Oyuncak Tasarımını Hayata Geçirmek! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Oyuncak Tasarımını Hayata Geçirmek!

Arif_istanbul
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
19/02/2015 :  21:53:58 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba arkadaşlar,
Hayatımdaki bazı aksaklıklar nedeniyle uzun zamandır çalışmayan eski bir reklamcı olarak vakit buldukça hobi işleriyle ilgilenen, yeni fikirler bulmaya kafa yoran bir kişiyim. Mekanik bir yapısı olan, hem öğretici hem eğlendirici bir oyuncak tasarımım var ve son 2 aydır bu oyuncağın prototipini yapmakla ilgileniyorum. Tahminen 8-14 yaş gurubuna hitap edecek bir oyuncak olmakla birlikte öğrencilerin ve yetişkinlerin de ilgisini çekebilecek türden bir çalışma. İnternetten yaptığım ön araştırmada benim tasarımımdan daha basit olmakla birlikte, cezbediciliği ve detayları zayıf, albenisi olmayan, kullanım olanakları daha sınırlı bir kaç ürüne rasladım. Hatta benim projemin daha kısıtlı kullanılabilirliği olan bir benzerinin 100 dolar ve üstü gibi fiyatlarla satıldığına da rasladım. Fakat benim üzerinde çalıştığım sistemle yapılmış aynı bire bir örneği yok. Tasarımımın en pozitif yönü ise ürünü satın alacak olan çocuk ya da genç ürüne kendinden de birşeyler katma, kişisel becerilerini ve yaratıcılığını da sergileme, yeteneklerini keşfetme şansına sahip olacak.

Bu ürünü eğer ki reel hayata geçirebilirsem plastik ve türevleri olarak üretim ve pazarlamasının önünü açabilirsem çok daha düşük fiyatlar ile piyasaya sürülebileceğini düşünüyorum. Konuyla ilgili buradaki tecrübeli arkadaşlara bazı sorularım var.

1) Diyelim ki fikrin tasarımcısı ve geliştiricisi sizsiniz. Benim yerimde olsaydınız genel olarak siz nasıl bir yol izlerdiniz?
2) Oyuncak sektörüyle ilgili yapmış olduğum ön araştırmada ülkemizde OYDER ismiyle bir oyuncakçılar derneği olduğunu öğrendim. Bu derneğe başvurarak konuyla ilgili bilgi talebinde bulunmamı tavsiye eder misiniz? Dernek bana ne gibi olanaklar sunabilir? Ya da böyle bir dernekten ne talep edebilirim?
3) Olur da oyuncak sektöründeki yöneticilerden biriyle tanışırsam ve projemi tanıttığımda "bu iş olmaz" cevabını alıp, daha sonra projemin uygulandığını görerek "safdışı" kalmamak için ne gibi önlemler alabilirim?
4) Hem Türkiye iç pazarında satılabilecek, hem de yurtdışına ihraç edilebilecek tarzda bir ürün tasarımından nasıl bir strateji izleyerek maksimum kazanç elde edebilirim?

İşin özü atmam gereken adımlar ve kime nasıl şartlarda güveneceğimle ilgili... Görüş, düşünce, geçmiş tecrübe ve önerilerinizi de eklerseniz çok sevinirim.
"Life is riding a bicycle to keep your balance you must keep moving"
Albert Einstein

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
lalapos
Yeni Üye

Toplam 31 yazı
20/02/2015 :  15:19:19  Alıntı
Fason üreticiler ile beraber ortak bir proje yürütebilirsin, üretimden anlarlar ama pazarlama ile araları pek yoktur, fikir ve pazarlama yönüne sen üstlenirsen bir yan sanayi üretici ile bu projeyi geliştirmen rahat olur,

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Medya
Arif_istanbul
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
20/02/2015 :  20:23:23  Alıntı
İşin üretim kısmına ben karışmak istemiyorum çünkü üretime destek olacak bir sermayem yok yukarıda da belirttiğim gibi. Benim üretime karışma derecem, şu parçanın şöyle, bunun böyle, şu büyüklükte, şu ağırlıkta, şu renkte olması gerekir gibi önerilerde bulunmak olabilir. Tasarımımı üretime sokmak için de bu işte tecrübeli ve isim yapmış bir üretim ve pazarlama firmasını tercih ederim ilk etapta. Çünkü ne kadar güçlü ve bilinir bir markaysa o kadar güvenilir bir imajı oluyor haliyle. Ayrıca ne kadar güçlüyse benim tasarımıma yapabileceği yatırım da o derecede büyük olabilir. Benim onlara satmayı düşündüğüm tasarımı beğendirebilmeliyim ki onlar da "hadi bu işi yapalım" diye girişerek bana bir kar payı teklif etsinler.

Albert Einstein

lehat
Üye

Toplam 262 yazı
20/02/2015 :  21:30:59  Alıntı

Çok güveniyorsan önce patent v.b. sana ait olduğunu belli edecek belgeleri al....max.1000-1500 tln gider. Ve ondan sonra bu belgelerle dediğin oyder ve diğer oyuncak üreticisi tüm firmalara mail at veya birebir görüş.iddanda ciddiysen Allah'ın izniyle hemen sonuç alırsın.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Ticaret
ToptanAlıcı
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
20/02/2015 :  21:43:53  Alıntı

Üst yazıdaki arkadaş katılıyorum. Patent almadan kimseye göstermeyiniz.
Sıfır, İkinci El Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Alım-Satım ve İmalatı

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
etihus
Üye

Toplam 217 yazı
21/02/2015 :  00:40:46  Alıntı
Arkadaşım biraz daha çocuk oyuncağıysa, zincir bebek oyuncak marketlerine ürününü satarsan 3 ay vade ile ürününü alırlar ve piyasada bilinirliğin olana kadar konsinye çalışırsın.
Bu Piyasadan birisi olarak benim tavsiyem maddi gücünü yükseltecek bir yatırımcı ile bu işe kalkışman.3 ay vade ve satılmayan malı geri almak her adamın kaldırabileceği kadar kolay bir yük değil.
İstoçtaki ithalatçılarla görüş istersen Türkiye piyasası burda dönüyo artık. Bide senin ürünün ne kadar iyi olursa olsn Türkiye de insanlar çocuğu oyalansın diye oyuncak alıyor. Basit şeyler çok revaçta bilgin olsun
İnş istediğin gibi olur

Allah yardımcın olsun

Yerleşim : Türkiye / Tokat  |  Meslek : Öğrenci
Arif_istanbul
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
21/02/2015 :  01:05:13  Alıntı
Teşekkür ederim değerli görüşler ve dikkat çektiğiniz noktalar için.
Albert Einstein

because
Üye

Toplam 215 yazı
21/02/2015 :  13:08:24  Alıntı
fikrinizin prototipini çıkarmaya çalışın..yapacağınız bir iş planı ile kosgeb e destek için başvurun.. gerçekten söylediğiniz gibi bir proje ise eminim ilgi gösterirler ve destek verirler..sizde en azından başlangıçta bir fason üretim için ortak girişimde bulunabilirsiniz.. pazarlamayı da görmüş olursunuz.. patent alınacak bir konsepteyse onu da alabilirsiniz ve sonrasında marka üreticiler için eliniz çok daha kuvvetli olur..

Yerleşim : Türkiye / İst  |  Meslek : Tekstil
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
24/02/2015 :  21:23:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hocam oyuncak yapılır. Ambalajı klavuzu garanti belgesi ayarlanır. Yasal belgeleri alınır. Sonra üç beş toptancı ile görüşülür. Mal verilir. Arkası gelsin yeniden alsınlar inşallah alırlar diye dua edilir. Bu dua ancak müşteri malı aldıysa dükkancı tedarikcisinden yani senin verdiğin toptancıdan "abi ondan 50-100 tane daha yolla iyi gitti mal" dediyse gerçekleşir.

Bu noktada toptancı veya toptancılar tek tek veya topluca seni kazıklamadı ise parayı kazandın demektir. Ama bu aşamanın hemen ardından senin maldan bir iki tane daha çıkar piyasaya hatta (patentli tescilli pendingli vs olup olmaması pek önemli değildir) bazı toptancılar ilk benden aldıydın ya abi demene rağmen seni sahteci yerine koyup kızabilir sanki çok da önemsiyormuş gibi. . .

Düzgün bir insansan aklın durur kendi kendini ihbar edesin gelir.

Üretime az ya da çok bir sermayen yoksa rubik in küpünü yapsan olduramazsın. Bunun sana tek faydası bir süre sana başarmanın akıllı olmanın mutluluğunu yaşatmak olabilir ama esrar gibidir etkisi geçince bir o kadar kendini kötü hissettirir.

Üretebilir toptancıya ulaşabilirsen olma ihtimali her zaman vardır. Başka da bir yolu yoktur. En pis plastikten su tabancası yapmakla çağın en mental oyuncağını yapmak arasında toptancı ve dükkancı açısından hiç bir fark yoktur. Kültürsüz cahil olduklarından değil bazıları çok da üst seviye yaşar özel hayatını ama -malı ver parayı al- önermesini ne sağlıyorsa o iyidir onlar için başka hiç bir şey değil. Aklın yolu birdir.

Üretemiyorum ama çok üst seviye kalite bulunmaz bir oyuncak yaptım diyorsan para kazanma kanalları açısından aranda plastik su tabancasıyla bir fark olmadığını ağzımızın kenarındaki sen yenisin galiba adi tebessümü ile söylemek zorundayız . . . : )) Pardon valla.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
Arif_istanbul
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
25/02/2015 :  18:56:31  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - akinselcuk
Hocam oyuncak yapılır. Ambalajı klavuzu garanti belgesi ayarlanır. Yasal belgeleri alınır. Sonra üç beş toptancı ile görüşülür. Mal verilir. Arkası gelsin yeniden alsınlar inşallah alırlar diye dua edilir. Bu dua ancak müşteri malı aldıysa dükkancı tedarikcisinden yani senin verdiğin toptancıdan "abi ondan 50-100 tane daha yolla iyi gitti mal" dediyse gerçekleşir.

Bu noktada toptancı veya toptancılar tek tek veya topluca seni kazıklamadı ise parayı kazandın demektir. Ama bu aşamanın hemen ardından senin maldan bir iki tane daha çıkar piyasaya hatta (patentli tescilli pendingli vs olup olmaması pek önemli değildir) bazı toptancılar ilk benden aldıydın ya abi demene rağmen seni sahteci yerine koyup kızabilir sanki çok da önemsiyormuş gibi. . .

Düzgün bir insansan aklın durur kendi kendini ihbar edesin gelir.

Üretime az ya da çok bir sermayen yoksa rubik in küpünü yapsan olduramazsın. Bunun sana tek faydası bir süre sana başarmanın akıllı olmanın mutluluğunu yaşatmak olabilir ama esrar gibidir etkisi geçince bir o kadar kendini kötü hissettirir.

Üretebilir toptancıya ulaşabilirsen olma ihtimali her zaman vardır. Başka da bir yolu yoktur. En pis plastikten su tabancası yapmakla çağın en mental oyuncağını yapmak arasında toptancı ve dükkancı açısından hiç bir fark yoktur. Kültürsüz cahil olduklarından değil bazıları çok da üst seviye yaşar özel hayatını ama -malı ver parayı al- önermesini ne sağlıyorsa o iyidir onlar için başka hiç bir şey değil. Aklın yolu birdir.

Üretemiyorum ama çok üst seviye kalite bulunmaz bir oyuncak yaptım diyorsan para kazanma kanalları açısından aranda plastik su tabancasıyla bir fark olmadığını ağzımızın kenarındaki sen yenisin galiba adi tebessümü ile söylemek zorundayız . . . : )) Pardon valla.

Zihin açıcı, düşündürücü, samimi eleştiri ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Tahmin ettiğimden daha hassas ve zor bir konu. Sermaye ve reklamın önemi de ortaya çıkıyor. Elimizde de bir sihirli değnek olmadığını da düşünürsek işim zor. Her işte olması gerektiği gibi gerçekçi bir iş planı ve strateji oluşturmak lazım.

Aklıma üretimi plastik yerine ahşaptan ve daha naturel, sağlığa uygun hale getirirsem ve daha niş ve A grubu diyebileceğimiz üst gelir seviyeli kesime hitap eder hale getirirsem ve kısıtlı sayıda üretim yaparak, buna yönelik bir web sitesi açsam, sosyal medyada, youtube vs. kanallarda tanıtımını yapsam alternatif olabilir mi acaba. Yani çok zarar ederek, çok kazanmayı amaçlamaktansa, az zarar ederek az kazanma yolu seçilebilir mi? Plastik taklidi ortaya çıkana kadar belki de satılabilecek her yere satabilir miyim acaba. Ya da atıyorum D&R, Remzi vs. gibi kültür ve sanata ilgi duyan kesime hitap eden kanallara konsinye olarak vermek ne sağlayabilir? En azından ürün satılıyor mu satılmıyor mu diye anlarım belki ama bu aşamadan sonra ne yaparım bilemiyorum.
(yazarken düşünüyorum :))

Başka bir alternatif olarak da çok güzel prototipler üreterek (ambalajını, kullanıcı kılavuzunu, ek materyellerini vs dahil) bu malın üretimine para yatıracak ve pazarlayabilecek güçte bir sponsor arayışına girmek... Tabi bunun için de sağlam yerlerden randevu alıp, sağlam sunumlar yapabilecek bir usta pazaralamacı veya reklamcıya ihtiyacım olabilir.

Tanıdığım, güvendiğim reklamcılara da danışmayı düşünüyorum açıkcası. Belki sağlıklı bir strateji oluşturulabilir. Hayırlısı neyse artık...
Albert Einstein

guru
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
28/02/2015 :  17:05:36  Alıntı
yazını ve diğer yorumları okudum.
konu basit başlamış, yardım amaçlı yorumlar ile biraz daha karmaşık hale gelmiş.
yapılan yorumların hepsi bilgi dolu, deneyim dolu. ama işte bir şeyleri iyi yapalım derken konuyu, işi ve kendimizi fark etmeden sınırlıyoruz.
büyük fikir olarak başlayan fikir, bir bakıyoruz bir zaman sonra gözümüzde küçülüyor ve karmaşıklaşıyor.
tasarım; bir işe girerken elimizdeki en önemli değer. tabi gerçek bir tasarımdan bahsediyorum.
çok kişi de para olabilir, çok kişi üretim yapabilir ama gerçek bir tasarım işi farklılaştırır, kar marjını yükseltir, sizi bir süre ya da uzun süre para kazandırır.

ne yapmak gerekiyor. (sizin tasarımınız nedir, iş yapar mı bunu hiç bilemeden yazıyorum)
önce patent ya da faydalı model.
sonra kendinize bir partner buluyorsunuz. partner tasarım işiyle ilgili birileri olması önemli.
nasıl iyi beste güzel bir aranjman ile çok daha tutulur bir şarkı haline geliyorsa
elinizdeki tasarım mutlaka üzerinde olumlu oynamalar ile piyasaya hazır bir ürün haline gelecektir.
organik gibi özellikler ekleyerek ürününüzde ilave farklılar sağlayabilirsiniz.
ve yurt dışı pazarına açılın, mümkün olduğunca kapı zorlayın sipariş almaya çalışın. bununla ilgili ekonomi bakanlığının
ciddi destekleri var.
yurt içine de belli kesimler ile başlayın, mümkün ise üst segmentte. oyuncak markette sergilenen sıradan bir oyuncak için uğraşmaktan uzak durun.
ve bir oyuncağı iyi tasarlamışsanız, demek ki sizde bu yetenek var bunun devamını kullanın.
tasarımla ilgimiz, işimiz vardır.
benimle görüşmek isterseniz ; gokozkan@yandex.com
syg./guru

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
Arif_istanbul
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
28/02/2015 :  18:13:10  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - guru
yazını ve diğer yorumları okudum.
konu basit başlamış, yardım amaçlı yorumlar ile biraz daha karmaşık hale gelmiş.
yapılan yorumların hepsi bilgi dolu, deneyim dolu. ama işte bir şeyleri iyi yapalım derken konuyu, işi ve kendimizi fark etmeden sınırlıyoruz.
büyük fikir olarak başlayan fikir, bir bakıyoruz bir zaman sonra gözümüzde küçülüyor ve karmaşıklaşıyor.
tasarım; bir işe girerken elimizdeki en önemli değer. tabi gerçek bir tasarımdan bahsediyorum.
çok kişi de para olabilir, çok kişi üretim yapabilir ama gerçek bir tasarım işi farklılaştırır, kar marjını yükseltir, sizi bir süre ya da uzun süre para kazandırır.

ne yapmak gerekiyor. (sizin tasarımınız nedir, iş yapar mı bunu hiç bilemeden yazıyorum)
önce patent ya da faydalı model.
sonra kendinize bir partner buluyorsunuz. partner tasarım işiyle ilgili birileri olması önemli.
nasıl iyi beste güzel bir aranjman ile çok daha tutulur bir şarkı haline geliyorsa
elinizdeki tasarım mutlaka üzerinde olumlu oynamalar ile piyasaya hazır bir ürün haline gelecektir.
organik gibi özellikler ekleyerek ürününüzde ilave farklılar sağlayabilirsiniz.
ve yurt dışı pazarına açılın, mümkün olduğunca kapı zorlayın sipariş almaya çalışın. bununla ilgili ekonomi bakanlığının
ciddi destekleri var.
yurt içine de belli kesimler ile başlayın, mümkün ise üst segmentte. oyuncak markette sergilenen sıradan bir oyuncak için uğraşmaktan uzak durun.
ve bir oyuncağı iyi tasarlamışsanız, demek ki sizde bu yetenek var bunun devamını kullanın.
tasarımla ilgimiz, işimiz vardır.
benimle görüşmek isterseniz ; gokozkan@yandex.com

Dikkat çektiğiniz noktaları çok iyi anladım. Ben de 15 yıl kadar reklam sektöründe çalışmış biri olduğumdan tasarımın öneminin farkındayım. Eski patronlarımdan birinin de sizin tabirinizle besteme aranjman yapacağına da inanıyorum. Farketmiş olduğunuz gibi sıradan bir ürün de olmayacak. Olumlu ve cesaretlendirici yaklaşımınız için de teşekkür ederim.
Albert Einstein

knsderin
Yeni Üye

Toplam 39 yazı
08/02/2017 :  17:11:00  Alıntı
Yaptığınız çalışmalarınız var mı?

Yerleşim : Türkiye / Ankara

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.52 saniye.
17:55:18, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım