Patronumsu İnsanlarla Baş Etmek - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Patronumsu İnsanlarla Baş Etmek

bdilek
Kişisel Gelişim Editörü

Toplam 98 yazı
29/12/2007 :  14:47:14 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Yaşamınızda kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız “zor” insan tipleri arasında patronumsu insanlar da vardır. Bunlar, sadece kendi istedikleri için, yaşamınızda ne yapmanız gerektiğini, bunu nasıl yapacağınızı ve -herkesin bayıldığı üzere- neleri yapmamış olmanız gerektiğini söyleyen insanlardır.

Patronumsu insanlarla ilgili en temel sorun, size iyilik ettiklerini düşünmeleridir. Örneğin anneniz, 40’ınıza da gelseniz, ellerinizi yıkamanızı söylemek zorundadır; çünkü, ortalıkta elleriniz mikroplu dolaşmanıza tahammül edemez. Bu arada, eşiniz, size arka bahçede patronluk taslıyordur; çünkü, eşek marulu yerine domatesleri toplayacağınıza emindir. Bu bilgece incilerin ortaya dökülmesi, potansiyel felaketleri de beraberinde getirir.

Elbette, patronluk taslanan için durum çıldırtıcı olabilir; özellikle kendi işiyle alakadar olması gereken biri patronculuk oynuyorsa. Ne var ki, patronumsu insanların sizi yenmelerine izin vermek zorunda değilsiniz.

Patronumsu İnsanlarla Başa Çıkmak (Kibar ve Sağlıklı Bir Şekilde)
Hiç kimse patronluk taslanmasından ya da kontrol edilmekten hoşlanmayacağı için, patronumsu insanlara suçlayıcı bir biçimde karşılık vermek isteyebilirsiniz. Bu tavır, gerginliği tırmandırıp daha fazla sürtüşmeyle sonuçlanmaktan başka işe yaramaz. Bir dahaki sefere patronumsu ve kontrol edici bir insanla karşılaştığınızda, durumu etkili ve güzel bir sözle, mükemmel ve sizin açınızdan olumlu sonuçlanacak şekilde idare etmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

1. Kişiyi kadirşinas bir tavırla karşılayın. Elbette, patronumsu kişinin kırıcı davranışlarına karşılık vereceksiniz; ama bunu çok kibar bir biçimde yapmalısınız. Onu takdir ettiğinizi söyleyerek işe başlayın, sonra da işi kendi bildiğiniz şekilde yapmaktan keyif aldığınızı belirtin. (Şunu deneyin: “Bulaşıkları daha güzel yıkamama yardım etmeye çalışmanızı takdirle karşılıyorum; ama bulaşık bezi değil, sünger kullanmayı tercih ediyorum.”)

2. Düş kırıklıklarınızı dışavurun. Patronluk taslanılması, kızgınlık, düş kırıklığı, endişe ve hatta haysiyet kaybı gibi pek çok olumsuz duyguya neden olabilir. Yapmak isteyeceğiniz en son şey ise bu duyguları içselleştirmek ve yaşamınızda gereksiz bir stres kaynağı yaratmaktır. Sedona Yöntemi, bu olumsuz duygulardan kolay, hızlı ve iyi yönde kurtulmak için kullanabileceğiniz ideal bir araçtır.

3. Geri adım atmayın. Çoğu patronumsu insanın iyi niyetli olduğunu bilseniz de davranışlarınızı değiştirmek istemediğinizi ona açıkça belirtmelisiniz. Bu kişi, sizi denemeye ve kontrol etmeye devam edebilir; ama aynı şekilde, kararlılığınızı gördükten sonra geri adım atıp sizi kendi halinize de bırakabilir. Yine bu da suçlayıcı değil, kibar bir biçimde yapılmalıdır. (Örneğin, “Anne, evde pek çok işi senin gibi yapıyorum; ama salata yaparken, domatesleri dilimlemek değil, dörde bölmek istiyorum.”)

4. Onlara kendi ilaçlarını tattırın. Bazen patronumsu insanlar, sözlerinin ne kadar kırıcı olabileceğini fark edemezler. Ta ki bunu bizzat yaşayıncaya kadar. Bir dahaki sefere biri size patronluk tasladığında, karşılık olarak siz de patronluk taslayın. Bu tavrınız, karşınızdakinin davranışını tamamen değiştirebilir. Örneğin, patronumsu bir arkadaşınız size saçlarınızı nasıl kesmeniz gerektiğini söylerse, siz de ona saçlarını nasıl kestirmesi gerektiği konusundaki düşüncenizi söyleyin. Yalnız fazla ileri gitmemeye ve patronumsu bir insana dönüşmemeye dikkat edin!

Kaynak: Hale Dwoskin

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Halkla ilişkiler

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

1 saniye.
09:13:01, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım