Bir Yılı Doldurmadan Firma Kapatılması - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bir Yılı Doldurmadan Firma Kapatılması

serkan34
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
20/08/2011 :  16:57:16 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İthal edeceğim ürün için kurduğum firmamı kapatmayı düşünüyorum. Firma bir yılını doldurmadı ve hiç fatura kesilmedi, borcu ve alacağı yok. İlk birkaç ay haricinde vergi ve bağkur borcu bulunmakta.
*Bu şartlarda firmayı kapatırsam ödemediğim vergi ve bağkur borcundan muaf tutulmam mümkün mü?
*Firmayı belli bir süreliğine dondurabilme imkanım varmı?
*Kapatma ne kadara malolur?
*Firmayı kapatmamın ya da (varsa) dondurulmasının artısı eksisi nedir?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
20/08/2011 :  19:20:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili Serkancığım,

Firmanın eni ne boyu kaç metre yazsaydın ya. Adına açtığın bir şahsi mükellefiyet ise hemen bir saatte kapanır. Borcunu kapattıktan sonra ödersin ama gönlünle ama hacizle. Firmanın bağlı olduğu vergi dairesine kapatmak istiyorum dilekcesi verdin mi iş biter. İster bir gün açık kalsın ister 8 ay ister 10 yıl bunu umursayan bir kanun yok.

Bir şirket ise ne tür bir şirket ?

Muhtemelen bir limited şirket ve bir adet ortağın var hissesinin oranı önemli değil. Bu durumda da ne süreyle açık kaldığı ne iş yaptığı ne hacimde yaptığı önemli değil. Muhasebecine gidiyorsun şirketin karar defterine kapanma kararı yazıp imzalaşıyorsunuz. Gerisini muhasebeci halleder. İki yıl kadar sürer. Hemen başlangıçta ikibin beş yüzlira kadar masrafın olur. Daha sonra başkaca bir masraf yoktur ama ıvır zıvır harç pul parası gibi şeyler çıkabilir. Vergi ve bağkur borcunu son yapılandırma furyasından yararlanarak 36 ay vadeye bölebilirdin yada peşin ödeme için kayda değer indirimlerden yararlanabilirdin. Bunu yapmadı isen vergi ve bağkur borcunu bir şekilde ödeyeceksin. Peşinden gelir seni kilitler.

Ayrıca acele bağkurluluğunu durdur. Şirket açık kalsa bile bağkura dilekce ver durdur. Sigortalı bir yerde çalışıyorsan zaten kolayca sonlanır, ssk lı değilsen de bir yol bul kapattır. Her ay bağkur borç yazıyor eğer sigortalı isen SSK primlerini bagkurun yazdıp durduğu borca aktaracaklar ve sonuçta zararlı çıkacaksın. Yasa aksini söylese de uygulama böyle.

Şirketi hemen kapatamıyorsan da aylık masraflarını öde.

Dondurmak, uykuya yatırmak, nadasa bırakmak ne yazıkki mümkün değil. Hiç fatura kesmemiş olmanızın da bir kıymeti harbiyesi yok. Ortaya bir şahsiyet çıkardınız şimdi onu öldüreceksiniz. Sen kimliğini şahsi özelliklerini nasıl yok edemezsen şirketide hiç kurulmamış gibi ortadan kaldıramazsın. Bir hakimin tamam bu kimliği ortadan kaldıralım münasiptir demesi lazım.

Her şeyi doğru yaparsan Ltd için 2500 Lira + 2 yıl en fazla.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
omero72
Üye

Toplam 234 yazı
21/08/2011 :  01:01:26  Alıntı
Hoppala... Önümüzdeki aylarda asıl ekonomik kriz çıkacak diye haberlerden sonra şirket kapatma ile ilgili bi konu.

İthal edeceğin ürün neydi ki? Ve ithal ettin mi / edemedin mi? Gümrük veya diğer mevzuatlarda sorun olduğu için ithal edememiş olduğunu tahmin ediyorum ki o sayede hiç fatura kesememiş olsun.

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Ticaret
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
21/08/2011 :  02:09:52 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

Bunlar hükümetin tanımadığı olmadığını varsaydığı ekonomi ile alakası olmayan hasbelkader açılmış şirketler. Kaldı ki şirket olduğundan emin değiliz.
tamnland.com

omero72
Üye

Toplam 234 yazı
22/08/2011 :  18:04:31  Alıntı
Yorumda şirket ile veya şirketi kapatmak isteyenle ilgili bir kinaye sezinledim, doğru mudur? Fakat şirket gerçek gibi görünüyor ya da konuda gerçekmiş gibi görünecekmiş gibi anlatılmış...

gokhankasarci
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
22/08/2011 :  19:44:33 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Merhaba
Öncelikle yıllar sonra konikse ilk kez yazıyorum. Bu değerli sayfaları bırakmamın sebebi editör akınselçuk beyin yapmış olduğu yanlış bilgilendirmeleri kanun nezdinde düzeltmemdi. Yorumlarım silinince soğudum ve uzaklaşmıştım.

Uzun müddet sonra ilk kez yazılanları inceledim ve mesleğim olan mali müşavirlikle alakalı olduğundan detaylı okuduğum soruya yine akinselçuk yanlış bilgilendirmelerde bulunmuş ve kendimi bu konuda sorumlu hissettiğimden yazmaktayım.

1-Limited ve Anonim şirketlerin kapanışları 2 yıl değil, kararın ticaret odasına tescilinden sonra 1 sene sürer. Bir sene sonrasında alacak ve borçlulara birer hafta arayla 3 kez ilan yapılır ve ardından şirket tamamen kapanır. Bu süre özetle 2 yıl değil 1 yıldır.

2-Şirket kapanış maliyetleri 2.500 TL gibi yüksek rakamlarla ifade edilmez. Kararın notere onaylatılması ve ticaret odasına tescili ile ilgili bilgileri www.ito.org.tr adresinden öğrenebilirsiniz. (özellikle baktım tasfiyeye giriş 565 TL tasfiye sonu 80 TL dir !)

3- Bağkur kaydının sonlanması için ilgili kişinin ya hissesini tamamen devretmesi ya da şirketin tasfiyesinin sonuçlanması gerekmektedir. Bahsedildiği gibi bağkura dilekçe verilip tahakkuk eden ve edecek bir yükümlülüğü donduramazsınız.

Saygılar.

"Anılmaya değer bir hayat sürmek ve erdemli bir insan olmak, bize çeşitli vesilelerle dayatılan 'herkes' ya da 'hiç kimse' olmayı bilinçli bir şekilde reddetmekle başlar"

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
23/08/2011 :  18:41:59 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili Gökhanım,

Sen dükkanını 565+80 liralık bir masrafla kapatabilirsin. Ama mali müşavir olmayan, bir çok işi bilmeyen birisi bu kadar kolay kapatamıyor. Özellikle tek başına kaldıysa ve samimi yardımsever dostları arkadaşları yoksa. Kanunlar açıktır mevzuatlar tane tane yazılmıştır ama gel gör ki işler bu kadar açık net ve standart yürümüyor. Aynı bina içindeki iki farklı vergi dairesinin uygulamaları bile çok standart bir işte bile farklı olabiliyor ve canını kurtarmaya çalışan bir kazazede mükellefin cebindeki kıt para ve karışmış kafası ile olayı en kısa ve ucuz yoldan temize çıkarması mümkün olmuyor. Ticaret odasılarında da aynı durumlarla karşılaşmak mümkün. Açıkca yazılmış kanunlara karanamelere rağmen aynı durum Sosyal Güvenlik Kurumunda da görülüyor. Ben yazılarımda pratik şartları düşünerek yazarım. 2500 lira 2 yıl en fazla yazmışım. Demek ki daha az para ve daha az zamanda bu işin hallolmasıda mümkün. Gene de 600 liralık bir masrafla bir LTD den kurtulunabileceğini sanmıyorum. Hiç şirket kapatmadım ama kapatmak için çırpınan çok vatandaşla hasbihal ettim. 2 yıldan uzun süren kapatma davasına şahit olmadım. Ama 6 ayda işi bitirene şahit oldum. Yukarıdaki arkadaşın ne kabiliyette olduğunu bilmeksizin yazdım.

Son 6 ayda özellikle şu yapılandırma döneminde vaktimin çoğu SGK içinde geçti. Bağkurda bir birinden enteresan uygulamalar gördüm. Kanuna uygunlar ama emsal teşkil etmiyorlar çünkü aynı iki durum farklı uygulama görmüş. Henüz mali müşavirleri de tam çözebilmiş değilim. Aynı durum için iki farklı müşavir ( ki müşavir danışman demektir) farklı iki uygulama çıkarabiliyor. Aynı kanunları mevzuatları kullanarak.

Özellikle internet ortamında birilerinin dediğinin yanlışlığı üzerinden insanları aydınlatmayı görev edinmiş bu durumu kendine dert haline sokmuş insanları anlamam da çok zor. Derdiniz ne ola ki ? Bir ortama uyum sağlayabilmek zeka belirtisidir tüm canlılarda . . . . Aynı cümleleri kendini çok sevdirerek de kurabilmen mümkün. Beni kanun nezdinde düzeltmek de neyin nesi ? Bu cümleyi kurunca hangi duygularını tatmin etmiş oldun ki ?

Bilgilendirmem yanlış değil.

Zaten belki de yazan arkadaşın umurunda da değildir. Telaşa kapılmana belki de hiç gerek yoktu.

Yanlış ise ya sen ya ben uzayda yaşıyoruz.
tamnland.com

akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
23/08/2011 :  19:07:07 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yazılarına bir göz attım. Mali müşavir değilsin ama müşavirmişsin gibi yazılar yazmışsın. Pratik gerçeklere göre yazdığımı sana daha öncede hem de çok efendi bir dille söylemişim.

Arada bir girip yazmışsın onuda hep beni düzeltmek için yapmışsın. Ya sahibi olmadığın bir görevin aşkıyla yanıp tutuşmaktasın ya da bana çok takıntı yapmışsın. Seni bu kadar üzmek istemezdim tabi ama çocukluğumda da haşarıydım biraz . . .

Kıskançmıyız yoksa ?
tamnland.com

omero72
Üye

Toplam 234 yazı
25/08/2011 :  17:03:12  Alıntı
akinselcuk ülke gerçeklerine göre yazmış. Ülkede ne tam yolunda gidiyor ki, bir şirketi kapatırken de herşey tam yolunda gitsin? O yüzden olabilecek çeşitli kötü senaryolara göre yazmak daha gerçekçi, ama yazan kişi biliyorsa ki akinselcuk tam o tür konuları (Türkiye'de şirket kurma/işletme/kapatma gibi) bayağı biliyor o yüzden yorumlarını bazen beğenmesek dahi dikkate almakta fayda var :)

meleti
Üye

Toplam 300 yazı
27/08/2011 :  18:19:39  Alıntı
Yeni sirket kapatmaya tesebbus etmis biri olarak akinselcugun cikardigi maliyet hemen hemen dogrudur.1500tl kapatmak icin basvururken veriyorsun, geri kalan donemde de kapatilana kadar harc,pul masrafi vs 2000'i geciyor.mali musavir bizi bu sekilde bilgilendirdi.

Konuyu acan arkadasa tavsiye olarakda, sirketi yeni sirket kurmak isteyen birilerine gerekirse devir masraflarinin yarisinida cebinden sen karsila**** devredebilirsin.Biz boyle yaptik ve devrettik.

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Serbest meslek
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
28/08/2011 :  21:00:43 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili Gökhan,

Bana gönderdiğin özel mesajlarda kendinle ilgili bu kadar çok biligi vermen özetle ben birçok baltanın sapıyım demekten başka bir şey değil benim için.

Kendini benim gibi kişilere ya da internet alemindeki hiç tanımadığın insanlara ifade etmeye çalışmak şahsına bir fayda sağlamaz. Hiç birimiz vay be adam iyiymiş aslında demeyiz. Hatta gözümüzden biraz daha düşersin.

Doygun bir arkadaşımız olsan burada böyle bir mücadeleye girmezsin. Burası sanal bir dünya yani gerçekte olamayan bir dünya. Burada değil hayatta başarılı olman gerek. Hayatta başarılı olduğunda burada sadece eğlence için bulunursun ve kimseyle mücadeleye girmeden yazarsın.

Senin bir sürü yazını silmiş olamam zira yılda birkaç kez oda yazım yanlışları ile ilgili yazılar silerim. Burada benden başka yazı silebilen insanlarda var. Seni daha önceden hatırlamıyorum aklımda kalmamışsın. Senin bir sürü yazını silen ben değilim. Ama bana takılmaya heleki müstakbel mesleğinle ilgili bu kadar saçma takılmalar yapmaya devam edersen başına gelecek olan tam olarak iddia ettiğin durum olur.

Sen de beni tanımıyorsun. Ama ahkam kesip duruyorsun.

Basit bir amele olarak bu kadar yazı yumurtlamak bana has bir şey demek ki. ? Gel gör ki, iki sene kalıpcı ve demircinin yanında da çalışmıştım. İnşaat işcilerinden harika hikayeler dinlemiştim. Ahkam kesilecekse ben keserim sana sıra gelmez. Mali müşavir olmak zor iş. Sınavı bu pratik zekanla ve iletişim yeteneğinle verebildiğinde beni ara. Kapanmak üzere üç beş şirket var gel de 600 lira masrafla 1 yılda kapat bu şirketleri şirket başına sana bir teklik verelim. Kapatamazsan sen bize ne verebileceğini bir söyle bakalım.

Demek beni kanun nezdinde düzelttin ha. seni kanun nezdinde kınıyorum Gökhan.

Yazının sonunu özür dilerim diye bitirmişsin ama çok itici bir yazı yazmışsın. Anlattığın, sen gibi on parmağında on marifet bir adama yakışmamış. Bırak internette tanımadığın yel değirmenleriyle boğuşmayı işine bak, gerçek değirmenler seni öğütüyor bende onların çarkında dişlinin biriyim belki. Enerjini fuzuli işlere harcama. Ya da harca eğlencemiz sürsün.

Saygılar.
tamnland.com

girisimci456
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
16/11/2018 :  14:09:30  Alıntı
şöyle bi yazı buldum umarım yardımcı olur

https://www.bankakredibilgi.com/limited-sirket-kapatma-masraflari/
sorma bana

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
20/11/2018 :  09:41:18 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Üstteki bu link anlatmış ama çok net değil. Aynı yazıdan her yerde var. Biri yazıyor herkes onu bilgi diye sayfasına kopyalıyor. Yalan değil ama işe de yaramıyor.

Bir iki yazı da ben buldum ama buraya link vermeye gerek bile yok.

Konu 2011 de açılmış. 7 yıldan çok zaman geçmiş. Ama bence bu konu hala günceldir. Hala açılıp kapanan iş yerleri var.

Benim bile son taşındığım dükkan böyle bir işletme idi. Şirket açmışlar 6 ay sonra kapanmışlar. Bir sürü dekorasyona para vermişler. İşler umdukları gibi gitmemiş ama çok fazla şey umdukları da en baştan açıkça görünüyormuş.

7 yıl önce tek başına şirket kurulmazdı. En az iki kişi olunması lazımdı. Şimdi kuruluyor. 7 yıl önce şahış şirketi diye bir şey olmaz der dururduk. Şimdi diyemiyoruz. Çünkü artık şahıs şirketi olunabiliyor.

En küçük işletme vergi mükellefi olup şahıs işletmesi olmak.
Aslında bunun da dereceleri var. Tam bilmiyorum ama İşletme büyüklüğüne göre bir kaç kademesi var.

Mesela yazar kasası olmayan bir terzi dükkanı en küçük esnaf.

Yazar kasası olmayan internetten mal satan küçük bir dükkan veya evden çalışan.

Yazar kasası pos makinesi ( ki artık bunlar birleşik yani yazar kasadan kredi kartı ile ödeme alınabiliyor ) olan bir tuhafiyeci dükkanı, kırtasiye , market gibi biraz daha büyük şahıs işletmesi şahış firması.

Şahış firması olduğu halde 5 bankayla anlaşması posu olan 2 katlı içi mal dolu dükkanı 10 çalışanı 3 ayrı noktada yazar kasası olan bazı şirketlerden daha büyük cirosu olan mükelefler de var.

Yani şahış ,işletmelerini maliye mali büyüklüğüne göre derecelendiriyor. Bunların hiç birinin kapanma konusunda aralarında fark yok.

Şahış işletmesi bir dilekçe verir maliyeye ve o gün kapanır. Borcu harcı ayrı iştir. Arkadan devam eder. Ödenmezse 10 yıl arkandan gelir. Her şeyi kilitler. Artık çocuğunu okula bile yazdıramazsın; yazdırırsın engel yok ama kaçaksan adresini gizliyorsan açık etmek zorundasın denetlerler. Diğer tüm devlet işleri peşinde gezer. Borç önemli yani.

Şirket oldun. Tek başına. Kapanmaya karar verdin. Gene doldurulan bir form var. Maliyede. Dilekçe yerine geçiyor. Ancak şirket demek senden ayrı başka bir kişilik demek. Bu sanal kişiliğin yok edilmesi kendisinin ağzı dili olmadığından daha zor. Bir iki prosedür. Biraz para. Eskisine göre daha kolay ama daha ucuz değil. Kolaylık kanunların açık net belirtilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Şahıs ile şirketin kapanmasında fazla bir zorluk yok. Şahıs bir günde şirket daha uzun sürede kapanır. Şahıs para harcatmaz şirket harcatır. Açarken harcadığınızdan çok daha azıdır ama harcatır.

Borç harç yoksa itilaflı durumlar yoksa ikisi de kolayca kapanır neticede.

Mesajla reklam yapılacak mesela.

Mersis yazabilmek için şirket olunması gerekiyor. Ama şahıs da sicil yazabilir. Şirket sen şirket adını yazarsın başlığa sahış isen gönderdiğin numarayı yazarsın ama kanunen adını soyadını yazman gerek. Sicil yazdığın ve çıkış yolunu gösterdiğin için bir sıkıntı olmaz ama eğer olursa adını yazmamış olmak şahış firması için kanuna tam olarak uygun değil.

N11 Hepsi burada hatta Aliexspress diğer tüm yerli ve yabancı ortak satış platformlarına şahıs firması olarak girmek mümkündür. Ama bir çoğu hatta hepsi formlarını başvuru süreçlerini şirket olunmasına göre düzenlemiştir.

Şirket olmak ve ileride kapanmak çok sıkıntılı içinden çıkılmaz işler değil ama henüz işin başında olan kıt parayla iş çevirmeye çalışan ticaret erbabı aday adayı kişinin şahış işletmesi olmasında büyük yararlar vardır.

Küçük araba küçük kaza , büyük hızlı lüks araba büyük kaza . . . . Yola kaza yapmak için çıkılmasa bile . . .
tamnland.com

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.49 saniye.
13:48:17, 29 Mart 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım