Ruh Haliniz - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Ruh Haliniz

işletmeci
Yeni Üye

Toplam 72 yazı
30/09/2007 :  22:23:30 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Pazarlama, iş yapmanın en can alıcı noktası.Aynı işi yapan yan yana iki restoran'ın hikayesi beni çok etkiledi.Aynı yemekleri , aynı mahallede satan restoranlardan biri tıklım tıklım doluyken,diğeri tek-tük müşteriyle neredeyse iş yapamaz haldeydi.Hikaye şöyle devam ediyor:Restoran yöneticilerine,ahçılara çalışanlara işin sırrını soruyorlar ve ilginç bir yanıt;biz yemeklerimizi hazırlarken güler yüzle,içimizden gelerek hazırlıyoruz,Kaç tane müşteri gelecek,bu gün ne kadar para kazanacağız diye düşünmüyoruz.Her gün dua ediyoruz,herkesi aynı ilgi ve memnuniyetle karşılıyoruz.Dükkanımızı ilk açıldığı günkü gibi tertemiz tutuyor ve işimizi severek yapıyoruz...

İşe başladığımız anda , tek amacımız para kazanmak olursa bunun gerçekleşmeyeceğini bir müneccim edasıyla söyleyebilirim.Yaptığınız iş sizin hayatınız olacak.Eğer her gün sıkıntıyla,mecbur olduğunuz için iş yapıyorsanız aslında çalışmıyorsunuz demektir.

işinize mutlaka kendinizden birşeyler katmalı , yaptığınız işi sevmelisiniz.(Sevdiğiniz işi yapmalısınız...)Bu konuda 'garcia'ya mektup' görev anlayışının en güzel örneklerinden biri. İç dünyanız,ruh haliniz iş yerinize yansımalı.Öyle ki ,iş yeriniz tertemiz , aydınlık olmalı.Yaptığınız işin niteliğine göre reklamınızı başkaları yapmalı.Az önce patates kızarmaı ile ilgili bir yazı gönderdim,orada da bahsettim,herhangi bir karavanda ya da kiralık bir dükkanda yapabileceğiniz sıradan bir iş.Ama dükkanın , karavanın , büfenin önünü öyle bir ışıklandırıp , öyle ucuza reklam yaparsınız ki...Bir gören bir daha görmek ister.Benim yaptığım işte bu yürümez demeyin , yürür.Önemli olan iç dünyanız ve müşterinizin gerçekten hoşnutluğu olmalı.Arkası bundan sonra gelir.ISO almışsınız.Çok güzel.Ama bütün iş ISO belgesini alana kadardı.Şimdi reklamlarınızda iso belgeniz olduğunu kullanabilirsiniz.Ama bundan sonra aynı kalitede hizmet vermezsiniz....(x) firmasına , (X) üniversitesine akredite oldunuz.Akreditasyon tamamlananana kadar denetçiler işin yolunda ve standartlara uygun olduğunu gördüler ve akredite oldunuz.Sonra? hayır..Böyle devam etmez.Hizmetler yavaş yavaş eski kalitesizliğine döner.Diyelim ki gıda sektöründesiniz.HACCP belgesine başvurdunuz.Mutfak,depolar,çalışanlar...muhteşem.Belgeyi aldınız.Bir süre bu güzellikte devam etti.Çalışanlarınız ya da siz hep böyle devam edeceğinden emin misiniz?Oysa aslında bu belgeler çok gerekli değil.İşinize gösterdiğiniz özen,hiçkimsenin , sizi görmeden hazırladığınız hizmet , gıda ;sizin kendi reklamınızdır.Bunu düstur edinip süreğen hale getirmek en güçlü reklam,en güçlü pazarlama biçimidir.Sizce de doğru değil mi?

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

0.95 saniye.
06:40:17, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım