Afrika!!! - Sayfa 2 - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Afrika!!!
 2 

THY2685
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
19/07/2012 :  21:05:44 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Cok soran var Turkiye'den, ne yapilabilir diye. Gelip dolasanlar da var. Ama herkes, hatta hemen hemen her sektor "birisi malimi alsin, ben ona distributorluk vereyim, benim parami odesin, malimi satsin, riski de o ustlensin" pesinde. "Internetten kontak kurarim, numune yollarim, siparis gecerler, parami da yollarlar, ben de mali yollarim" isi de artik Afrika'da zor. Millet malini yigiyor, ben piyasadayim diyor, ondan sonra mal satabiliyor.
Afrika'nin bircok yerinde bir anlayis yerlesmis, bunu asmak bircok sektor icin cok daha zor. Urun cok spesifik birsey olmadigi muddetce, insanlar gozuyle gormedigi mali almiyor. Numuneyi kastetmiyorum, ne kadar alacaksa o kadar mali gormek istiyor. 100 ton demir alacaksa, 100 tonu da gorup almak ilk tercihleri. Eger soz konusu mal ulkede yoksa, beklemeyi, akreditif acmayi ya da pesinat vermeyi vs... o zaman goze aliyor. Ancak son kullanici sizdeki bir urunu cok begenecek, o zaman urun icin sizin sartlarinizi (fiyat, odeme sartlari, termin vs...) kabul ediyor. Son kullaniciya da ne kadar mal satarsiniz?
Ben soranlara daima sunlari tavsiye ediyorum.
Afrika'da olmak ve malinizi satmak icin iki yontem var.
1. Deponuzu tutup, malinizi getirip deponuzdan satmak, hatta mumkunse (sektore bagli olarak) imalati Afrika’da yapmak... Evyap, LC Waikiki, HES Kablo, Latek Holding gibi buyuk Turk sirketleri bosuna bu kadar yatirim yapmiyorlar Afrika’ya.
2. Eger birinci yontem icin maliyetli, erken ya da zor diye dusunuyorsaniz, bir adam tahsis edip, onun 24 saat 7 gun piyasada olmasini saglamak.
Iki yontemin de ortak noktasi, tayin edeceginiz bir ulkeyi merkez baz alarak, bir ayaginizin Afrika'da olmasi... Bana sorarsaniz baska da yontem yok. Firmalar genellikle su hatayi cok yapiyorlar. Depo tut, mali gonder ondan sonra sat, cok maliyetli. Tamam baslangic icin bunu anlarim. Ama bolgeye bir adam tahsis edip ona belli bir maas verip, kirasini odeyip altina iyi kotu bir araba vermek... Iste bu kucuk hesaplari yapan firmalarin bence burada olmaya hakki da yok. Bu, sadece biz Turklerde olan, "orada kocaman bir pazar var ama ben hic birsey yapmadan, oturdugum yerden para kazanayim" zihniyetidir. Kusura bakmayin, biraz net anlatiyorum ama gercek de bu. Elinizi tasin altina koymazsaniz, bu pazarda olamazsiniz.
Cinli'ler bu asamalari coktan gecmisler, zaten onun icin piyasada onlar var. Herkes "Afrika, Afrika..." diye konusuyor Turkiye'de, ama ati alan Uskudari geciyor ya da gecmis, bundan kimsenin bahsettigi yok. Cok karamsar gibi gelebilir size yazdiklarim ama, Cinli'nin, Hintli'nin yaptiklari bunlar. Turkler de yavas yavas bu yoldan baska secenek olmadigini gormeye basladilar. Goremeyene de allah selamet versin. Bedava bilgi, is ve musteri uretmek adina saatlerce internetin basinda zaman gecirmeye devam etsinler.
Kimse sormuyor neden Dogu Afrika'da Hintli, Bati'da Lubnan'li, butun Afrika' da Cinli kuvvetli diye. Tek cevabi var arkadaslar, adamlar buradalar...

Saglicakla kalin...

Yerleşim : Kenya / Nairobi  |  Meslek : Yöneticilik
ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
11/09/2013 :  00:12:03  Alıntı
Sinan bey, tam konuya değindiniz evet bu çok önemli şimdi benim olduğum şehirde yunanlıların hem konsolosluğu hem ticaret ateşeleri var hemde yıllar öncesinden keza belçikalıların yani adamların iş adamları gitmiş ama devletide onunla beraber gitmiş.. bizimkilere gelince 2013 yılında karşıklı iş adamları güvenlik anlaşması imzalandı daha yeni.. kaldı ki bizim hariciyede "monşer" zihniyeti maalesef hala kırılmış değil elin adamları kendi iş adamları için o şirketin mensubu gibi yırtınırken bizimkiler telefonlara bile lütfen bakıyorlar bu dediğim belki geneli kapsamıyor ama ağırlık maalesef böyle..başımdan geçen bir olayı anlatayım ben ordayken almanyadan bir genç arkadaş beni aradı yusuf bey bana ülke hakkında bilgi verirmisin ben alman şirketi adına oraya geleceği ama endişelerim var deyince ben ortamı izah ettim merakım mucibince benim telefonumu nerden aldın deyince bize 1000 km uzaklıkta başkentte bulunan konsolosluk mensubu olan daha önce benim bir konu hakkında aradığım arkadaşın verdiğini söyledi yani görevli bulundukları ülke hakkında güvenceyi benden sorabiliyorlar hem üzüldüm hem güldüm .zaten bizim ülkemizin yıllarca bir atılım yapamamasının sebebi de bu zihniyetler değilmi ? biriket konusunda şunu da ilave edeyim çimentonun torbası 17 dolar bu arada ve mıcır bulmak çok zor. selamlar...
sadikoglu

Yerleşim : Türkiye / Yalova  |  Meslek : Emekli
ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
11/09/2013 :  00:21:23  Alıntı
güvence konusunda şunu da belirteyim ,ben yeryüzü doktorları adına hastahane yaptım para harcaması falan hepsi benim sorumluluğumdaydı ve ben cebimde 10 bin dolar 40 bin dolarlarla şehirde çok mal almaya gittim 1.5 yıl zarfında hiç bir nahoş hadise yaşamadım tabii bu birazda kişinin tavır ve davranışlarıyla ilgili bir konu. türkiyeye mal almaya geldiğimde üzerimde bir hayli euro ile geldiğimde bir gecede yolda nairobide yatmak zorunda kaldım aktarma uçak için inanın türkiyeye geldiğimde daha çok korktum....selamlar..
sadikoglu

sinan0131
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
11/09/2013 :  00:24:58  Alıntı

selamlar
çimento ve mıcır konusunda ciddi değilsiniz değilmi...

lütfen şaka olduğunu söyleyin :),

benim ana iş dalım mevcut bahsettiğiniz konular..standart ve hazır inşaat demiri ( etriye çiroz ve proje bazlı demir listesi ) kum , çakıl , kırma , çimento , elek kumu, hafriyat vs. vs.
şuanda çimento mevcut torba fiyatı yanılmıyorsam 8,5 tl ye satıyoruz.kırmataş tonu 10 tl kdv dahil tesis teslimi.....gibi rakamlar..... gerçektende oralarda ekmek var ama bunun yanında korkuda var :)))
herkese ve her fikre saygı

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
11/09/2013 :  00:36:20  Alıntı
Yoooo gerçekten şaka yapmıyorum çimento fiyatları çok yüksek bakın hastahanenin toplam 2800m2 idi 800 bin dolar civarında işcılık hariç para harcandı yaptığmız binaları türkiyede 3 -1 fiyatına mal edebilirdik ..kırma mıcırı m2 fiyatı 40 dolar dan aldım nakliye hariç nakliye rakamları çok yuksek olduğu için birde kamyon bulamıyorduk kamyon aldıydık hintlilerde Tata sıfır 55 bin dolara 5 tonluk.. oralarda para kazanmak var ama yatırım da bir hayli yüksek maliyette tek ucuz olan iş gücü..şunada emin olun korkulacak bir durum da yok benim bir elemanım gece kuşuydu 12 den önce gelmezdi gerçi çok sıkıntı yaptı bana ama başınada bir şey gelmedi bu gece gezmesinden bir çocuk yaptı gelirkende başka bir kızla evlendi onuda getirdi :)))))
sadikoglu

sinan0131
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
11/09/2013 :  00:37:57  Alıntı
sayın YUSUF bey
o zaman buyurun orada bulunduğunuz süre içinde yaşadıklarınızı kazandıklarınızı kaybettiklerinizi ne yapılır ne yapılmaz nasıl olur nasıl olmaz gibi detay verici bir forum açın ve buraya kesinlike afrikada yaşıyan iş yapmaya çalışan abilerimizide davet edin.benim bildiğim 2 kişi var 1.ncisi sayın KARAMS abim diğeri THY abimiz
olarında fikirleri bizler için çok önemli diye düşünüyorum

ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
11/09/2013 :  00:49:44  Alıntı
Sinan bey, ben kesinlikle herkes gitsin iş yapsın oralarda bilmiyorum bende belki deli cesareti var ama daha öncesinden Almanya tecrübem olduğundan belki yabancı bir ülkede nasıl davranılır biliyordum. siz orada Lübnanlıları göreceksiniz adamların davranışları falan sanki babalarının ülkesi birde bizim çok cesur millet olduğumuz söylenir .!!! ve şu an Cumhurbaşkanı olan kişinin babasını vuran tetikci Lübnan asıllıymış yani sabıkalı oldukları halde futursuzlar.. selamlar
sadikoglu

sinan0131
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
11/09/2013 :  00:58:17  Alıntı
ALLAH hepimizin hakkında hayırlısını versin..
ben dediğim gibi sözümün arkasındayım
akla mantiğa yatacak olan güvenli bir ülkeye mantıklı kazançlı bir oluşuma herzaman gücüm doğrultusunda varım

saygılarımla

hokiri
Üye

Toplam 140 yazı
11/09/2013 :  01:25:51  Alıntı
Kedidir kedi :)

Yerleşim : Hollanda / Rotterdam  |  Meslek : Serbest meslek
sinan0131
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
11/09/2013 :  01:45:06  Alıntı
sevgili KAdim DOSTUM HOKİRİ
kediler iidir be fareleri yakalar en azından :)))

eymen33
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
22/12/2014 :  20:04:59  Alıntı
2.el tuğla makinası alımı yapılacaktır ilgilenen arkadaşlar eymenarslan33@hotmail.com adresine mail gönderebilirler.

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Diğer
tcoalngsau
Üye

Toplam 229 yazı
02/06/2017 :  19:32:03  Alıntı
sayın sinan0131 ve ofluyusuf ; son durum nedir acaba var mı bir gelişme?

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Diğer
ofluyusuf
Yeni Üye

Toplam 75 yazı
10/09/2017 :  11:08:27  Alıntı

tcoalngsau , bir gelişme yok..
sadikoglu

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.16 saniye.
19:48:21, 25 Nisan 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım