İstiridye Mantarı Üretimi. . - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İstiridye Mantarı Üretimi. .

Günays
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
17/09/2014 :  14:17:26   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba arkadaşlar, iki dönümlük arazim var burada şantiye çadırları içerisinde istiridye mantarı üretimi yapmayı düşünüyorum. Pazarlama konusunda sıkıntı yaşar mıyım?
Ürünü ilk etapta aracılara satıp işin durumuna göre ilerleyen zamanda kendi pazarlama kanalımı kurabilirim..
Üretimdeki kar marjı ne kadardır?
Evrak ruhsat işlerinde ne gibi zorluklar var.
Ülkemiz İstiridye mantarı ihracatı yapıyor mu? Bir ihracat firmasıyla anlaşıp fason üretim yapabilir miyim?
Bu piyasayı takip eden arkadaşların yorumlarını bekliyorum..

İyi Çalışmalar..

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İnternet
simerenya
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
19/09/2014 :  20:59:30  Alıntı
Merhabalar;
Ben Ömer ÖZDEN
Bir istiridye mantarı üreticisi olarak sorularınıza elimden geldiğince yardımcı olmak isterim bana ayrıca omerozden_89@yahoo.com.tr adresinden ve 0535 490 03 53 nolu telefondan da ulaşabilirsiniz.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki şantiye çadırında bu iş zor olur. tamamen izolasyonlu çadırlar olması lazım bu çadırlarında herbiri ayrı ayrı 100'er metrekare olmalı bunu nedeni ise 100 metrekarelik bir çadırın iklimlendirmesi daha kolay olmakta ve verimi olumlu yönde etkilemektedir.
pazarlama konusunda sıkıntı yaşamazsınız biz size bu konuda da yardımcı olabiliriz.
sizinde söylediğiniz gibi ürünü ilk etapta aracılara satıp işin durumuna göre ilerleyen zamanda kendi pazarlama kanalınızı kurabilirsiniz.(örneğin bazı müşterilerimiz meyve- sebze hallerine kilosu 5-6 tl den satarken bazıları ise pazarda kendilerine tezgah açıp kilosu 9-12 tl arasında satabiliyorlar bu tamamen size kalmış.)
Üründeki kar marjı ise tamamen sizin alabileceğiniz ürüne bağlıdır(bu yüzden kompost seçiminde dikkatli olmalısınız piyasada bu işin dolandırıcıları çok.)
Evrak ruhsat işlerine gelince bu konuda korkucak bir şeyiniz yok çünkü istiridye mantarı bir zirai üründür ve zirai ürün üreticileri ürünlerini faturasız resmi evraksız istedikleri yerlere satabilirler. Bunun için yapmanız gereken tek şey çiftçi kayıt sistemine üye olmanız. çiftçi kayıt sistemi üyeliği yıllık 30 tl'dir.
Ülkemiz azda olsa istiridye mantarı ihracatı yapmaktadır. bunu nedeni henüz Türkiye pazarının taleplerine bile yetişememiş olması. bir ihracat firmasıyla anlaşıp fasaon üretimde yapabilirsiniz. Yanlız şuna dikkat edin ihracatçılar birliğine kayıt olmak yıllık 200 tl dir. Bunu kendiniz yapın çünkü dış ticaret firmaları sırf bu işten danışmanlık ücreti adı altında 7.500 dolara kadar para alabiliyorlar.
Ömer ÖZDEN
Uluslararası Portföy ve Ticaret danışmanı
omerozden_89@yahoo.com.tr
0535 490 03 53

Yerleşim : Türkiye / İstanbul
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
20/09/2014 :  00:11:00  Alıntı
Ömer bey teşekkürler bilgiler için. Birazda üretim hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Mesela ben antalyada yaşıyorum.Nemli bir iklim burası. Bu mantar hangi koşullarda (hava-ısı-nem) yetiştirilmelidir. Nelere dikkat edilmeli. Isıtma ve soğutma için elektrik masrafı çok olur mu? Üretilen ürün masrafları çıkınca yeterince kar bırakıyormu v.s . tşkler şimdiden

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
Günays
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
20/09/2014 :  01:06:40 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Ömer bey ilginiz için çok teşekkür ederim..
Kafama takılan bi kaç soru daha var tekrar yardımcı olursanız çok sevinirim..
Ürün hasat edildikten sonra hangi koşullarda ne kadar süre saklanabilir?
Kompost verim oranı için internette farklı rakamlar veriliyor bunun için net bir rakam söylenemez mi?
Ürünü faturasız satabilirsiniz demişsiniz, peki vergilendirme nasıl oluyor? (şirket gelirini nasıl resmileştireceğim)
Paketleme yapmadan ürünü açık olarak dökme satabilir miyim?

İlginiz ve yardımınız için tekrar teşekkür ederim..
İyi çalışmalar..

Aspire
Üye

Toplam 175 yazı
22/09/2014 :  15:24:31  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - tcoalngsau
Ömer bey teşekkürler bilgiler için. Birazda üretim hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Mesela ben antalyada yaşıyorum.Nemli bir iklim burası. Bu mantar hangi koşullarda (hava-ısı-nem) yetiştirilmelidir. Nelere dikkat edilmeli. Isıtma ve soğutma için elektrik masrafı çok olur mu? Üretilen ürün masrafları çıkınca yeterince kar bırakıyormu v.s . tşkler şimdiden

Merhaba ben bu konuda 1 senedir araştırma içerisindeyim hatta kucuk çapta olsa denem uretimi yaptım yeterli bilgi birikimine sahibim şu anda sadece uretim yapacağım yer arayışındayım. yeriniz varsa bu konuda size yardımcı olabilirim. özelden irtibata geçebilirsiniz.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Ticaret
Günays
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
25/09/2014 :  17:36:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan, tavsiyede bulunacak olan kimse yok mu?

Günays
Yeni Üye

Toplam 9 yazı
30/09/2014 :  10:25:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Güncel..

okan22
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
30/09/2014 :  18:37:05  Alıntı
arkadaşım merhaba,
ben evimde kiler olarak kullandığım alanda kendime kadar denemek amaçlı üretim gerçekleştirdim. alanın çok temiz, havalandırmanın oldukça iyi ve nem kontrolü yapmak en önemli işle-m.
pazarlama konusunda sıkıntı yaşayabileceğimi düşündüğüm için ticari olarak yapmayı erteliyorum. ancak bugün arkadaşlarımla görüşmem neticesinde bir yer bulduk, eğer kısmetse yeri görüp değerlendirip işe başlayacağız.
kompostu kendim hazırladım kaynatarak, misel i denizli'den aldım.
saman kompostu hazırladım. bir balya samanı kazana ko**** 2 saat kaynattım. sonra çıkarıp normal sıcaklığa düşmesini bekledim. yaklaşık 1,5 saat. sonra 6 kg lik torbalara aralarına misel serpiştirerek sıkıştırdım ve ağzını bağladım torbanın. bir kaç yerinden toplu iğne ile delikler açtım hava alması için.
oda nem kontrolü için bir soğuk buhar jeneratörü (migrosta 50 TL civarı) bir adet zaman saati(15TL gibi) aldım. Belirlediğim saat aralıklarında çalışarak buhar makinesini çalıştırdım. yaklaşık 30 gün sonra meyveleri aldım. evde fırında yaptık ve afiyetle yedik. Ömer bey in yazdığı yorumda pazar sıkıntısı olmayacağını duyunca biraz daha hevesim arttı.
şuan ev yemekleri lokantası işletiyorum, önce küçük çapta üretim yapıp lokantada müşterilerime tadını öğrenmeleri için servis edeceğim. sonrasının geleceğini düşünüyorum.

görüşmek üzere
hayırlı kazançlar

bildiklerimi paylaşabilirim ancak Ömer bey benden daha deneyimli.

muminokan@yandex.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul Asya  |  Meslek : Danışmanlık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.97 saniye.
07:35:43, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım