Mısır Seferi, Tuzluk Ve Global Sermaye - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Mısır Seferi, Tuzluk Ve Global Sermaye

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
21/07/2008 :  19:22:53   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15-17 Ocak tarihlerinde bir Mısır seferi düzenledi.

Beraberinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve 173 işadamı da vardı.

Resmi görüşmeler yaptılar, özel bir sanayi sitesinin temelini attılar.

Temeli atılan bu sanayi sitesinin ortaklarından biri Türk'tü.

Açılış törenini ilginç kılan da bu yanıydı.

Mısır ve bu bölge yaklaşık 1 yıldır basınımızın gündeminde.

"Türk yatırımcılar için Mısır özendiriliyor, yatırımlar oraya kaçıyor, Türkiye'nin suyu mu çıktı?" şeklinde yazılıp çiziliyor...

Yazılıp çizilenler sadece bu kadar değil.

Bölgedeki Türk ortakların birisi TİM Başkanı Oğuz Satıcı.

"İhracatçıların başı, sermayeyi Mısır'a davet ederse, Bakan Tüzmen de onu desteklerse, Türkiye'de yatırımcı kalmaz" şeklindeki çıkışlarla eleştiriliyorlar.

Cumhurbaşkanı Gül de Mısır seyahati sırasında Mısır'a kayan yatırımlar için "Bu global Sermaye hareketidir" diyerek örtülü bir yorum getirmiş...

Mısır seferinde sadece Unakıtan'ın tereddütlü olduğu görüldü.

Yazıp çizilenlere göre, Türk sanayi bölgesinin temel atma töreninde "Aman bu temel atışımız iş adamları Türkiye'deki fabrikalarını kapatıp buraya gelsinler şeklinde anlaşılmasın" diyerek ihtiyatlı yaklaşmış.

İhtiyatlı yaklaşmış ama artık çok geçti, zira bir çok sanayici çoktan Mısır yollarına düşmüştü.

Kafilede 173 de işadamı vardı.

Çoğu ya iş yaptığım kişiler ya arkadaşlarım ya da dostlarımdı.

Nerede ise tamamı, "Orada nasıl iş kurarım, tesisimi nasıl taşırım veya nasıl satarım" umuduyla yola düşmüş kişiler.

Elbette az sayıda, "Mısır'a nasıl mal satarım" arayışında olanlar da vardı.

Çok yakın bir arkadaşım Mısır seferini son derece açık ve net bir şekilde özetledi.

"Bir tarafıma yılan kaçtı, piton mu, anakonda mı bilemiyorum, Mısır'da uzun gagalı leylekler varmış, belki uzun gagalı bir leylek bulurum da yılanı çıkarır umuduyla gidiyorum" dedi.

Sanırım bu esprili anlatım Mısır seferini yeterince özetliyor.

Döndüğünde konuştuk, "Orada hiçbir şey olmaz uzun gagalı leylek, meylek de yok" dedi.

Güngör Uras Hocam da seferdeydi.

Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde uçakta yanında oturan havlu sanayicisinin Mısır'a mal satmaya değil de tesisini satmak veya taşımak amacıyla gittiğini söylediğinde hayrete düştüğünü yazdı.

Hocam döndüğünde konuştuk. Bana "Oraya giden deli olmalı, ülke bizden en az 30-40 yıl geride, yaşam çok zor" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Global Sermaye Hareketi" düşüncesine ben de bir yorum getireyim.

Global Sermaye Hareketi yatırımcı için bir olumluluk göstergesidir.

Onların ülkelerinde işleri tıkırındadır, ayaklarının üzerinde durabiliyorlardır, kendi pazarlarında rekabet güçleri vardır, gidecekleri yerlerde menfaatleri yoğundur, giderler oralarda at koştururlar, iş kurarlar, yatırımlar yaparlar, bunlar bizden kişiler olurlarsa onlarla gurur duyarız".

Aynen, Ülker-Godiva ilişkisinde olduğu gibi.

Ammaaaa!..

Türkiye'de işer kötüyse, ne yapsalar düzeltemiyorlarsa, maliyet faktörleri ezici, sosyal yükler ağır, enerji pahalı, işçilik yüksek, vergiler çok ve ağır, hasılı Türkiye de ekmek kapıları kapanmışsa;

İşadamı zorun oyunu bozduğu o noktada başka çaresi kalmadığından, bir umuttur inancıyla su gibi yol bulduğu yöne akar, gider.

İşte böylesi mecburi gidişe,

Ne, "Global Sermaye Hareketi" diyebilirsiniz,

Ne de, "Neden gidiyorsun?" diye sorabilirsiniz.

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar orada yapılan iş toplantılarını şaşkınlık içerisinde anlattı gazetesindeki köşesinde. "173 işadamı günde 2 binden fazla iş toplantısı yaptı, inanılır gibi değil, hayli yüksek bir raiting" şeklinde yazdı.

Acaba, yapılan bu yüksek raitingli toplantı trafiği "Mısır'a mal satma yoğunluğu muydu?"

Yoksa, "Mısır'a gitmenin yolları mı aranıyordu?"

Vahap kardeşim, konunun bir de bu tarafına baksaydı zannettiğinden farklı bir tablo görebilirdi.

Nitekim, Vahap Munyar'ın göremediğini Maliye Bakanı Unakıtan görmüş olmalı ki...

Köşesinde yazdığı gibi 2 bin toplantı yapan işadamlarının kalabalığına Bakan Unakıtan, "Galiba tuzluğu kapan buraya gelmiş" demiş.

Bu söze, "İşte Budur" der, ağanın sözü üzerine söz etmem.

Kaynak: Dünya Gazetesi

tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
Mustafa Akça
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
23/07/2008 :  15:41:36  Alıntı
Mısıra gidilme nedenini zaten yazar kendi yazısı içinde açıklamış :
" Türkiye'de işer kötüyse, ne yapsalar düzeltemiyorlarsa, maliyet faktörleri ezici, sosyal yükler ağır, enerji pahalı, işçilik yüksek, vergiler çok ve ağır, hasılı Türkiye de ekmek kapıları kapanmışsa;"

Sonuç normal diilmi.....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.66 saniye.
18:44:02, 19 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım