Sosyal Güvenlik Yasası Kadını Vuracak - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Sosyal Güvenlik Yasası Kadını Vuracak

tarkanex
Yenilikçi İyi Yazar

Toplam 339 yazı
01/03/2008 :  20:30:52   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

SGGSS Yasa Tasarısının bu ay içinde yasalaşması bekleniyor. Tasarı aynen geçerse, kadın- erkek 65 yaşında emekli olabilecek, kız çocuklarına 18 yaşından sonra maaş verilmeyecek, doğum izni maaşı yüzde 10 indirilecek, emzirme yardımı azalacak

Tekrar TBMM'ye gelen, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası (SGGSS) Yasa Tasarısını hükümet 15 Ocak'a kadar yasallaştırmayı planlarken, özellikle kadınları ve emeklileri hedef alan tasarıya tepkiler giderek büyüyor. İşçi ve memur sendikaları, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tasarıya tepkiler sürerken yasa en çok kadınları ilgilendiriyor. Tasarı yasalaşması halinde emeklilik yaşı kadın ve erkek için 65'e çıkacak, kız çocuklarına 18 yaşından sonra maaş verilmeyecek, doğum izni maaşı yüzde 10 indirilecek, emzirme yardımı ve yardım süresi azaltılacak. "Aile içi cinsiyetçi iş bölümünü güçlendiren sağlık/bakım işini yoksullar ve kadınlar için imkansızlaştıran ya da sınırlayan, kadınlar için koruyucu değil sözde eşitlikçi uygulamalarla bir yasanın geldiğine dikkati çeken Türk Tabipler Birliği Merkez Yönetim Kurulu'nun açıklamasında, tepkiler özetle şöyle dile getirildi:
" Eğer bu tasarı aynen yasalaşırsa, emekliliğe hak kazanabilmek 7 bin güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9 bin gün prime çıkacak. Emekli maaşları yüzde 23-33 arasında düşürülecek. Aylık geliri 139,6 YTL'den fazla olan herkes her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak. Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de "katılım payı" adı altında para ödenecek.
Katılım payı" gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak. Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak. Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak, hatta bir de "katılım payı" ödemek yetmeyecek. Şimdi bir de "ilave ücret" adı altında para ödemek gerekecek. Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de "sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter" mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek. Hastalanan sigortalılara verilen iş göremezlik ödeneği yüzde 16 azalacak. Kısaca sosyal devlet anlayışı tümüyle iflas edecek"

kaynak: http://www.kazete.com.tr
tarkan

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bankacılık-Finans

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1.14 saniye.
17:10:07, 17 Mayıs 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım