Restoran Hakkında Yardım Lütfen - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Restoran Hakkında Yardım Lütfen

buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
30/07/2008 :  09:51:02 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar bi fikir almak istiyorum sizden.
Biz iki kardeş ortak restoran açmak istiyoruz. Restoran dediysem küçük 2-3 masalı ufak bi yer. Sabahları çorba yemek olarak da döner köfte falan o tarz biryer. Asıl amaç paket servis yapabilmek.Ortaklardan biri aşçı.Tanınmış restoranlarda aşçılık yapmış bir kebap ustası. Birisi de zaten 2-3 masaya bakacak garsonluk yapacak. Eşlerden biri bulaşıkçı biri de kasa sorumlusu olmaya hazır. İşyerini babam üzerine açıp bağkur ödememeyi düşünüyoruz(emekli).Bir fikir de diyet tabağı olacak her gün. Masrafı ne olur maliyeti ne tutar hiç bilmiyorum. Bana fikir verebilir misiniz. Piyasa bu konuda nasıl. Ne kadar masraf yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Muhasebe
buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
30/07/2008 :  12:23:39  Alıntı
Bir fikri olan yok mu arkadaşlar ?

tırpan
Üye

Toplam 195 yazı
30/07/2008 :  21:03:24  Alıntı
arkadaşım nerede ve ne tarzda olacak esnaf lokantasımı falan açacağını söylersen sana yardımın kralını yaparım

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : İnternet
hırslı
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
31/07/2008 :  09:18:59  Alıntı

Eşim ve 2 arkadaşıda sizle aynı fikirde, böyle biryer düşünüyorlar ortaklı.Daha cok üniversite öğrencilerine yönelik olacak.Sabah kahvaltı çorba öğlen sulu yemek döner soğuk sandviç gibi.Gıda işi yer iyi seçildiği takdirde yürür.Gıda zorunlu bir ihtiyaç olduğu için düşünülür.Bizde sürekli araştırıyoruz ne yapabiliriz nerde hangi iş.
Emekli birinin üzerine açmakda çok mantıklı bizde öle düşünüyoruz bildiğim kadarıyla vergi indirimi vs de uygulanıyor emeklilere yönelik.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : İthalat / İhracat
buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
31/07/2008 :  09:39:15  Alıntı
Antalya çarşı içinde düşünüyoruz maliyetleri fiyatları inceliyorum da herhalde ilk etapta fırın olmayacak.Çünkü çok maliyetli.Sabahları çorba olacak öğlen de döner tost köfte birkaç sulu yemek belki. Şimdilik düşüncemiz bu.Sanayi tipi dolaplar metresi 1 milyar civarı diyorlar. Küçük bir yer açmak bize ne kadara mal olur bilmyoruz. Yer küçük olup dışarıya servise ağırlık vermek istiyoruz. Ne kadar getirir biz ne kadar vermeliyiz. Hiçbirşey bilmediğim için buraya yazdım.

tırpan
Üye

Toplam 195 yazı
31/07/2008 :  11:28:08  Alıntı
Arkadaşım ben bir restaurant sahibi olarak sana çok dikkate alman gereken tecrübelerimi aktarayım. Birkere en başta dönerden vazgeç.

Çünkü döner sürümü olduğunda para kazandıran bir üründür. Firesi çok fazladır. Hele birde yavaş satılıp elde kalırsa komple zarar olur. Bu işi doğru dürüst yapayım dersen artan döneri yarın kullanamazsın.Hazırlanması, ustası ,tüpü derken seni pişman eder.

Bak şimdi fırınsız bir restaurant çok zor olur pideni lavaşını sürekli taze olarak temin edeceğin bir yer bulman gerekir ordaki bu yöndeki imkanları bilmiyorum.

Bak şimdi sana güzel tıkır tıkır iş yapacağın sürümden para kazanacağın bir konsept sunayım bunu bir değerlendir.

Sabahları çorba ve kahvaltı ondan sonrada mangalda kebap yapıp (adana-etşiş-tavuk.şiş kanat-ciğer-köfte) satacağın bir mekan ha bu arada fırın koyabilirsen lahmacun ve pide çeşitleri.

Bu şekilde açacağın bir lokantada hem firen olmaz hemde hesabını kitabını çok kolay takip edersin.

Lokantacılık çok zor ve ağır bir iştir ama işini tutturursan sıcak paranın olduğu bir o kadarda karlı ve zevkli bir iştir.

Ben sana Trabzondan bir örnek vereyim. Bundan 4-5 sene önce merkezi bir yerde ama arada ufacık bir dükkanda arkadaşın biri sabah kahvaltı ondan sonrada ızgara tavuk köfte falan satıyordu. İnan dükkanından içeri girmenin imkanı yoktu çoğuzaman akşam üstü 4-5 te kapatırdı dükkanda satacak malzeme biterdi. İşin sırrı fiyatıydı çok güzel hesap yapmıştı kahvaltıda insanların gözünü doyuruyordu şimdiki parayla belki 2,5-3 ytl para alıyordu ama tabakta zeytin peynir yumurta domates cips felan ucuz ama göz dolduran malzemeler koyuyordu. 1 çay bedava düşün tabakta 1,5 kalsa sadece bir kahvaltı servisinde en az 250-300 kalır öğlen ve akşamı dahada fazla.

Sende buna benzer bir konsept kur çorba da koy öğlene doğru mangalını yakıp dürüme başlarsın lavaş arası dürüm yap ordaki et fifatlarını falan bilmiyorum ama ayranla beraber şu fiyat de oda manyak satar.

buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
31/07/2008 :  12:48:30  Alıntı
tırpan yorumun için teşekkür ederim. Evet döner konusunda haklısın. Bizim doğru düzgün sermayemiz yok. Alıp sonra çöpe atmak bizi batırır.Belki ilk etapta o da olmayabilir. Bilmiyorum bakalım araştırıyoruz ve bilgisiz olduğumuz için sizin yorumlarınız çok önemli.

tırpan
Üye

Toplam 195 yazı
31/07/2008 :  13:30:33  Alıntı
Takıldığınız veya almış olduğunuz kararları benimle paylaşırsanız yardımcı olmaya calışırım

buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
31/07/2008 :  14:27:31  Alıntı
Almış olduğumuz bi karar yok henüz çünkü önce dükkan bulmak lazım dükkan araştırıyoruz. Kirası uygun olan merkezde bir yer arıyoruz bakalım. Yer bulduktan sonra gerisi gelir diye düşünüyoruz.Ama şuan için bulduğumuz yerler çok pahalı.... Bakalım duruma göre mutlaka siteye yazarım.

hırslı
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
31/07/2008 :  14:30:16  Alıntı
Sayın tırpan,

Bu konuda çalışma ruhsatını nasıl alacaz apartman altı olacagı için kat maliklerinin olur imzası gereklimi ,apartman yeni sayet beledıyeye ıskan edilmemişsse ruhsat alınabılır mı? Ayrıca emekli birinin üzarinde yaptığımız takdirde ne gibi vergi indirimleri uygulanır eğer bilgizin varsa yardımcı olurmusunuz?

Tşkler;

hırslı
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
31/07/2008 :  14:34:44  Alıntı
Ayrıca aşağıda verdiğim linkde şuda dikkatimi çekti ?Ustalık belgesidemi isteniyorkii?

*****Ustalık Belgesi (Pastane, Lokanta, Kebapçı, Restorant, Kuaför ve Berberlerde)**************

http://www.konak.bel.tr/includes/birimler/isyeriacma.asp

buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
31/07/2008 :  14:38:55  Alıntı
Bu ustalık belgesinden benim de haberim yoktu bak şimdi. Nasıl alınacakmış peki.

hırslı
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
31/07/2008 :  15:03:05  Alıntı
bizde bilmiyoruz tırpan bey yardımcı olurmusunuz

yigitgoktug
Üye

Toplam 126 yazı
01/08/2008 :  05:14:01  Alıntı
halk egitim merkezlerinde zaman zaman kurslar duzenleniyordu. sanirim bu yolla alinabilir.

Yerleşim : Ukrayna / Kiev  |  Meslek : Diğer
hırslı
Yeni Üye

Toplam 48 yazı
01/08/2008 :  09:48:56  Alıntı
ilginç ya nereden öğrenebiliriz acaba böyle bir zorunluluk olup olmadığını.

tırpan
Üye

Toplam 195 yazı
01/08/2008 :  10:14:57  Alıntı
Evet olayın resmi işlemler kısmı ayrı bir teferruat. Bunların detayını işyerini açacağınız bölgenin belediyesinden öğrenebilirsiniz. Çünkü ruhsatı oradan alıcaksınız. Ayrıca ustalık belgeside istenecek onuda çıraklık meslek okulu vardır bulunduğunuz bölgede ordan öğrenebilirsiniz. Kardeşlerden biri ustaydı yanlış hatırlamıyorsam onun belgesi yokmu? Birde tutmuş olduğunuz yere lokanta ruhsatı almak çok sıkıntılıdır. İyice araştırmadan yer tutmayın. Tuvalet -havalandırma - felan bunları iyi araştırmaya dikkat edin. Emekli olan babanızın üstüne açmak iyi bir fikir. Fakat bu sefer sizin sigortaya kayıt olmanız gerekecek. Aslında yasal bütün zorunlulukları Lokantacılar odası vardır ordan tam olarak öğrenebilirsiniz

buzmavi
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
01/08/2008 :  10:55:45  Alıntı
Ustamız var ama belgesi yok. Büyük restoranlarda çalışıyor.Araştırdım çıraklık meslek okuluna gidip derslere girmeden sadece sınava girerek ustalık belgesi alabiliyormuş. Herhalde biraz da para yedirmemiz gerekecek. Adamın telefondaki konuşma tarzı öyleydi.Gelişmelerden haberdar ederim.

MANTICI
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
28/10/2008 :  14:10:34  Alıntı
En iyi bilgileri balı olduğunuz bölge BELDİYESİNDEN öreneceksiniz.Çalışma ve küşatı belediyeler verdikleri için ne isteniyorsa liste halinde veriyorlar.Gerekli bilgileri tamamladığınız zaman belediye işyerinizin çalışmasına izin verir.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
veysel00
Yeni Üye

Toplam 43 yazı
20/07/2019 :  14:40:17 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Detaylica surdan bakabilirsiniz
https://enuygunfirmalar.com/haber/lokanta-acmak-icin-gerekenler-neler-ne-kadar-kazandirir.html

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Esnaf

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.28 saniye.
21:56:20, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım