Aman Veresiyenin Ucunu Kaçırma - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Aman Veresiyenin Ucunu Kaçırma

tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
04/10/2007 :  01:55:42 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Pantolonu dar.

Ceketinin önünü zor iliklemiş.Düğmeler iliklerle helalleşmek üzere…Bir takım elbise, bir adama bu kadar mı eğreti durur!

“ Buyurun nasıl yardımcı olabilirim?”

“ Beyim kusura bakmayın rahatsız ettim..Benim bir maruzatım vardı”

Boş koltuklardan bir tanesini gösteriyorum..

“ Oturun lütfen”

Koltuğun ucuna oturup, ellerini bacaklarının arasına sokuyor.. “Kesin borç para isteyecek” diye geçiriyorum içimden… Dur bakalım….

Sigara ikram ediyorum..

“ Teşekkür ederim, kullanmıyorum”
İki tane çay söylüyorum…

Çaylar geliyor…

Bardağı tutan eli titriyor.. “Şimdi dökecek çayı derken” odanın içini bir ‘hüpleme” kaplıyor..

“ Beyim ben onaltı sene fabrikada kalorifercilik yaptım. İki ay önce, tazminatımı verip işten çıkarttılar..İlkokul mezunuyum..Bu yaştan sonra ne iş yapacağım diye çok düşündüm..Hazıra dağ dayanır mı? Dayanmaz. Araştırdım bir bakkal dükkanı açmaya karar verdim..Geçen hafta kutu gibi bir dükkan tuttum, boyattım..Rafları da dün taktılar..Malcılar ( Toptancılar) dükkana gelip gitmeye başladı……..”

Utandım kendimden, adamı borç para isteyecek sandım..Meğer o müşterimiz olmak için gelmiş…

Uzatmayayım…İsmail Ağabey ile o gün tanıştım…

Bana gelmesinden yaklaşık bir ay sonrada dükkanına ziyaretine gittim..

Şıkır şıkır yapmış her yeri..Çeşidi bol..Tertemiz beyaz bir önlük giymiş üzerine..

Takıldım..

“ Doktor gibi olmuşsun İsmail Ağabey!”

O yılların en popüler içeceği kuş burnu..

“ Estağfurullah beyim ne haddimize, otur sana bir kuş burnu yapayım!”

Kuş burnunu içtim, biraz işlerden konuştuk..

Çıkarken de adet olduğu üzere, nasihatte bulundum..

“ Aman veresiyenin ucunu kaçırma batarsın valla!”

Çok biliyorum ya ben her şeyi!

Fabrikada uzun yıllar çalışmış bir kalorifercinin ticaret hayatına atıldıktan sonra başarılı olma ihtimali yüzde kaç sizce….?

Tahminde bulunmadan önce hikayenin sonunu okuyun isterseniz…

İsmail Ağabey dükkanı açmasının ardından, düzenli çalışan müşterilerimizden bir tanesi oldu.

Peynirin en güzelini, zeytinin en hasını o getirdi.. Bir süre sonra kiraladığı kutu gibi dükkanı ve onun yanındaki dükkanı satın aldı...Aradaki duvarı kırdırdı…

Tabelasındaki bakkal yazısını süper marketle değiştirdi…

O sıralarda benim de sorumlu olduğum bölge değişti...

Bir süre haber aldım İsmail Ağabeyden…Aklıma geldikçe telefon ettim, sağ olsun o da beni aradı sordu..

Zaman geçince atalarımızın söylediği gerçek oldu “ Gözden ırak olan gönülden de ırak düştü”

Bir gün cep telefonumu büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesinin tuvaletinde unutunca eski ahbapların hepsi tarih oldu…..

Aradaaaaan uzun yıllaaar, kuş burnunun da modası geçti..

Millet üçü bir yerde karıştırıp içer oldu…

Ben de bolca kilo aldım, Şakaklarımda bulduğum beyazları kimseye belli etmeden koparmaya başladım…

Evden telefon ettiler bu akşam iftara misafir gelecekmiş…

Uzunca bir alışveriş listesi verdiler…

Kasaptayım..Önümde kalantor bir ağabey var… Siparişlerini söylüyor; “Pirzola iki kilo, antrkot, incik………”

Ağabeyin uzun süren alışverişi bitti..Poşetler elinde kapıdan çıkmak üzereyken göz göze geldik….

“ Koçum ne haber?”..

“ Teşekkür ederim siz nasılsınız” dedim ama tanıyamadım adamı…

Arkasından, gri Grand Cherokee'ye binene kadar baktım…

Alışveriş bitene, eve gelene kadar o adamı nerden tanıdığımı düşündüm…

Asansöre binerken, köşeli jetonum düştü…Hatırladım…..

İsmail ağabey……..

Şimdi tekrar soruyorum;

Fabrikada uzun yıllar çalışmış bir kalorifercinin ticaret hayatına atıldıktan sonra başarılı olma ihtimali yüzde kaç ….?

Benim nasihatimi dinlerse yüzde yüz!!!

Ne demiştim?

Aman veresiyenin ucunu kaçırma…….”
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
n/a
silindi

Toplam 72 yazı
04/10/2007 :  08:36:50  Alıntı
Öylesine güzel bir konuya dağinmişinizki elinize sağlık buyazıyı herkesin okumasını dilerim.Bazı ipin ucunu kaçıranlara ders olsun okusun inanın sitede tekrer seslenmek istiyorum.kimi 1000 ytl.kimi 1.000.000 ytl.den yazıyor kimi aklını sermaye koyarım diyor.Bende ciddi olan varsa birleşelim,birlikten kuvvet doğar diyorum ama ismail abi kadar olunmuyor.sanal alemde iki kişi bir araya gelipte bırakalım iş yeri düşüncelerini tanışmak lütfunda bulunmuyor.Güven,Cesaret,Ciddiyet tutum vs.yüz yüze görüşmek her şey vesselam bittiğinden dolayı ismail abinin %100 yapmış olduklarını sanal alemde 0-1,e dönüşmüyor.Teşekkür ederim...

Yerleşim :   |  Meslek : Satış / Pazarlama
izcen
Üye

Toplam 184 yazı
04/10/2007 :  11:07:04  Alıntı
çok güzel bir yazı olmuş paylaştığınız için teşekkür ederim. bu yazıdan birçok insan kendine pay çıkaracağından eminim. dikkate almak lazım. bir çok küçük işletmecinin tezgah arkasındaki duvarında " veresiye ölmüştür ruhuna fatiha " yazsa da veresiyenin çok büyük boyutlarda olduğunu bilmeyenimiz yoktur..
İzcen Computer

Yerleşim : Kuzey Kıbrıs TC / Güzelyurt  |  Meslek : Mühendis
PeaceB
Üye

Toplam 130 yazı
04/10/2007 :  11:32:02  Alıntı

Yorumsuz...

Fabrikada kalorifercilik yapan İsmail ağabey : “ Beyim kusura bakmayın rahatsız ettim..Benim bir maruzatım vardı”

Supermarket sahibi Cherokee'li İsmail ağabey : “ Koçum ne haber?”..
Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv
soner3859
Yeni Üye

Toplam 5 yazı
04/10/2007 :  11:34:01  Alıntı
yerine ve şekline göre söz.......

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
tristapena
Editör

Toplam 498 yazı
04/10/2007 :  11:37:11  Alıntı
Sevgili peaceB, yazıda altını çizmek istediğim konulardan bir tanesiydi bu...Para insanı konuşturur mu? Ne dersiniz?
Ali GÜLCÜ

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Diğer
mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
04/10/2007 :  16:05:11 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Yine şahane bir yazı ve yine ALİ GÜLCÜ...
Bende tiryakilerinizden oldum.
Yenilerini de sabırsızlıkla bekliyeceğim...

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
PeaceB
Üye

Toplam 130 yazı
05/10/2007 :  11:07:14  Alıntı
Para insanı konuşturur mu?
pcked arkadasımızın yazdıklarına katılıyorum, birde Türkiye'nin bir gerçeğini eklemek istiyorum kişi genel ahlak, saygı kuralları, eğitim, vs den bi haber olmasına rağmen halkımız kişinin kendisine değil kişinin cebindeki paraya olan saygısı ve sevgisi nedeniyle kişiyi bey yapıp el üstünde tutmaktadırlar... ehh bu kişiyede konuşmak düşer artık...

Aynı zamanda bu konu hazımla da ilgilidir...
Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Otomotiv
işletmeci
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
06/10/2007 :  20:34:44  Alıntı
Ali hocam merhaba,
Ne ismail ağabey'e gıpta ederim ne de ders çıkartırım.Belki, en az sizin kadar bayıldığım balığı,fanyalı ağ yaptırıp ta benim de yakalayamamış olmamın verdiği zevki...acaba gri Grand Cherokee ona veriyor mu?evet veriyor olabilir...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
21/08/2016 :  22:56:27  Alıntı
Kalorifer işi sistem ve disiplin işi.. Yeni işine de uygulamış başarılı olmuş
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
ycl68
Üye

Toplam 110 yazı
22/08/2016 :  14:49:44  Alıntı
Aradan 9 yıl geçmiş,olsun bir yorumda benden olsun.İsmail abin seni yıllar sonra tanımış,naber koçum demiş :)Buralara kadar yazmışsın,sana ders olsun kimseye daha nasihat verme....

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Gıda

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

5.45 saniye.
22:48:12, 28 Mart 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım