Ihale İle Gayrimenkul Alımı-tecrübe//öneriler - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Ihale İle Gayrimenkul Alımı-tecrübe//öneriler

leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
27/02/2011 :  11:35:07 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Sayin arkadaslar,
Ihaleden gayrimenkul (Arsa) almayi düsünüyorum. Kamunun ihaleleri de bunlarn arasinda.

-Ihalelerde ise cok mu fesat karisiyor...?
-Internet üzerinden teklif verebiliyor muyuz?
-Acik-Ihaleler acik artirma usulümü yoksa gizli teklifle mi gerceklesiyor....?
-v.s.

Tecrübelrinizi iletirmisiniz lütfen.

tskler/slmlar

Yerleşim : Türkiye / De  |  Meslek : Satış / Pazarlama
leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
27/02/2011 :  16:21:07  Alıntı
arkadasla...birco arkadasin bilgisnin oldugundan eminim...simdiden tskler

Avukataydogan
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
27/02/2011 :  20:25:43  Alıntı
Kamu ihale kanununa göre bu sorulara cevap aramak gerekir.
Öncelikle internet üzerinden teklif veremezsiniz çünkü bu durum hem kanuna hem de usule aykırı.
İhalesi yapılacak her iş için bir işlem dosyası düzenlenir. Bu dosyada ihale yetkilisinden alınan onay belgesi ve eki yaklaşık maliyete ilişkin hesap cetveli, ihale dokümanı, ilan metinleri, adaylar veya istekliler tarafından sunulan başvurular veya teklifler ve diğer belgeler, ihale komisyonu tutanak ve kararları gibi ihale süreci ile ilgili bütün belgeler bulunur
Bütün isteklilere tekliflerini hazırlayabilmeleri için yeterli süre tanımak suretiyle;

a) Yaklaşık maliyeti 8 inci maddede yer alan eşik değerlere eşit veya bu değerleri aşan ihalelerden;

1) Açık ihale usulü ile yapılacak olanların ilanları, ihale tarihinden en az kırk gün önce,

2) Belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılacak olanların ön yeterlik ilanları, son başvuru tarihinden en az ondört gün önce,

3) Pazarlık usulü ile yapılacak olanların ilanları, ihale tarihinden en az yirmibeş gün önce,

* Kamu İhale Bülteninde en az bir defa yayımlanmak suretiyle yapılır.

İdarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerinde aşağıdaki usullerden biri uygulanır:

a) Açık ihale usulü.

b) Belli istekliler arasında ihale usulü.

c) Pazarlık usulü.
Teklif mektubu ve geçici teminat da dahil olmak üzere ihaleye katılabilme şartı olarak istenilen bütün belgeler bir zarfa konulur. Zarfın üzerine isteklinin adı, soyadı veya ticaret unvanı, tebligata esas açık adresi, teklifin hangi işe ait olduğu ve ihaleyi yapan idarenin açık adresi yazılır. Zarfın yapıştırılan yeri istekli tarafından imzalanır ve mühürlenir.

Teklif mektupları yazılı ve imzalı olarak sunulur. Teklif mektubunda ihale dokümanının tamamen okunup kabul edildiğinin belirtilmesi, teklif edilen bedelin rakam ve yazı ile birbirine uygun olarak açıkça yazılması, üzerinde kazıntı, silinti, düzeltme bulunmaması ve teklif mektubunun ad, soyad veya ticaret unvanı yazılmak suretiyle yetkili kişilerce imzalanmış olması zorunludur. Mal alımı ihalelerinde, ihale dokümanında alternatif teklif verilebileceğine dair hüküm bulunması halinde, alternatif tekliflerde aynı şekilde hazırlanarak sunulur.

Teklifler ihale dokümanında belirtilen ihale saatine kadar sıra numaralı alındılar karşılığında idareye verilir. Bu saatten sonra verilen teklifler kabul edilmez ve açılmaksızın iade edilir. Teklifler iadeli taahhütlü olarak da gönderilebilir. Posta ile gönderilecek tekliflerin ihale dokümanında belirtilen ihale saatine kadar idareye ulaşması şarttır. Postadaki gecikme nedeniyle işleme konulmayacak olan tekliflerin alınış zamanı bir tutanakla tespit edilir.

Verilen teklifler, zeyilname düzenlenmesi hali hariç, herhangi bir sebeple geri alınamaz ve değiştirilemez.

Bu Kanun kapsamında (...) verilecek teminat mektuplarının kapsam ve şeklini tespite Kamu İhale Kurumu yetkilidir.

Umarım bilgiler aydınlatıcı olmuştur.
Peki İcra dairelerinin açık arttırma yolu ile yaptığı satışlardan g.menkul almayı hiç düşündünüz mü?
Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Hukukçu
leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
28/02/2011 :  13:46:06  Alıntı

öncelikle bilger icin tsklerimi iletiyorum...sagolun.
evet...icradan olan satislarlada ilgileniyorum...tavsiyelerinizle yönlendirebilirseniz sevinirim...
Kamudaki devlet hazinesindeki gayrimenkuller dikkatimi cekti fakat fiyatlar o kadarda ilginc degil gibi...

Icradakileride arastimam gerekiyor, tabiki tam anlamiyla kelepir fiyatina olacakki al sata degsin....sizin önerilerinizi bekliyorum...
SImdiden tskler

Avukataydogan
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
04/03/2011 :  23:34:40  Alıntı
merhaba;
artık icra ilanlarını bazı internet sitelerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca icra dairelerindeki ve gazetedeki ilanları da takip edebilirsiniz.

leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
06/03/2011 :  10:12:47  Alıntı
tskler...slmlar

Avukataydogan
Yeni Üye

Toplam 26 yazı
06/03/2011 :  21:57:27  Alıntı
Rica ederim. Başarılar dilerim.

nzh06
Yeni Üye

Toplam 83 yazı
07/03/2011 :  01:05:25  Alıntı
bu işleri takip ediyorum kamu ihalelerine giriyorum hem alım satım işleri hemde yapım ihalelerine giriyorum yapım işleri için aranan kriterler var karşılaman gerek alım satım işi içinse cazip değil kaldıki herkese yedirmezler.birinci ağızdan duy istedim içinde oldğum için söylüyorum gerisi sana kalmış kolay gelsin iyi çalışmalar.

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Serbest meslek
önem
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
07/03/2011 :  20:23:17  Alıntı
ihale cok zor ve riksli bi iş aman dikat ediniz devlet iş akıl almaz amannnn haaa
mm

Yerleşim : Türkiye / Uşak  |  Meslek : Tekstil
leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
07/03/2011 :  23:20:14  Alıntı
tskler arkadaslar...
Ben alim ihaleleri düsünüyorum, yani al sat isi-
Önem kardes...risk derken neleri demek istediniz??
Acabilir misiniz konuyu lütfen

saygilar

bingo
Üye

Toplam 150 yazı
08/03/2011 :  00:07:21  Alıntı
Gecen hafta adliyeye gittiğimde icra dairelerine uğradım.bir arac ihal
esi gözüme carptı ve ihaleye girmek istesemde is yoğunluğundan ihale tarihi ve saatinde ihaleye katılmam imkansızdı...

Daha önce farklı bir konudada bahsettim tekrardan anlatayım.
Adliyelerde bulunan icra dairelerinde ihale ilanları duyurulur.
Duyurulan tarih ve saatte ihalenin olacağı yerde olmanız halinde ve belirlenen rakamın yüzde 20sini teminat olarak yatırırsanız ihaleye girebilirsiniz.
Örneğin 1000.000liralık bir daire ihalesiyse 20.000lira teminat yatırırsınız.ihaleyi kazanmanız yada kaybetmeniz halinde teminat size geri dönecektir.
İhale belirlenen rakamın yüzde 60ından baslar.100.000liralık daireyse 60.000liradan baslar ihale ve arttırılır.
Belki 61.000liraya ihaleyi alırsınız belkide 160.000tlye daire alıcı bulur.Belkide dairenin gercek piyasa değeri 180.000liradır belkide 110.000tl.
İcra ihalelerinde avantaj sağlayacağınız ihaleler cokta fazla değildir..oldukca yoğun bir sekilde takip etmeniz gerekmektedirki er yada gec karlı bir ihale alabilesiniz.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Gıda
bingo
Üye

Toplam 150 yazı
08/03/2011 :  00:12:16  Alıntı
gecen hafta gittiğimde bir ihale daha gözüme carpmıstı...2009 model mutsıbıshı canter marka frigolu kamyonmudur kamyonetmidir nedir 27.000lira değer konulmustu.
Yani 16.2tlden ihalesine baslanacaktı artık kim ne kadara aldıysa fikrim yok.belki 17.000e gitti belkide 50.000e.
Arkadaslar oturulan yerden emeksiz kolayca para kazanılamıyor bu kural icra ihalelerindede gecerli...Gider ihalelere girer ucuza ihaleyi kapatr para kazanırım diye düsünenler yanılırlar.

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Gıda
leo1537
Üye

Toplam 473 yazı
09/03/2011 :  23:03:11  Alıntı
öncelikle tskler BINGO....Tecrübelerinizi ve düsüncenizi aktarmissiniz.
Evet, ben de aynini düsünüyorum...Armut pis agzima düs düsüncesi cok yalnis.
Kosturmak lazim...kavga lazim.

Bir anlamadigim konu daha: Araclarda ihale halinde Ruhsat ve anahtarsiz veriliyor...bunun masrafi hakkinda bilgisi olan var mi.
Anahtarsiz arabayi nassil sehirden sehira naklediyorsunuz...??? mesela

slmlar

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

6.17 saniye.
03:34:45, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım