da yerli ortak yoksa her türlü kazıklıyorlar. bir nevi yerli ortak sizi onlardan koruyor.
3.cüsü - 1 dolar için cinayet işleniyor. yaşanmış gerçek olay var. adamlar canını zor kurtardı. yazması çok uzun.

sonuç , tek başına takılmak yerine yerli bir ortak ile bayii veya distirübütor ile yola devam etmenizi öneririm.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
Panda123
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
08/05/2016 :  14:48:04  Alıntı
Levent bey benim aslında kastettiğim oraya yerlesmek degil, orada kendime müşteri bulmak. Yani bu da gitmeden olmuyor.

zzaxiss
Üye

Toplam 385 yazı
09/05/2016 :  08:42:05  Alıntı
bebek bezi konusundan anlamam
nijerya afrikanın en gelişme ülkelerinden biri
cezayir-fas-kenya-güney afrika da gelişmiş ülkelerinden
siz önce internetten bebek bezi ihracatı yapacaksanız, afrikadaki ülkelerin hangisinde en çok bebek nüfüzü var hangileri hızla nüfüsü artıyor oraları bulun sonra o bölgedeki bebek beiz satan distributorlerle irtibata geçip istedikleri kalite ürün için fiyat teklifinde bulunun iş ciddileişirse onları Türkiyeye davet edin.
o ülkedeki bebek-sağlıkk vs.. fuarlarına katılın.
güvenlik maalesef afrikada global bir sorun sonuçta türkiyede yurtdışındaki çoğu insan için güvenli değil.
afrikada özel görüşmelerinizi otel lobilerinde yapabilirsiniz.yanınıza asal yüklü miktarlarda para ile gitmeyin.
malınızı akretif ile verebilirsiniz asla vadeli, yarısı peşin yarısı liman tesliminde gibi risklere girmeyin açsınlar akretifi sizde kaanız rahat etsin.akretifide 1.sınıf uluslararası bankadan açsınlar., yerel bankdan açmasınlar.
düzgün ciddi adamlar kendilerini zaten belli ederler.
çinlilerin afrikadaki yatrım yaptıkları çoğu ülke ile anlamları mevcut, çin devleti bu konuda çok akıllı davranıyor, çinli yatırım yapan her şirkett belli bir yerel çalıştırma koşulu ile çinli mahkumları karın tokluğuna afrika ülkelerinde çalıştırıyorlar.
bahsettiğim gibi çinliler bizden 10 adım öndeler ama buda aşılmayacak bir konu değil, afrika mal satan onlarca Türk firması var, afrikada girmek istediğiniz ülkede mutlaka türk ticaret müsteşarlığı ile konsolosluk ile de görüşün ve söylediklerini asla kulak arkası etmeyin.
önce bir ülke belirleyin ve detaylı araştırın.tek bir ülkede yoğunlaşın önce.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
selims
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
10/05/2016 :  00:53:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,

Afrikalılarla ticaret yapmak zordur, ama sabırlı olmak gerek... Aklıma gelen ilk örnek; 18:00'daki randevuya geciken müşterimi 19:00'da aradığımda geliyorum demiş, 20:00'da gelmiş ve açım, yemek yiyelim, sonra iş konuşalım, demişti.

Eğer sabırlı olursanız güzel işler yapabilirsiniz. Tekstil ile ilgileniyorsanız hedef pazarınıza hitap eden bir ürün gamınız olmalı. Bir müşterimiz siyah olan hiç bir şeyi almazdı ve kendi ülkesinde de hiç tercih edilmediğini söylemişti. (o ülke bir Afrika ülkesi değildi ama) Mesela civciv sarısı takım elbise giyen Afrikalılara hitap etmeniz gerek. Bu yüzden de tedarikçilerinizi ona göre seçmeniz gerekli.

İhracatta müşteri bulmak için uluslararası fuarlara katılıp -imkanınız varsa- stant açarak ürünlerinizi tanıtmak yoluyla, fuar ziyaretçilerinden network oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Ticaret Müşavirliklerine başvurarak ilgilendiğiniz ülkedeki sizin sektörünüzde faaliyet gösteren firmaların listesini, iletişim bilgilerini talep ederek, yazışabilir ve ilgilenen müşterilere göre hareket edebilirsiniz. Bunun için Ekonomi Bakanlığı'nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bavulunuzu alıp o ülkeye gitmekle müşteri bulamazsınız. Gidecekseniz randevularınızı buradayken planlamalı, görüşeceğiniz firmaların adreslerini edinmelisiniz.

Benim nacizane önereceğim ülkeler: Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Gana. Sahra altı Afrikasının en büyükleri bu ülkeler.

İyi çalışmalar.

KİMYATÜRK KİMYEVİ MAD. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Kimyager
Panda123
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
10/05/2016 :  16:16:25  Alıntı
Merhaba bütün cevaplar cok güzel, cevaplayan arkadaslara teşekkür ederim. Bundan sonra tekstil degilde bebek bezi düşünüyorum. Yani arastirmalarimi da ona göre yapacağım.
Selims bu yazdığın ülkeleri öneriyor herkes. Belki Güney Afrika piyasası diğerlerine nazaran biraz daha marka bağımlısı olabilir mi sizce?

ahm34
Yeni Üye

Toplam 91 yazı
11/05/2016 :  07:38:55 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
güney afrika için tarımda düşünebilirsiniz arkadaşlar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
baykut
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
14/06/2016 :  23:12:19  Alıntı
nijerya lagos başkenti olmasına rağmen çok tehlikelidir diğer şehirlerini düşünemiyorum bile. Ben gittiğimde havaalanından otele gittim şehirde gezmek çok tehlikeli otelden çıkmamanız bütün görüşmelerinizi önceden ayarlayıp otelde yapmanız can güvenliğiniz için önemli. Otellerde avrupalı uzakdoğulular ve ruslar bulunuyor ve onlarda bütü anlaşmaları otelde yapıyorlar. bilginize

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Turizm
selims
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
16/06/2016 :  00:04:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba Panda123,

Marka bağımlılığı ile ilgili sorunuza istinaden, Güney Afrika özelinde konuyu bilmiyorum ama benim bebek bezi ile ilgili Kenya'ya bir çalışmam olmuştu ve katiyyen Molfix, Prima gibi markalar talep etmişlerdi. Bu firmalarda halihazırda ilgili ülkede distribütörleri olduğundan dolayı size satış yapmazlar. Yani marka ürün talebi benim yaşadığım deneyime istinaden Kenya'da da mevcut. Hatta yine aynı ülkeden bir gıda ürünü talep eden müşteri direkt marka söylemiş, "x markanın y ürününe" fiyat istemişti. Yani Afrika ülkesi diye ucuz olan her şeyi satabiliriz düşüncesi yanlış olur, en azından eskiye göre talepler daha yüksek. Ayrıca Afrika özelinde düşünürsek Nijerya'ya ciddi oranda bebek bezi satışı yapılıyordu birkaç sene önce araştırdığımda, pazar şu anda ne durumdadır, bilemiyorum.
İyi çalışmalar.

chertpoberi
Üye

Toplam 174 yazı
16/06/2016 :  08:04:38  Alıntı
Z markasi da nijereyada cocuk bezi fabrikasi yaptiriyor ;)

Yerleşim : Ukrayna / Kiev  |  Meslek : Serbest meslek
selims
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
17/06/2016 :  22:38:24 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Doğrudur chertpoberi :) x ve y ler Kenya özelinde yaşadığımız bir deneyimdi. Nijerya'da fabrikası yaptırılan Z markası nedir acaca, Tam isim verebilir misiniz? Birçok Türk firması ve Global firmalar Afrika ülkelerine yatırım yapıyor zaten.

Onursabirlioglu

Yeni Üye

Toplam 6 yazı
29/06/2016 :  11:32:55  Alıntı
afrikada kesınlıkle tekstıl ısı yapabılırsınız ozellıkle nıjeryada muthıs bır ragbet var
Onrsbr

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Magosa  |  Meslek : Yöneticilik
akis
Üye

Toplam 192 yazı
03/07/2016 :  20:59:49  Alıntı
Yazmıyacağım diyorum,gene duramıyorum,gidin hiç durmayın,hatta sokaklarda veya caddelerde yanlız başınıza dolasın müsteri arayın,görüşmeler için size verilen veya önerilen her adrese gidin,hemde zencinin kullandığı taksiyle gidin,Türkiye den istedikleri her malı gönderebileceğinizi belirtin,kısacası paralı ticaret yapan biri olarak kendinizi tanıtınti ona göre size özel davransınlar,her karşılaştığınız kişiyle dost olun,ve güvenin,bak nasıl iş bağlıyorsunuz,birde şu var gitmeden evvel oturduğun mahallenin imamına söyle selanı uzun uzun yanık sesle okusun,tabi cesedinide bulup gönderirseler...

nerede antin kuntin gelişmiş olsada dünyanın savaş olan bölge harici en tehlikeli ülkeleri bulmussunuz,burada bir kaç sefer düşüncelerimi ve tecrübelerimi aktardım,gittiğin ülkelerde sana kol kanat gerecek kimsen yoksa GİTMEEEEE,bu kadar basit,O ülkelerde bulunan iş adamı Türkler seni sallamazlar,adamlar geçmişte bazı güvenceler sonucu gitmiş ve başarılı kişilerdir,onlara ulaşmak çok zor,kimsede sana gel şu işi yap demez,O işi kendi yapar,kimsede Afrika ülkelerine gidip,öyle 1 veya 3 ay kalarak ticarete atılamaz,bir tek senmi kurnassın,yedirmezler,burada sana can güvenliği garantisi verip,orada iş bağlantılarının peşinde koşacağını söyleyen varsa güvenirsen git,kendi başına gittiğinde yukarıda belirttiklerim başına gelir,sonra demedi demeyin... hele hele internetten veya gittiğinde tanıyacağın zenciye kesinlikle güvenme... gerisi sana kalmış...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Diğer

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.31 saniye.
18:30:43, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım