Mantolama İşi - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Mantolama İşi

arastirmaci
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
30/10/2014 :  01:59:55 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar yaşım henüz 24. çevre sıkıntım var yani geniş bir çevrem yok diyebilirim. mantolama işini araştırıyorum. ne kadar sermaye gerekir işin mali prosedürleri nelerdir. işten hiç anlamıyorum. fakat bi kaç araştırmama göre. maliyet hesaplamalarını yapabilen bir kişi mantolama şirketi kurabiliyor. zarar edecek bir fiyat verecek değilim ya. tüm işi ustalar yapıyor sadece şirketlerden ürün teminatını ödemelerini ve pazarlığını yapıyor. diğer tüm işleri, işin ustaları yapıyor. personel nasıl bulurum kar oranları nelerdir ? nelere dikkat etmeliyim bu konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Serbest meslek
zzaxiss
Üye

Toplam 385 yazı
30/10/2014 :  11:07:29  Alıntı
her iş dışardan göründüğü gibi değildir mutlaka o işin içine girip işin inceliklerini öğrenmeniz gerekir yoksa sadece aa bu iş ne kolay ustalar yapıyor ben işi bağlıyım yeter mantığı ile hareket ederseniz baştan zarar edip iflas edersiniz.
mantoloma işi vade ile yapılan bir iştir sizin bütçeniz bu maaliyeti karşılamaya sonra düşük karlarla vadeli iş yapmaya ve paranızı alamadığınız durumda bu işi devam ettirebileceğiniz sermayeye sahip misiniz?
mantolam için kullanılan ekipmanları ve maaliyetleri biliyormusunuz? çevreniz yokken kim size iş vericek ? teminat verebilecekmisiniz ? referansınız var mı? vs...
bu sadece mantolama için değil ne iş yaparsanız yapın önce düşünün.
hiç bilmediğiniz bir piyasaya öyle balıklama dalarak ben bu işi yapırım demekle ne var bunda kolay iş demekle olmaz en ufak işin bile anca işin içine girince anlarsınız detayları ve farkları.
bu zihniyetle ne iş yaparsanız yapın Allah süper bir şans vermezse normal şartlar altında rezil rusva olursunuz.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
Altan43
Üye

Toplam 780 yazı
30/10/2014 :  11:23:06 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İşten anlamıyorsanız büyük risk. Piyasada tanınmadıgınız için malzemeyi vadeli alamayacaksınız,ancak işi vadeli yapmak zorunda kalacaksınız.İşi mt2 olarak bir ekibe vereceksiniz,iskele temin edeceksiniz,iş güvenliğini sağlayacaksınız( baret ,emniyet kemeri, uygulama yapan ekibin ssk sı vs)

Strotaş

söve ,mimari restorasyon,dekoratif iç,dış mekan elemanları ve ısı yalıtım malzemeleri

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : İmalat
because
Üye

Toplam 215 yazı
30/10/2014 :  12:10:17  Alıntı

Turkiyede mustakil evlerde yasam yaygin olmadigi icin mecburen apartmanlara yoneleceksin.. muhatabin apt yoneticileri olmakla birlikte diger sakinleri de yuz yuze ikna etmek durumunda olacaksin.. oyle sorular cikacak ki karsina o an anlayacaksin aslinda muhendis olman gerektigini yada bir muhendisle calisman gerektigini.. bu baslangic yasal ve etik daha bir suru sorumlulugun olacak.. bu is ticaretten ote hizmet isi..

Yerleşim : Türkiye / İst  |  Meslek : Tekstil
varvara
Üye

Toplam 171 yazı
30/10/2014 :  20:34:15  Alıntı
arkadaşlar bu kadar karamsar yorumlar yerine konuya vakıf arkadaşların arkadaşımıza neler yapması gerektiğini nerden başlamısını ne kadar sermayeye ihtiyacının olduğunu hangi ekipmanları sağlamasının gerektiğini pazarlama metotlarını çalıştırması gereken teknik elemanların kimler olması gerektiği gibi doyurucu yorumlar olsa daha zevkli olur gibime geliyor

Yerleşim : Türkiye / Aksaray  |  Meslek : Diğer
arastirmaci
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
31/10/2014 :  01:06:00  Alıntı
almak istediğim hiç bir cevap burda yok. karamsarlığa bağladım hepsi bu bende zaten yarın yapıcam bu işi demedim araştırıyorum sadece nasıl olur falan diye. varvara arkadaşın dediği gibi çözüm odaklı cevaplar yazarsanız çok daha makbule geçer yinede verdiğiniz akıllar için teşekkürler.

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
31/10/2014 :  02:36:14  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - arastirmaci
almak istediğim hiç bir cevap burda yok. karamsarlığa bağladım hepsi bu bende zaten yarın yapıcam bu işi demedim araştırıyorum sadece nasıl olur falan diye. varvara arkadaşın dediği gibi çözüm odaklı cevaplar yazarsanız çok daha makbule geçer yinede verdiğiniz akıllar için teşekkürler.

Arkadaşım iyi derecede teknik bilgi deneyim gerektiren bir sektör inşaat sektörü Senin ise yaşın 24... Tabiiki yaşının daha 20 li yılların içinde olması bu işte başarılı olamayacağın anlamına gelmez. Ancak bazı sektörlerde kazanç, başarı ve başarısızlıkların o sektörün içinde harmanlandığı tecrübeyle, sermaye gücüyle , piyasayı bilmeyle , Sağlam bir ekiple kazanılır.
Bunları öğrenmenin yoluda o sektörün kıyısından köşesinden içinde olmaktır.
Şahsen ben apartmanıma mantolama işi yaptırmak istesem deneyimli, referansları olan bir firmayla çalışırım.
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
arastirmaci
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
01/11/2014 :  00:16:08  Alıntı
her bu işi yapan şirket sahibi ilk siftahını referanssız yapıyordur değilmi ?

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
01/11/2014 :  01:03:23  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - arastirmaci
her bu işi yapan şirket sahibi ilk siftahını referanssız yapıyordur değilmi ?

İşte bizim genç girişimci arkadaşlarımızın idrak etmekte zorlandığı nokta :) Araştırmacı kardeşim
İlk yazımda "sektörün kıyısından köşesinden içinde olmak" sözüyle anlatmak istediğimi sanırım anlatamadım. Bu mantolama işini yapan girişimcilerin özelliklerini araştırırsan daha önce kalfa usta ,uygulayıcı gibi bazı yolları katettiğini görürsün Bu sürecin içinde teknik olarak piyasayı tanıma , işin teknik ve ince yönlerini anlama , yeteneğini kazanırlar
Aslında girişimci olmak için buradan teorik bilgileri öğrenmek ve anlamak yeterli olmuyor. Bir nevi Staj ,pratik yapmak lazım Bu uyarım sadece sana değil tüm koniks takipçilerine...

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

'Keşke'Leri Sevmem !!

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Altan43
Üye

Toplam 780 yazı
01/11/2014 :  10:18:29 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Karamsar yazılar yazmayalım nereden nasıl başlayacagını yazalım dersek;

* Öncelikle bir firma kurman gerekli.
*İyi bir uygulama ekibi bulmalısın, daha önce yaptıgı işleri mutlaka görmeli ,bina sahipleri ile konuşmalısın.( Yanlış uygulamalar malzeme kaybı olarak sana döner)
*Malzeme seçiminide iyi yapman gerekiyor,strafor iyi olabilir ama yapı kimyasalları kalitesizse uygulamada sorun yaşayabilirsin
*Vereceğin tekliflerde bina ölçümlerini mutlaka uygulamacı usta ile yapmalısın ,metrajda sıkıntılar çıkabilir.
*Tekliflerde iş bitim süresini olabildiğince uzun tutmalısın,( kritik dönemdeyiz, yağış ve hava sıcaklıgı dengesizliği her gün uygulama yapılmasına müsade etmez)
*Uygulamacı ekibe mutlaka sigorta yapmalı iş güvenliği tedbirlerini aldırmalısın
*Malzemeyi başlangıçta peşin almak zorunda kalabilir,ama uygulamayı vadeli yapmak zorunda olabilirsin.. Sermaye gücü gerekli
*Enerji sınıflandırmasına dikkat etmeli uygulamayı buna göre yapmalısın.Eskişehirde 6 cm kalınlık strafor kullanmalısın( Fiyat yüksek olabilir ama bina sahiplerine izah etmelisin)
*Vadeli iş yapacaksan daire değil bina yönetim senedi almalısın
vs vs o kadar çok ki..

Strotaş

söve ,mimari restorasyon,dekoratif iç,dış mekan elemanları ve ısı yalıtım malzemeleri

Yerleşim : Türkiye / Kütahya  |  Meslek : İmalat
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
01/11/2014 :  18:24:29  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Altan43
Karamsar yazılar yazmayalım nereden nasıl başlayacagını yazalım dersek;

* Öncelikle bir firma kurman gerekli.
*İyi bir uygulama ekibi bulmalısın, daha önce yaptıgı işleri mutlaka görmeli ,bina sahipleri ile konuşmalısın.( Yanlış uygulamalar malzeme kaybı olarak sana döner)
*Malzeme seçiminide iyi yapman gerekiyor,strafor iyi olabilir ama yapı kimyasalları kalitesizse uygulamada sorun yaşayabilirsin
*Vereceğin tekliflerde bina ölçümlerini mutlaka uygulamacı usta ile yapmalısın ,metrajda sıkıntılar çıkabilir.
*Tekliflerde iş bitim süresini olabildiğince uzun tutmalısın,( kritik dönemdeyiz, yağış ve hava sıcaklıgı dengesizliği her gün uygulama yapılmasına müsade etmez)
*Uygulamacı ekibe mutlaka sigorta yapmalı iş güvenliği tedbirlerini aldırmalısın
*Malzemeyi başlangıçta peşin almak zorunda kalabilir,ama uygulamayı vadeli yapmak zorunda olabilirsin.. Sermaye gücü gerekli
*Enerji sınıflandırmasına dikkat etmeli uygulamayı buna göre yapmalısın.Eskişehirde 6 cm kalınlık strafor kullanmalısın( Fiyat yüksek olabilir ama bina sahiplerine izah etmelisin)
*Vadeli iş yapacaksan daire değil bina yönetim senedi almalısın
vs vs o kadar çok ki..

Geçenlerde evimi boyatırken boyayı yapan boyacı usta kendi anlaştığı yerden boya almadığım için bana kızarak daha uygun fiyata aldığım kaliteli boyayı bol bol kullanarak "yetmedi" diyerek bahane uydurdu. Tabiiki bende boyadığı M2 miktarı kadar ücretini verip(gerekli kesintiyi yapıp) yolladım O gün anladımki İşin teknik yönünü bilmek Ekibin veya tedarikçin tarafından kandırılmamak için yaptığın işin teknik detaylarına vakıf olmak şart. Bu vakıf olma işi ise bir süreçten sonra oluyor

Altan43 karamsar yazmadığın için teşekkürler :) bunun adı nabza göre şerbet oldu :) Hatta "Eskişehirde 6cmlik strafor kullanmalısın" diyerek işin detayınıda anlatmışsın
Şimdi bu bilgi yeter sanıp mantolama işine girmeye kalkmasın arkadaşımız :)

'Keşke'Leri Sevmem !!

varvara
Üye

Toplam 171 yazı
01/11/2014 :  21:07:30  Alıntı
tecrübe yediğin kazıkların toplamıdır.

hmzmh
Yeni Üye

Toplam 12 yazı
02/11/2014 :  00:07:38  Alıntı
bende az çok içinde bulundum ufaktan anlatayım senın ısın ıcınde olmak ıstedıgın kısım aslında en zor olanı cunku butun malıyet orda yapman gereken bı sırket kurmak
sonra yapacagın montolama malzemesını ucuza almak ısı yaptıracak saglam bı tasoron bulabılırsen yurur gıdersın yok ısı yaparken kacan taseronların olursa belını dogrultamazsın bı atolye lazım atolyeye makınalar lazım montolama alumınyum sa yanı compozite ise cok malıyetlı ama kazanc cok mt2 sını 150 den rahat alırsın 45 tasoronun ıscılıgı olsa 30-40 belkı 50 malıyet kalan 50 senın hadı hayırlısı yapabılecegını dusunmuyorum en azından sımdılık yasın genc en azından bı fırmada ufak tefek ayak ıslerı yapmaya basla ısı gor gozun kesıyosa ılerıde yaparsın neden olmasın

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
because
Üye

Toplam 215 yazı
02/11/2014 :  00:36:06  Alıntı
arkadaşım almak istediğin cevaplar neydi bilemedim ama bu kadar teknik bir konuda en başından işi bilmediğini belirterek insanların uyarılarını reddeden bir girişimciyi toplum sağlığı açısından (mühendisler adına da olabilir) en çabuk yoldan vazgeçirmek de bir ödevdir sanki..

Yerleşim : Türkiye / İst  |  Meslek : Tekstil
whomusty
Yeni Üye

Toplam 40 yazı
03/11/2014 :  09:48:12  Alıntı
Yıllardır Mantolama işiyle uğraşıyorum. Sana bir kaç tavsiyem olacak.
1- Ülkemizde marka takıntısı var. İnsanlarda Filli boya, fawori boya , izocam vs markalar olacak takıntısı oldugu için minimum 1 marka ile çalışman gerekli. Direk bayilik Cok zor olacagı için öncelikle bunu araştırman gerekli.
2-İşçilik bu işin en püf noktası. Doğru usta ve Ustanın ekibi Senı İstediğin noktaya getirebilir.İş bitirme süresi , Yeni işe Başlama süresi vs...
3-Bu işi yapıyosan Tahsilatı Çok sıkı tutman Lazım.Kar marjları Çok düşük. Örneklemek gerekirse: Bir işi 5CM karbonlu 16dns mantolama Anahtar teslim m2 fiyatı 43tl olarak aldıgını varsayalım...Ortalama 23tl/m2 malzeme fiyatı + 12tl/m2 işçilik fiyatı + 2tl/m2 fire/zayiyat vs + 1 tl nakliye hammaliye vs + 2,5tl söve , köşe , kat silmesi fiyatı =40,5Tl maliyet. Burda esas olan nokta şu küçük işleri Takip edersen güzel paralar kazanırsın.Yani tek katlı iki katlı binaları takıp edersen rskin olmaz tek elden parayı alırsın genelde 10000tl altında tutar nakit çalısırsın riskin olmaz.Ancak iş büyüdükce sıkıntılarda artıyor 5 katlı bina yada site işin içine girince tek insanla değil 30 kişiyle 50 kişiyle ugrasıyorsun inan yaptıgına yapacagına pişman oluyosun her kafadan farklı bi ses cıkıyo anlasmak cok zor. Burdada devlet teşviki devreye giriyor. Yanı banka yoluyla insanları borclandırıp sen paranı risksiz konuma getirebiliyosun ama dedıgım gibi herkesi ikna etmek cok zor.

Yerleşim : Türkiye / Amasya  |  Meslek : Esnaf
varvara
Üye

Toplam 171 yazı
03/11/2014 :  20:00:17  Alıntı
direk bayilik niçin zor açarmısın rica etsem

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.3 saniye.
18:09:12, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım