Arsa Tapulu Ev Almak (riskler ) - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Arsa Tapulu Ev Almak (riskler )

Ata34
Üye

Toplam 114 yazı
14/10/2013 :  00:10:37   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Merhaba ,

İstanbul anadolu yakasında ev arayışı içindeyim , bütçe kısıtlı olunca (kredi almayı düşünmüyorum) arsa tapulu dairelerle karşılaşıyorum, bu sektörde çalışan yada daha önce arsa tapulu ev almış kişilerden fikir ve öneri almak istiyorum, Arsa tapulu ev almanın riskleri nelerdir nelerle karşılaşabiliriz tecrübelerinizi dikkat etmem gerekenleri yazarsanız sevinirim , benim gibi belki bir çok kişinin merak ettiği bir konu olabilir...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
kymk
Üye

Toplam 187 yazı
14/10/2013 :  11:40:22 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
risk su satarken hemen satamazsin
www.kayelajans.com
www.sifa24.com

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
14/10/2013 :  12:32:26  Alıntı
dikkat edilmesi gerekenleri yazabilirim.

Eğer arsa tapulu bir ev satın alacaksanız şunlara dikkat edin.
Arsa hissesi olarak diyelimki %20 hisseniz olacak ve daire tapuda görünmüyorsa mutlaka noterden hangi dairenin size ait olduğuna dair satıcıyla gidip anlaşma yapın.
Bir de şu var: Diğer hissedarlar evi satın aldıktan sonra şufa davası açabilir. Diyelimki siz evi 70bine alacaksınız ama tapuda rayiç bedeli olarak 20bin gösterdiniz. İşte diğer hissedar dava açıp, rayiç bedelini öder ve evi alır. Siz de bu durumda rayiç bedelini alır 50 bin ytl zarara uğrarsınız. Bu yüzden evi satın alırken gerçek bedeli üzerinden gösterin.
"BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR"

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

ßeLki Sandığınız Kadar Ukala,
ßeLkide Tahmin Edemeyeceğiniz Kadar Mütevaziyim
ßiraz SakLıyım ßazen YasakLıyım Kimseyi Örnek ALmam
Kimseye Örnek OLmam Arkama ßakmam 'AsLa' Demem
'Keşke'Leri Sevmem !!
ELeştiri DinLerim Nasihat DinLemem

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Satış / Pazarlama
zzaxiss
Üye

Toplam 385 yazı
14/10/2013 :  15:23:48  Alıntı

sizin zorunuza emlak danışmanı bir vatandaşın sitesinde de karşılaşmıştım
maltepede arsa topulu iskanı alınmamış ve alınamayan (klasik kooperatif yolsuklukları yüzünden) evimiz var en büyük sorun satarken banka kredisine uygun olmadığı için alıcı sayısı %10 a kadar düşüyor şu günlerde ev alanların çoğu kimse pat diye nakit çıkaramadığından,banka kredisyle aldığı için evinizde krediye uygun olmadığı için satmak epeyce zor tabi bu kısmetlisinizdir pat diye alıcı çıkar o ayrı alırkende satarkende muadillerinde ucuza gider,ama kiraya verirken herhangi bir zarar söz konusu değil.
diğer bir arkadaşta şufa hakkından bahsetmiş bu konuda bilgim yok ama evi satın aldığınız bedeli noterde tam gösterirseniz o problemde sanırım ortadan kalkacaktır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
tahres1931
Yeni Üye

Toplam 17 yazı
14/10/2013 :  15:28:05  Alıntı
selamlar anadolu yakasında emlak işi yapıyoruz kaç paraya kadar ve hangi semtte ev arıyorusunuz sancaktep tarafında uygun evler var.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İşsiz
masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
14/10/2013 :  15:39:00  Alıntı
Şufa Hakkı Tapu sicili işlemlerinde kullanılan bir terimdir. Önalım hakkı olarak da adlandırılmaktadır. Paylı (hisseli) mülkiyete konu olan taşınmazlarla ilgilidir. Herhangi bir hissedarın, hissedar olmayanlara karşı, öncelikli satın alma hakkını belirtmektedir.
Ortak olarak alınan veya ortak olunan bir gayrimenkulde bulunan bir hisse satılacağı zaman, öncelikle diğer hissedarlara satılacak olan hisseyi alıp almayacakları sorulur, eğer mevcut hissedarlardan herhangi bir alıcı yoksa ancak o zaman diğer alıcılara hisse satışı mümkün olur.
Eğer paylı mülkiyete konu olan bir taşınmaz diğer hissedarların bilgisi haricinde satılmış ise, hissedarlar dava açabilirler.

Bu yüzden Kat Mülkiyeti tapusu olan yerlere yönelin Her gayrimenkul Danışmanınada güvenmeyin arkadaşlar

"Zirvelerde Kartallar da bulunur, Yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir."

'Keşke'Leri Sevmem !!

Şüpheciyim ama kuruntu yapmam Kendimle çelişebilirim ama kafama takmam Dalga geçerim ama kırmam Ciddiye alırım ama kapılmam Huzur veririm ama söz vermem Sahip olurum ama ait olmam....

Ata34
Üye

Toplam 114 yazı
14/10/2013 :  16:37:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tüm bilgilendirmele riçin teşekkürler, varsa daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

ozgurlevent
Yeni Üye

Toplam 13 yazı
14/10/2013 :  19:06:38 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tapu tescil islemleri bir hayli ilerledi . bu sebebten oyle bir devretme sekli yok artik iskan olmasi sart .
TESEKKURLER

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Mühendis
kerem derin
Yeni Üye

Toplam 37 yazı
14/10/2013 :  23:23:07  Alıntı
Şufa hakkı önemli, ama tapuda rayiç bedeli aldığınız değer üzerinden gösterirseniz, diğer hissedarlar kolay kolay dava açmaz, zaten o değerde satın almak istese daire satıştayken alırdı... Ayrıca binadaki daire sayısı çok değilse daireyi satan kişi diğer hissedarlardan şufa hakını kullanmayacağına dair noterden taahhütname alabilir bu da farklı bi çözümdür bu konu için,

daha önemlisi belediyedeki arşiv dosyasını inceleyin, binanın ruhsat ve projesi var mı? herhangi bir olumsuz tutanak veya encümen kararı var mı? (yıkım kararı gibi, binanın ruhsat ve eklerine uygun şekilde inşaa edilmemesi gibi) bazi binalar ruhsatlı ve projelidir, sadece tapuda kat irtifakı kurulmamıştır. (hatta iskanı bile olabilir) eğer dairenin bulunduğu binanın ruhsat ve projesi var ise ileride diğer daire sahipleri birlikte kat irtifakı kurabilir, bağımsız bölüm tapusu (daire tapusu) alabilirsiniz...
eğer belediye size binanın ruhsat ve projesi yok derse o daireden uzak durun..

yine yukarda belirtmişler noter de satış sözleşmesi düzenlenip dairenin hangi katta hangi cephede olduğunun belirtilmesi yarın öbür gün diğer hissedarlar ile problemler çıkaması durumunda size faydası olabilir...

bence en önemlisi arsa tapulu bir dairenin bankalar nezdinde teminat niteliği taşımamasıdır. İleride Allah korusun ciddi bir sağık prbleminiz oldu veya herhangi bir nedenle nakit ihtiyacanız oldu, bankadan istediğiniz kredi ihtiyac kredisi limiti üzerinde olabilir, bunun için banka sizden gayrimenkul teminatı istediğinde daireniz teminat niteliği taşımayacaktır. Sonucta o daireyi alırken iyi kötü ciddi bir değer ödeyeceksiniz, fakat en dar zamanızda konu daire size herhangi bir fayda sağlayamayacak, bu durum üzücü...

şu anda aklıma gelenler bunlar, Allah gönlünüze göre ir daire nasip etsin

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Danışmanlık
Ata34
Üye

Toplam 114 yazı
15/10/2013 :  01:51:20 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Tüm yorum yapan fikir veren arkadaşlara teşekkürler. iyi bayramlar

Ata34
Üye

Toplam 114 yazı
16/10/2013 :  16:37:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
dikkat edilmesi gereken başka konular varmı ?

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
16/10/2013 :  16:41:22  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - Ata34
dikkat edilmesi gereken başka konular varmı ?

Buldun bedava bilgiyi faydalan :) şaka şaka... sen sor yeterki ne öğrenmek istiyorsun spesifik sorular sorarsan daha iyi olur

'Keşke'Leri Sevmem !!

Ata34
Üye

Toplam 114 yazı
17/10/2013 :  00:38:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
mesela arsa tapulu evlerin bazıları kat tapuluya çevrilme durumuda oluyormuş , ama nasıl?

masal06
Üye

Toplam 2659 yazı
17/10/2013 :  00:56:17  Alıntı
Kat mülkiyeti tapusu alabilmek için binanın iskânlı olması şart. Eğer Daire yeni yapılmış ise Daire sahipleri bireysel olarak iskân başvurusu yapamıyor. İskân işlemleri sadece müteahhitin elinde olan belgelerle yapılabiliyor.

- Binanın iskânı varsa, bina yöneticisi bütün dairelerin belgelerini toplayıp tapuya verecek. Cins tashihi yapılarak kat irtifakı kat mülkiyetine dönüştürülecek.Cins tashihi yaptırmak kaç liraya malolur derseniz 250 liradan fazla masrafı olur.

'Keşke'Leri Sevmem !!

ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
18/10/2013 :  19:56:16  Alıntı
Yasalara göre arsa tapulu daire diye bir şey olmaz siz sadece arsadan hisse alımı yaparsınız yani bu da şudur resmiyette orada bina daire gözükmez,sadece arsa gözükür olmayan bir şey için noterde sözleşme yapılmaz,ayrıca o arsada ki bütün hissedarları da notere ***ürme şansınız yok gibi.. bu tür alımlar sadece risktir siz en iyisi kat irtifası kurulmuş bir daire bakın...selamlar...
sadikoglu

Yerleşim : Türkiye / Yalova  |  Meslek : Emekli
yusufkurt
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
23/10/2013 :  19:41:45 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
anladığım kadarıyla siz kat irtifaklı bir daire satın alacaksınız.Kat irtifaklı daire ile kat mülkiyetli daire arasında pek bir fark yoktur.Sadece alacağınız dairenin olduğu binada GENEL İSKAN ve YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ varmı bunu belediyeden araştırın.(bu arada mersin de emlakçılık yapıyorum başka merak ettiğiniz konu olursa mesaj atarsanız cevaplayabilirim.)
yusufkurt

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Emlakçı
suattemur
Yeni Üye

Toplam 84 yazı
24/10/2013 :  08:22:57  Alıntı
arsa tapulu daire istimlak edilecek olursa herkese arsanın parası pay edilir. kat irtifak tapulu daire alacaksanız iskanı varmı yokmu kontrol edini. ben risk almak istemiyorum diyorsanız kat mülkiyeti tapulu daire bakın derim.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
alpereneser68
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
07/04/2017 :  11:57:31  Alıntı
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak sizlere. Ben arsa tapulu bir ev alacağım . Belediyede hala parsel bölünmemiş şekilde.toplam alan 3200 metrekare benim alacağım dairenin apartman alanı 145 metre kare ben ise bunun 42 metrekaresini alacağım . Şimdi sorum şu . Burada şura hakkını sadece benim apartmanın yani 145 metrekare de hissesi olanlarmi bana onalim hakkını talep edebilir yoksa koskoca parseldeki yani 3200 metrekare deki hissedarlar mi ön alım talep edebilir. Alacağım ev 200 bin lira bunu 250 gosterip bu riskten kurtulmak istiyorum .cevapları bizi bekliyorum

Yerleşim : Türkiye / Pendik  |  Meslek : Öğretmen

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.59 saniye.
17:04:50, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım