Topluluk Önünde Konuşmanın Elmas Kuralı - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Topluluk Önünde Konuşmanın Elmas Kuralı

esra22
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
05/07/2008 :  19:24:59   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Topluluk Önünde Konuşmanın Altın değil Elmas Kuralı

Konuşmanı çoşkuyla yap.

Bu ne demek?

Yani yaptığın konuşmaya inan, o senin gerçekten savunduğun bir şey olsun.
Sanki bu konuşmayı yapmazsan dünyada o şeyin soyu tükenecek.

Peki ya konuşmam çoşku katılacak bir şey değilse? Ya dondurulmuş gıdalarla ilgiliyse?

Bak, şunu bilmelisin ki, konu önemli değildir, önemli olan anlatma biçimidir. Eğer konunda çoşku katacak bir şeyler bulamıyorsan, araştır mutlaka bulacaksın. Mesela dondurulmuş gıdanın yararlarını araştır. Bir sürü şeyle karşılaşacaksın. Vitamini kaçmaz, çevreye az zarar verir vs. vs.
Bu da insanların hayatına bir katkı sağlar. Bak şimdiden bir şeyler bulduk bile.

Bir gün Lincoln'e kocası Amerikan devrim savaşında ölen dul bir kadın gelir. Anlattığına göre sigorta şirketi tarafından dolandırılmıştır. Lincoln davayı alır ve ilk işi devrim savaşını araştırmak ve koca cilti kitaplar okumaktır. Kitapları okuduktan sonra o kadar etkilenir ki, hırslanır, sinirlenir ve kendi kendini "Bu nasıl olabilir?, bu kadının kocası bu ülke için ölüyor ama bu ülkedeki sigorta şirketi onun karısını doladırıyor". Lafın kısası davaya öyle bir hazırlanır ki jüri üyelerinden ağlayanlar bile olur. Ve tartışmasız kazanmıştır. Bu eminim sana fikirler vermiştir.

Bir taşra vaizi Henry Ward Beecher'a dinleyicileri nasıl canlı, uyanık tutarım diye sormuş. Beechar ona; bir kapıcının eline sivri değnek verip vaizi dürtmesi gerektiğini söylemiş. Dale Carnegie'de bu konuda, "ortalama bir konuşmacı için hitabet sanatı hakkında yazılmış onlarca ciltlik kitap kadar yararlı bir söz" diyor.

Ünlü sihirbaz Houdini ve bir çok konuşmacı sahneye çıkmadan önce dans ederler, göüslerini yumruklarlar veya hoplayıp zıplarlarmış. Bunun nedeni sahneye çoşkuyla çıkmaz. Eğer siz çoşkuluysanız onlarda çoşkulu olacaktır. Eğer siz ruh gibi anlatırsanız muhtemelen salondakilerin %20'si uyuyacaktır. Konuşmayı yapan herkesin davranışlarını belirleyen kişidir.

Canlı olun, dünyanın en iyi kişisel gelişimcilerinin sahneye nasıl çıktıklarını izleme fırsatınız olursa yukarıda ne demek istediğimi anlarsınız.

Şunu unutmayın hiç bir şey çoşkusuz ve tekdüze konuşmadan daha sıkıcı olamaz. Kesin Çin işkencelerinde bu da vardır. Zira ben buna çok maruz kaldım...

Hakan Mengüç
http://hakanmenguc.blogspot.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bankacılık-Finans
EMİR
Üye

Toplam 124 yazı
06/07/2008 :  00:57:49  Alıntı
Gerçektende bize çok yarar sağlayacak bir yazı paylaşımın için teşekkürler
BİLEM

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
Palyaco
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
07/07/2008 :  14:51:48  Alıntı
Harika bilgiler,bence konuşma sanatında doğru teorilerle çok pratiğe ihtiyaç var.İnsan ancak konuşmaya başlayınca kusurlarını seyirci tepkisinde ortaya çıkarabilir.
Carpe Diem

Yerleşim : Türkiye / Edirne  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

2.03 saniye.
08:38:02, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım