Rusyada Uretim Yapmak İsteyenlere - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Rusyada Uretim Yapmak İsteyenlere

Eldar
Yeni Üye

Toplam 50 yazı
10/11/2010 :  09:58:36 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Selamaleykum Arkadaslar!

ilk olarak, koniks sitesinin yonetim ve personel elamanina selamlar ve saygilarimi bildirmek isterim, guzel, faydali ve uluslararasi duzeyde, dunyadaki Turk toplumunu biriktiren, fikirleri bir araya getiren bir site olusturmuslar, insallah gelecekte daha da gelisir, hepimize bu arada Allah kolaylik versin.

Ben de, degerli arkadaslarim sizlerle paylasmak, fikir alis verisi yapmak istedigim bir iki konum var, bilirsiniz zaman degistikce dunya da degisiyor, onunla beraber dunyadaki kurallar, ticaret anlayisi da degisiyor, bugun 90 seneleri degil, eminim aramizda o yillari goren, dis ticaretle ilgili sektorlerde is goren bir cok isadami arkadasimiz vardir, bilirler o zamanlari bavul ticareti yapan Rusyadan olsun, baska ulkelerden olsun musteriler Turkiyeye, ayagimiza gelirlerdi, bugun ise o ticaret hacmini tutturabilmek, gelistirebilmek icin bizler bir ayagimizla Rusyada, ya da baska ulkelere gidmemiz, durmamiz gerekiyor.

Ben 2004 yilindan bu yana Rusyada ikamet ediyorum, sizlerle paylasmak istedigim 3 fikrim var
1- Rusyada kot pantolonu uretmek
2- Sera kurmak
3- Hizmet sektorunde servis acigini kapatmak

1- Neden kot Rusyada uretilmesi gerek?
Bilirsiniz her ulke gibi dogal ekonomik anlayis iceriginde Rusya da kendi uretim sektorunun gelismesini ister, dolayasiyla yillar gectikce, kendi acigini kapadikca, bavul ticaretinden yavas yavas cikmaya basliyor, ve gordugunuz gibi yapiyor da, bilirsiniz 90 yillarinda 1 m2 malin Rusyaya girisi 200 dolar civari ise, bugun bu rakam 1500 ile 2000 dolar arasinda degisiyor, dolayisiyla biz ihracatcilarin satis hacmimiz gittikce azalmakta, satislardaki kar marjimiz asagi dusmekte, masraflarimiz yukselmekte, bir de bilirsiniz Rusya gittikce ekonomik anlamda guclenmekte olan bir ulke, dusunun ki 5 sene sonra ne olacak, ne durumlarla karsilasacagiz, tabii biz de Rusya gibi, ekonomisi guclenen bir potansiyel musterimizi kaybetmek istemeyiz, Rusya ne kadar ekonomik yonden guclu olursa bizim uretim ve satis hacmimiz o kadar yukselmesi lazim, eger gereken adimlari bugunlerde atmaya baslarsak.
Bilirsiniz Cin mali bizim Rusayadaki en buyuk rakibimiz (fiyat acisindan), biz, bunlari nasil geride birakacagiz? Malimizi ihrac ederken, nasil kendi personelimizi kaybetmeden satis hacmimizi bugunku sartlarda yukseltir, gelistiririz? Gelin hep beraber analiz yapalim…
Malen Rusya, gumruk vergisini ithal mali icin yukseltiyor, arkadaslarim, gumruk vergisi hazir mala yukseliyor, ben gumruk islerini iyi bilirim ama turkce tam olarak iletemedigim icin boyle yazicagim, burda gumruk kurallarinda, hazir mal, yari hazir mal, ham madde anlayisi var, her birinin gumruk vergi orani degisir, aradaki fark inanilmaz derecede yuksek, biz bu durumdan yararlanmaliyiz ki, hedefimize ulasalim, teklif ve tartismaya acmak istedigim konunun ozeti boyle:
Kot pantolonunun sifirdan bugun icin Rusyada uretilmesi mantiksiz, nedenini uretenler bilir, kumas alirsan (bulursan istedigini eger), Kumasi taslaman, kimyasal maddelerle yikama gibi ugrastirici ve zaman alici, kimyasal madde kullandigin icin bir turlu izin evraklarini toplaman gibi sorunlar onune cikar, bunun icin gerekli makineler alman gerekir, yani bu kot uretiminde ayri bir is, yani yatirimin oldukca yukselir, gereksiz, bunun cozumu var, cozumunu bu sekilde goruyorum, Turkiyede bu isi yapanlar cok, teklif ve anlam bu sekilde olmali (guzel makale var, olmayalim nalinci keseri gibi hep bana hep bana, olalim testere gibi bir sana bir bana), hesaplarim:
1a – 1 konteyner Turkiyeden Moskovoya 3000 dolara gelir
1b – 1 konteynere ortalama 80 m3 mal sigar
1c – 1 m3 yere ortalama kumasa gore 250 – 500 kot sigar
Arkadaslar, mallar (kotlar) Rusyaya girirken hazir mal olarak degil, ham madde olarak girer, aciklamasini ilgilenenlere tum detayiyla anlatirim, yani tum gerekli islemi Turkiyede yuzde 70 i bitmis sekilde Rusyaya resmi girer, gumrukte cok cazip fiyata gumruklenir, ve bizim Rusyadaki atolyede tamamlanarak, Rusya sertifikasiyla, made in RUSSIA olarak pazara cikar, tabii burda tum anlattiklarim sadece kot icin degil arkadaslar, urettiginiz her urunde bugun sartlarinda bu anlayistan giderseniz, kazanir, gelisirsiniz. Birinci fikrimi elimden geldigince kisaca bitiriyorum, tartismalara ve yeni tekliflere acik, goruslerinizi, sorularinizi yaziniz, bu cok ciddi bir iddia, cok seyleri yazamadim, sorarsaniz ilgiye gore cevaplandiririm. Tartinmayin yazin, beni Rusyadaki gozunuz, kulaginiz, dostunuz olarak gorun, hic bir seyi saklamam, aciga dokerim, insallah Allah hepimize versin.

Sera ve hizmet sektorundeki yapilabilecek fikirlerimi insallah bu hafta yazacam.
Hepinizin fikirlerinizi, tamamlamalarinizi, goruslerinizi bekler
Saygilarla, Eldar
E-mail adresim stroygrad@bk.ru

Yerleşim : Rusya Federasyonu / Moskova  |  Meslek : Ticaret

UYARI: Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Tanımadığınız kişilerle ticaret yapmayınız, yapıyorsanız dikkatli olunuz, tedbiri elden bırakmayınız, denemeden görmeden almayınız, alışveriş yöntemi olarak garanti yöntemler seçiniz. Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para yada mal göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!
Detaylı bilgiler ve sorumluluklar için kullanım şartlarını okuyunuz.

• İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.
  • muratrus
    Yeni Üye

Toplam 41 yazı
    10/11/2010 :  23:00:39  Alıntı
    Eldar bey selamlar kot uretimi ayri bir sanat gercekten Turkiyede bile 30 yillik emekten sonra iyi bir marka cikiyor .Bende Moskovada kot pantolon satisi ile ugrasmaktayim beni ararsaniz daha detayli gorusebiliriz.Saygilarla Murat .Tel +7 916 6186600

Yerleşim : Rusya Federasyonu / Moskova
    Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    11/11/2010 :  05:09:49  Alıntı
    Koc un Rusya ekonomisi ile ilgili SABAHa verdigi aciklamasi

''Rusya ile ticaret hacmimiz çok büyük. Burada bir açık var. Başkaları gelmeden önce biz bu piyasayı doldurmaya çalışıyoruz. Rusya ekonomisi tamamen dibe vurduğunda biz yine bu ülkede kaldık. Yatırımlarımıza devam ettik. Ekonomi düze çıktığında da meyvelerini almaya başladık. Rusya'da doğal gaz ve petrolden dolayı halkın alım gücü henüz çok artmadı ama öyle inanıyorum ki ileride çok yükselecek. Burada hayat standardı devamlı yükseliyor. Millet tüketime aç. Onun için, bugün yatırım yapıp ilerde onların bizim mallarımıza olan talepleri arttığında, istedikleri kadar malı onlara üretebilelim. Ayrıca, gümrük probleminden dolayı da burada üretim yapmak daha karlı oluyor.''

exportsrvce
    Üye

Toplam 762 yazı
    11/11/2010 :  23:13:44  Alıntı

Eldar salam,

Bu dediklerin aydındır ancaq umumilikde bu xammalın RF'de satılması nece olacaq?Türkiyeden bunu kim tehvil alacaq?
    Özel mesaj atarsanız daha hızlı iletişim kurabiliriz.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : İthalat / İhracat
    yatirim1
    Üye

Toplam 139 yazı
    12/11/2010 :  00:05:35  Alıntı
    sayın Elder bey. paylaştığınız bilgiler icin tesekkurler. bu site gercekten hızlı buyuyor ve faydalarını gormeye basladık. artık keyifle Turklerin yaptıklarını izleyebiliyorz. sizlere de basarılar dilerim. değerli bilgilerinzin devamını bekliyoruz. saygılar....

Yerleşim : Türkiye / Adana  |  Meslek : Satış / Pazarlama
    Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    13/11/2010 :  13:16:38  Alıntı
    Arkadaslar, bilirsiniz, Rusya tekstil uretiminde acigi bulunan bir ulke, (resmi bilgilere gore tekstil ihtiyacinin yuzde 23 unu yerel sektorden karsiliyor) bu tabii ki Turk ureticileri ve iharacatcilari acisindan olumlu bir durum, peki,

Olumsuz olan durum nedir?
    Neden bugun ihracatta sikinti yasiyoruz?
    Yakin gelecekte neler degisecek, neyi beklemeliyiz?

Olumsuz olan durum, arkadaslar, Rusya hukumetinin 2001 yilindan bu yana planli olarak gumruklerde yaptigi uygulamalardir, kisitlamalardir, surekli olarak gumruk vergilerinin yukselmesidir, ki bu uygulamalarin devami olacaktir, ve zaten gunumuzde gumruklerde yasadigimiz sikintilar ilerde daha da buyuyecegi bir gercegidir ki bu durum er yada gec bavul ticaretinin kaldirilacagi anlamina gelir. Rusya bu tur gumruk uygulamalari, kendi acisindan hakli olarak, Rusyada uretim yapan firmalari korumak, kucuk ve orta olcekli isletmeleri gelistirmek, ulkeye giren ithal malin kacak girisini engellemek ve gumruk vergi gelirlerinin artirilmasi amacini tasidigi icin mucadele veriyor ve Rusya kacak urunler nedeni ile yasadigi gumruk kaybinin 650 milyar ruble, yani 26 milyar dolar oldugunu belirtiyor.

Dolayisiyla ihracatini yaptigimiz urunler Rusya gumrugunde zaman zaman, siki denetim altina alinabiliyor, anlasma geregi 3 gunde tamamlanmasi gereken gumruk islemleri 15-20, bazen 40 gune kadar uzayabiliyor, (2008-2009 da yasanan gumruk krizleri)ve gumruk vergilerinin planli olarak surekli artmasi da, urunu pazarlamamizdaki olumsuz olan, ve bugunku yasadimiz sikintilarin genelidir.
    Bu durum gunceldir, ve yukarda belirtigimiz gibi bunun neticesi bavul ticaretinin kaldirilmasi ile sonuclanacaktir, Rusyanin bu yondeki programini ve ekonomik acidan buyume hizini dikkate alacak olursak, Rusya ile olan bavul-kargo ticaretimizde, onumuzdeki bir kac yil icerigiyle daha zor gunleri beklememiz gerektigi acikca ortadadir, onumuzdeki bu donem sikintilarin buyudugu, ihracatimizdaki olumsuz etkilerin cogaldigi, netice olarak da Rusyaya agirlikli calisan Turkiye tekstil sektorunun istihdam ve kar marjinin daha da asagi dusecegi bir donem olarak gorebiliriz.

Simdi gelin bugunun bir degerlendirmesini yapalim,
    hazir giyim ve konfeksiyon alaninda Rusya pazarindan Turkiye olarak elde ettigimiz toplam pay orani % 2.7 dir (resmi kayitlara gore), Cin in payi %54, AB ulkelerinin payi %36.9 dur. Hemen aklimiza soyle bir soru geliyor, Turkiye DUNYA TEKSTIL SEKTORUNUN DEVI iken, nerede yanlis yapilmis ki bu duruma dusmusuz, bu durum bu sekilde devam ederse yarin neler olacak, daha neler ile karsilasacagiz? Bunun bir cozum yolu, cikis yolu varsa bunu hep beraber analize edelim, tartisalim, arkadaslar.

Arkadaslar, istedigimiz, gonlumuz, ozellikle de Rusyaya urun ihrac eden, bu pazara onem veren Turk uretici ve iharacatci firmalarimizin simdiden bu yonde tedbirlerini almalaridir ki, bu tedbirler firmalarin Rusya pazarindaki geleceklerindeki durumu icin onemli ve faydali bir yatirim olacaktir. Yoksa bilirsiniz, baskalari altini alir, uskudari gecer, isteriz ki Turk toplumu, imalatcisiyla, ihracatcisiyla, isadamiyla Rusyadaki acigi iyi sekilde degerlendire bilsin, baskalari girmeden biz girelim, kor olsun, topal olsun, yeterki bizim olsun, bu felsefeyle hareket edelim ki, bundan Turk toplumu kazansin, hepimiz kazanalim.

Bilirsiniz, Rusya hazir giyim, konveksiyon, tekstil urunleri acisindan dunyanin kayda deger bir pazaridir ki bunu bu sekilde de yorumlaya biliriz, Rusyanin resmi istatistiklere gore Eurostat, BM (Comtrade) yillik ihtiyac oldugu ve ithal ettigi sadece hazir mal ve konveksiyon alanindaki rakam 6.3 milyar dolardir. Bu durum boyleyken, Turk toplumu da imalatcisi, ihracatcisi olsun yillardir elde etmis oldugu tecrubesini , olanaklarini kullanarak dogru yonde kurs tutarak ilerlerse, kazancli cikar, Rusyadaki olanaklardan da iyice yararlanmis ve gelecege yonelik cok guzel bir yatirim yapmis olur dusuncesindeyim.

Arkadaslar, yukarida belirtigim gibi Rusya pazarinin buyuk payini elde eden ulke Cin, AB ulkeleri, simdi yaptigimiz analizlerde yanilmamak icin Rusya ile ticaret yapan bu ulkelerin avantaj ve dezavantajlarin bilmemizde yarar var. Kisaca ozeti soyle, Cinin hedef aldigi kitle Rusyadaki alim gucu dusuk seviyede olan kitle, AB nin hedefi de bunun tersi ki bilirsiniz AB ulkelerinin oran payinin %37 lere varmasi, Rusyadaki hayat seviyesinin ve alim gucunun yukseldigi ve Ruslarin kaliteli mala yonelik bir kayma yasadigi anlami da tasir. Peki bu durumda bizim hedefimiz ne olmali, neler yapmaliyiz? Bizim hedefimiz de her iki kitleye mal suna bilmek olmali, ve bunu da kanuni ve kurallar geregi, risk etmeden yapmaliyiz ki yaptigimiz isin devami olsun. Bilirsiniz Cinde iscilik masraflari dunyanin en dusuk seviyelerinde ki bu da Cine rekabet acisindan buyuk avantajlar veriyor, bizim bugunku sartlarda (gumruk sorunlari yasadigimiz donem) Cin ve AB ulkeriyle rekabet gucumuzu arttirmak icin yatirim ve imalatimizin bir kismini Rusyada yapmamiz sart gibi gormekteyim, cunku o zaman su avantajlara sahip olacagiz:
    1- HAZIR MAL URETIMINDE MALIYETLERIMIZ DUSECEK bunlar zaten sikinti cektigimiz kargo ve gumruk vergileridir ki bunlar da malimizi pazarlamadaki en buyuk engellerden biridir.
    2- Iscilik masraflari dusecek, Rusya hafif sanayindeki iscilik ucretleri halen baya geridir.
    3- Rusyada uretim yaparak, Rus hukumetinin imalata yonelik uyguladigi tum programlardan tamamiyla yararlanmak, bilirsiniz Rusya acigini kapatmak icin ureticilere yonelik bir takim destek amacli programlar uygulamakta.
    4- Bu sene olusan 3 ulke gumruk birliginden yararlanmak, bilirsiniz bu yil Rusya, Belarus ve Kazakistan arasinda gumruk birligi olusuldu, ve su an birbirlerine karsi gumruk kapilarini asmis durumdalar, Rusyada uretilen urunlerin bu ulkelere gumruk vergisiz sokma ve pazarlama olanagi olacak, ve bu birlige bugunlerde Ukrayna, Kirgizistan gibi ulkelerin girmesi anlasma surecinde.

Bu saydiklarimdan baska da bir suru avantajlar vardir, en onemlisi de arkadaslar, bugunlerde rusvete karsi buyuk kampanya baslatan ve yeni yapilanmaya dogru giden Rusyada artik kanuni ve kurallar geregi is yapmak her acidan mantiklidir.

Kanunlari ve kurallari bilmemiz sart, bilmedigimiz konulari arastimamiz, tartismamiz da sart, yoksa biz cahil bir millet degliz ki, bunlari yapma****, boyle potansiyeli buyuk bir pazarin disinda kalalim. Simdi Rusyada imalat olanagindaki bir durum, Rus kanunu diyor ki, "eger Rusya imalat firmasi imal etmis oldugu HAZIR MALIN en az yuzde 30 unu Rusyada uretir ise, kalan yuzde 70 olan urunun ithal durumunda bu kisim gumruk vergisini gecerken, ozel vergiye tabii olur",
    bu hal malina gore degisir, fakat genel olarak bugun sartlarinda cok caziptir.

Gelin bu konunun ustunde duralim, konusalim, daha da detayli degerlendirme yapalim, baska konulari ekliyelim, analiz yapalim, bakalim nereye getirecek...

Saygilarla, Eldar
    stroygrad@bk.ru

Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    19/11/2010 :  15:48:13  Alıntı
    Arkadaslar, Rusyadaki tekstil ve hazir giyim sektorundeki acigi kapatmak, potansiyel ve is olanaklarindan yararlanmak ve Rusyada bu isin imalatini kurmak bir girisimcilik olacaktir, ve bildiginiz gibi her tur girisimcilik bir risktir, dolayisiyla amac bu risk alanlarinda dogabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek, bunun sağlanabilmesi için de gerekli bazi çalısmalarin dogru yapilmasini, kullanilmasini, uygulanmasini saglamaktir.

Peki, hangi alanda, hangi konulara dikkat etmeliyiz?
    1- KARGO
    2- GUMRUK
    3- IMALAT
    4- PAZARLAMA
    Bilirsiniz, ata-sozu vardir “Agaclar budandikca daha hizli gelisir”

1- Rus pazarinda rekabet gucumuzu arttirmak bizim hedefimizdir, ancak hedefimize ulasmada, ozellikle kucuk ve orta olcekli firmalarin cektigi bir sikinti vardir, bu sikinti KARGO fiyatlaridir, analiz yapmak gerekirse gunumuzde 1m3 malin Rusyaya teslimi tutari 1500 dolar civaridir ki buda malin maliyeti acisindan olumsuz olan bir noktadir, bu durumun asilmasi icin Kargo olayinda firmalarin birleserek hareket etmesi faydali olacaktir, Ruslarda da bir ata-sozu vardir “ODIN V POLE NE VOIN” tercumesi “tek olan savas yerinde asker degildir” diye, anlayacaginiz firmalarin mal sevkiyati alaninda birlesmesi durumunda, direk konteyner bazinda yollama yapilir, burdaki hesaplar da 1 konteyner bedeli 3000 dolar, 80 m3 maldir, yani 1m3 malin Rusyaya gelisi 37.5 dolar olur.

2- Gelelim GUMRUK konusuna, Rus gumrugu gercekten dunya gumrukleri icerisinde en zor, en sik soru ile gelen ve en supheci gumruklerden bir tanesi. Fakat bunu da asmanin kurallari artik belli, sistem var ve sistemin hareket edisi belli, biz de buna gore kendimizi ayarladigimiz zaman problem cikma ihtimali cok azalmis oluyor. Ozellikle 2010 yilinda her iki devlet arasinda yapilan ikili anlasmalar sonucu Rusyaya olan ihracatimiz acisindan daha parlak gunler vazedeceginden eminim.

3- Rusya halki bir tuketim toplumudur, yukarida da belirtigim gibi yillik hazir mal ve konfeksiyon ithalati 6.3 milyar dolardir, yine kayitli resmi verilere gore, diyer yandan yeni donemde yerel uretimin gelismesi icin yatirim firsatlari sunan Rusya bu alanda gelismeler kaydetmekte, yalniz bunlari seri uretime donusturmesi uzun zaman almakta, genelde son dakika siparisi ile calismaktalar, kaldi ki ucuz, piyasada rekabet edebilir mallarin uretiminde, ucuz maliyetlere donebilmek yalniz isci ucretlerinin ucuzlugundan gecmez, ucuz maliyetlere donmek girdilerden gecer, verimlilikten gecer, verimliligin ortaya konulabilmesi icin de egitilmis personel gerektirir, bu da Rus tekstil sektorunun onemli bir sorunudur, cunku egitilmemis insanlarla hem kalite hem de ucuz uretmek mumkun degildir, bu ruslara tabii bir olgudur ama bize gore bir firsattir cunku Turkiye dunya tekstil devleri arasina giren ve bu yazdiklarimi bunyesinde bulunduran bir ulkedir. Iste burada Turk imalatci arkadaslarimizin ONEMI ORTAYA CIKIYOR, diger bir deyisle Rusyada olan Pazar potansiyeli, bizde olan imalattaki tecrube, personel, teknik alanindaki yeterlilik vs…ve urettigimiz urunu asama olarak iki etapta, Turkiyede basla**** Rusyada ise hazir mal cikisi olarak tamamlarsak, bunu yaparken de konu ile ilgili yururlukte olan tum yasa ve yonetmelikleri gerekli sekilde uygularsak, inanin bu konuda cok yol kat edmis olacagiz.

Simdi elimizde ne var, siralayalim:

3-1- Turkiyede mevcut uretim potansiyelini kullanarak Rusya pazarina kaliteli mali istedigi olcude suna bilme olanagi...
    3-2- Nakliye alaninda birleserek, maliyetleri en aza indirebilme olanagi..
    3-3- Urunlerin son asamasi, hazir mal haline donusmesi Rusyada olacagi icin Turkiyede toplanan geri kalan kisminin ozel gumruk vergisine tabii olarak ulkeye girmesinin yine maliyetlerin azalmasina neden olacagi..
    3-4- Uretim Rusyada yapildigi icin, hukumetin uyguladigi her tur destek programindan yararlana bilme olanagi ve karsilikli olarak da hukumetin bugun ve gelecekte ithalata karsi uygulayacagi olumsuz etkinliklerden zararsiz cikma olasaligi avantajlarin bulunmasi...

Sonuc olarak ne elde edecegiz?
    4- Maliyetlerin azalmasi nedeniyle fiyat acisindan rekabet gucumuz oldukca arttirmis olacak, kalite olarak zaten rus piyasasinin istedigini suna bilecegimize suphe de yok, seri uretim saglanacagi icin pazarlamada basarili olunacagi da suphesiz gercek ve dogrudur.

ukraina kemal
    Yeni Üye

Toplam 73 yazı
    19/11/2010 :  20:55:46  Alıntı
    sevgili arkadaslar merhaba,
    turkiyenin rusya pazarindaki payi eldar beyin dediginin cok cok ustundedir, ayrica su anda hale hazir rusya ici imalat ataginida turkler baslatmistir.
    fakat baslatilan bu imalat ataginin sonuclarini ve bu sonuclardan dogan olumsuz gelismeleri bir cok arkadasimiz yasamistir !!!! nasil?
    zamaninda buralara gelipde a makinasini , ya sistemini ya ekibini buralara getiren arkadaslar bu cografyadaki ac gozlu insanlarin kotu niyetlerine kurban olmuslardir, isi ogrendikten sonra hic bir resmi mukavaleye bagli olmadan calisan bu arkadaslarimiz yatirdiklari paralari, getirdikleri makineleri ve harcadiklari emekleri buralarda el konulmak suretiyle kaybetmislerdir,
    burada isi ogretee kadar el konulan bir yere kapatilan onlarca arkadas tanirim ve cogunda helal sut emmemis insanlarin kotu muamelelerine maruz kalmislardir,
    bu tabiki isin kotu yanlari yani bu tarz kotu gelismeler olmasaydi bugun rusya fedarasyonu icersindeki imaltci sayimiz ve ic pazara yonelik etkimiz ve agirligimiz cok daha farkli boyutlarda olacakti.
    gozden kacan bazi seyler var bunlari soyle siralamak gerekir, ne zamanki rusya gumruklerinde turk araclariyla gelen mallarin sayisi arttikca gumruklerde asiri bir kontrol uygulamalari baslar gunlerce araclarimiz gumruklerde bekler ve acilmaz.
    boyle yogunluk ve kontrol zamanlarinda insanlar kacak olarak mallarini ukrayna uzerinden rusya ya sokmaya baslar aslinda bu bir sistemin parcasidir,
    yani tepedekilere para lazim oldugunda uygulamalar siklasir ve TIR larimiz gumruklerde kuyruk olusturmaya basladiginda mallar gayri resmi olarak rusyaya girmeye baslar,
    ve bu gayri resmi girislerden herkes yeteri kadar nemalanir, bunda anlasilmayan sanirim bir sey kalmamistir.
    ne zamanki gayri resmi girisler hizlanmaya basladiginda bu tamamen ukrayna uzerinden olur ve siraya ukrayna girer. nasilmi?
    gemi sefer sayisi ve gemilerin doluluguna gore ukrayna gumrukculeri pozisyonlarini alir ve ozellikle rusyaya giden mallara gumrukde el koyar gumruklemesini yapmadan ic piyasada odesada mallari baslar satmaya, olan ya rusyadaki esnafa yada turkiyede ki esnafa olur,
    2010/ nisan-mayis -haziran ve temmuz aylarinda 200.000 adet cuval mal buhar olmus ve ukrayna icerisinde satilmistir, odesa satis fiyati cuvalin icine bakilmadan 200 dolar bu rakam gumrukculerin satis fiyatidir,
    bu cuvallari genelde parasi olanlar 1000- 2000-3000 adet alarak cuvali acar ve icindeki mala gore fiyat vermeye baslar 500 dolardan basladi 1000 dolara kadar cikti fiyatlar.
    yani 5000 dolar degerinde cuvalda vardi 10000 dolar degerinde cuvalda vardi. olan oldu ve ukrayna ici piyasada bu sekilde bozuldu cunku cok pahali turk mallari degerinin cok altinda ukrayna icinde pazarlara satildi ve pazardaki dengelerde de acikcasi bozuldu.
    yukarida eldar beyin bahsetmis oldugu cinen sonra AB ulkeleri 2.ci sirada rusyaya mal satmada diye belirtmis, zaten bu AB ulkelerinin soktugu mallar hemen hemen hepsi turk mallari, turkler bu yasanan sikintilardan dolayi AB ulkelerinde firmalar acmislar ve mallarini bu sekilde rusyaya daha kolay sokmaktadirlar,
    yanliz direk gelen mal konusunda eldar beye katilmamamak mumkun degil kendisi bazi konularda cok yerinde tesbitler yapmis ve bayagi ugrasmis bizlere paylasmak icin, kendisine tesekkur etmek lazim tabiki.
    buralarda imalat yapmak ilerisi icin olmazsa olmaz denecek kadar sart olacak bir sey gercekten sartlar cok zorlasiyor ve ileride saglik bakanligindan tutun tarim ve orman bakanligina kadar bir cok bakanliktan sagliga uygun belgeleri istenecek uretmis oldugunuz urunlerden,
    bunun disinda ukraynda yurt ici vergi yapisinda cok ciddi degisiklikler yapmaya basladi ve ulkedeki kayit disi ekonomiyi kayit altina almak icin gereken ne varsa yapmaya basladi, bunu aslinda birazda IMF ye olan borclarindan dolayi yapmak zorunda kaliyorlar, cok asiri bir borc batagina girmis durumdalar IMF bu nedenle her birakilan kredi diliminden once ukraynayi mali acidan kayit altina almak istiyor ve bu da karsimiza bir sekilde cikiyor nasilmi ?
    yakinda ukraynadaki her dukkan her isportaciya yazar kasa uygulamasi getirilmeye calisiliyor, sattiklari urunlerin nereden geldigi ne zaman alindigi giymeye saglik acisindan uygunmu degilmi, faturasi varmi yokmu ? gibi sorularla ve uygulamalarla karsilasacaklar, bu denetimlerin bir ucu zamanini geldigin de ulkemiz esnafinin bir sekilde problemi olacak.
    bu nedenle eldar beyin dedigi gibi burada imalat yapmanin ve buyuyen bu bakir ulkerin bir demirbasi olmak gercekten de cok guzel ve iyi olur ureticimiz icin .
    ukrayna ile ilgili her konuda sorulariniza ve onerilerinize tekliflerinize acigim, yillarini buraya vermis bir insan olarak guclu uretici arkadaslarla oturmus hazir musteri portfoyumu paylasmaya hazirim,musteri sikintimiz yok , dil, cevre, gibi sikintimiz yok, burada her turlu resmi isi beraber yapabiliriz,
    herkese basarilar ve bol kazanclar diler, soru ve tekliflerinizi beklerim
    blue wings danismanlik hizmetleri.

Yerleşim : Ukrayna / Harkov  |  Meslek : Satış / Pazarlama
    senturk
    Yeni Üye

Toplam 61 yazı
    19/11/2010 :  21:15:30  Alıntı
    brawo bu yararlı paylaşımlar için ..Allah razı olsun ..inşallah gayelerine ulaşırsın tez zamanda..haydi TÜRKİYE ihracat zamanı...
    senturk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İthalat / İhracat
    Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    09/12/2010 :  21:04:36  Alıntı
    Ukraina Kemal arkadasimin yazisina cevaben:

Verdigim bilgiler ( Turkiyenin Rusya pazarindaki pazar payi ile ilgili) Istanbul Hazirgiyim ve Konfeksiyon Ihracatcilari Birligi (IHKIB) tarafindan 2006 senesi AR & GE ve Mevzuat subesinin " Tekstil ve konfeksiyon ihracatcilari icin Rusya pazari" konulu bir raporun temeline dayanir.

Ayrica konu ile ilgili 2008 ve 2009 yillarinda Rusya gumruklerinde yasanan sorunlari eklersek, Ukraina Kemal arkadasimin yazdigi gibi Turkiyenin ihrac ettigi Hazirgiyim ve Konfeksiyon urunlerinin Rusya pazar payindaki yeri yazdiklarimin cok cok ustunde oldugu gercekleri yansitmiyor.

Ama yine de Ukraina Kemal arkadasin konu ile ilgili yazisi icin kendisine tesekkur ederim.

Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    03/01/2011 :  00:34:58  Alıntı

Degerli arkadaslar!

Hepinizi, yilbasi bayramlari nedeniyle kutlar, herkesin isinde yeni yilda basarilar, ailelerinde saglik, huzur ve mutluluklar dilerim. Saygilarimla...

bercen
    Üye

Toplam 398 yazı
    18/04/2011 :  13:12:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    arkadaşlar ukraynalı kemal 'den 2500 $ ben 5000 $ naim isimli bir imalatçı arkadaşım (Türkiyeden) hala paralarımızı alamamış bulunmaktayız..Buradan ikna edici yazıları ile insanların yumuşak karnından tuttuğunda çok acımasız olan biridir..Lütfen kanmayın ,aldanmayın..!! İsteyen arkadaşlara tüm bilgileri verebilirim..
    Bercen dekorasyon
    whatsapp: +905365871949

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Serbest meslek
    zenfira8
    Yeni Üye

Toplam 11 yazı
    21/04/2011 :  16:35:32  Alıntı
    ukrayna ve rusyada yaşayan birçok vadandaşımız,iş yapmak için buralara giden türkleri dil ve yol yodam bilmedikleri için dolandırıyorlar,iş yapmak isteyen arkadaşlar lütfen bir iş yapmadan önçe önünüze uzatılan evrakları terçüme ettirin ve iyi okuyun birazda dil öğrenin.
    denizcilik

Yerleşim : Türkiye / Samsun  |  Meslek : Denizci
    can plastik
    Yeni Üye

Toplam 12 yazı
    21/04/2011 :  20:40:00 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    mrb arkadaşlar belki konu dışı olabilir ama benim meslegim babıyla söylüyorum rusyada inşaat durumu nasıl acaba ?? ben yapı malzemeleri ve sıhhı tesisat malzemeleri imalatıyla uğraşıyorum ihracat konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar aramaktayız tskler a.e.o.
    Muhammet Ali Özcan

Yerleşim : Türkiye / Konya  |  Meslek : İmalat
    cureshot
    Üye

Toplam 129 yazı
    27/04/2011 :  21:08:31  Alıntı
    Eldar Bey'e teşekkür ederim güzel ve faydalı bir konu hepimiz için. ve diğer arkadaşların da fikirleri için teşekkürler. sormak istediğim tek yol bu kot kumaşını hammadde olarak göstermek midir acaba? ben dış ticaret okudum. ve birkaç yol daha var, orada şube açmak burdan oraya bedelsiz ithalat gibi. sanırım hemen hemen hepsi aynı tutarlara gelecektir fakat bu Çin gerçeği nasıl böye % 53'lük bir pay alabiliyor o zaman? onların ürünlerinden Ruslar'ın illallah ettiğini ben de biliyorum. herkes Türk malı için deli olurken Rusya'da (textil konusunda), eğer Çin'liler bunu yapıyorsa, onların da kargo ve gümrük masrafları aynı, bu değişmez ki? ve şunu da biliyorum ki, Çin Rusya'ya kolay kolay ürün göndermiyor. Ben Çin'den Rusya'ya ürün gönderemedim. Kimse ***ürmüyor. Belarus hakeza aynı. göndermiyolar. gümrük sorunları nedeniyle... dolayısıyla Ruslar, Türk kumaşını bu kadar severken, bunun bir yolu mutlaka vardır. Önemli olan şudur ki: Çin bir rakip değil bu bağlamda.
    ...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
    Eldar
    Yeni Üye

Toplam 50 yazı
    28/04/2011 :  07:50:01  Alıntı
    Arkadaslar merhaba!

Sayin cureshot,

Hani bizde derler ya, abi surada isin bu kisminda acik vardir, bu acigi kapatmak gerek diye, bu gumruk konusunda da, sinirlarda, cok acik var arkadasim, Cinden direkt ihracat zor Rusyaya, ama sizin atlattiginiz konu su, Cin DTO (Dunya Ticaret Orgutu) ne uye bir ulke, Rusya bu orgute hala uye ulke degil, Belarusya da, Kazakistan da uye degil, yalniz bu orgute Orta Asya ulkelerinden ilk giren ulke Kirgizistandir, Kirgizistan da Cinle siniri olan bir ulke, hem DTOye hem de BDTye uye bir ulke, tekstil uzerinde konusursak, Kirgizistanda tekstil sektoru son 10 yilda hizli gelismistir, yuzlerce tekstil atolyeleri acilmistir, bir baska degisle Cin urunlerinin Rusya ve BDT ulkelerine ihraci icin Kirgizistan bir kapidir, mal gelir, etiket degisir, ihrac evraklar degisir, mal reexport olur, Rusyaya girer, bu sistem baska ulkelerde de kullanilir, mesela Turkiyede de kulanilir, Antalyada olsun, baska sehirlerde olsun, siz sorun bu sistem hala kullaniliyor, mesela, meyve ve sebze ihracatinda kullanilir, Rusyaya her onune gelen firma kendi adiyla Rusyaya meyve ihracati yapamaz, belirli (Tarim ve Koy isleri Bakanligina kayitli) listede olan firmalar sadece direkt kendi firmalari uzeri ihracat yapabilirler, diger bu listede olmayan firmalar da acigi Bulgaristan uzeri kapatiyorlar, mallarini Bulgaristan uzeri ihracat yapiyorlar, yani mal paketlenir (mesela Rusyaya giden mal), TIRa yuklenir, TIR Bulgaristan uzeri gider, Bulgaristanda Bulgar firmasi uzeri reexport olur, devem eder Rusyaya, bu calisan bir sistem, tabiiki ayni sekilde Cin mallari da bu tip sistemler uzeri Rus pazarina giriyor. Gumruk islevleri konusunda ulkelerin bir birine gumruk vergisiyle ilgili uyguladigi tarife vardir, bunlari Rusya devleti acisindan bakarsak, BDT ulkeleri bir birine yaptigi ticarette, gumruk vergisini genel tarifenin yuzde 50 sini odeyerek yaparlar, mesela bir malin Rusyaya girisindeki genel gumruk vergisinin tutari invois uzeri yuzde 15 ise, ayni mal BDT ulkeleri icin yuzde 7,5 dir, Cin de bu sistemi yetirce iyi kullanabilen bir durumdadir, bu yuzden sanirim sizin Cinliler bunu nasil yapiyor diye sorunuza tatmin edici bir cevaptir diye dusunuyorum.

Diger bir konu, arkadaslar, Rusyada hayat seviyesi yukseliyor, dikkat edin yukseliyor....... hala, yalniz yukselmedi yeterince ki, Cin mali hala istenmese de satiliyor, nedeni pazara gelip ucuz mal arayan kitle hala cok Rusyada. Yoksa Turk malinin (tekstilde) herkesce begenildigi gercektir, yalniz oyle bir kitle var ki, bu kitle de hala cogunluktur, pazara gidip begendigini degil idare ettigini secen bir kitledir, dikkat edin arkadaslar.

cureshot
    Üye

Toplam 129 yazı
    28/04/2011 :  20:14:43  Alıntı
    Tamam hocam o zaman siz de o yolu kullanın? ya da isteyen kullansın. bugün anlattım bakın çorabı, atleti havluyu kiloyla almayanı kovalıyolar. o kadar ucuz ki, tişörtler çantalar... Çin malı 75 kuruş bi boxer, Türk malı 80 kuruştur belki. yani kot kumaşı olayı için ya da bu çamaşır olayı için şunu anlatmaya çalışıyorum: ne olursa olsun Çin bu pazara giriyorsa, e biz de girelim. adamların toptan fiyatlarına baktım şimdi, tanıdığım var Hong kong'ta, inanın öyle büyük farklar yok. madem bu gümrüğü atlatma olayını da çözdünüz bu yollarla, havlunun kilosu 9 lira civarı burda, 12 tane... 1 liradan az. koy gümrüğünü nakliyesini, 2 gümrük olsun yine 4 lirayı geçmez?? sat 8 liraya? nedir sorun?
    ...

Yerleşim : Türkiye / Ankara  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
    volkan33
    Yeni Üye

Toplam 3 yazı
    14/11/2011 :  20:42:31  Alıntı
    merhabalar.elinde yaklasik 50000 tl si olan ve rusyada is yapmayi dusunen arkadas varsa,burada bir pastane veya lokum uretim tesisi acabiliriz.ben yaklasik 3 yildir rusyanin penza sehrindeyim ve burdan evliyim.iyi derecede rusca ve ingilizce biliyorum.1981 dogumluyum,2006 cukurova universitesi gida muhendisligi bolumu mezunuyum.burada suan tekstil(ic giyim)isi ile ugrasiyorum ama hayalimdeki is gida uretimi.dusunen arkadaslar buraya gelerek 1 hafta 10 gun misafirim olurlar,beni tanirlar,sehrin durmuna,bu dusuncemin is yapip yapmaycagina bakarlar.kafasina yatan olursa beraber calisiriz,yok kafaniza yatmaz veya guven sorunu yasarsaniz geri donersiniz.ben burda bir rus firmasina tr den lokum ustasi getirdim ve 2 adet lokum makinasinin alimina yardimci oldum ve adamlar suan gunde 8-9 saatlik uretimle ayda yaklasik 10 bin dolar net para kazaniyorlar.bizim kendi urunumuz ile ruslar para kazaniyorlar,bizler niye kazanmayalim.dusunen arkadaslar olursa facebooktan volkan deynekli yi ekleyebilirler veya 00790 931 85 637 nolu telefondan ulasabilirler

Yerleşim : Türkiye / Mersin  |  Meslek : Mühendis
    tonisjeans
    Yeni Üye

Toplam 39 yazı
    24/08/2012 :  20:13:58  Alıntı
    s.a arkadaşlar ben türkiyede kot pantolon imalatı yapıyorum eğer bu işi yapmaya gerçekten niyetliyseniz sizle şartları görüşüp anlaşırız aynen yazında dediğin taktikleride uygularız tabi szde isterseniz ve anlaşabilirsek.TONİ'S JEANS
    zgeniş

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Hazır giyim
    evers
    Üye

Toplam 413 yazı
    24/08/2012 :  20:41:03 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
    @tonisjeans BU KONUDA UKRAYNADA HENUZ BASLAMIS BIR GIRISIMIMIZ VAR. ILETISIME GECELIM. ANLASABILIRSEK BERABER YAPABILIRIZ. cosmostextil@hotmail.com
    gama200@ukr.net

TEL:0038 097 830 56 09
    not: su an turkıyedeyım.turkıye numarasından ulasabilirsiniz.

TÜRKİYE TEL: 05432582617

Yerleşim : Ukrayna / Odesa  |  Meslek : Diğer
    dinoburak
    Yeni Üye

Toplam 33 yazı
    24/08/2012 :  22:09:53  Alıntı
    herkese selam bende yaklasık 2 aydır bu sıteyı takıp edıyorum ılgılenırsenız sevnırım
    Oncelıkle Ben Rusya SP:petersburgda ogrencıyım 3 yıldır burda yaasıyorum bı yakınım tekstıl ısıyle ılgılenıyor rusya ya bende kot satmak ıstıyorum bununla ılgılı gorusebılıcegım numune gosterebılecegım kısıler ve arıyorum yardımcı olabılıcek varmı ?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
    • Varolan yazılara yorum yapabilir,
    • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

9 saniye.
    07:29:42, 27 Nisan 2024, Cumartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım