İnşaatı Yaptırayım Mı Mütahite Mi Vereyim? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

İnşaatı Yaptırayım Mı Mütahite Mi Vereyim?

erkulkazim
Yeni Üye

Toplam 53 yazı
28/01/2014 :  09:01:31   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar merhaba;
Osmaniyede imarlı 1800 m2 arazimiz var. Arazi cadde üzeri ve Mimarlar 3 bina dikebiliriz 1 bina arkaya, 2 bina cadde üzeri ki bunların altı dükkan olabiliyor. anlicanız toplamda 30 daire+ 6 dükkan sığıyor.

Buraya kendim inşaat yaptırmak istiyorum lakin beni engelleyen birşey var.

Arazi bizim sayılır yalnız ben dahil 9 kişiye 1er daire verilmesi gerekmektedir.

Masrafım ne olur? Ne kadarla başlayabilirim.
Önce birini sonra birini gibi...

Mütahitlerde 9 daire veriyor şuan.
Tavsiyeniz ne olur?
Web Tasarım ve Programlama

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
tradeengineer
Üye

Toplam 292 yazı
28/01/2014 :  11:04:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ayrı ayrı 3 bina yapmak yerine sadece 1 adet bina yapılması mümkün mü?
Bu şekilde yapılırsa daire sayısı da artabilir, dükkanlar geniş olacağından daha da değerli olur. Bunu bir araştırın derim.
Kendi yapacağınız ekibiniz ve maddi gücünüz var ise kendinizin yapması daha karlı olacaktır. Topraktan satış yaparsanız maddi olarak bir destek olacaktır. Fakat bu işi bilmiyorsanız, bir ekibiniz yok ise çok tavsiye etmem.
Fırtınalar kopuyorsa beyninde bir gün başaracaksın. Sadece adım at.
KARTPOSTAL İÇİN www.instagram.com/postcard_kartpostal
Pul, efemera, tarzıma göre eski koleksiyonlar ve eski ürünlerle ilgilenmekteyim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
blackops
Üye

Toplam 711 yazı
28/01/2014 :  16:50:01  Alıntı
3 bina dikmek daha maliyetlidir çünkü hepsine temel ve çatı yapmanız gerekecek aynı şekilde kanalizasyon doğal gaz girişi su girişi felan tek apartman yaparsanız daha iyi olur tabi belediye izin veriyorsa ama şöyle mütahite verirseniz herşeyden kendine kar sağlamaya çalışır kendiniz yaparsanız daha iyi olur ancak işi bilmiyorsanız birim fiyatları vs kesinlikle tavsiye etmem

Geç kalınmış teselli idamdan sonraki affa benzer..

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Diğer
yasar5955
Üye

Toplam 134 yazı
28/01/2014 :  20:56:08 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

merhaba arkadaşım.
bir kere müteahhitlerin verdiği 9 daire çok az.
proje,alt yapı ve ruhsat gibi masrafları belirleyin ve haricinde kalan finansmanınızı belirleyin.
kriterler / yani kalan finansmanınla..
1-Projede belirlenen demir,beton ve işçilik bedellerini en az 2 temeli atacak ve hiç daire satmadan 3 - 4 kat çıkacak kadar gücün olmalı.
2- tuğla öncesi daire satmamaya hazır ol
3-unutma,bir blok veya başlanmış işi durdurmak senin adını olumsuz etkileyecek ve dairelerin taban yapar ve satışta zorlanırsın, ak babalar üşüşür ve toparlayamazsın. yani başla ve bitir.. formül bu.
4-sıva-dış cephe yi daire karşılığı iyi bir firmaya ver.( daire satmış ol) seramik-şap ve laminatı bir firmaya,çatı,pencere ve boya işini bir firma/taşeron'a ver.( sözleşme yap ve iş bitmeden tapu verme,biraz pahalı olsada güçlü firmaya ver)
5-mimarını ve kalıpçını iyi seç.
6-eğer müteahhide verirsen,10 daire 3 dükkan uygundur eğer vermezlerse biraz daha sabır edin.
başarılar dilerim

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : İmalat
mezun
Yeni Üye

Toplam 67 yazı
29/01/2014 :  01:57:10 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
mb sayın arkadaşım burda herkez bir özet sunabilir ben b gurubu mütahit olarak tek bina yapman uygun tabiki imkanlar dahilinde öncelikle izinler alman imar çıkartman gerekir bu konuda detaylı bilgiyi verebilirim iyi günler allah herşeyin hayırlısını versin
sedat

Yerleşim : Türkiye / Nevşehir  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
Mccivaner
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
29/01/2014 :  03:00:10 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - erkulkazim
Arkadaşlar merhaba;
Osmaniyede imarlı 1800 m2 arazimiz var. Arazi cadde üzeri ve Mimarlar 3 bina dikebiliriz 1 bina arkaya, 2 bina cadde üzeri ki bunların altı dükkan olabiliyor. anlicanız toplamda 30 daire+ 6 dükkan sığıyor.

Buraya kendim inşaat yaptırmak istiyorum lakin beni engelleyen birşey var.

Arazi bizim sayılır yalnız ben dahil 9 kişiye 1er daire verilmesi gerekmektedir.

Masrafım ne olur? Ne kadarla başlayabilirim.
Önce birini sonra birini gibi...

Mütahitlerde 9 daire veriyor şuan.
Tavsiyeniz ne olur?

3'te 1 kuralına göre hareket edecek olursak 3 blok yapılacak ve 1 blok hakkıyla size kalacak.Bu şekilde anlaşın.Aksi taktirde zararlı çıkarsınız. Eğer 10 kat ve üzeri müsade aldıysanız çok kârlı çıkacaksınız. 1 blokta her kat 4 daireX10:40 daire yapar kişi başı 4 daire sahibi olabilirsiniz.

Şehir merkezinde ve yol'a cephesi var.Pazarlığınızı sıkı tutun. Yok diyene tamam deyin.Sizin teklifiniz kabul görecektir.

Umarım en kazançlı şekilde hayırlara vesile olur.
Civaner Group 2001
konjamedikal@gmail.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
ahmetlogo
Üye

Toplam 131 yazı
29/01/2014 :  05:27:17  Alıntı
ortalama her bir apartman için 600 m2'lik bir alan düşünmüş mütahit, her katta 3 daire olacak büyük ihtimalle dairelerin ortalama büyüklükleri 140-160 m2 olacak. genelde bu tür dairelen banyoları çok küçük olur kümes gibi oluyor çünkü daire payını mutfak ve odalara bölüştürür banyoyu elinden geldiğince küçük tutmaya çalışır. mütahitler arsa sahibine en fazla %40 verirler bu da sizin dediğiniz daire ve dükkan sayısına göre 12 daire 2,4 de dükkan yapıyor ama genelde mütahitler dükkanları arsa sahibine vermezler onun yerine daire verirler zaten mütahitler dükkanlar sayesinde kazanıyor ama eğer yaptıracak olursanız %50'den aşağı vermeyin çok zorlarsa %40'a tamam deyin aşağısı demek sizin zararınıza olur. yani kazıklanırsınız. ve daire seçimlerinide genelde orta katlardan yapın. ben yaptırıyım inşaata başlayınca inşaat halindeyken satar masrafları devir daim ederim diye düşünürsen cebinde en az 500 bin tl gibi bir rakam olacak, zaten bunun çoğunluğu su gibi ruhsat izinler yapı denetim proje çizimi ve usta masraflarına gider ama biraz risklidir eğer inşaat halindeyken daireleri satamazsan ve elindeki parada biterse çok zor durumlarda kalırsın birde aklında bulunsun dairenin m2 yapım maliyeti kullandığın malzeme kalitesine göre değişmekte olup 500-600 tl/m2 maliyetidir. şimdiden kolay gelsin.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
ahm34
Yeni Üye

Toplam 91 yazı
29/01/2014 :  08:57:04 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
arsanın konumu hakkında ufak bi parsel resmş koyarsan en iyi detayı ve yorumu yazabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
veyron
Yeni Üye

Toplam 42 yazı
29/01/2014 :  23:34:11  Alıntı
Önce belediyeye gidin ve arsanizin emsal degerini ve yapilacak binanin yüksekligine ne kadar izin verildigini ögrenin.arsanizla ilgili imar plan notlari var,onlari da belediyeden cikti seklinde alin.arsanin ne kadari konut ne kadari ticari izin kapsaminda iyice ögrenin.ilgili belediyenin imar-iskan müdürlügüne gidin,ordan bu bilgileri en detayli sekilde alin.özellikle emsal ve yükseklik izninin ne oldugu bilgisi cok önemli.cünkü belirleyici unsur bu rakamlar.arsanizin oldugu paftayida cuzi bi para karsiliginda satin alin.
Bu bilgilere ulasip detayli bi analiz yapmadan sakin hicbi müteahhitle masaya oturmayin.bunlari ögrenince paylasirsaniz devami hakkinda tavsiyelerde bulunabiliriz acizane.
Saygilarimla.
En karanlık zaman,güneş doğmadan hemen öncedir.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
erkulkazim
Yeni Üye

Toplam 53 yazı
09/02/2014 :  01:04:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
hepinize çok teşekkür edeim. Bu hafta memlekete gidiyoum. 2 fima ile göüşme yapaccağım.
öncelik imar iskan müdürlüğüne gidip odan, bina yüksekliği, imar plan notları, nekadarı konut nekadarı ticari bu bilgileri alıp size dönüş yaparım. 17 şubat akşamı sizlere dönüş yapacağım.
Web Tasarım ve Programlama

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
blackops
Üye

Toplam 711 yazı
09/02/2014 :  01:58:45  Alıntı
yolunuz açık olsun selametle....

Geç kalınmış teselli idamdan sonraki affa benzer..

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Diğer
stalker77
Yeni Üye

Toplam 6 yazı
07/04/2014 :  22:03:15  Alıntı
ben olsam yüzde 50den aşağı vermem ama seçim senin altta dükkan varsa kesinlikle değerli bi yer orası yani 15 daire 3 dükkan al bence...
k.atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İşsiz

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.42 saniye.
02:37:53, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım