" Anadolu'da Fırsat Var " - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

" Anadolu'da Fırsat Var "

eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
13/10/2007 :  13:36:37 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, yeni yatırım projelerini açıkladı.

Volkswagen AG Yönetim Kurulu Üyesi Michael Kern'in, Türkiye'de fabrika kurmayı planladıklarını açıklaması üzerine Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, "Volkswagen'in birçok markasının distribütörlüğünü yapıyoruz. Volkswagen'le küresel anlamda yapılacak üretime her zaman varız. Volkswagen buna karar verip kapıyı açtıktan sonra görevimiz ev sahipliği yapmak" dedi.

Türkiye'de önemli markaların üretim yaptığını söyleyen Şahenk, şunları söyledi:
"Otomotiv yan sanayisi büyüdü. Volkswagen modellerin içindeki elektrik mekanizmaları Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'de son on yılda tekstilde büyük aşamalar geçirdi. Bankacılık sektörü de bu değişimi yaptı. Türkiye bunun sonucu olarak bölgesel ve global piyasalara üretim yapacak hale geliyor. Bundan sonraki hamle sanayide olacak."

Glokalizasyonun önemi

Bölgesel büyümeye önem verdiklerini belirten Şahenk şöyle dedi:
"Glokalizasyon dediğimiz olay çok önemli bir hale geldi. Lokal gerçeklerle küresel düşünme. Türkiye'nin son üç dört aydır verdiği imtihan yatırımcılara, sağlam bir piyasaya, sağlam bir bankacılık sektörüne sahip olduğumuzu gösterdi. Türkiye'nin son dört yıldır nereden nereye geldiğini görünce ben şahsen çok ümitliyim."

Değer zinciri

Bir buçuk aya kadar 'Doğuş OtoMotion' konseptini hayata geçireceklerini söyleyen Şahenk şöyle devam etti: "Otomotivle yaşamı bir araya getiren, 365 gün fuar mantığıyla hizmet veren bir yer yaratıyoruz. Hayırlısıyla yakında açacağız. Otomotivin değer zincirinde olmak istiyoruz." Bölgesel anlamda da Mısır'da ticari araç distribötürlüğüne başlayacaklarını belirten Şahenk, "Lozan'da bayilik aldık. Amacımız Türklerin yoğun olarak bulunduğu Almanya gibi ülkelerde bayilikler almak" dedi. Krone ve Meiller gibi kurumların otomotivde Doğuş Grubu'yla beraber yatırım yapacağını hatırlatan Şahenk, "Bir tanesiyle yer bulma, diğeriyle prensipleri oluşturma aşamasındayız. Bunlar yatırımcıya moral veriyor" dedi.

'Şu anda dünya piyasalarında durgunluk olasılığı görmüyorum'

Global piyasalarda yaşanan dalgalanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gelişen ülkelerdeki tasarrufa giden para yavaş yavaş küreselleşmeye başladı.
Küresel ekonomide para akışkanlığı ve likidite oluştu. Buradaki paranın yarattığı bir yatırım iştahı oluştu. İnsanlar düşen faiz hadlerinde daha fazla kazanmak için o güne kadar olmayan daha renkli enstrümanlar yaratmaya başladı. Bunlar dünyada herkes tarafından alınmaya başladı. Bugün kimlerde dediğiniz zaman bilmek çok zor. Merkez bankaları faizleri indirerek biz buradayız mesajı verdi. Dünyada resesyonun olasılığını artıracak bir gerçek yok. Bu tip krizler bitmeyecek. İlk de değil, son da olmayacak.

Faiz indirimlerinin Türkiye ekonomisine etkileri neler olur?

Önemli olan Türkiye'nin güvenilirliğini devam ettireceği reformları yapabilmesi.
Türkiye'de 2000'den önceki kuralların değiştiğini görüyoruz ve onlara yeni yeni ayak uydurmaya başladık. İniş ve çıkışlar Türkiye'yi çok az etkiledi. Türkiye'nin yaptığı değişimin başarılı olduğu, finans sektörünün güçlendiği döneme girmiş olduk.

ENERJİ

'Çıkacak fırsatları değerlendiriyoruz'
Enerjideki yatırım projeleriniz neler?

Doğan grubu, Anadolu grubu ve Unit Investment ile birlikte enerji işine girdik. Çıkacak fırsatları değerlendirmek için ekibimiz çalışıyor. Üretim ve dağıtım fırsatlarına bakıyoruz. Hidroelektrikte aktiviteler olacaktır. Türkiye'nin nükleere de kapıyı açması lazım. Hidroelektrikteki potansiyelimizi bir an evvel belli bir yere getirmemiz lazım. Türkiye'nin en stratejik konumda olduğu şey su. Türkiye'nin su stratejisini çok iyi düşünmesi gerek.

TURİZM

'Marina zinciri kuracağız, Maçka'ya lüks otel yapacağız'

Marinalara dönük çalışmaları olduğunu anlatan Şahenk, şöyle devam etti: "Turizme gelen müşteri profili de değişiyor. Ege, Akdeniz ve Adriyatik'teki tekneleri çekebilecek yapıda bir marina zinciri kurma üzerinde çalışıyoruz.

Lüks otel yatırımı

Turgutreis marinamızı işletiyoruz. Didim marinanın inşaatını yapıyoruz. Kısmet olursa Dalaman'a başlayacağız.

Marina turizminin hem alışveriş merkezi, hem otel hatta belki golf turizmiyle de değişik bir hale gelebileceğini düşünüyoruz."

Turizmin Türkiye'nin daha iyi tanınması açısından en önemli sektörlerden bir tanesi olduğunu belirten Şahenk, "Hyatt Grubu ile Park Hyatt projemiz var.
Maçka Palas'ı değişik bir segmentte yeni bir müşteri kitlesine kavuşturmuş olacağız. Türkiye'ye yatak başına, oda başına çok daha fazla para harcayabilecek bir kitleyi çeken bir otel olacak. Lüks segmentte hizmet verecek. Butik otel olacak" diye anlattı.

MEDYA

'Yazılı medyada olmak istemiyoruz, tv'de büyürüz'

Yazılı medya tarafında olmak istemediklerini söyleyen Şahenk, "İnsanların tecrübe ettiği, bildiği işi yapması lazım. Konsantre olması lazım. Biz televizyonculuğu iyi öğrendik. Fırsatlar çıkarsa televizyon dalında büyüme olabilir. atv ihalesine girmeyi düşünmüyoruz. Dergicilik ve radyoculukta başarılı olduk. Bu alanlarda büyüyebiliriz" dedi.

İNŞAAT

'Anadolu'da fırsat var'
İstinyePark'tan memnun musunuz?

İstinyePark'tan çok memnunuz. Bir iki aya kadar daha da oturacaktır. Önemli olan bize inanıp orayı kiralamış olan arkadaşlarımızın memnun olması. Buradaki başarı Orjin grubunundur. Bu projedeki mutluluk her zaman her yerde sürebilir. Alışveriş merkezleri ilgilendiğimiz bir faaliyet konusu. Anadolu'da fırsatlar var. Arkadaşlarımız bunu değerlendiriyor.

Biz inşaatta, altyapıda iddialıyız. Son beş yıldır çevre ülkelerde faaliyet gösteriyoruz. Fas, Bulgaristan, Ukrayna, Kazakistan gibi ülkelerde iş hacmimizi artırdık. Türkiye'de de arazilerimizin değer yaratması için gayrimenkul projeleri düşünüyoruz.

BANKACILIK

Bölgesel büyüme

Romanya, Rusya ve Ukrayna pazarları olmak üzere Doğu Avrupa bankacılık pazarında organik olarak büyüme hedefinizle ilgili yeni gelişmeler var mı?
Garanti Bankası yurtiçindeki büyümesini devam ettiriyor. Biz finans sektöründe büyümeye odaklandık. Bölgesel büyümeye de önem veriyoruz. GE Consumer Finance ile yapmış olduğumuz ortaklıkta iki grubun da paralel bir vizyonu ve stratejisi var: Bankamızı büyütmek. Tabi sadece Türkiye'de değil bölgesel anlamda bankanın know how'ını bölgeye taşımak. Garanti Bankası'nı bölgesel bir banka haline getirmeye çalışıyoruz.

Büyüme, gelişme ve inovasyon bizim en önemli prensiplerimiz.
Türkiye bilinmeyen bir yer. Bugüne kadar bilinmediği için herkes bizim adımıza konuşmuş. Türkiye konuşmaya, kendisini anlatmaya 80'li yıllarda başladı. Son on yılda yaptıklarımızı anlattığımız zaman Türkiye parmak ısırtıyor. İştah kabartıyor.

Kaynak: Milliyet

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.98 saniye.
03:32:13, 8 Mayıs 2024, Çarşamba

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım