Güzel Bir Öykü Paylaşmak İstedim. - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Güzel Bir Öykü Paylaşmak İstedim.

macromx
Editör

Toplam 146 yazı
12/09/2007 :  12:37:38   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

İyi Satışçı ile ortalama satışçı arasındaki farkı anlatan bir öykü.

Hong Konglu bir ayakkabı üreticisi, Güney Pasifik’teki ücra bir adada ayakkabıları için bir pazar olup olmadığını merak etmiş.
Adaya bir sipariş alma sorumlusu göndermiş; sipariş sorumlusu üstünkörü bir incelemeden sonra, şu telgrafı çekmiş: “Buradaki insanlar ayakkabı giymiyor. Pazar yok.”
İkna olmayan Hong Konglu üretici, adaya bir satışçı göndermiş. Satışçı şu telgrafı çekmiş: “ Buradaki insanlar ayakkabı giymiyor. Muazzam bir pazar var.”

Satış temsilcisinin o kadar çok ayakkabısız ayak görüp coşmuş olmasından korkan üretici, adaya üçüncü bir kişi, bir pazarlamacı göndermiş. Bu pazarlama profesyoneli, kabile reisi ve birkaç yerliyle görüşmüş ve şu telgrafı çekmiş:
“ Buradaki insanlar ayakkabı giymiyor. Bunun sonucu olarak ayakları yara bere içinde… Şefe, ayakkabıların, bu insanların ayakla ilgili sorunlarının önlenmesine nasıl yardımcı olabileceğini gösterdim. Heyecanlandı. İnsanlarının % 70’inin, çifti 10 dolara, ayakkabılardan alabileceğini söylüyor. Muhtemelen, ilk yılda 5000 çift ayakkabı satabiliriz. Ayakkabıları adaya getirmenin ve dağıtımı oluşturmamızın bir çift ayakkabı başına maliyeti 6 dolar olacaktır. İlk yılda 20.000 dolar kazanırız ki bu da, yatırımımıza bakıldığında, bize yüzde 20’lik bir yatırım getirisi (ROI)oranı sağlayacaktır; bu oran da bizim yüzde 15’lik normal ROI’mizden fazladır. Bu pazara girerek gelecekte elde edeceğimiz kazançların yüksek değerinden bahsetmiyorum bile… Ben bu pazarda ilerlemeyi öneriyorum.

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Diğer
dkocak
Üye

Toplam 161 yazı
12/09/2007 :  12:57:37  Alıntı
Vurucu bir hikaye.!
Sitene de arada bakıyorum hocam, faydalı şeyler yazıyorsun, tebrikler.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Turizm
zeynep_
Üye

Toplam 218 yazı
12/09/2007 :  13:43:34  Alıntı
İyi gözlemci;iyi bir satıscıdır;harıka bır hıkaye;tebrıkler.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
eylülteran
Editör

Toplam 392 yazı
12/09/2007 :  14:12:04  Alıntı

proaktif olmanın getirisi işte.. Amerikalı Afrikalılara coca cola satıyor, herşey de satılır.

Zaten pazarlama önce karşındakine o ürüne olan ihtiyacını anlatmak değil midir?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Ticaret
Ismail KIRTILLI

Yazar

Toplam 997 yazı
12/09/2007 :  14:17:46 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
güzel bir hikaye.

Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - eylülteran
proaktif olmanın getirisi işte.. Amerikalı Afrikalılara coca cola satıyor, herşey de satılır.

Zaten pazarlama önce karşındakine o ürüne olan ihtiyacını anlatmak değil midir?
Bence daha da ileriye giderek şöyle demek daha doğru olur:

Pazarlama karşınızdakini sattığınız ürüne ihtiyacı olduğunu inandırmaktır. :)

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
14/09/2007 :  07:33:51 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sevgili macromx
Birbirinden değerli yazılarla yaptığın katkılar tartışılmaz.Başarılarının devamını dilerim.
Yazılarını büyük bir keyifle okuyorum.
Saygılar

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
macromx
Editör

Toplam 146 yazı
14/09/2007 :  22:56:26 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Sağolun Mehmet bey.Vakit buldukça paylaşmaya devam edeceğim.

Yerleşim : Türkiye / Sakarya  |  Meslek : Diğer
enginnn
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
15/09/2007 :  23:46:21  Alıntı
tebrikler hocam güsel bir hikaye
engin

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
jazzbo
Yeni Üye

Toplam 11 yazı
05/10/2007 :  05:22:25  Alıntı
Buna benzer bir olayi, Norveclilerin Afrikaya ozelliklede sub-sahara bolgesine battaniye yetistiremediklerini duydugumda yasamistim,ortalama sicakligin tum yil boyunca 40 C lerde seyrettigi bir cografyada ne battaniyesi?
Olay, suudi arabistana kum satmak gibi birseydi benim icin,neden sonra yerli halkin gece ile gunduz arasindaki isi farkinin 20 dereceleri bulmasindan ve dogal olarak yasam yerlerinde isinma sistemlerinin olmamasindan dolayi, tek ve en kisa alternatifin,soguga karsi battaniye oldugunu ve bu konuda tum sene boyunca ciddi bir talep oldugunu ogrendim.
Sanirim cogu zaman kutunun 'disina' da bakmak gerekiyor....

Yerleşim : İngiltere / London  |  Meslek : İthalat / İhracat

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

4.27 saniye.
01:02:53, 6 Mayıs 2024, Pazartesi

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım