Petrol 250 Dolara Çıkar Mı? - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Petrol 250 Dolara Çıkar Mı?

eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
11/06/2008 :  13:37:25 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Enerji devi Gazprom 2009’da petrol fiyatlarının 250 doları göreceğini öngördü. BP Başkanı Sutherland, bu tahmini “vahiysel” konuşmalar olarak değerlendirdi.

Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden British Petrol’ün (BP) Başkanı Peter Sutherland, Brüksel’deki Avrupa Siyaset Merkezi’nde yaptığı açıklamada, orta dönemde petrol arzında sorun olmadığını, ancak bu tür kaynakları geliştirmek için daha fazla yatırıma ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un Başkanı Aleksiy Miller’ın, petrolün varil fiyatının gelecek yıl 250 dolara yükseleceği tahmininin sorulması üzerine Sutherland, “Kişisel olarak çok fazla vahiysel tahminlere inanmıyorum. İddia edildiği gibi petrolün varil fiyatının 250 dolar olacağına inanmıyorum” dedi.

Son beş yılda petrol fiyatının dörde katlanmasının en önemli nedeninin spekülasyon olduğuna da inanmadığını vurgulayan Sutherland, petrol fiyatlarının artmasındaki önemli faktörlerin artan talep, yeni petrol ve doğalgaz kaynaklarına geliştirilmesi için yeteri kadar yatırım yapılmaması ile Irak, Venezuela ve Nijerya gibi petrol üretim bölgelerinde siyasi istikrar riski olduğunu belirtti.

Sutherland, “Petrolün varil fiyatında daha fazla dramatik yükselişler olmayacağı konusunda umutluyum” diye konuştu.

Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Rus Gazprom şirketinin Başkanı Miller, dün Fransa’daki temasları sırasında gazetecilere, “Ham petrolün varilinin yakın gelecekte 250 dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz” demişti. Rus yetkililer, Miller’ın yakın gelecekten 2009 yılını kastettiğini açıklamıştı.

Kaynak: NTVMSNBC

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
dt_turan
Girişimci Editör

Toplam 544 yazı
11/06/2008 :  13:42:11  Alıntı
Merhaba arkadaşım, n'olacak bu haller bilemiyorum. Bir haber de benden;

Independent: Petrol fiyatları ikiye katlanacak

Avrupa’da petroldeki fiyat artışlarına karşı yapılan protestolar sürerken, İngiliz Independent gazetesi tam sayfa kapaktan verdiği haberinde petrol fiyatlarındaki hızlı yükselişin daha yeni başladığını okuyucularına "Petrol fiyatları ikiye katlanacak" başlığı ile duyurdu.

Gazete, dünyanın en büyük enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Alexey Miller’ın “görünebilir gelecekte” fiyatların varil başına 250 doları bulabileceğini belirttiğine de dikkat çekti.

The İndependent gazetesi, yükselen petrol fiyatlarını tam sayfa kapak yaptı. Kapağında "Petrol fiyatları ikiye katlanacak" başlığını kullanan gazete, dünyanın en büyük enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Alexey Miller’ın şaşırtıcı açıklamalarına dikkat çekti. Gazete, Miller'in, yükselen petrol fiyatları hakkında bir uyarı yaptığını ve “görünebilir gelecekte” fiyatların varil başına 250 doları bulacağı tahminini yaptığını yazdı.

Gazprom’un Başkanı Alexey Miller'in petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerinin petrolün piyasalarda "şok dalgası" yarattığı vurgulanan haberde "Sayın Miller'in tahmini, 150-200 dolar olan en yüksek piyasa tahminlerinden çok ötede" yorumu yapıldı.

Gazete, 250 dolarlık petrolün en görünebilir sonucunun petrol pompalamasında olacağını belirtti.

Miller de konuşmasında petrol fiyat artışı için finansal spekulatörleri kısmen suçlamakla birlikte asıl sebebin ise arz ve talep olduğunu belirterek, bunun da Çin ve Hindistan gibi kalkınmakta olan ülkelerdeki hızlı büyümeden kaynaklandığını söyledi.

Avrupa için Miller’in rolünün öneminin kıtanın tek ve en büyük gaz sağlayıcısı olarak artarak devam edeceğini belirten gazete, Miller’ın şu sözlerine yer verdi:

“Gazprom ve Avrupalılar arasındaki ilişki karşılıklı güvene dayanıyor. Avrupalı tüketicilere onların bize güvendiği kadar güveniyoruz. Bütün samimiyetimle yeniden su yüzüne çıkan korumacı eğilimlerden rahatsızım."

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
muallim
Üye

Toplam 113 yazı
14/06/2008 :  15:21:15  Alıntı
Arkadaşlar 20 dolarda gezen petrol bu fiyatlara geldiyse 250 olmasıda normal gibi gösteriliyor. Elbetteki bu fiyatta olmasını isteyen güçler bunu organize ediyor. Önemli olan bizim ülke olarak kendi petrolümüzü çıkarmamız ve ihraç etmemiz. Günlük olarak 2-3 milyon varil petrol çıkarmamız ülkemizi rahatlatır. Örnek olarak Brezilya yı verebilirim. Adamlar bu işi devlet politikası yapmışlar ve dünyaya açılmışlar. Türkiye de bile petrol arıyorlar. Dünya bu her şey olabilir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
ottoman55
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
16/06/2008 :  14:10:30  Alıntı

evet arkadaşım çok doğrusun türkiyede başka çekişmler devam ettikçe biz hep camdan seyredecğiz olanları ilerki yıllarda çok zorluklar bizi bekliyo

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Ticaret
armandoTR
Üye

Toplam 992 yazı
17/06/2008 :  00:36:04  Alıntı
turkiyede bulunan petrol damarlarinin cakildigini ve kapatilip rapor hazirlandigini duymustum cok yillar once dogrumu idi ?

Yerleşim : İspanya / Tarragona
izcen
Üye

Toplam 184 yazı
17/06/2008 :  16:06:20  Alıntı
ellere muhtaç olduğumuz sürece petrol 500 dolar olsada ister istemez yine de alıp kullanacağız. var mı başka alternetifi ?

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

3.27 saniye.
15:45:49, 19 Mayıs 2024, Pazar

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım