!!ithalat İhracat Danışmanlığı!! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

!!ithalat İhracat Danışmanlığı!!

ayktdmr
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
10/07/2014 :  02:47:44 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

merhabalar arkadaşlar..forumda daha yeniyim hatta ilk mesajımı bir konu açarak yazıyorum...siteyi daha yeni buldum araştırma yaparken çok yararlı vede bilgilendirici bir site kuranlardan vede yapılmasında emeği geçenlere çok teşekkürler şimdiden...arkadaşlar ben ithalat-ihracat vede işletme mezunuyum,yabancı dil olarakta c1 seviye inglizce vede b2 seviye almancam vardır...2011 yılında beri almanyada bir dış ticaret yapan bir şirkette çalışmaktaydım.. 2014 şubat ayında ailevi sebeblerden dolayı geri dönüş yapmak zorunda kaldım.geldiğim zamandan beri kendi çapımda ufak bir ön araştırma yaptım...bulunduğum şehirde organize bölge sanayisinde 160 tane işletme bulunmaktadır.çoğu şirket ihracat yapmıyor,ithalat yapanlar ise belli başlı bir sorunlarla karşı karşıyalar sorunlar yaşıyorlar..ben bu firmalara danışmalık hizmeti vermek istiyorum.,bulunduğum şehirde bu işi danışmanlık hizmeti şeklinde veren kimse bulunmuyor...işletmelerden bir kaç tanesiyle ön görüşme şeklinde fikir alışverişi yaptığımda ise çok sıcak bakıyorlar...bu işi nasıl bir yol izleyerek hayata geçirebilirim...şirket kursam nasıl bir yol izlemem gerekir yardımlarınızı bekliyorum...

Yerleşim : Türkiye / Belli Değil  |  Meslek : Diğer

UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

• İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
  • zzaxiss
    Üye

Toplam 385 yazı
    10/07/2014 :  15:09:02  Alıntı
    maalesef bu ülkede kimse bilgiye para vermek istemiyor yani danışmanlık ile para kazanmak zor anca ürettikleri ürünlere pazar bulursan onlardan alıp o ülkelere kendi ihracat yaparak para kazanbilirsin.sakın komisyonculuğa bulaşma ilk sefer paranı alırsın sonra aradan senı cıkarır alanda satanda.alıcı satıcıyı, satıcıda alıcıyı asla tanımamalı yapacağın işte.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
    ioaydemir
    Üye

Toplam 401 yazı
    10/07/2014 :  17:00:27  Alıntı
    sn zzaxiss, ithalatçının ihracatçıyı bilmemesi gibi bir şey söz konusu değil. onbinler, yüzbinler belki de milyonlar ödediği ürünü görüp denemeden, üretici firmayı araştırmadan, yerinde ziyaret edip prosesleri, hammaddeleri, kapasiteyi, vs incelemeden ithalat yapıyorsa afedersiniz sokak jargonunda tabir edilen tam bir kamildir! ayrıca fatura, konşimento, çeki listesi, vs hepsinde alıcının ve satıcının ( shipper & consignee ) ismi yazar. orjinal evraklar olmadan yurtdışından gelen malın hiç bir şekilde gümrük işlemlerini halledemezsin. eğer firma zaten bunları düşünmeden ok diyorsa zaten sizin kazançtan çok zararınız olur.

sn ayktdmr, bahsettiğiniz durum doğrudur. eskişehir organize'de ki bir çok firma da bu şekilde. tecrübeli bir ekip kurup, bu işi yapabilirsiniz. ancak tek başınıza profesyonel bir şekilde bu firmalara yetişemezsiniz. her ihracat işleminde ufak da olsa sıkıntıların olması size - referans olarak geri döner. 160 firma dediğinize göre çok da büyük bir şehir değil. bu işi yapacağım dediğinizde + ya da - referansın size katacakları ve sizden alacakları fazla olacaktır.

satış üzerinden hem alıcıdan hem satıcıdan komisyon alabilirsiniz. firmalar tahsilat üzerinden komisyon verir. akreditifli işlemlerde 90 gün priminizi beklersiniz. firmanın sizi aradan çıkarmaması için yapmanız gereken tüm detayları belirtilmiş, daha çok sizin haklarınızı koruyan ve geçerliliği olan (!) bunun için uzmanlığını uluslararası ticaret hukuku konusunda yapmış bir avukattan yardım alabilirsiniz.

türkiye'de ve yurt dışında bu sistem çok yaygın. profesyonel (!) danışmanlık şirketlerinden faydalanan bir çok firma var. kendi özel birimleri olmasına rağmen bu danışmanlık şirketlerinden de faydalanan çok büyük firmalar da var. yani bu işin sonu yok. hiç bir firma fazla ciroya hayır demez.

sn ayktdmr, bütün firmalar bünyelerinde çalışacak personel için eskiden min. 3 yıl deneyimli eleman bakardı. artık min 5 yıl. eskiden firmalar bünyelerinde çalışacak personel için ingilizce bilen arardı, artık en az ingilizce dışında bir yabancı dil daha. sizin 3 senelik tecrübeniz var. kendinizi bu iş için yeterli görüyor musunuz? görüşeceğin fabrikaların yıllık ciroları milyonlar. siz onlara bir değer katmasanızda bu firmalar hayatlarını ikame ettirebilir. sizin bir firma ile anlaşıp, pazar araştırmanızı, ülke araştırmanızı, vs satışı yaptıktan sonra 90 gün akreditif tahsilatını hesaba kattığınızda minimum 6 ay. bunun için sabredebilecek misiniz? 3 firma ile anlaştığınızı ve her biri için ayda 4 ihracat dosyası açtığınızda hepsi için sorunsuz yükleme yapabilecek kadar sabırlı ve dayanıklı mısınız?

benim nacizane tavsiyem kendinizi biraz daha pişirmeniz. yapacağınız iş arabistana çorap, bebek bezi, iç çamaşırı satmak ise hiç girmeyin bu işe derim. başınızda saç kalmaz, ne kadar psikolojik ve nörolojik rahatsızlık varsa mıknatıs gibi çekersiniz kendinize. kazanacağınız para da anca masraflarınızı karşılar. yapıcam diyorsanız da zaten 3 senedir çalıştığınız sektör ya da yakın sektörlerde olan firmaları bulup onlarla bir çalışma yapmanız en doğrusu.

başarılar dilerim
    İstemi Ozan Aydemir

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : İthalat / İhracat
    ayktdmr
    Yeni Üye

Toplam 2 yazı
    10/07/2014 :  20:22:50  Alıntı

arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim...benim bulundğum şehir daha yeni büyükşehir oldu...benimde aklımda olan bahsettiğiniz gibi bir ekip kurup bu işe başlamaktır...tek başıma zaten hiç bir şekilde yetişemem,buna ne bünye dayanır nede zaman kendimi 100e bölsem yinede yetemem...olayın + ve - yanlarına gelince her işte risk vardır.benden danışmanlık alan firmalardan cüzzi bir miktar aylık almayı vede yaptığım işe göre alıcı vede satıcıdan komisyon alarak iş yapmayı düşünüyorum.firmaların beni aradan çıkartmaması için avukat desteği şart vede haklarımında korunması için...ayrıca belirtmemişim deneyim olarak dün gece yazarken atlamışım.yurtdışı deneyimim 3 yıl türkiyedede 2007 yılından almanyaya gidene kadar yani 2011 yılına kadar bir lojistik firmasının dış ticaret bölümünde görev yaptım...kendimi övmüş gibi davranmıyayım ama tecrübem konusunda kendime güveniyorum.üniversite zamanını vede staj sürelerinide koyarsak ortalama 10 yıllık bir deneyime sahibim...ödeme konusunda sabırlı davranabilirim...her işte olumsuzluklar vardır sorunlarla karşılaşılır.söylediğim gibi dayanıklıyımdır pes etmem kolay kolay.yapacağım iş bahsettiğiniz gibi arabistana çorap,bez vs değildir.verdiğiniz örnekler vede tecrübenize dayanarak bulunduğunuz öneriler için çok teşekkür ederim.sizinle fikir alışverişinde bulunmayı isterim..

iyi çalışmalar vede başarılar dilerim.

Yerleşim : Türkiye / Belli Değil  |  Meslek : Diğer
    zzaxiss
    Üye

Toplam 385 yazı
    11/07/2014 :  10:41:38  Alıntı
    Sayın aydemir
    deiklerinize kaılıyorum o yüzden de şirket kurup önce üreticiden mal alıp kendi ihracatçı olmasını tavsiye ediyorum 1999 dan beri çalışan dış ticaret firmasının satış müdürüyüm ve kimseye Türkiyede aracılık komisyonculuk yapmasını tavsiye etmem çünkü çok kazık atan var özellikle TR de.

Alıntı Yapılan Metin:
    Yazıyı gönderen - ioaydemir
    sn zzaxiss, ithalatçının ihracatçıyı bilmemesi gibi bir şey söz konusu değil. onbinler, yüzbinler belki de milyonlar ödediği ürünü görüp denemeden, üretici firmayı araştırmadan, yerinde ziyaret edip prosesleri, hammaddeleri, kapasiteyi, vs incelemeden ithalat yapıyorsa afedersiniz sokak jargonunda tabir edilen tam bir kamildir! ayrıca fatura, konşimento, çeki listesi, vs hepsinde alıcının ve satıcının ( shipper & consignee ) ismi yazar. orjinal evraklar olmadan yurtdışından gelen malın hiç bir şekilde gümrük işlemlerini halledemezsin. eğer firma zaten bunları düşünmeden ok diyorsa zaten sizin kazançtan çok zararınız olur.

sn ayktdmr, bahsettiğiniz durum doğrudur. eskişehir organize'de ki bir çok firma da bu şekilde. tecrübeli bir ekip kurup, bu işi yapabilirsiniz. ancak tek başınıza profesyonel bir şekilde bu firmalara yetişemezsiniz. her ihracat işleminde ufak da olsa sıkıntıların olması size - referans olarak geri döner. 160 firma dediğinize göre çok da büyük bir şehir değil. bu işi yapacağım dediğinizde + ya da - referansın size katacakları ve sizden alacakları fazla olacaktır.

satış üzerinden hem alıcıdan hem satıcıdan komisyon alabilirsiniz. firmalar tahsilat üzerinden komisyon verir. akreditifli işlemlerde 90 gün priminizi beklersiniz. firmanın sizi aradan çıkarmaması için yapmanız gereken tüm detayları belirtilmiş, daha çok sizin haklarınızı koruyan ve geçerliliği olan (!) bunun için uzmanlığını uluslararası ticaret hukuku konusunda yapmış bir avukattan yardım alabilirsiniz.

türkiye'de ve yurt dışında bu sistem çok yaygın. profesyonel (!) danışmanlık şirketlerinden faydalanan bir çok firma var. kendi özel birimleri olmasına rağmen bu danışmanlık şirketlerinden de faydalanan çok büyük firmalar da var. yani bu işin sonu yok. hiç bir firma fazla ciroya hayır demez.

sn ayktdmr, bütün firmalar bünyelerinde çalışacak personel için eskiden min. 3 yıl deneyimli eleman bakardı. artık min 5 yıl. eskiden firmalar bünyelerinde çalışacak personel için ingilizce bilen arardı, artık en az ingilizce dışında bir yabancı dil daha. sizin 3 senelik tecrübeniz var. kendinizi bu iş için yeterli görüyor musunuz? görüşeceğin fabrikaların yıllık ciroları milyonlar. siz onlara bir değer katmasanızda bu firmalar hayatlarını ikame ettirebilir. sizin bir firma ile anlaşıp, pazar araştırmanızı, ülke araştırmanızı, vs satışı yaptıktan sonra 90 gün akreditif tahsilatını hesaba kattığınızda minimum 6 ay. bunun için sabredebilecek misiniz? 3 firma ile anlaştığınızı ve her biri için ayda 4 ihracat dosyası açtığınızda hepsi için sorunsuz yükleme yapabilecek kadar sabırlı ve dayanıklı mısınız?

benim nacizane tavsiyem kendinizi biraz daha pişirmeniz. yapacağınız iş arabistana çorap, bebek bezi, iç çamaşırı satmak ise hiç girmeyin bu işe derim. başınızda saç kalmaz, ne kadar psikolojik ve nörolojik rahatsızlık varsa mıknatıs gibi çekersiniz kendinize. kazanacağınız para da anca masraflarınızı karşılar. yapıcam diyorsanız da zaten 3 senedir çalıştığınız sektör ya da yakın sektörlerde olan firmaları bulup onlarla bir çalışma yapmanız en doğrusu.

başarılar dilerim

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
    leventbykcam
    Üye

Toplam 109 yazı
    12/07/2014 :  14:54:55  Alıntı
    Bu işte tecrübeli biri olarak şunu diyebilirim. Patron 1000tl lik akşam yemeği yer öder ama sana böyle bir aracilik
    parasını vermek ona ölüm gelir. Gel git paraları da cabası.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
    canrus
    Yeni Üye

Toplam 45 yazı
    12/07/2014 :  18:02:48  Alıntı
    Değerli koniks üyeleri
    Rusya bölgesinde talep edilen ürünlerle ile ilgili (bebek bezi,ıslak mendil,plastik ev eşyaları v.b )ürünler ile ilgili ürün tedariki yapmak için bu bağlamda fabrikalar ile görüşmeler yaparak ürün bağlantıları yapmak için Gaziantep'e geldim daha önce imalata yönelik işler ile ilgili çalışmalarım ve araştırmalarım vardı ama üretimin ustalıktan başla makine parkuruna kadar ki süreç içerisinde içerisinden çıkamadım ve bu tedarik işine soyundum bu anlamda Rusya'daki dostlarıma ki bunlar Rustur. Türkiye'den istedikleri ürünleri doğru fabrika ve doğru fiyatlar bularak bu fiyatlara çok az rakamlar ilave ederek teklif vermek ve bu iş dalında çok az sermaye ile çok paralar kazanabileceğimi gördüm ve bu konuda Türkiye'mde kendime bu konuda pastlaşabileceğim kader birlikteliği ve kazancımı yarı yarıya paylaşabileceğim dürüst kendine güvenen ortak bir kardeşim arayışım var bu konuda projelerimi görüşüp antlaşmak isteyen olursa lütfen bana yazsın

saygılarımla

nemesis.73@outlook.com

Yerleşim : Rusya Federasyonu / Kazan  |  Meslek : İthalat / İhracat
    ticaretadam
    Üye

Toplam 223 yazı
    13/07/2014 :  01:01:58  Alıntı
    Bu işin doğrusunu bir çok arkadaş yazmış.
    İlk önce kendimiz firma kurmamız gerekir. Bir anasözleşme hazırlayıp tek kişilik LTD veya ortak varsa ortaklı LTD , A.Ş. şirketi vb kurup
    Vergi dairesine ve ilgili kurumlara kayıtlarımızı yaptırırız. Muhasebecimizide tutarız. Kendi faturalarımızı hazırlatırız.

Bu işin doğrusu satışını yapmak istediğimiz ve girdiğimiz o bölgede neler satılıyor listelenir.

örnek : a ürün , b ürün , c ürünü , kdv oranları şunlar , ilgili firmaların sana sattığı peşin veya 3 aylık , 6 aylık çek ile vadeli fiyatları şunlar ...

Daha sonra yurt dışından müşteri bulunur fiyat verilir. Ürün tanıtımları yapılır.

Anlaşma sağlanırsa kendi faturalarımızla ürünü yurt dışına veririz. Yurt içi teslim , gemide teslim , şurada teslim burada teslim vb gibi. Sigortalar , riskler nerede başlar nerede biter , ürünün başına bir şeyler gelirse sorumluluk kimlerde vb bunlar belirlenir.

Gerisi bildiğimiz ticaret gibi.

Aracılık işi riskli gibi. 1 kere çalışırlar ikinciye çalışmazlar. Niye komisyon verelim derler vb. Olayı komisyon gibi düşünürsek alınacak komisyon şudur.

Normalde birisine aracı olursun 50.000 ürünü 1 tl dan 50.000 tl ürün satmasına vesile olursun. Anlaşmana göre Yüzde 10 , 15 , Yüzde 7 vs artık nasıl anlaşırsanız alırsın. Örnek yüzde 10 da 5.000 tl sana kalır. 45.000 TL ona kalır. Tabi karşı taraf ürünü satabilirse , parasını karşı taraftan alabilirse , ürün iade olmazsa vs .

Diğer türlü ise kendimiz firma kurarak ondan ürünü biraz indirim rica edip 50.000 ürünü 0,94 TL dan 50.000 tl ise 47.000 tl sına bize satmasını isteriz. Artık karşı tarafı ne kadar ikna edebilirseniz.

Sonra biz bunu alıp 1 TL sına başka ülkedeki müşteri bulduğumuz karşı tarafa satarız 3.000 TL kâr ederiz.
    Veya 1 tl dan ondan alıp 1,10 TL sına diğer ülkedeki insanlara satarız. 50.000 üründe 5.000 tl kâr ederiz vb gibi.

Bunun üzerinden vergilerimizi öderiz kimsenin başı ağrımaz. Bana görede doğru olan bu diye düşünüyorum.
    Bu şekilde diğer ürünler derken giderler hesaplanır - gelirler hesaplanır.

// Risk tamamen bize geçiyor . Bizde ona göre daha ciddi analizler yaparız ve işimizi daha ciddi yaparız. //

Tabi alım yaptığımız fabrika ile ürün iade durumlarında iade alma şartlarını vb iyi konuşmak lazım diyede düşünüyorum. Buna görede ürünün satılacağı ülkedeki muhatap firma sorumlularına ürünü iyi tanıtmak ve varsa eksileri , artıları ne ise dürüstçe anlatmak gerekir diyede düşünüyorum. İade durumlarını aza indirgemek için ona göre kabul edip alması daha iyi olur.

İki seçeneğinde kendisine göre riskleri var.

Bana görede normali şirket kurup malı fabrikadan alıp yurt dışından müşteri bulup kendimizin satmasıdır. Ama ben başka türlü yapıcam sadece aracı olucam , komisyon alıcam diyen varsa kim ne diyebilirki :)

Allah herkese kolaylık versin. İşlerini arttırsın.
    Ticaret

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Serbest meslek
    atakan06
    Yeni Üye

Toplam 17 yazı
    08/02/2015 :  23:20:27  Alıntı
    Bu Sektörde 4 yil calistim iyi Paralar kazanabilirsin ama tek kisi olarak yapman biraz zor olur cünkü bircok asamasi var bu isin tavsiyem iyi bir Gümrükcü ve Avukatla calisman her yaptigin Danismanlik Hizmeti ayri fiyatlandirilir bazi Kücük Sirketler Ücret ödememek ister hemen icraya vereceksin öyle oldumu. Bunun yaninda Türkiyede bircok Ülkede üretilen ürünler her Ülkeye hitap etmeyebiliyor örnek olarak Türk Mobilyalari Avrupada pek tutmaz daha cok Afrika ve Ortadoguya hitap eder bunun gibi konulari iyi bilmen gerek selametle.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Ticaret
    Via Groupe Impo
    rt Export

Yeni Üye

Toplam 30 yazı
    06/04/2015 :  01:17:58 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    Merhaba ,
    Biz Fas’ta kurulmuş bir Türk ithalat ihracat şirketiyiz.Yurt dışında çeşitli ülkelerle , çeşitli ürünler için anlaşmalarımız bulunmaktadır.Anlaşmalı olduğumuz kurumlar şahıslar değil direkt olarak fabrikalardır.Ürün teminlerimizi direkt fabrikadan yapmaktayız.İthalat ve ihracatını yaptığımız ürünlerimizin başında
    Pirinç (Vietnam,Tayland,Hindistan ve Pakistan’dan)
    Şeker Icumsa 45 ve dğerleri(Brezilya),
    Tavuk(Brezilya),
    tavuk ayağı(Mısır,Fas,Iran ve Brezilya) ,
    ayçiçek yağı ve diğer yemeklik yağlarla birlikte kullanılmış yağlar (Romanya, Ukrayna, Rusya, Malezya, Talyand ve Kanada)
    baklagiller (Hindistan ve Malezya),
    redbull ve alkollü içecekler(Avusturya ve Tayland ),
    buğday (Rusya,Ukrayna,Malezya,Kazakistan ,US ,Kanada)
    domates salçası (Çin ve İspanya) ,
    ton balığı (Çin ve İspanya),
    çimento (Europe ve Vietnam )gelmektedir.Her türlü ihtiyacınız için ozge@viagroupesarl.com veya murat@viagroupesarl.com e mail adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.
    SAYGILAR
    Ozge ERKAN
    Via Groupe Sarl Import Export
    www.viagroupesarl.com
    ozge@viagroupesarl.com

Yerleşim : Fas / Tanger  |  Meslek : İthalat / İhracat
    şimşek84
    Üye

Toplam 213 yazı
    01/03/2016 :  16:55:39  Alıntı
    size kapıda ödeme imkanı sunayım sözleşmeli anlaşmalı olmak şartıyla numuneniz varsa lojistik ve gümrükleme firmamıza iletmeniz yeterlidir. kapıda ürününüz gelince ödeyin garantili zaten hiç bi ödeme yapmıcaksınız. ticaretle ugraşan arkadaşlarım içinde gecerlidir.
    iletişim için 0534 822 63 98 İLETİŞİME gecebilirsiniz.
    yu

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.35 saniye.
    15:52:45, 26 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım