Üniversite Yakınında Ev Alıp Kiraya Vermek !!! - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Üniversite Yakınında Ev Alıp Kiraya Vermek !!!

mehmetbekturogl
u
Yeni Üye

Toplam 23 yazı
11/02/2011 :  18:27:50 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Değerli koniks üyeleri ,

Arkadaşım elindeki birikimi ile, İzmir D.E.Ü üniversitesi hukuk fakültesi civarında 2 daire alabileceğini söyledi. Bu aldığı daireleri şehir dışından gelen üniversite öğrencilerine kiraya vermesinin kazançlı bir yatırım olup olmayacağı konusunda ise kararsız. Arkadaşımın yapmayı düşündüğü iş fikri ile ilgili olarak sizin değerli bilgilerinizden yararlanarak kendisine yardımcı olmak istiyorum. Bu iş gerçekten arkadaşıma para kazandırır mı? Artıları ve eksileri nelerdir? Benimle bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Yerleşim : Türkiye / Artvin  |  Meslek : Bankacılık-Finans
FZORLU
Üye

Toplam 147 yazı
11/02/2011 :  22:22:27  Alıntı
öğrenci bu kiranı takarlar , elektirik su ödemeyebilirler, komşulardan bol bol şikayet gelir,evi dingonun ahırı gibi kullanabilirler bi cok kötü durum var..

yatıracağınız para ve aylık gelecek kira ne kadar olacakki mesela antalya için konuşuyorum akdeniz üni civarında bi ev alsanız en kötüsü 100 milyar civarında aylık gelecek en kötü kira 500-600 lira. değermi 100 milyarı aylık 600 lira için gömmek ?

googleye öğrenci evleri diye arat cıkan resimlere bak :D daha sağlıklı karar verir :D
Fatih A. ZORLU / Antalya

"İnsanın doğarken ezanı okunur ama namazı kılınmaz. Ölünce de namazı kılınır ama ezanı okunmaz. İşte doğarken okunan ezan, ölünce kılınan namaz içindir. Hayat da ezanla namaz arası kadar kısadır.."

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Esnaf
mehmetbekturogl
u

Yeni Üye

Toplam 23 yazı
11/02/2011 :  22:31:12  Alıntı
Sayın FZORLU teşekkürler,

Arkadaşım yatırım konusunda biraz hassas. Daha doğrusu ailesi biraz tutucu. Memur bir ailenin çocugu olduğu için, ticaret ile ilgili bir tecrübe yada yapabilmek için cesareti yok. Parayı bankayı yatırıp faiz almayı da istemiyor. Çünkü hem paranın günden güne değer kaybettiğini, hemde faiz oranlarının düşük ve değişken olduğunu söylüyor ki bu konuda bende kendisine hak veriyorum. Oradan gelecek faiz parasını bekleyeyim derken ana paranında değeri düşüp pul oluyor. Arkadaşımın bana anlattığı özellikle o bölgede öğrenci evlerine büyük rağbet olduğu, ancak kimseden gereken bilgileri alamadığıydı. Bu konuyu buraya açmamın sebebide bu. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

sars6167
Yeni Üye

Toplam 78 yazı
11/02/2011 :  22:54:15 Yazarın websitesine git Website   Alıntı

FZORLU ya tamamen katılıyorum.
600 tl için 100.000 tl yi bağlamak çok mantıksız.bunun zaten ticaretle bir ilgisi yok.neden öğrenciye vermek istiyor evi anlamış değilim.herhangi bir yerdende evini alsa kiraya verebilir çok rahatlıkla.yani bu iş kısacası arkadaşınıza öğrenciyede verse bekarada verse aileyede verse 100.000 tl lik bir ev her ay ortalama 600 tl kazandırır.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
FZORLU
Üye

Toplam 147 yazı
11/02/2011 :  23:16:16  Alıntı
ticaret yapası yok ise. değer kazanan döviz veya altını araştırsın ona yatırsın.yada bazı bankalarda var yatırım hesabı bankaya ortak oluyorsun yani. paranı kullanıyor kar ettiğindede payına düşeni hesabına yatırıyor bank asyada vardı en son. ana paran değer kaybetmiyor 100 ise yine 100 kalıyor.
yada normal bi bölgede normal bi ev alıp onu kiraya versin. normal kişilere göre öğrenciden 200-300 lira fazla para almak için öğrenci muhitlerinde fazla para verip ev almak mantıksız ve zararı cok olur.
Fatih A. ZORLU / Antalya

"İnsanın doğarken ezanı okunur ama namazı kılınmaz. Ölünce de namazı kılınır ama ezanı okunmaz. İşte doğarken okunan ezan, ölünce kılınan namaz içindir. Hayat da ezanla namaz arası kadar kısadır.."

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Esnaf
akinselcuk
Editör

Toplam 5590 yazı
12/02/2011 :  22:15:32 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
İzmir de durum nedir bilmiyorum ama mentalite olarak öğrenciye kiraya vermek için daire almak ve belli bir yıl sonra satmak mantıklı bir yatırım olur. Bu iş Konya da çok mantıklı bir iş halinde. Evlerin değeri zaten her yıl ikiye katlanıyor. Genellikle bu işi babalar yapıyor. Çocuğuna kalacak yer aramak yerine bir ev satın alıyor. Bir öğrencinin mezuniyeti süresinde (4-5 yıl) evin değer artışı öğrencinin tahsilini bedavaya getiriyor. çocuk olkulu bitirince evi satıp gidiyorlar. Tabi kampüs yakınlarının Konyada yeni kurulan gelişmekte olan yerler olması bir avantaj. izmir de evin alındığı mahallenin bölgenin böyle bir özelliği yoksa yani değeri artmayacaksa sadece kira parası yetersiz gelip yatırımı kurtarmayabilir. Gene de zarar edilecek bir iş değil.
tamnland.com

Yerleşim : Türkiye / Türkiye  |  Meslek : Diğer
mehmetbekturogl
u

Yeni Üye

Toplam 23 yazı
13/02/2011 :  12:47:20  Alıntı
Sayın Fzorlu ve sars6167 yorumlarınız için teşekkür ederim.
Sevgili editörüm akinselçuk anlattiklariniz arkadaşımın durumu ile yakından alakalı. Evleri almayı düşündüğü bölge D.E.Ü Hukuk fakültesinin bulunduğu ve etraftaki hemen tüm evlerin öğrenciler tarafından kiralandığı ulaşım ve hem fakülteye hemde D.E.Ü nin merkez kampüsüne yakınlığı açısından oldukça merkezi bir bölgeymiş.
Öğrenciler özellikle kayıt dönemlerinde ev bulmakta sıkıntı çekiyorlarmış. Burada öğrencilere yönelik yapılan 1+1 stüdyo daireler varmış. Fiyatları da 60-70 bin Tl. arasında farklılık gösteriyormuş. Arkadaşımda sizin gibi düşünüyor. Yani her sene üniversite kazanıp gelen öğrenciler var , yurtta kalmaktan bıkıp eve çıkmayı düşünen öğrenciler var. Kısacası müşteri potansiyelinin sürekliliği olduğunu düşünüyor. Bu parayı bankada tutsa paranın yıllar içinde eriyeceğini biliyor ki bu konu hakkında bende daha önceki mesajımda fikrimi belirtmiştim bir bankacı olarak. Kullanılmayan para zaman içinde ülkenin ekonomik yapısı ile ilgili olarak değerini kaybediyor. Satın alım gücü düşüyor.
Arkadaşımda hem bir ev almış olurum, gayrimenkulum olur , hemde kira gelirini elde ederim diye düşünüyor. Ama dediğim gibi hiç tecrübesi yada bilgisi olmadığı ve bilgi alabileceği bir kişi olmadığı için ben ona yardım amacıyla burada bu konuyu açtım.

HakanFinans
Üye

Toplam 450 yazı
14/02/2011 :  15:33:26  Alıntı
Sayın mehmetbekturoglu,

Burada arkadaşınızın evi kaç paraya alacağı ile ne kadara kiraya vereceği önemli...
100 Bin tllik bir evi 600 tl ye kiraya verecekse pek mantıklı değil..

Mesela bursa da görükle de universitye çok yakın 45- 50 m2 1+1 tarzı evler var..40-45-50 bine kadar bu evleri satın almak mümkün..Siz şayet kabası bitmiş iken bulursanız 50 m2 bir evi 30-35 en az 3 adet almak kaydı ile bulma imkanınız var.Bu evlerinde içerisine standart birkaç bin tl lik eşya koyup 400-450-500 tl ye kadar okula mesafesine göre kiraya verebiliyorsunuz..

Öğrenci hep evi kendisinden sonrakine devreder eşyalarını taşıyamayacakları için..Kiracı sıkıntısı vs.si olmaz..Kaldıki o kadarda kötü değil tablo öğrenci evi ile ilgli,siz 2 taksit yada 3 taksitte iyi bir depozito alırsınız ,iyi bir kira sözleşmesi yaparsanız ne kiranız kalır ne elektrik su nede evin kırık döküğü..

Ben arkadaşınızın yerinde olsam bilmiyorum sizin oralarda varmıdır bu tarz yapılasma ama gıdıp kabası bıtmıs yada ıncesıne baslanmıs daırelerden ıyı bır pazarlık yaparak,paraya sıkısmıs bır ınsaatcıdan 3-4 adet yada 5 adet alarak hem daha evı almadan kazanır yatırımı o sekılde yapardım..
... ... ...

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Bankacılık-Finans
mehmetbekturogl
u

Yeni Üye

Toplam 23 yazı
14/02/2011 :  19:56:57  Alıntı
Sayın Hakan Finans yorumlarınız için teşekkür ederim.

Arkadaşımın almayı düşündüğü evler sizin anlattığınız gibi evler. Tek farkı tamamen bitmiş olması ve içinde anlattığına göre buzdolabı , klima , kombi vs. gibi demirbaşlarıda mevcut. Evler sıfır durumda yani eski evlerde değil. 1+1 evlerin fiyatlarıda 60-70 bin TL. arasında farklılık gösteriyormuş.

Kira ödenmesi gibi konularda bende sizin söylediklerinize katılıyorum. Ayrıntılı bir sözleşme ile bu sorun çözülebilir. Hatta kuzenim Ankara'da okurken tutacağı ev hakkındaki sözleşmeyi ev sahibi direkt amcamlar ile yapmıştı. Onlarla görüştükten sonra evi vermeye razı olmuştu. Bana o zamanlar çok garip gelmişti ama şimdi düşününce aslında mantıklı olanı da buymuş. :)

srpslm
Yeni Üye

Toplam 30 yazı
14/02/2011 :  20:31:34  Alıntı
mrb arkadaşlar,bir menkul yatırımı yapılacaksa öncelikle şu noktaya dikkat edin ticari amaç için yaptığınız yatırımı en fazla 10 yıl içerisinde amortisini saglıyorsa mantıklı bir yatırımdır,yani 500tl ye kiraya vereceginiz daire ise;500*12=6000tl 6000*10yıl=60.000tl daire için 60.000tl uygundur.ewet ögrenciye kiralamak konusuna gelince bence gayet mantıklı önemli olan iyi kişilere rastgelmeniz.bu konuda şunu tavsiye ederim size sözleşme falan yapsanızda hikaye yapmanız gereken her 2-3 ayda faturaları takip edin ve gidip evinizi gezin herhangi bi sıkıntı durumunda derhal tahliye edersiniz.zaten belirli bir süre sonra kişileri tanıyacaksınız ve bir sıkıntı oluşmayacaktır.
srpslm

Yerleşim : Türkiye / Antalya  |  Meslek : Turizm
mehmetbekturogl
u

Yeni Üye

Toplam 23 yazı
17/02/2011 :  01:03:06  Alıntı
evet sayın üyeler ,
bu konu ile ilgili olarak başka düşüncesi olan , böyle bir yatırım gerçekleştirmiş olan kişiler varsa lütfen düşüncelerini ve tecrübelerini paylaşsınlar.

eseslihayta
Yeni Üye

Toplam 41 yazı
30/06/2011 :  01:18:38  Alıntı
benim fikrim bende esk.deyim and.ünv çevrelerinde arazi bulamıyorum bulduklarımda uçuyor, 15 apartlık arsadan mal sahipleri 8 daire apart istiyorlar. eğer oralarda böle astronomik durumlar yoksa orda bi arsa sahibi ile anlaşıp kat karşılığı inşaata girsin. 2 daire alacak insanın cebinde 150 200 vardır diye düşünüyorum. 10 apart yapılabilir böle bi yer bulursa 4-5 tanesine arsa sahibine verse kalanı da kendisine kalır, 2 daire alıp tanesini 500 tl ye kiraya vereceğine 5 apart dairesi olur ve tanesine rahat 400 e kiraya verebilir, daha iyi kar edebilir. ama sakın arsayı satın almaya kalkmayın... nacizane fikrim...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul Eskişehir  |  Meslek : Bankacılık-Finans
gangsta59
Üye

Toplam 159 yazı
30/06/2011 :  11:03:08  Alıntı
öğrenciye kiralık ev vermek bence şöyle mantıklı ,ben isim vermeyeyim küçük bi ilçede yüksekokulda okudum nüfusu git gide düşüyodu bu ilçenin gençler hep fabrika olan yerlere kaçıyo falan malum çiftçilik hayvancılık bitti.Bu ilçenin nüfusu 8000 ama normalde köyleriyle birlikte 20 000 kişilik bi yer ama çoğu kişi evlerini boşaltıp ya kiraya vermiş öğrenciye ya da başka yerlere gidip evini boş bırakmış, burda kaloriferli dairelerin kirası 600-800 lira arası değişiyo normal kaloriferli bi daireyi 70 000 e alabilirsiniz bu ilçede uzun vadeli mortgage çekseniz bile ev 10 senede öğrenciden gelicek kirayla kendini karşılıyor bide özel yurt açan çakallar var ki öğrenci başı 300-500 arası değişen fiyatlarla deli gibi para kazanıyolar yurdun kapasitesi 80 öğrenci adam 30 kişi doldursa aylık geliri temiz 3000 lira oluyo tabi sorumluluk alıyosun elalemin çocuğu 18 yaşında, ben yüksekokul okuduğum ilçeden en azından bi daire alıp kira parasıyla krediyi karşılayabileceğimi düşünüyorum.

Yerleşim : Türkiye / Tekirdağ  |  Meslek : Bankacılık-Finans
omerseven
Üye

Toplam 306 yazı
30/07/2011 :  01:52:27 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
bence o kadar sermayeyi yatırıp risk almaya,
daha doğrusu çok para yatırıp 600 700 lira gelsin diye beklemek çok iyi bir karar değildir.
tabi bu benim fikrim. ticaretle alakası olmayan biri için gelir yeter denirse iyidir.
ama bana sorarsanız uygun kiralık 5 6 ev kiralayıp ister eşyalarını döşeyip, ister direk öyle öğrenciye kiraya vermeniz.
evi satın almak yerine başlangıçta kiralamanızı tavsiye ederim.
eşyalı bir evi 900 liradan gözü kapalı verebilirsiniz 3 kişilik bir ev için bu söylediğim.
500 liradan evi kiralayabileceğinize eminim ihtiyacınızı karşılayacak evi.
yaptığınız iş evi kiralayıp öğrenciye tekrardan kiralamak. kazançlı olduğuna şüpheniz olmasın.
sadece kontratı yaparken ev sahibiyle anlaşmanız önemli burada.
günlük kiralık ev şekline de getirebilirsiniz. ihtiyaç olduğuna emin olabilirsiniz.
yani burada sonuç olarak ne yaptık.
küçük meblağlar harca**** bir ev alıp vereceğimiz parayı korumuş olduk.
aynı zamanda 5 6 evi kendi evimiz gibi kiraya verip 1 ev alıp kazanacağımızdan kat kat fazla kazandık.
takibini yaparım diyen kişiler için çok çok kazançlı bir kazanç yöntemi.

gelirinizle bi süre sonra kendi evlerinizi apartmanlarınızı alabilirsiniz.
hatta öğrenci yurdu açıp daha fazla kazanabilirsiniz.

örnek vermek isterim.
bir öğrenci yurdunda 1 dairede ortalama 4 oda olur.
bu odaların 1 tanesi 2 kişilik 2 tanesi 3 diğeride 4 kişilktir.
yurt ücretleri ortalama 2 kişilik odalar için aylık 650, 3 kişilikler için 550, 4 kişilik 500, lira civarı kişi başı fiyatlardır.
hesaplayalım 2x650 6x550 4x500 toplam 6600 bir dairenin geliri.
düşünün gerisini siz vegisi algısı güven problemlerini hallettiğinizde iyi kazanç kalıyor yine.
umarım bu konuyu okuyan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir biraz.
saygılarımla
Ömer SEVEN
Olur böyle şeyler.

http://omerseven.com -Şahsi bloğum.
http://kopem.org - Özel eğitimlerle kişileri yardımcı olduğumuz KOPEM
http://innope.com - İnnope Yazılım ve Ar-Ge Merkezi
Lojistik Girişimim http://kargoa.com

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : İthalat / İhracat
serin35
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
22/08/2011 :  04:48:31 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Ben bahsettiğiniz d.e.ü bölgesinde oturuyorum. Burada yeni bitmiş daireler 50 000 Tl ye kadar bulabilirsiniz. Kira gelirleri ise genelde 500 tl den başlıyor.
Serin

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Medya
çırak
Yeni Üye

Toplam 54 yazı
09/06/2012 :  20:22:18  Alıntı
Aradan 1 yıl falan geçmiş ama ben yinede düşüncelerimi paylaşmak istedim.Tam da bu gün paranın nasıl değerlendirileceği konusunda büyüklerden fikir ediniyordum.Şöyle bir olay anlattılar.Kendileri müteahhit.Bir kaç parsel yerleri varmış.fakat aralarında başka birine ait arsa da varmış.Bunlar site yapacaklarmış fakat o arada kalan parsel işi bozuyormuş.Bunlar da o arsanın sahibine bulmuşlar ve ne kadar istediğini sormuşlar.Buraya dikkat edin.Adam arsayı 4 ay önce 113 bine almış.VE adamlardan 145 milyar istemiş.Abi diyor ki yapacak bir şey yok mecbur alacağız.Ya siz söyleyin bu kadar kısa sürede başka hangi yatırımla kazanırsın bu parayı? Ben derim ki Ne ev ne araba tek gerçek var o da ARSA(tabii helal daireler içinde para kazanmaktan bahsediyorum).

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

7.52 saniye.
15:28:20, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım