Kadostro Arazi Ölçümü - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Kadostro Arazi Ölçümü

sukru77
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
09/09/2012 :  19:51:35 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

kadastro arazi GPS ile yer belirleme arazi ölçümü ile ilgilenen bilgisi olan arkadaşlar yardımınıza ihtiyacımvar yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / Yalova  |  Meslek : İmalat
kofukuryu
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
10/09/2012 :  11:25:15  Alıntı
Nasıl bir bilgiye ihtiyacınız var?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Mühendis
jakarlı
Üye

Toplam 324 yazı
10/09/2012 :  15:53:23 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
aradaşım sor bana ben anlatayım ne yapmak istiyorsun aplikasyonmu.
yer tespitimi..kübaj hesabımı..? poligon bulmamı..?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
sukru77
Yeni Üye

Toplam 15 yazı
10/09/2012 :  21:11:18  Alıntı

arkadaşlar ben emlak işi yapıyorum arsalara gidiyorum dededen babadan kalma yerler insanlar yerini haliyle bilmiyor kadostrocuyu getiriyorum yarım saat çalışıyo ver en az 300 tl alıyo oda belgesiz sadece yer belirleme çevremizvar çok şükür cihazı araştırdım gps leica ile yapıyo işlemi netcad kullanıyorum bilgisayarda bu cihazdan alıp kendi işimi kendim görmem mümkün olurmu acaba ?

Yerleşim : Türkiye / Yalova  |  Meslek : İmalat
isamercan
Yeni Üye

Toplam 18 yazı
11/09/2012 :  08:05:55  Alıntı
bura hangi il 300 lira çok fazla
ortalama fiyatı 100 liradır emlakçılara

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
kofukuryu
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
11/09/2012 :  10:00:47  Alıntı
100 liraya bu işi yapan adamın yaptığı işten şüphe duyarım. Oturduğu yerden yapıyorsa başka.

fayik
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
28/09/2012 :  22:17:00  Alıntı

veri olmadan o cihazla hiç bir şey yapamazsın.

GPS ninde çalışması için bilinen koordinatlar gerekli kadastrodan alabilirsen gps ile en düşük 3 metre hata ile noktayı bulursun...

Yerleşim : Türkiye / Türk  |  Meslek : Memur
xman999
Yeni Üye

Toplam 34 yazı
29/09/2012 :  09:25:32  Alıntı
Devlet bazı hazine arazilerini ağaçlandırmak şartı ile 50 yıllığına kiraya veriyormuş. Kiraların bayağı makul olduğunu duydum fakat, kadastro daireleri bu arazileri uğraşmamak için tespit etmekte zorluk çıkarıyormuş. Uygun bir yer nasıl bulabiliriz ? Bilginiz var mı ?

Yerleşim : Türkiye / İst  |  Meslek : Muhasebe
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
29/09/2012 :  13:42:21 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Arsasının sınırlarını kesin olarak bilmeyen birinin arsa sınırlarını gps ile pek anlayamazsın. Bir koordinat bilgin varsa ancak kontrol eder teyit eder yerden kabaca emin olabilirsin.

Belediye ve tapuda planlar krokiler vardır. Gidip bunlara bakman gerek. Yanında mal sahibi veya bir vekalet olmalı. Yoksa sana göstermezler.

Bu planlardan haberdar olduktan sonra gps biri şe yarayabilir. Ama halen koordinat bilgisi olmayan bir sürü arsa var kayıtlarda.

İlle gps kullanacaksan gidip pahalı özel bir cihaz almana da gerek yok. Örneğin ben basit bir android telefonla yapıyorum yer tespitini. Ama belediyeden tapudan öğrendiğimiz sınırları doğrumu diye tespit için kullanıyoruz bu koordinatları. Bazen planlar ne kadar net olsada arzide işler karışıyor iç içe girmiş arsalar tarlalar oluyor. Gözümüzle olayı çözemediğimizde koordinata başvurup emin oluyoruz. Uydu görebilen basit bir telefon bir kaç metre hata ile bizi aydınlatıyor. planlarla karşılaştırınca arazi sınırı kesin olarak ortaya çıkıyor.

Kadostrocuyu oralara gotürmene gerek yok. Bir vekaletle krokiye bakman kağıda bir iki not alman müsade ederlerse plandan bir resim çekmen veya verirlerse bir çıktı alman yeterli. Bazı kadostrolar ziraate veya kendi veznesine 10 lira yatırmanı istiyor. Bazıları hiç bir şey istemiyor. Gerçi bazıları da olabildiğince zorluk çıkarıyor ama büyük oranda yasallığından kötü niyetinden şüphe uyandırmadığın sürece yardımcı olurlar. Sorun genelde küçük ilçelerde çıkar.

Kadostrocu çok seviniyordur müşteri çıktı diye.... Günümüzde kalmadı artık böyle zor yer tespitleri.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
sozsoz
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
10/10/2012 :  23:53:31  Alıntı
Arkadaşlar ben arazimin çevresini işaretleyerek alanını hesaplatmak istiyorum. Bunu yapabilen GPS cihazları hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi lütfen.Şimdiden teşekkürler

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Serbest meslek
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
11/10/2012 :  23:06:39 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Piyasada halk elinde ki hiç bir cihaz santimetre hassasiyetinde değer vermez.

Amaç üzüm yemekse resmi dairelerdeki belgelerle beraber çalışmanız gerek. Yok bağcıyı dövesim geldi diyorsanız bazı magazalarda bulacağınız ciddi fiyatları olan cihazlara epey bir para dökersiniz.

Sonuçta havadaki uydularla ekstra bir muhabbetiniz yoksa bunların hepsininde arada bir sizi 3-5 metre kandırdığını görür hüsrana uğrarsınız.

Bazı yer cihazları ile beraberce çalışan bir kaç ayrı üniteden oluşan sizin istediğiniz işi yapabilecek cihazlar var. Hatta kadostrocular ve başka bazı meslek dalları bunları kullanır. Bir ünite uyduları görür yer belirler. Bir diğer ünite belirlenen yerdeki arazi bilgisine bakar düzeltme yapar. Belki başka bir ünite veya üniteler sınırın/köşenin birinen referans alıp kesin hesap yapar. Böylece kaba rakıma hassas kod yüksekliğine arazinin kesin sınırlarına ve alan bilgisine ulaşılır. Harita çizilir, kroki çıkarılır, yükselti eğrileri oluşturulur. Varsa taş kütük ağaç kaya gibi oluşumların yerleri kağıt üzerine milimetrik geçirilir.

Ama elde tek bir cihaz ile tarla/arsa köşe noktalarında durup uydudan koordinat belirleyip sınır çizgilerini oluşturup alan hesabı yapıldığında dekarda 100m2 ye varan sağlam hatalar yapılır.

Tek cihaz olarak hiç görmedim. Ama bir iki ünite bir arada çalıştırılıp çok hassas değerler veren cihazlar var. Ama mesleki cihazlar. Bunlar bir fuarlarda görülür. Birde kadostrocuların deposunda. Belediyelerde bazı üniversitelerde varlardır. Herhangi bir magazada bulunmazlar. Marka model bilmem ama internette yabancı sayfalarda bulunup incelenebileceğine eminim. Fiyatlarınında küçük bir cep telefonu dükkanı açtıracak kadar olacağını zannediyorum.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
kofukuryu
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
16/10/2012 :  17:56:16  Alıntı
internetten araştırma yapabilirsin. Ancak akınselcuk'un da belirttiği gibi bu tür cihazların min. fiyatı 15.000 tl'den başlar.

bursagorki
Yeni Üye

Toplam 69 yazı
29/10/2012 :  13:07:44  Alıntı
''Ama elde tek bir cihaz ile tarla/arsa köşe noktalarında durup uydudan koordinat belirleyip sınır çizgilerini oluşturup alan hesabı yapıldığında dekarda 100m2 ye varan sağlam hatalar yapılır

Akınselçuk Beyin dediği gibi 100m2 olmasa da biraz hata payı oluyor...Bizzat bu ölçümü yaparken bu hata payını her zaman hesaba katmak gerekir..Ama her kadastro ölçümüne bu kadar para vermektense arazinin bulunduğu yerin köy muhtarına küçük bir hediyeyle yapılan ziyaret daha aydınlatıcı ve daha hesaplı bir çözüm olacaktır :) Saygılarımla....

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Danışmanlık
htaskit
Yeni Üye

Toplam 12 yazı
29/10/2012 :  17:57:21  Alıntı
Alıcaksan topcon , leica en kullanışlılarıdır.
İyi çalışmalar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Mühendis
kadir87
Yeni Üye

Toplam 1 yazı
30/03/2014 :  00:04:22  Alıntı
slm arkadaşlar. ben arazide tarla yerleri tespiti için daha doğrusu karışık tarlalarımız var herbiri bi yerde bunların yerlerini işaretleyecek şaşıp yanıltmadan geri oraya ***ürecek cihaza ihtiyacım var tşkler
ok gibi doğru olsam uzağa atarlar beni, yay gibi eğri olsam elde tutarlar beni.

Yerleşim : Türkiye / Karaman  |  Meslek : Diğer
jakarlı
Üye

Toplam 324 yazı
30/03/2014 :  07:29:30 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
merhaba işinizi fotometri cihazıyla yapabilirim alet elimde şu an mevcut görüşebiliriz..

fayik
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
09/05/2014 :  21:46:44  Alıntı
TKGM.gov.tr parsel sorgulama yapılabiliyor.

Yerleşim : Türkiye / Türk  |  Meslek : Memur
Erman61
Yeni Üye

Toplam 7 yazı
24/03/2016 :  15:50:52  Alıntı
Telefonda uygulaması bile var tapu kadastronun, yardımcı olacakdır, ayrıca telefona GPS programı yükleyebilirsiniz, bunlardan faydalanabilirsiniz.
|#831;#839;c#831;#839;*#831;#839;#831;| #839;#831; Bize heryer Trabzon

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Elektrik / Elektronik
PinkLady
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
13/08/2017 :  09:50:03  Alıntı
Arkadaşlar iyi günler. Bir konuda yardıma ihtiyacım var, bilen yardımcı olursa çok sevinirim.
Bir bahçe kuruyorum ve buraya çok sayıda ağaç dilecğim, arazi büyük olduğu için dikilecek ağaçların yerini netcat programında koordinatlatlarını aldım,, ama arazide bu koordinatların yerini hatasız bulmam için pratik kolay kullanılan bir cihaz var mı ?

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Doktor
PinkLady
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
13/08/2017 :  10:00:57  Alıntı
Yukarıdaki mesajları okudum, ama aradan 1 yıldan fazla zaman geçmiş, malum teknoloji çok hızlı.. O yüzden güncel bilgisi olan arkadaşlar varsa beni bilgilendiririse sevinirim. Selamlar.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Doktor
jakarlı
Üye

Toplam 324 yazı
14/08/2017 :  19:16:48 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
merhaba bu yeri siz yer tespiti için kadastrodan hyardım alacaksınız veya özel harita müh yer tespiti yaptıracaksınız siz bulamassınız teknik olarak....cihaz çok ama bunu siz kullanamazsınız bu teknik bir konu...?

mustafa1882
Yeni Üye

Toplam 33 yazı
08/10/2017 :  13:13:56  Alıntı
konuyu hortlatalım arkadaşlar.
parsel sorgulama ekranına girdiğimizde parselin uç noktalarına parmak imlecinin en ucunu getirdiğimizde en üstte koordinatlar yazmaktadır. her kırılma noktası koordinatlarını alıp telefonda google haritalar ile noktalar belirlenip kazık çakılabiliyor ama cep telefonunun kullandığı agps bu iş için yeterli gelmiyor hata oranı yüksek.
bununla ilgili olarak ayrıca parsel sorgulama ekranlarında zaman zaman kaymalar da denk geldi. bu nedenle net bir ölçüm değildir. bu tarafımdan denendi ve görüldü. ülkemizde hala parsellerin altyapısı tamamen internet ortamına taşınmadı bu yüzden hala kayıklıklar görülmektedir. önceden parsel bilgilerini görmek için parsel üzerine tıkladığımızda çıkan ekranda geometri sekmesine tıkladığımızda parselin kırılma noktalarındaki koordinatları vermekteydi ozaman koordinat işi daha kolaydı ama şimdi malesef profesyonel cihaz olmadan bu iş net olarak sonuçlanmaz. profesyonel cihazlar dahi bulutlu havalarda hata payı artıyor.
Ziraat Mühendisi
0555 5541040

Yerleşim : Türkiye / Manisa  |  Meslek : Mühendis

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9.11 saniye.
14:03:45, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım