İş Tecrübesi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İş Tecrübesi

umitesraask
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
23/07/2004 :  13:51:05 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Ben üniversiteden yeni mezun olan bir üyeyim.Sizinle yeni mezun olarak iş araken karşıma çıkan en büyük engeli paylaşmak istiyorum: TECRÜBE

Bazı meslek gruplarında önemli olabilir anlıyorum,yada bazı büyük şirketlerde, ancak iş araken şuna şahit oldum büyük-küçük bütün işyerleri yada iş fırsatları karşısındaki başvuran insanda tecrübe arıyor. İyi güzel de yeni mezunlar nasıl tecrübe kazanacak, onlara potansiyellerini kullanabilmek için ne zaman fırsat verilecek çok merak ediyorum doğrusu.Ben işveren olsaydım yeni mezun olan genç ve başarıya aç beyinlerden yararlanırdım.

Sonuçta herkes bir yerden başlamalı değilmi?

Siz ne düşünüyorsunuz?
Ü.Uluışık

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Mühendis
cleopatra81
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
25/07/2004 :  18:50:56  Alıntı
tecrübesiz çalışanlar için birkaç aylık deneme-öğrenme süresi olmalı..zamanla oluşacak deneyimle kazancı orantılı olarak artmalı.Zaten yeni mezun biri için önem sırasında ilk olarak öğrenmek ve kendini geliştirmek olmalı.Eğer uzun süredir iş arayıp tecrübesizliğinden dolayı iş bulamıyorsan;bundan sonraki iş görüşmelerinde 'senin için ön planda iş olduğunu,öğrenmek ve kendini geliştirmek istediğini,ilk etapta maddi kazancın senin için çok önemli olmadığını' vurgularsan işe yarayabilir,iş gelebilir,bence...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
gelgeldim
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
27/07/2004 :  10:20:11  Alıntı
ben üniversitede son yılına geçmiş biri olarak "acaba iş bulabilecekmiyim" diye tasalanırken hocamın bir tavsiyesi aklımı meşgul eden soru ve sorunları bir nebze azalttı. Hocamın tavsiyesi 3. ve 4. sınıfta herhangi bir ilgili firmada ücretli veya ücretsiz parttime çalışmamdı. Hem iş ve iş dünyası hakkında bilgi sahibi olabilecek hem kendimi geliştirebilecek hemde tecrübe kazanmış olacaktım. Zaten kendimi gözterirsem mezun olduğumda o firma büyük olasılıkla iş teklifinde bulunuyor ve daha okul bitmeden iş sahibi oluyordum. İş araken bir çok firma tecrübe istiyor ki gayet mantıklı. Bende o konumda olsam piyasada bu kadar tecrübeli işgücü varken yeni mezun birini tercih etmem. Herkese iş aramada ve iş hayatında başarılar :)
Cumhur...(İst Unv Endüstri Muhendisliği)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
30/07/2004 :  14:56:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

insankaynakları.com'da yayınlanan "Okul Bitti Şimdi Ne Olacak?" (link: http://www.insankaynaklari.com/CN/ContentBody.asp?BodyID=109 ) başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
öğrenci
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
29/08/2004 :  18:09:08  Alıntı
Bende üniversiteden bu sene mezun oldum ve aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum.
tüm ilanlarda karşıma en az 1 yıl bile olsa "tecrübe" çıkıyor. ancak yine de umudumu
yitirmedim(henüz).
Tüm yeni mezunlara iş aramada kolay gelsin!

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : öğrenci
homer
Üye

Toplam 110 yazı
03/09/2004 :  15:53:32  Alıntı
İş ilanlarında yer alan önkoşulların sadece başvuru sayısının çığırdan çıkmaması olduğunu düşünüyorum.Şu an işe alımlarda en geçerli husus sıkı bir referans.Yani güvenilir olduğunuza(işverene göre,yoksa hepiniz güvenilir insanlarsınız...)kefil olacak biri.Önerim okulu bitirmeden teknik ve sosyal ihtiyaçları doğru belirleyip mümkün olduğu kadar çok insanla tanışmak.Bu sizi korkutmasın,biri ile tanışmak için derdinizi doğru anlattığınız bir iş başvurusu maili de neden olabilir.
Bu benim kişisel görüşüm,kişiler değil görüşler yargılansın.Tüm yazıları okuyunca bu dipnota ihtiyaç duydum.
Saygılarımla.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
Kenan Kablan
Üye

Toplam 1236 yazı
04/09/2004 :  03:58:05 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Duymuşsunuzdur, Microsofta temizlikçi olarak başvuran adamın hikayesi anlatılır. Başvuru sonucunu adamın e-mail adresine göndereceklerini söylerler. Fakat adamın e-mail adresi yoktur. Tıpkı tecrübesi olmadığı için işe alınmayan arkadaşlar gibi e-mail adresi olmadığı için işe alınmaz adamcağız.

Üzgün bir biçimde oradan ayrılır. Cebindeki parasının bir kısmı ile bir kasa domates alır. Doğru yerde ve doğru zamanda bulunduğundan mıdır, kısmeti olduğundan mıdır çabucak satıverir bir kasa domatesi. Sonra 2 kasa alır satar, sonra 5, sonra 10....
Derken adam kısa bir sürede bu işlerden öyle çok kazanır ki artık adı sebze ticareti ile birlikte anılmaya başlamıştır.

Bir gün gazeteciler röportaja gelirler. Bu kadar büyük işler ve servet nasıl yapıldı diye sorarlar, adam anlatır. Konu bir şekilde internet kullanımına gelir. Adamın halen bir e-mail adresi bulunmamaktadır. Gazeteciler şaşkınlıklarını dile getirirler:

- E-mail bile kullanmıyorsunuz, bu müthiş bir şey. Bir de kullansaydınız kimbilir o zaman ne olurdunuz.

Adam gülümser:

- O zaman microsofta temizlikçi olurdum.

------
Bundan 12 yıl önce yeni mezun 3 makina mühendisi iş arıyorlardı. üçü birden bir ilana başvurdular. gittikleri zaman gördüler ki iş sadece klima satıcılığı. ve taban maaş asgari ücretin yarısı. biri işi kabul etmedi. şu anda halen işsiz sayılır.
işi kabul edip çalışmaya başlayan diğer ikisinden her biri farklı firmalarda orta ve üst düzey yönetici konumundalar şu anda.
----
Zann ile yakin zail olmaz. - Mecelle'den

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
homer
Üye

Toplam 110 yazı
04/09/2004 :  13:00:14  Alıntı
Örnekler gerçekten çok başarılı.Ancak arkadaşımızı kötü niyetli patronların insafına terk edemeyiz.Birçoklarının ağzında "gel bizde çalış,bu paraya razı ol;sana mükemmel bir gelecek sunalım".Unutmayalım keramet az verilen parada değil,kişinin kendisinde.
Kendine inanmış bir birey başarıyı er geç yakalayacaktır.
Saygılar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
Fiero
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
10/09/2005 :  13:20:38  Alıntı
Eğer yeni mezunsanız,bu zorlukları çekmenizs olası tabiki,ama dikkat edilmesi gereken bir şey var ki o da samimiyet,sosyallik,güleryüzlülük,insanları sevmek gibi nitelikler.
Sizi ön plana çıkaracak şeyler bunlardır,bunlardan yoksunsanız zaten sdece belli bir konumda kalacağınıza şüphe yoktur.
Fiero

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Yöneticilik
evet ıyı bısey
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
28/02/2006 :  14:53:36  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - umitesraask
Ben üniversiteden yeni mezun olan bir üyeyim.Sizinle yeni mezun olarak iş araken karşıma çıkan en büyük engeli paylaşmak istiyorum: TECRÜBE

Bazı meslek gruplarında önemli olabilir anlıyorum,yada bazı büyük şirketlerde, ancak iş araken şuna şahit oldum büyük-küçük bütün işyerleri yada iş fırsatları karşısındaki başvuran insanda tecrübe arıyor. İyi güzel de yeni mezunlar nasıl tecrübe kazanacak, onlara potansiyellerini kullanabilmek için ne zaman fırsat verilecek çok merak ediyorum doğrusu.Ben işveren olsaydım yeni mezun olan genç ve başarıya aç beyinlerden yararlanırdım.

Sonuçta herkes bir yerden başlamalı değilmi?

Siz ne düşünüyorsunuz?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.88 saniye.
11:03:19, 29 Nisan 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım