Balkan Ülkelerine İthalat - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Balkan Ülkelerine İthalat

asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
26/12/2014 :  09:50:46   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Selamlar, İstanbuldan Kosova ve Balkan ülkelerine Tekstil ticareti yapmak istiyorum.Merak ettiklerim ;

1- Nasıl bir şirket kurulmalı
2-Nakliye kargo şirketi ile mi yoksa kamyon ile mi ucuz olur

Kosova da çok sağlam kanallarım var malı satacak yerleri ayarladılar , yeni kanunla Türkiye ve Kosova arasında serbest ticaret anlaşması yapıldı gümrük vergi vs. yok.

Ayrıca tekstil haricinde gönderebileceğim muhtelif ürünler ne olabilir ?
jocoseent.com / Organizasyon-Sahne sanatları

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
umittt
Yeni Üye

Toplam 87 yazı
26/12/2014 :  21:01:25  Alıntı
İthalat değil ihracat olacak. Bu arada bence önce hafiften kargo ile başlayın duruma göre bakarsınız.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnternet
erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
27/12/2014 :  00:04:15  Alıntı
ASAFKAAN, öncelikle sizin Kosova'daki kanallar kimse size kesinlikle yanlış bilgi vermişler. Biz Balkan ülkelerine farklı ürünler satıyoruz ve orada şirketimizde var.
Ortada mal yokken neyin satışını ayarlıyorlar ? Balkan ülkeleri çok küçük ülkeler ve rekabet çok. Örneğin Kosova ve Makedonya'nın 2 milyon nüfusu var. Balkan ülkelerinin gelir seviyeleri de oldukça düşük. Bunu internetten ve dış ticaret müşavirliğinde öğrenmek çok kolay. Mal satacağın ülkeye de mutlaka kendin git incele, hiç kimseye inanma. Kosova'da pazar hazır diyenlere git o müşterilerle görüşmek istiyorum de öyle bir müşterinin olmadığını göreceksin. Hele tekstil çok daha rekabeti olan bir sektör.
Kosova ile serbest ticaret anlaşması var gümrük ve vergi yok diyen kimse, işle uzaktan yakından alakası olmayan biri. Sizi kandırıyorlar ve sizde inanıyorsunuz. Kosova en çok gümrük vergisi alan Balkan ülkelerinden biridir. Türkiye'den giden mallardan gümrük vergisi ve kdv olarak sizden yüzde 27.8 vergi alacaklardır. Bunu öğrenmekte son derece kolay. İnternetten Kosova Türk ticari ateşenin telefonunu bulun arayın, size bunu söyleyecektir. Ancak Makedonya ve Arnavutluk'a giden mallar için alınan gümrük vergisi ve kdv yüzde 19 - 20'dir. Bir ülkeye mal ***ürüp satmak istiyorsanız kesinlikle önce gidip çok detaylı bir araştırma yapın. Mal getirin pazar hazır diyenler öyle bir şey olsa kendileri yapar. Kolay gelsin.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ
asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
27/12/2014 :  11:17:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Erkantekin , çok teşekkür ederim yorumların için 2 hafta sonra gidiyoruz Kosova/Prizren 'e 3 g ün kalacağız gerekli tüm araştırmaları yapıp döneceğiz. Vergi ve KDV için yok dediler ama dediğiniz gibi işi yapan birilerini dinlemek daha doğru olur. Biz sadece Prizren'e göndereceğiz bakalım gidince işin rengi ortaya çıkar.

erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
27/12/2014 :  12:12:26  Alıntı
ASAFKAAN, Prizren zaten Türklerin olduğu ildir. Kosova Türkleri'nin tamamına yakını Prizren ve onun kasabası Mamuşa'da yaşarlar. Hepsinin türkiye ile çok iyi bağlantıları ve akrabaları var. Özellikle Mamuşalılar çok iyi esnaftır. Türkiye ve Çin başta olmak üzere bir çok ülkeden mal getirirler. Zaten Kosova'nın tamamı 2 milyonluk bir ülke ve orada çok para kazanmayı bekleme. Ancak rekabeti az olan bir ürün bulursanız belki biraz daha iyi para kazanabilirsiniz. Türklerin olduğu yerde para kazanmanız çok zor. Bence başkent Piriştina ve Sırbistan sınırına yakın Mitroviça'da araştırma yapın. Gerçi oralarda da Türk çok ama Prizren'de zaten herkes Türk pek şansınız yok. Vergi ve KDV yok diyen kesinlikle işi bilmiyor. Bana da inanmayın Kosova Türk Büyükelçiliğini arayın orada ticari ateşeye sorun. Size yüzde 27.8 vergi ve KDV olduğunu hemen söyleyecektir. Biz sürekli mal gönderdiğimizden biliyoruz. Hata 3 ay öncesine kadar türkiye'den malı kargoya veriyorduk kilo başına 1.5 - 2 euro veriyorduk hiç bir vergiye karışmıyorduk. Malımızı Kosova'ya istediğimiz adrese veya depomuza ***ürüyorlardı. Ancak 3 ay önce Kosova devleti bunu yasakladı. Artık gönderdiğin malın vasfına göre vergi alıyor. Bunu da Kosova'ya mal ***üren bir nakliye firmasından öğrenebilirsiniz. Size kardeş tavsiyesi hiç kimsenin bu malı getirirseniz çok satar yada satarız laflarına inanmayın. Batacak olan onların değil sizin paranız. Mutlaka mal satmak istediğiniz ülkeye gidin araştırın yada orada alıcılar bulun malınızı FOB satın gerisine karışmayın. Başarılar.

ahmetsarier
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
27/12/2014 :  15:33:20  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - erkantekin
ASAFKAAN, Prizren zaten Türklerin olduğu ildir. Kosova Türkleri'nin tamamına yakını Prizren ve onun kasabası Mamuşa'da yaşarlar. Hepsinin türkiye ile çok iyi bağlantıları ve akrabaları var. Özellikle Mamuşalılar çok iyi esnaftır. Türkiye ve Çin başta olmak üzere bir çok ülkeden mal getirirler. Zaten Kosova'nın tamamı 2 milyonluk bir ülke ve orada çok para kazanmayı bekleme. Ancak rekabeti az olan bir ürün bulursanız belki biraz daha iyi para kazanabilirsiniz. Türklerin olduğu yerde para kazanmanız çok zor. Bence başkent Piriştina ve Sırbistan sınırına yakın Mitroviça'da araştırma yapın. Gerçi oralarda da Türk çok ama Prizren'de zaten herkes Türk pek şansınız yok. Vergi ve KDV yok diyen kesinlikle işi bilmiyor. Bana da inanmayın Kosova Türk Büyükelçiliğini arayın orada ticari ateşeye sorun. Size yüzde 27.8 vergi ve KDV olduğunu hemen söyleyecektir. Biz sürekli mal gönderdiğimizden biliyoruz. Hata 3 ay öncesine kadar türkiye'den malı kargoya veriyorduk kilo başına 1.5 - 2 euro veriyorduk hiç bir vergiye karışmıyorduk. Malımızı Kosova'ya istediğimiz adrese veya depomuza ***ürüyorlardı. Ancak 3 ay önce Kosova devleti bunu yasakladı. Artık gönderdiğin malın vasfına göre vergi alıyor. Bunu da Kosova'ya mal ***üren bir nakliye firmasından öğrenebilirsiniz. Size kardeş tavsiyesi hiç kimsenin bu malı getirirseniz çok satar yada satarız laflarına inanmayın. Batacak olan onların değil sizin paranız. Mutlaka mal satmak istediğiniz ülkeye gidin araştırın yada orada alıcılar bulun malınızı FOB satın gerisine karışmayın. Başarılar.

merhaabalar balkan ülkelkerine hakım oldugunuzdan bir soru sormak istiyorum benım elimde fazla sayıda telefon ekran koruyucu spreyi var düşmelere çizilmelere darbelere karşı son derece dayanıklı bir solisyon bunu telefonun üzerine sıktıktan 10 dakıka sonra telefonun ekranı ne su tutuyor nede çizik darbe vs gibi işlemlere maruz kaldıgında çiziliyor..

ürünlerimiz kendi ürettiğimiz ürünler olup paketlemesi, faturalandırması tamamen bize ait ancak bunu kargo yolu ile makedonya'ya yollamamız mümkün mü gümrükte problem olur mu acaba toplu şekilde 1000-2000 adet olduğunda bilgi verirsenız sevınırım..

kosovaya kargo ile depoladığınızı soylemısınız boyle birşey yapmamız makedonya içinde geçerli olabilir mi acaba?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
27/12/2014 :  17:25:26  Alıntı
AHMETSARIER, istediğiniz her ürünü o ülkenin gümrük kanunlarına göre vergisini verdiğiniz sürece gönderebilirsiniz. Ürünün hacmine göre ister TIR'larla ister kargo ile istediğiniz her ülkeye gönderebilirsiniz sıkıntı yok. Ancak bazı ülkeler en çok üretikleri ürünlerin ithalatını tamamen yasaklarlar yada kota koyarlar. Örneğin Türkiye tekstil ürünleri ithalatında gümrükleri yüksek tutuyor. Çünkü Türkiye tekstil üretiminde büyük kapasiteye sahip kendi üreticilerini korumak için yapıyor. Örneğin Türkiye'de bal üretimi çok olduğundan bal üretiminin ithalatı yasak değil, ancak devletin ilgili birimi bal ithalatına kesinlikle izin vermiyor. Bir örnek daha ; şekerin Türkiye'ye ithalatı yasak. Ancak dahili de işlemek kaydıyla ( yani o şekeri mamul haline getirip ihraç etmek kaydıyla ) izin veriliyor. Bu izni alabilen çok az firma var. devlet çok sıkı denetliyor. Nedeni ise Türkiye'de talebin çok üzerinde üretimin olması. Doğal olarak kendi üreticisini korumak için izin vermiyor. Bunlar sadece bir kaç örnek.
Demek istediğim her ürünün ithalatı farklı olabiliyor. Sizin dediğiniz üründe sıkıntı yok gümrük vergisini ve KDV'yi verdiğiniz sürece. Malı göndermek için de biliyorsunuz, ya o ülkede bir şirketiniz olacak yada mal sattığınız bir alıcı.

asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
13/01/2015 :  17:04:01 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
erkantekin , prizren'e gittik gezdik gördük.Dediğiniz gibi yeni uygulama gelmiş vergi ve KDV var fakat bir çok ürünlerde ve sektörde eksit tespit ettik. Ayrıca eski bir arkadaşıma orada rastladım hayvan işi yapıyor oturup uzun uzun konuştuk . Devlet Kosova da fabrika kurmak ve üretim yapmak için fazlasıyla destek veriyor. Arkadaşım büyükbaş hayvan alıp yetiştiriyor ve Türkiye'ye satıyor kar marjı çok iyi.

Eksiklerden biriside Kültür ve sanat faaliyeti yok denecek kadar az. İnsanların gidip izleyebileceğini bir tiyatro vs. yok. Kültür bakanlığı ve gerekli yerlerle görüştük düzeli olarak tiyatro , stand up gösterileri düzenleyeceğiz makul bir bilet fiyatına. Güzel bir çevre yaptık orada bakalım yavaş yavaş işlere başlayacağız.

erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
13/01/2015 :  20:54:21  Alıntı
ASAFKAAN, hayırlısı olsun hakkınızda. "Arkadaşım büyükbaş hayvan alıp yetiştiriyor ve Türkiye'ye satıyor " demişsiniz. Burada bir hata olmasın. Bildiğim kadarıyla Türkiye'nin Balkan ve Avrupa ülkelerinden canlı hayvan getirmesi yasak. Balkan ülkeleri bildiğiniz üzere çok küçük ülkeler, herkes her şeyi yapacağını ve size yardımcı olacağını söyler. Gidip gördünüz ve dikkatli olun derim. Orada çok sayıda Türk firması veya kişi parasını batırıp geldi. Bol şans.

hagiteks
Yeni Üye

Toplam 18 yazı
13/03/2015 :  23:25:51  Alıntı
slm arkadaşalr denizldien nevresim imaltçısıyım bunları ihraç yapmak istiyorum yakında şirketimi kurup ihraç yapacam amam kime nasıl satacam bilmiyorum bana yardımcı olan varmı içinizde egerki sizle ortak bir çlaışma içinde olabilirz öle komisyon karşılıyı falanda deyil kar ortaklıtyı olabilir birlikten kuvvet dogar telde görüşelim 05377719263 arayın görüşelim

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Tekstil
ugurum2211
Üye

Toplam 844 yazı
14/03/2015 :  11:25:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - asafkaan
Selamlar, İstanbuldan Kosova ve Balkan ülkelerine Tekstil ticareti yapmak istiyorum.Merak ettiklerim ;

1- Nasıl bir şirket kurulmalı
2-Nakliye kargo şirketi ile mi yoksa kamyon ile mi ucuz olur

Kosova da çok sağlam kanallarım var malı satacak yerleri ayarladılar , yeni kanunla Türkiye ve Kosova arasında serbest ticaret anlaşması yapıldı gümrük vergi vs. yok.

Ayrıca tekstil haricinde gönderebileceğim muhtelif ürünler ne olabilir ?

merhabalar, nakliye ve gümrükleme konularında yardımcı olabilirim.
hayırlı işleriniz olsun.
toptan Tesettür giyim
http://instagram.com/butik_inegol

iİletişim:
0 530 274 94 93

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : İthalat / İhracat
asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
11/06/2016 :  13:02:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Üreticiler varmi iç çamaşır ve bayan giyim üzerine uygun fiyatsa toplu alabilirim..

erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
13/06/2016 :  16:05:53  Alıntı
ASAFKAAN, İstanbulda'sın Yeşildirek semtine git tüm içgiyim üreticilerinin orada toptan satış yerleri var. Üstelik hepsi yan yana.

asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
16/06/2016 :  21:27:25 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
tamamdır haftasonu oraya gideceğim teşekkürler...

asafkaan
Yeni Üye

Toplam 64 yazı
28/06/2016 :  09:12:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Erkantekin bahsettigin yere gittim mal alip gönderdim teşekkürler bilgi için :)

Kosova da yerimizi actik elinde ihraç fazlasi bayan ürün olan varsa alabilirim. Ayrıca iş yapmak ve bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum bazı sektörler de cok açık var.

erkantekin
Üye

Toplam 567 yazı
28/06/2016 :  17:19:33  Alıntı
Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Size de hayırlı işler diliyorum.

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.67 saniye.
20:05:08, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım