Şahıs Firması Hakkında - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Şahıs Firması Hakkında

OctaZS
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
30/06/2015 :  20:16:02 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhabalar,

Ben E-Ticaret pazarına girerek iç giyim ürünleri satmak istiyorum. Şahıs firması açarak bu işi yapabilir miyim?

Anlaştığım tedarikçiler gelen siparişleri görüp, kargolayacaklar bende oradan payımı alacağım. Ancak faturaları benim kesmem gerekiyor sanırım. Bu işlemleri nasıl yapacağım, şahıs firması açmak için ne gerekiyor?

0'dan neler yapmam gerekiyor bunları anlatabilir misiniz?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
ugurersoz
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
01/07/2015 :  09:17:09  Alıntı
faturaları sız kesersenız öncelikle ürünlerle ilgili tedarıkcılerın size fatura kesmesi gerekir. Bir malın girişi olmalı ki çıkışı yapılabilsin. Ama bu durumda işlemleri nasıl yürüteceksiniz?
1-Tedarikçi ürünü müşteriye kargolayıp size fatura kesecek, siz malı alana fatura keseceksiniz , ayrıca tedarikciyede aylık komısyon faturası keseceksiniz.Buraya kadar sorun yok ama bu durumda siz kestiğiniz faturayı ya tedarikcinin ürünü ile birlikte kargoya vereceksiniz yada posta yolu ile göndermeniz gerekecek ki bu da ek maliyet olacak.
2-Tedarikçi ürünle birlikte faturayı müşteri adına düzenleyip kargoya verecek. Sizde tedarikciye aylık Komisyon faturası düzenleyeceksiniz. Fakat burda tüketici kargoyu teslim aldığında başka bir firmanın faturasını görecek bu sizin açınızdan markalaşma yönünde sizin için olumsuz bir durum olacak.

Sahıs fırması kurmak için bir muhasebeci ile anlaşırsınız .Bir vekaletname çıkartırsınız.
*Ofis tutabileceğiniz gibi Ev adresinizi de iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. tabi bir mağaza butik açmayı düşünmüyorsanız .
*Nufus kimliğiniz aslı yeterli olacaktır. Gerisini muhasebeciniz halledecek zaten .

Bu işe girerken işyeri acmanın size getireceği ek maliyetleri öngererek kar marjını hesaplayın .
büro açtığınız takdirde kira + çtv + aidat gibi ödemeleriniz olacak , işyeri açtığınız için bir yerde sigortanız yoksa eğer zorunlu 4b bagkur sigortalısı olacaksınız 420.00 tl civarında priminiz olacak , aylık 30 tl kdv , 100 tl civarında baslangıc olarak muhasebe ücreti, üç ayda bir geçici vergi ,brüt kiranın ve ödediğiniz muhasebe ücretinin %20 stopajı gibi ödemeleriniz olacak.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Muhasebe
ahmetkerimsen
Üye

Toplam 235 yazı
01/07/2015 :  13:01:45  Alıntı
Maliyet : Muhasebeciye kimliğinle gidip 300 350 TL ye açılış yapılır. e ticaret için sanal pos gerek bankanın kimisi başlangıç bedeli almıyor alan da 50 dolar alıyor. site kurulumu da ortalama 1000 tl ye çıkıyor. fatura kesmeye de başlarsın ..

XML diye birşey var. sanal bayilik. ürünlerin resımlerı fıyatları vs direk sayfana entegre ediliyor ve satışa başlıyorsun. Sen malı görmeden satıyorsun . müşteri senin sitenden alışveriş yapıyor 8 tl ödüyor sende toptancıya su urunu su adrese yolla al sana 5 tl diyorsun 3 tl yi kendıne ayırıyorsun . eğer ki üründe sıkıntı çıkarsa müşteri ürünü toptancıya gönderiyor.
Dropshipping yöntemleri bununla sınırlı değil tabi ki..

Peki insanlar neden sizden alışveriş yapsın ki ?

Reklam yapmanız şart. TV ye bile reklam veriyorlar internet sitesi için. Büyük sayfaların arkasında koç doğuş holdingler var reklam maliyeti az olduğu için cayır cayır iş yapıyorlar ama size o iş gelmez. Koray spor var mesela adamlar facebook a deli divane para ödüyorlar.

bir de instagramcılar var ki en iyi iş onlardaYDI. bul takipçileri emeğini paraya çevir.ama o iş de ilk zamanlar iyiydi şimdi binlerce bu işi yapan var. bizim 80K takipçi var iş günde 2 veya 3 kargo oluyor ortalama. yatırımı yok güzel iş aslında ama çoook fazla rakip var yeni başlamak bu işe zor.

BU iş öyle olmaz. daha başlangıç maliyeti ne kadar diye merak ediyorsanız belli ki cebinizde bu iş için 100 000 liranız yok. Çok farklı bir şey satacaksınız ki o zaman insanlar size ilgi duyacak. fısıltı gazetesiyle ürünleriniz satışa çıkabilir. Hayal gücünüzle orantılı birşey çıkarmalısınız ortaya.İnsanlar 20 yıl sonra kağıt bile kullanmayacak artık herşey internet üzerinden olacak şimdiden yer edinmek lazım internet aleminde. Mesela 20 sene sonra insanlar özel ders almak için internette bir sayfaya ödeme yapacak ve belirlenen saat tarihte özel dersi veren internet üzerinden yayınla katılımcıya dersi verecek. Çok uzak değil bunlar şimdiden hayal edip görüp yer edinmek gerek.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Mühendis
OctaZS
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
01/07/2015 :  13:46:46  Alıntı

İlgilendiğiniz ve cevapladığınız için çok teşekkür ederim, ben biraz detay vermeden yazmışım kusura bakmayın.

Ben yazılım geliştirici ve seo uzmanıyım, yani web sitesine ücret ödemeyeceğim, google,facebook reklamlarında ve sosyal medya yönetimi ile ilgili yeterince tecrübem oldu, beraber iş yaptığım müşterilerime e-ticaret sistemleri geliştirdim ve buralardan gelen dönüşleri, günlük sipariş ortalamalarını görünce bende bu piyasaya dalmak istedim açıkçası.

2 tedarikçi firma ile görüştüm 100% kâr marjı ile ürünlerini satacağım yaklaşık 5.000 kalem ürün var(tedarikçi sayısı artabilir zamanla). Fakat muhasebe ve şahıs şirketi ile ilgili hiç bir bilgim yok.

Ödeme seçenekleri, mobil ödeme, paypal, 3d sanal pos, havale&eft ve kapıda ödeme olacak.

@ahmetkerimsen'in dediği gibi 100.000 #8378; gibi bir bütçem yok, çok düşük bütçe ile ortalama bir gelir elde edilebileceğini gördüm çoğu projemde, düzgün reklam ve seo çalışmaları ile birlikte. Bende düşük bütçe ile girip en azından yaptım ama olmadı demek istiyorum, keşke yapsaydım demektense, deneyip batmak daha iyi olacaktır benim için :)

Şahıs şirketi olarak aylık ortalama giderim ne olur, ayrıca sigortalı olarak çalıştığım bir şirket var.

@ugurersoz tedarikçi firmaya faturaları verip, onların faturayı kesip göndermelerini sağlayabilirsek mantıklı bir çözüm olur mu? Yoksa sorun yaşar mıyım?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
ödemesepeti
Yeni Üye

Toplam 25 yazı
01/07/2015 :  13:58:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba,
Ödeme Sepeti olarak tahsilat sistemi vermekteyiz. Yani 3d sanal pos hizmeti diyebiliriz. İhtiyacınız varsa info@odemesepeti.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bankacılık-Finans
ugurersoz
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
01/07/2015 :  15:47:50  Alıntı
Sayın OctaZS fatura takibini sizin yapmanız daha mantıklı, fatura koçanının her sayfasından siz sorumlusunuz. Tedarikçi firmanın bu konuda ne kadar özveri göstereceğini bilemezsiniz.Gelir Gider takibi yapmakta sıkıntı yaşarsınız . Sattığınız ürünler %100 karlı satış rakamınız minumum 50 TL civarında ise bir kargo firması ile anlaşma yapmanız daha mantıklı olucak 3,5 TL civarında gönderim masrafınız olacak.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Muhasebe
ahmetkerimsen
Üye

Toplam 235 yazı
02/07/2015 :  01:30:37  Alıntı
muhasebeci aylık ortalama 70 100 arası kendisi alır. Yıllık defter ücreti ödeyeceksiniz her yılbaşlarında 1 defa ve ayrıca gelir verginizden kdv düşüp kalan ödenecek buna kira kontratınızda ki stopaj da eklenecek. Ortalama ayda 2000 tl kar eden şahıs firması en azından bu giderler için 250 300 öder.
sigortalı çalışırken de bu işi yapabilirsiniz e ticaret olduğundan sıkıntı olmuyor ve bağkur kaydından da muaf oluyorsunuz .

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Mühendis
beirut77
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
02/07/2015 :  20:54:07  Alıntı
Konu ilke ilgisiz fakat belki derdime çare olan birisi çıkar diye konuyu mesajımla kirletiyorum kusuruma bakma:)

Yurtdışındaki birine çalışma vizesi için davetiye yazmam gerekiyor. Halihazırda kayıtlı bir işyerim yok. Sorum ise, çalışma vizesi davetiyesi yazabilmem için şahıs şirketi kurmam yeterli midir? Ör, bir dükkan kiralayıp baharatçı açtıktan sonra davetiye yazabilme olanağım olabilir mi yoksa büyük ölçekteki firmalar mı davetiyeyi yazabilirler konsolosluklara?

Yerleşim : Türkiye / Yalova  |  Meslek : Dekoratör
sahingur84
Yeni Üye

Toplam 53 yazı
06/07/2015 :  22:02:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bu iş için emin önünde bir çok tedarikçi bulabilirsin eğer fatura keseceksen ürünü kendin kargoya ver ve faturasınıda pakete ekle gönder diğer türlü müşteriyi ikinci alışverişte kaybedeblirsin
Şahin GÜR
Genel Koordinatör

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
bitirim06
Üye

Toplam 213 yazı
08/07/2015 :  22:48:07  Alıntı
Sahıs firması actırmak yeterlı 250 tl muasebecı bı acılıs ucreti alır aylıkta 150 falan alır heralde
Kısaca tedarikcin gonderecekte dropshıpping işiyle iş yapmayı umuyorsun ama kesınlıkle deneme derim. sebeblerını yazayım kısaca
1- Butun bu fırmalar gıttıgıdıyor- sanalpazar ve tarzı sitelerden sana verdıklerı fıyatın cok az ustune satıs yaparlar oda sadece onların aldıgı komısyon fazlalıgındadır.
2- Sende bu kanallardan satıs yapmak zorundasın ve o sitelerde onlarla rekabet edemessın cunku adam senın toptancın sonucta kısaca lısteleme ucretlerını cıkaramamıssın
3- Sen diyosunki satısı kendı sitemden yaparım. Buyuk bir reklam butcesi ayırmadan ıntertten kendi sitenden satıs yapmak cok zordur.
Şİmdi sana onerımı soyleyım
1- Bir Altyapısı guzel 2 adet e ticaret sitesi kur parekende teki toptan satıs yapacagın. ozellıklerı ve fıyatı bakımından shopphp yazılımı ornek verebılırım ozel bir tema yaptır kesınlıkle
2- Git toptancılardan kendi stogunda butun iç camasırları al ve toptan sıtene gir obur sıteyede xml aktarırsın.
3- sanalpazar gittigidiyor n11 pttavm sahıbındende magaza ac (e ticaret yazılımında en cok dıkkat edecegın nokta apı destegi olsun en azından gittigidiyora en cok satıs yapılan yerdir bırde n11) olmassa stogu karıstırsın
4- akkakce bilio cimri ve tarzı sitelerde parekende sitenin kaydını olustur.
5- face ve gogleye gunluk reklam butcesı ayır. sitene seo calısması yaptır heryerde sitenin kaydı olsun toptan ve parekende ıkı ayrı siten ıcın calısma yaptır.
6- İlk basta sanal pos almak için hıc ugrasma git payu ıpara ıyzıco gibi bir sıstem kullan hangısı kafana yatarsa cunku sen butun bankardan sanla pos alman cok zor olcak ilk basta her gıttıgın banka ya olumsuz cevap vercek yada 45 gun beklemelı taksıklerde taksıtı beklemenı soylıyecek buyuk sermaye olmadan olmaz.
7- iç giyim oldugundan fazla kargo ucreti olmaz suratın kargo paketlerını kullan ılk basta sonra gunluk gonderın yukselınce aras, yurtiçi ups biriyle anlasırsın.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Diğer
soral
Yeni Üye

Toplam 37 yazı
09/07/2015 :  02:44:45  Alıntı
Merhaba...
Mesleğimin muhasebecilik olduğunu ve yaklaşık bu işle 20 yıldır iştigal ettiğimi belirterek başlamak istiyorum..Nedeni ise yazdıklarımın üzerine bilgiç bilgiç gereksiz yorumlar yaparak bilgi kirliliğine engel olmak.. Sorunuza gelirsek eğer;

Mükelleflerimin arasında sadece e-ticaret yapan tacirler mevcut..tam olarak sorunun cevabını vermeye çalışayım..

öncelikle şahıs firması kurman yeterli olacaktır. bunun için gerekli olan KURULUŞ maliyetin senin noterde çıkartman gereken imza beyannamesi, vekaletname, nüfus müdürlüğünden yada muhtarlıktan alman gereken ikametgah nüfus cüzdan suretleri ortalama 100-150 tl defter tastik ve sözleşme bedeli olarak muhasebeciye vermen gereken bedel 250/400 tl arası olacaktır..yani ortalama KURULUŞ maliyetin 350/500 tl olacaktır.

Gelelim aylık sabit giderlerine yıllık devlete ödemen gerek vergilere

işyeri adresi olarak evini gösterebilirsin..dolayısı ile stopaj maliyetin çok düşük olacaktır. örneğin; ev sana aitse tapu fotokopisi ile stopaj hiç ödemez, kiracı isen ve 600/900 arası bir kira ödüyorsan eğer 50/100 tl gibi bir kira maliyeti göstererek bunu stopajını ödeyebilirsin. bu da 3 ayda 1 karşına ortalama 50/100 tl gibi maliyet çıkartacaktır. her ay verilmesi gereken kdv beyannamesinin sabit damga vergisi 30 tl +stopajın aylık bedeli (yukarıda belirttiğim kira vergisi)max 75 tl+ 3 ayda bir geçici vergi beyannamesi damga vergisinin aylık bedeli 15 tl toplam ortalama 120 tl sabit vergi ödemen olacaktır..tabi yaptığın iş tutarda kar edersen bunların üzerine gelir-gider=aradaki farkın % 15 ini de ödeyeceksin -ki umarım yapacağın iş tutar.

bende istanbul anadolu yakasında muhasebe ofisi işletmekteyim..umarım yapacağın işte başarılı olursun..şimdiden bol şans Allah kolaylık versin..
z.ş.o.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.53 saniye.
16:31:56, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım