Erkek Dana Besiciliği. - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Erkek Dana Besiciliği.
 1 

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
27/09/2013 :  19:59:34 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Arkadaşlar, bu konuda bayağı başlık var.

Bir defa süt besiciliği zor iş! Hiç düşünmüyürum. Sadece Et Besiciliği!

Bu konuda bende çok araştırma yapıyorum. Burda bazı tecrübeli Arkadaşlar yaptıklarını aktarıyor. Giderleri anlatıyor. Yok şukadar dönüm kendi yemini yetiştirmek için yer lazım....

Önce bir durun bakalım.

Herkes aynı usülden yapmıyor. Ben Almanyadayım. Burda Alman Arkadaşım "Ben Hayvanlara asla yem vermiyorum! Merada neyse ne otlarsa o" diyor! Sadece Kışın tabiki yem gerekli.

Zaten Yaylada hayvanlara yem verildiği nerde görülmüş ; )

Bakın benim yaptığım araştırmada Yem olarak sadece en ucuz olan Mısır silacı yeterli olabilir diyor!!!

Birde iyi otlak arazin varsa, sadece Hayvanlara yapacağın Aşıları hesaba katacaksın!

Besicilik yaptığınız bölge çok önemli! Kuşadası, Söke, Didim bölgeleri mesela benim bölgem. Kış çok kıssa geciyor! Hayvanlar sadece dışarda yaylada otlanır gibi otlanır.

Gerekirse Mısır sılacı takviyesi yapılabilir. Kendin üretmiyeceksin, balya alıp vereceksin. Fiyatı bildiğim kadarı ile çok uygun.

Örneğin 20 Danaya 6 dönüm yer/mera yeterli. Ama 8 dönüm olur, ikiye ayırırsın, 2 hafta birtarafta, 2 hafta diğer tarafta otlatabilirsin.

Yani merayı dinlendirmak toparlanmasını sağlamak,belki sulamak,toplayamadığın hayvanpisliğinin kurumasına fırsatvermek (yoksa kurtlanma olabiliyormuş) daha Uygun olur.

Daha sonra tecrübe sahibi olunca işini büyütebilirsin.

Bakın benim sunduğum metod da Gider Minimum!!!

Sadece hayvan alıyorsun (Mesela 4-5 Aylık), Aşı masraflarını hesaplıyorsun Belki 3 ay Mısır sılacı, ki dediğim gibi çok Uygun fiyatı, toplan 12 Ay besi.

Dana oluyor 1,5 yaşında.

AHIR:

Temel nasıl atılır Arkadaşlar bilirmisiniz? Yere, sadece duvarların altına beton gelecek. Gerisi toprak! Yani Hayvan toprağın üstünde yatacak. Duvar dediysek, ceriyan yapmayacak şekilde yarı açık havadar olabilir, hatta olması daha sağlıklı imiş.

Bahsettiğim bölgede nerdese hava hiç Eksi dereceye düşmüyor! ancak bazı yazılarda hayvanlar -17 derceye bile dayanabilir diyor.

Benim düşüncem böyle.

Bir Arkadaş başka başlıkta "Bizde Ciftciler, yemfabrikasına çalışır" diyor.

Bana da öyle geliyor.

Yerleşim : ALMANYA / Münih  |  Meslek : Diğer
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
29/09/2013 :  20:46:50  Alıntı
Yanlız çok öneli birşey unutmuşum!

Tabili arazi mutlaya bir su kenarında olacak. Yani bir dere, cay, ırmak yada bir sulama kanalının kenarında bulunması şart! Eğer araziyi, Mera haline getireceksen bol sulama imkanı lazım.

Su Elektrik şart.

ahmet.kutlu
Üye

Toplam 165 yazı
30/09/2013 :  12:38:59  Alıntı
önecilkle saygilar,ben Bulgaristanda büyük bş hayvacilik yapiyorum süt işi,evet güzel yazmissiniz ama sunuda hesaba katmalisiniz cok sicaklarda meradaki ot kuruyabiliyor sarariyor her zaman yesil ot olmuyor bulgaristanda cok yagmur aliyor cok yesil ama yazin 3-4 ay yesil ot oluyor en fazla sonrasinda otlar kurumus oluyor
...

Yerleşim : Bulgaristan / Plovdiv  |  Meslek : Diğer
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
30/09/2013 :  15:54:29  Alıntı

Evet Ahmet bey çok haklısınız!

Eğer dikkatinizi cektiyse , özellikle bu yüzden hemen ikinci mesajı gönderip, Merayı sulama konusuna değindim.

Elbette sürekli sulama yapılıp yeşil tutabilecek imkan şart. Bu yüzden de su kenarında olması gerekiyor.

Ben sadece ET Besiciliği ile ilgileniyorum. Tek başına bile yapabilirsin. Ama Süt zor iş.

Konuya iştirakınızdan dolayı size teşekkür ediyorum.

Hoşcakalın.

Sağlıcaklakalın.

ahmet.kutlu
Üye

Toplam 165 yazı
30/09/2013 :  20:18:44  Alıntı
İkinci mesajiniza pek dikkat edememisim demekki kusura bakmayin saygi sevgi bizden hörmetler..
...

Yerleşim : Bulgaristan / Plovdiv  |  Meslek : Diğer
AhmetBozkurt
Yeni Üye

Toplam 35 yazı
03/10/2013 :  23:01:12  Alıntı
Merhabalar;
Erkek dana besiciliğimi,yoksa et üretimimi yapmak istiyorsunuz ilk önce:
1. Erkek dana besicliği yani buzağı iken alıp belli bir yaş boy kg getirip satmakmı?
2.Belli kilo yaşta erkek dana alıp besiye çekmekmi.

Erkek dana besiciliğinin çok farklı kolları var.
Karı iyidir süt besiciliğine göre fazla masrafı ve zahmeti yoktu 100 baş hayvana 1 kişi bakabilirsin fakat yerinin iyi olması gerek.
Mera konusuna gelince devamlı sulaman gerek ve mesela hayvanlarına devamlı yonca verirsen hayvanların zehirlenir ve zarar edersin.
bunun için özel tohumlar var fakat pahalı.
Bunun yerine şöyle bir sey yapmanı tavsiye ederim.
1 tane sağlam coban bulup hayvanları 3-5 ay arası yaylıma gönderebilir.
Sonrasında satar yada besiye çekebilirsin.
Teşvik ve hibe olayına gelince:
300 kg hayvana devlet 350 tl para veriyor.1 baş hayvana yani.
ve mesela kendim yaptığım için söylüyorum yanlış anlamayın herkezin kendine göre kar oranı iş yapma şekli vardır.
300 kg canlı ağırlığı olan simental ırkı erkek dana alıp besiye çekiyorum ortalaması 180-190 gün zarar ettim desen hayvan başı 1000 tl kalır + 350 hibe parası vardır.
İşin aslı hayvanı alırken kazanman gerek.
Ve açık besi yapmanı tavsiye ederim.Ve kilitli sistem.
İğnesini bile 3-4. kezden sonra kendin vurabilirsin.
Ve En önemlisi şu!
ne gecen olur ne gündüzün.Ne hastana gidebilirsin.Nede ölüne allah uzun ömürler versin.
ALLAH GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN HAYIRLI İŞLER BOL KAZANÇLAR DİLERİM..
Halimize Şükür..

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
04/10/2013 :  14:21:22  Alıntı
Keyf.in
Eti 300 kg gelen hayvana devlet nasıl 350 tl hibe veriyor nerenizden uyduruyorsunuz. Eti 200 kg ve üzeri hayvanlara 300 tl destek veriyor bunuda 15 tlsi vergiye kesiliyor size kalan hayvan başına 285 tl dir.
Merada dana beslemek kadar saçma sapan bir şey duymadım. Hem meraya salacaksın hemde 1 sene içinde o hayvanın kesime geleceğine inanacaksın yok böyle bir hayvancılık metodu. Besi hayvanı demek ne kadar az hareket o kadar çok et randımanı demektir.
Ahmet bozkurt bu işten biraz anlıyor fakat onunda yanlış bildikleri var tabiki
Yonca yiyen hayvan neden zehirlensin ki , yonca hayvana yarar tabi ki sen kurumadan önüne atarsan sabahı bulmaz ölmesi o ayrı konu fakat güzelce kurutup öyle verirsen bir şey olmaz.
Açık besi kilitli sistem söylemine katılıyorum besi o şekilde yapılır bencede
tiooti sen yukarıda yazdığın şekilde yap sonra bize mesaj at kardeşim başarılı olursan bizde senin gibi yapar maliyetlerden kurtuluruz. Şaka gibi ya..

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Veteriner
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
04/10/2013 :  22:06:03  Alıntı
mustafa3467 Arkadaşım.

Yanlış anlama ama uslubünü çok yadırgadım. Burda herkes ne biliyorsa ne dünüyorsa onu aktarıyor! Ben Almanyadaki Alman iş arkadaşımın bana verdiği bilgileri aktarıyorum.

Diğer Ahmet Arkadaşımız da kendi tecrübelerini paylaşıyor. Tatlı tatlı sohbet, Bilgi paylaşımı varken bu sinir niye?

Belki teşvik başvurunu yanlış yapıyorsun! Arkadaş la fikir alışverişi yapacağına yanlış yapıyorsun.

Bak Araştırdım Hayvancılık desteğı böyle yazıyor!

-1 Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri ile etçi ırkların melezleri anaç sığır 225 TL/baş
-2 Etçi ırklar anaç sığır 350 TL/baş
-3 Anaç manda 350 TL/baş
-4 Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soykütüğü ilave 60 TL

link Burda;
http://www.erzurum-tarim.gov.tr/tarim/yonetim/dokuman/tar%C4%B1msal%20destekler_2013.pdf

Diğer Akadaşlar dan da iştirak bekliyorum.

Selamlar.

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
05/10/2013 :  12:57:12  Alıntı
Gelisim.in
-Herstyle- Arkadamşım.

Öncelikle başlığa iştirak ettiğin için teşekkürler.

Benim alman Arkadaş besici değil çiftçi. Ben şu an Burun Ameliyatı oldum ve raporluyum. 1 Hafta sonra işe başlayınca daha detaylı bilgi verebilirim.

Ancak Arkadaş 5-6 dana alıp besliyor ve Sığrı kendi kestirip eti kendi satıyor!

Arkadaşlar burası Almanya. Her yer yeşil her yer Yayla! Siz hiç yaylada Hayvanlara yem verildiğini duydunuzmu!? Ben duymadım.

Karadeniz yaylalarını düşnün. Almanyanın her yanı öyke yeşil. Deniz gibi yeşillik var. Ancak Alman arkadaşın ne kadar zaman besi yaptığnı tam olarak bilmiyorum. Bunu öğrenince buraya koyarım. Bu da 7-8-gün sonra olacak.

Burda en önemlisi sizin gözünüzde Karadeniz yayla ortamını canlandırmanız. Bana sadece bu ortamı sula**** meydana getiremmezsin diye eleştirebilirsiniz. Cünkü Türkiye sıcağnında bu başarılabilinirmi? Bilemiyorum.

8 dönüm mera da sadece tahmin. Gözümde canlandırma ile 20 danaya niye yetmesin bilemiyorum. Hayvan başı 400 metrekare mera yapar!

Ama tabiki yanılabilirimde! Denemeden bilemeyiz. Bu yüzden bu başlık acıldı.

Fikir alış-verişi yapıyoruz. Ve herkese bu yüzden TESEKKÜR ediyorum.

Sağolun.

fikret şahin
Üye

Toplam 130 yazı
05/10/2013 :  21:03:30  Alıntı
belki mantıksız olacak türkiye şartlarında et için beslenen hayvandan kim para kazanabilirki kasapa hayvanım gel al kes diyorsun kesiyor etin fiyatı 14lira satarken 25lira sen üret de para kazan

Yerleşim : Türkiye / Ordu  |  Meslek : Satış / Pazarlama
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
06/10/2013 :  13:26:28  Alıntı
Öncelikle bütün Arkadaşlara katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Tabiki daha tecrübesini yapmadım bu işin. Daha teori aşamasındayım. Ancak Mera + Mısırsilajı formülüne ne dersiniz?

Almanyada süt hayvanlarında inanılmaz yoğunlukta kullanılıyor. Tabii beside değeri yeterli olabilirmi aceba merak ediyorum.

mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
06/10/2013 :  15:35:16  Alıntı
Keyf.in
tiotti etçi ırklar anaç sığır 350 tl diyor. Sen anaç eyçi sığır almayı düşünmüyorsun ki sen besi hayvanı yetiştirmek istiyorsun. Sığır ayrı dana ayrı bu ikisini karıştırma. Etçi anaç sığır desteği ben alıyorum mesela çünkü ahırım simental ırkı ineklerden oluşuyor. Fakat besi danalarında kesime verdiğin hayvan 200 kg ve üzeri olduğunda devlet buna 300 tl teşvik veriyor. Kasap veya sattığından yerden müstahsil makbuzunu alıyorsun kesimhaneden evrağını yaptırıp ilçe tarım müdürlüğüne veriyorsun.Yaklaşık 3 ay ile 6 ay sonra hesabına takribi kesintilerden sonra 285 tl para yatıyor 1 hayvan başına.
Şimdi üslubumu beğenmemişsin ama sen hayatında kaç tane hayvan besledin kesime gönderdin.
Kaç süt ineğine baktın. Kaç buzağı yetiştirdin. Kaç dönüm tarla ektin biçtin de burda insanları yanlış yönlendiriyorsun. Bana bunları yaz sen önce. Burası sohbet yeri değil fikir alışverişi yapılan bir yer sen yanlış fikirler veriyorsun insanlara.
Şu an kasaplarda zonguldak da et kesim fiyatı 18 tl dir. Ankarada 16.50 tl dir. Şehrine ve adamına göre fiyatlar değişir.
Alacağınız besi hayvanları 7 aydan küçük olmamalı ve direk besi yemi yiyebilecek kapasitede hayvanlar olmalı.
Türkiye de merada besi hayvancılığı yapılmaz çünkü o hayvan merada kilo almaz bizim meralarımız buna müsait değil. Hatta besi yemi verip meraya saldığınız bir dana 1 km yol yürüsün o yedirttiğiniz besi yeminin enerjisini atar.
Merada dana şu şekilde beslenir. Uzun vadeli besleme yaparsınız. Mesela 24 ay . Bunuda kim bekler.
7 aylık danayı canlı ağırlığı 180-200 kiloyken alıp 15 ayda 400-450 kg yapmak varken senin dediğini kimse yapmaz sadece köydeki vatandaşlarımız yem maliyetinden kaçmak için senin dediğini yaparlar. O bokun içine gir buraya tekrar yazı yazmayı unutma olurmu arkadaşım.

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
07/10/2013 :  14:30:29  Alıntı
Mustafa Arkadaşım, sen çok haklısın!

O pisliğin içine girmeden tecrübesini yapamassın. Buraya yazı yazmamızın nedeni senin gibi tecrübeli arkadaşların bilgisinden yaralanmak.

Senin de gelip bizim gibi acemilerin (veya hayalpreslerin) arasına girmen, belkide başka bir bilenin iyi bir fikrinden yararlanmak, araştırma yapmak olabilir.

Ben hiçbir yazımda "ben bu işi bilirim Akadaş" demedim.

Hemen sinirlenme. Bak çok çok değerli bilgiler vermişsin. Üşenmeden bizi bilgilendirmen çok sevindirici.

Ben burda (Almanyada) işin içinde olan arkadaşımdan fikir ediniyorum. Web den Uzman yazıları okuyorum, Videolar bakıyorum, başka başlıklarda ve burda senin gibi tecrübeli Arkadaşların bilgisinden yararlanıyorum.

Buraya koyduğum yazı da kendimce ortaya çıkan sonuc!

Yoksa senin gibi bilgili Arkadaşlara herzaman saygımız var. Amac iyi bir seviyede yazışıp fikir alış verişinde bulunmak.

Burdaki yazdıklarının değerini bilmiyor değilim.

Katkıların için tekrar Teşekkürler.

Devanını arzu ederiz. Arada buraya uğra, gerekirse kulağımızı da cekersin ; )

mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
08/10/2013 :  18:59:50  Alıntı
Tiotti arkadaşım estafurullah ne demek
Benim size tavsiyem şu olabilir. Sür sığırcılığından daha kazançlı bir iştir besi danası yetiştirmek. Fakat hayvanları alırken cinlerini iyi araştırmanız gerekir. Mesela besi hayvanını erken kiloya getireyim diyorsanız SİMENTAL ırkı 6-7 aylık besi yemini yiyebilecek (daha ufaklarını besi yemi yakar büyümez) hayvanlar alıp 7 ayda siz bakıp kesime göndermeniz.
İkinci seçenek yani dediğin gibi merada otlatıp uzun süreli besi yapacaksak 1.5 yaşından sonra et randımanı iyi gelişen Holstain veya Montofon danaları alıp beslemek ve 2 yaşını geçince satmak.
Şimdi 1. seçenek Simental erken besi erken para demek. Fakat besi yemi-mısır sılajı varsa tabi-yonca-arpa-saman vereceksin günde 2 kez .Yemi kendin üretirsen güzel para kalır bu besicilikte.
2.seçenekte ise sadece merada otlatacaksın akşamları mutlaka önlerine kuru ot atacaksın ki hayvanın rumenini dengelesin. Yani merada devamlı yeşil yiyen hayvan ishale çok yakalanır kilo almaz. Akşamları biraz kuru ot kesime 2 ay kalada besi yemine geçersin satışa sunarsın. Hangisi mantıklıysa bence ona göre düşünüp karar verin.

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
09/10/2013 :  14:18:49  Alıntı
Gelisim.in
Değerli Arkadaşım Mustafe Bey.

Yine gercekten çok değerli bilgiler vermişsin çok teşekkürler.

Ben dün (8.10 2013) Bloomberg de Saat 12;55 de "Kırmızı Et Sektörü" Başlıklı programa baktım. Burda, Et Uzmanı Cüneyt Asan ve ETCI ET ET KURULU BAşKANI Emin Arslan, KIRMIZI ET ÜRETICI BIRLIGI GEN.SEKRETERI Adnan Gürtek katılmıştı.

Besiciler ve Besicilik hakkında da bayağı bilgi verdiler. Kesinlikle ve kesinlikle, Et olsun Süt olsun, aynı senin de yazdığın gibi en iyisi SIMENTAL ırkı olduğunu anlattılar!

Burda bütün bu araştırmaları yazılan yazıları, tarım Videolarını , bilgileri değerlendirdimizde aslında hayvancılık ikinci planda kalıyor!

Yani biz burda nasıl Hayvancık/Besicilik yapılır değil de, nasıl Yonca ekilir, hangi yem bitkileri Proten hangisi Enerjidir i konuşmak/yazışmak lazımmış.

Hayvan almak, besi çiftliği kurmak, Ahır yapmak sadece paraya dayanan iş. Ancak yem üretmek/ekmek bilgi işi!

"Kendi yemini üretemiyorsan bu işi unut" gibi bir sonuc ortaya çıkıyor. Tabiki besiciliğin bilinmesi gereken incelikleri de var. Sen yukarda belirtmişsin. Bunları çabuk öğrenebilirsin.

Ancak Yem yetiştiriliçiği en zor kısım (bilmeyen için tabii ; ))

Benim adıma şu sonuç çıkıyor.

Bu işi sadece çiftci eleman ile yürütebilirim! Yani yanına ekip biçme işinden anlayan, Hayvandan anlayan bir kac Köylü kardeşimle yapabilirim.

Bu işi böyle yapana çok büyük para var gibi. Ancak başlangıç için büyük kapital lazımmış buda bir diğer gercek!!!

Yani Para biriktirmeye devam : ))

Tekrar sağol Mustafa. Bizi Burda yanlız bırakma.

Sevgiler.

mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
09/10/2013 :  16:10:05  Alıntı
Evet haklısın yazdıklarında. Bir ahırım Yüzde 80 maliyeti yemden oluşur. Geri kalanı veteriner-işçilik-ahır giderleri vs...

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
12/10/2013 :  14:44:31  Alıntı
Gezin.in
Evet Arkadaşlar şimdi konu YEM olayına döndüne göre bu konuda fikir ve öneriler rica ediyorum.

Benim araştırmalarıma göre Protein değeri en yüksek yem, SOYA FASÜLYESI olarak ortaya çıkıyor. Ondan sonra da YONCA gibi görünüyor.

Sizin başka fikirleriniz varmı? Bu yem bitkilerinden hangisi daha Avantajlı? Hangisinin yetiştrilmesi- Ekip/bicilmesi daha Uygun deppolanması daha uzun olur.

Kurutulmasımı gerekiyor? Yaş mı kullanılıyor? Yoksa iki türlü de olması mı lazım.

Mısır silajını burda konuşmayalım. O fiyatı uygun ve Protein değil Enerji değeri yüksek. Onu öylesine de alıp verebilirsin.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Yer Aydın/SÖKE civarı. Yani Kuşadası yakını.

mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
14/10/2013 :  20:17:58  Alıntı
benim sana nacizane fikrim yonca ekip yetiştirmek.
Yoncayı tarlaya bir kereliğine ekersin o tarladan senede 6 defa biçersin ve bu en az 7 sene boyunca böyle sürer gider. Yani her sene ekmiyorsun bak burayı iyi anla bir kere ekiyor 7 sene boyunca bir daha o tarlaya hiç bir şey ekmene gerek yok yonca sürekli çıkar ve biçersin. Soya fasulyesi protein değeri çok yüksek fakat uğraşması zor. Yoncada protein olarak ona yakındır unutma.

tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
18/10/2013 :  00:43:49  Alıntı
Evet Mustafa çok haklısın!

Benim yaptığım araştırmalar da aynen öyle. Ancak senede 6 defa biçmek bana yeni! ben iki bicim okumuştum.

Hatta Alman Arkadaşım 4 kere bictim deyince şaşırmıştım. Bunu bir daha teit edermisin. Bir diger soru da, Kurutulmuş Yonca da Proteni kaybı ne kadar olur?

Birde imkanı olan Arkadaşlar "Yem şalgamı" veya "Lenox" u mutlaka Araşrırsınlar!!!

Bazı Videolarda anlata anlata bitiremiyorlar. Adamlar çok memnun.

Işte size 2 Video nun Linki.

1- http://www.youtube.com/watch?v=wYwMsv_sPuI

2- http://www.youtube.com/watch?v=MqLqBeFqiWM

fersa
Üye

Toplam 448 yazı
18/10/2013 :  04:41:10  Alıntı
biz Kazakistanda yoncayi 4 defa biciyoruz, yalniz 4.bicim kucuk kaliyor. Ama Turkiyede rahatlikla 4-5 defa bicilebilir diye tahmin ediyorum. Turkiye daha sicak ulke degil mi? Yoncayi bicersin, ertesi gun sularsin hemen buyur.

Yerleşim : Kazakistan / Shim  |  Meslek : Yöneticilik
samlenaklov
Yeni Üye

Toplam 10 yazı
23/10/2013 :  21:48:15  Alıntı
yoncadan ziyade sonbaharda fiy ekip mayıs gibi silaj yada balya yapıp yerine silajlık mısır ekebilirsiniz.Yonca besi hayvanına pek kilo aldırmaz.Hayvanlarda fiyi severek yemektedir.Daha az maliyetle daha çok yem için en uygun budur.Tabikide yemden tasarruf için yem karma makinanızın olması şart

Yerleşim : Kırgızistan / Bişkek  |  Meslek : Ticaret
tiooti
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
29/10/2013 :  14:03:36  Alıntı
Arkadaşlar benim Alman Arkadaşın anlatığına göre, Almanyada en çok "Angus" cinsi revacta imiş. Birde o Arkadaşın tanıdığı başka besici, yem olarak nerdeyse tek soya yemi veriyormuş. Arkadaşın kendisi yukarda da bahsettiğim gibi, sadece mera besisi yapıyor.

Angus danaları ile tecrübesi olanlar varmı?

mustafa3467
Yeni Üye

Toplam 86 yazı
01/11/2013 :  12:00:24  Alıntı
angus besi hayvancılığı için güzel bir seçim fakat yurtdışından gelenler angusların çoğu hasta geliyor.
besi için simental ırkından vazgeçmeyin yediği yemin hakkını veren tek ırktır unutmayın.
yonca bitkisi 1 kez ekersin yaklaşık 6-7 sene boyunca senede 6 defa biçersin. Hatta ben bazı tarlalarımızdan 7 defa bile biçiyorum tamamen sulamayla alakalı. Biçimden sonra 1 kez sulamayla ve yaklaşık 20 gün sonra 1 kez daha sulamayla çok iyi ve bol hasta alabilirsiniz.
Yoncanın yanında soya ve ayçiçeği küspesini de tavsiye ediyorum besi yapmak isteyenler için.
tiooti yoncayı hayvana yeşil veremezsin yeşil verirsen o hayvan büyük ihtimalle ölür. Yoncayı biçimden sonraki gün aktarmalı bir sonraki günde tarladan kaldırmalısınız. Çokta fazla kurutmayın fazla kurursa yaprakları dökülür.

tutkun50
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
02/11/2013 :  21:32:06  Alıntı
bence iyi iş şimdi herkez zenginya ahır kokusunu çekmek zorlarına gidiyor
elk elektronik

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
cakal_tm
Üye

Toplam 126 yazı
04/11/2013 :  18:07:22  Alıntı
Peki şimdi et besiciliğinde kar oranı ne kadar olmuş oluyor.Yani yemini kendi tarlamızda ekip ,biçip verdiğimizi düşünürsek.

Simentalı 6-7 aylıkken alıp 7-8 ay kendin besledikten sonra...

Herkes yemi kendin yaparsan güzel para kazanırsın diyor da yüzde olarak bakılırsa 1 besi hayvanından ne kadar kar edebiliriz ?

Yerleşim : Türkiye / Balıkesir  |  Meslek : Diğer
BatuhanKangal
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
04/11/2013 :  18:55:32  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - cakal_tm
Peki şimdi et besiciliğinde kar oranı ne kadar olmuş oluyor.Yani yemini kendi tarlamızda ekip ,biçip verdiğimizi düşünürsek.

Simentalı 6-7 aylıkken alıp 7-8 ay kendin besledikten sonra...

Herkes yemi kendin yaparsan güzel para kazanırsın diyor da yüzde olarak bakılırsa 1 besi hayvanından ne kadar kar edebiliriz ?

Şöyle söylüyüm şuan çok tavlı olmayan 6-7 aylık bi danayı 800-900'e bulabilirseniz aracınız varsa pazar gezip böyle toplayabilirsiniz. Toplu hayvanınız olsa 50 tane kadar 2 sene beklettiğinizde dana başı en kötü 2000 TL kâr edersiniz. Bu da 50 dana olsa senelik 50.000 TL kâr demektir.

Konuyu açan abimize de tavsiyelerim.

-Angus ya da simental düşünebilirsin ancak aracın varsa pazarları gezip 800-900 TL'den ithal dana toplayabilirsin (simental-montofon-holstein-angus)
-Sermaya yapacak paranız varsa ve giderleri 2 sene kadar karşılayabilirseniz dana alıp 2 sene bekletin.
-Ahırın altı toprak olmaz mecbur beton olmak zorunda hayvanın yattığı yerin kuru olması gerek hayvan yattığı yere pislerse toprağı temizleyemezsiniz bu da hayvanı strese sokar et verimi düşer. Ama dediğiniz gibi yarı açık ahır sizin için en uygunu aydın bölgesi için. Cereyan olmadığı sürece hayvan üşümez.
-Ve yukarda belirttiğim ahır tabanı gibi özelliklere dikkat etmek lazım ithal hayvanlar dikkat eder naiftirler çabuk stres yaparlar.
Sivas/Kangal'dan Kaliteli Safkan Kangal Satışlarımız Vardır. (Ev köpeği değil davar köpeği yavruları)

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Mühendis
cakal_tm
Üye

Toplam 126 yazı
04/11/2013 :  19:32:53  Alıntı
2 sene bekletmek çok değil mi ? Diğer arkadaşlar 6-7 aylıkken aldığınızda 7 ay besledikten sonra kesime gönderilse diye belirtiyorlar.

Domainbrokers
Üye

Toplam 165 yazı
04/11/2013 :  21:44:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
2 sene beslersenız cepten gıder hocam...

6-7 aylık alıp 15-18 aylık satmak mantıklı olandır.

hayvanın belırlı bır aya kadar gunluk kılo artısı fazladır... belırlı sure sonunda hayvan kılo alısı yavaslar

gunde 0.7 kılo alıyosa 18 aydan sonda dusmeye baslar... daha fazla yıyıp daha az kılo alması ısımıze gelmez...
AcarGruppen
0046 767 169 189

Jönkoping / Sweden

Yerleşim : İsveç / Jönkoping  |  Meslek : Tekstil
cakal_tm
Üye

Toplam 126 yazı
05/11/2013 :  17:45:32  Alıntı
Peki şu anda saf simental bulunabiliyor mu ve 6-7 aylık bir simental ne kadar ?

Şimdi 6-7 aylıkken kaça alırız ve kilosu 15-16 ay sonunda kaça çıkar.

turk3458
Üye

Toplam 277 yazı
06/11/2013 :  18:50:16  Alıntı
madem öyle bende bildiklerimi yazayım.
1. yoncayı yaşken toplarsanız içinde ısınma olduğu için yonca yanar. bunu nasıl hallediyorsunuz. biz yoncayı tarlada kurutur öyle toplarız. evet yapraklar dökülür ama tam kurumuş olur sorun yaratmaz.
2. 800-900 e simental nerde arkadaşlar o fiyat az değil mi.
3. bizde besi için şeker pancarı küspesi verilirdi. bu sözünü ettiğim şey çok besleyici ve yaş bir küspedir. şeker fabrikasına teslim ettiğimiz pancarı fabrika işler bize küspesini verirdi. Tabi artık kota ota derken ekim ypamadığımız için küspede tarih oldu.
4. ekme biçme besleme satış derken iyi para kazanmak için iyi paranız olmalıdır dostum.

babam köylü zihniyeti ile beslerdi. ahırda 10-15 inek dana tosun olurdu her sene ve hala da var. ama artık ekemiyor yaşlandı. şeker pancarıda tarih oldu. hazır besi yemi alıyor. yazın köyün diğer hayvanları ile topluca dolaşır, kışın içerde yonca, saman ve yem yer. hobi gibi yapmasına rağmen benden iyi para biriktiriyor. ben çalışarak istanbulda öyle para biriktiremiyorum. biriktirmeyi bırakın ay sonunu zor getiriyorum. varın siz düşünün.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnsan kaynakları
BatuhanKangal
Yeni Üye

Toplam 29 yazı
09/11/2013 :  16:34:12  Alıntı
Çevre il ve ilçe pazarlarını gezip 800-900'e zayıf 6-7 aylık dana bulabilirsiniz. Öyle bi dananın Tava gelmesi 2 seneyi bulacak mecbur. Eğer fabrika yemini dayarım hızlı beslerim diyosanız tabi dediğim süre uzun olur benim dediğim yaylım yeri olup hayvanını yayacaklar için. 800-900'e aldığınız hayvan böyle olur ben düşük maliyetle başlangıç için yazdım.

Ama benim param var yatırdığımın karşılığını da hızlı almak istiyorum diyen tabi ki kaliteli mal alıp , kaliteli yemlerle daha kısa sürede daha fazla kazanır.

Sivas/Kangal'dan Kaliteli Safkan Kangal Satışlarımız Vardır. (Ev köpeği değil davar köpeği yavruları)

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Mühendis

0.25 saniye.
06:13:14, 12 Aralık 2018, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2018 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım