Hava Parası - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Hava Parası

hakan1622
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
27/10/2010 :  01:06:44 Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var
çarşı merkezinde 100 metrekare dükkanımız var yakın zamanda kiracımız çıkıyor.
yeni kiracıyla kontrat yaparken hava parası talep etme hakkım var mı?
hava parası almam kontrat süresini etkiler mi?
kontrat süresi dolduğunda hava parasını geri vermemiz gerekiyor mu?
bulunduğumuz yerde boş dükkan bulmak çok zor 12metrekare için 70.000TL hava parası istendiğini duydum.
bu konu hakkında bana biraz bilgi verirmisiniz
hava parası alabilirsem bunu sermayeme dahil edip girişimde bulunmak istiyorum,saygılar..

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Esnaf
babil
Üye

Toplam 100 yazı
27/10/2010 :  10:29:29  Alıntı
hava parası adı üstünde dükkana girmek için havaya uçan para , bu kira kontratında belirtilmez , yanlız dini açıdan da hava parası caiz değil bunu da söylemekte yarar var...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
freespirit
Yeni Üye

Toplam 53 yazı
27/10/2010 :  10:49:13  Alıntı
Bu nasıl çelişki böyle anlayamadım.Dükkan senın yeni kiracıya kiraya vermek için hava parası isteyende sensin.

Hava parası mantığı sudur benım bildiğim..
hava parasi, genellikle kiralanmak istenen gayrimenkulun sahibine degil icindeki kiraciya, kisa vadede ve problemsiz olarak mekani bosaltmasi icin, odenen bir nevi rusvettir. kiralananin bir baska kiraciya mali devri icin aldigi para olarak da bilinir.

hava parasi genelde islek yerlerdeki dukkanlar icin gecerlidir. bazi dukkan kiracilari sanki dukkanin sahibiymis gibi hareket ederek orayi kiramalak isteyen insanlara kendileri ulasir, alacaklari hava parasi konusunda da anlasirlarsa yeni kiraciyi mal sahibine goturup onun ne kadar guvenilir ve iyi bir insan oldugu hususunda mal sahibini iknaya calisirlar.

Şimdi sen yenı gelecek giracıdan koparacağın parayı düşüneceğine içindeki kiracı bu rant ortamında havaparasını almadan nasıl dükkandan gidecek onu düşün bence.Eski kiracı hava parası almazsam çıkmam derse sen bu adamı dükkandan çıkarmak için mahkeme mahkeme dolanırsın.

Basından:
Bu uygulamadan mağdur duruma düşenlerden biri de Pendik'te reklam organizatörlüğü yapan S.K. 4 yıl önce 100 metrekarelik bir işyeri için 85 bin YTL hava parası ödediğini iddia eden reklamcı, kendisinden sonra gelen kiracıdan ödediği parasını talep etti. Ancak araya giren işyeri sahibi S.K.'nın bu parayı almasına izin vermedi. Kendisinin daha önce hava parası ödediğini söyleyen S.K., işyeri sahibinin tavrını ise anlayamadığını belirtiyor. Reklamcı ve avukatı Tamer Akçalı, önümüzdeki günlerde mahkemeye başvurarak mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde bulunacak. Uygulamanın genel olması gerektiğini belirten Akçalı, “Müvekkilim mağdur edildi. Onun ödediği 85 bin YTL ne olacak? Kişiye özel uygulama olmamalı.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Halkla ilişkiler
hakan1622
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
27/10/2010 :  16:38:21  Alıntı

bulunduğumuz bölgede boş yer bulmak dert küçük dükkanlar için bile dünya para istenirken bende bu durumu fırsata çevirmek istiyorum
piyasada mülk sahiplerinin hepsi bunu kullanıyorlar,birkerede biz deneyelim dedim gerçi nasıl yapcağımıda bilmiyorum ama yeni kiracıdan
istiycem geçcem şartım bu diycem olursa olur napalım
yada çıkan kiracıya ben şukadar ödeme yapmıştım diyebilirim heralde ne dersiniz?

ayrıca caiz olma kısmını geçtim ben arkadaşlar veren rızasıyla verceği için benim içim rahat olur
kimsenin hakkını yemiyorum sonuçta.bu devirde herkes hayatını idame ettirmeye çalışıyo bir şekilde
saygılar..

mehmetali17
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
27/10/2010 :  19:53:03  Alıntı
Hava parası dini açıdan caiz değilmiş...miş...Yapmayın arkadaşlar dini kurallarla mı ticaret yapılıyor bu ülkede...Hava parası vermeden eski kiracıyı çıkarmak zordur...

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Sağlık hizmetleri
freespirit
Yeni Üye

Toplam 53 yazı
27/10/2010 :  20:16:40  Alıntı
Zaten memlekette dini kuralların gereği az buçuk yerine getirilseydi.Belki toplum olarak bu durumda olmazdık.Neyse tabıkıde ticarettin kendı kuralları vardır Ama şimdi sizde bir dukkan kıralamak ısteseydınız ve biri sizden 50bin lira isteseydi sizde ozaman derdiniz ulen Allahın kıtabın yok mu senın :)

Yerleşim : Türkiye / Kocaeli  |  Meslek : Halkla ilişkiler
mehmetali17
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
27/10/2010 :  21:01:34  Alıntı
Dürüstlük,tek bir dişi bile kalmamış,nostaljik bir olgu oldu Türkiye'de.Karşılıksız çeklerin,sahte sözlerin,senetlerin vb. dönemi şimdi.Bırakın ikiyüzlülüğü milyonlarca yüzlülük moda oldu bu modern! zamanlarda...Birazcık iyi niyet ve ahlak tüm gereken bu aslında...

onurkoniks
Üye

Toplam 310 yazı
27/10/2010 :  21:02:02  Alıntı
Hava parası; yeteri kadar sermayesi olmayan girişimcileri yatırımdan ve rekabetten uzak tutmak için uydurulmuş birşeydir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
bulentsenerc
Üye

Toplam 293 yazı
27/10/2010 :  21:34:13  Alıntı
MAL SAHİBİ OLARAK HA HAVA PARASI ALMIŞSIN.HA DÜKKANIN TAPUSUNU VERMİŞSİN..

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Serbest meslek
babil
Üye

Toplam 100 yazı
27/10/2010 :  23:22:48  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - mehmetali17
Hava parası dini açıdan caiz değilmiş...miş...Yapmayın arkadaşlar dini kurallarla mı ticaret yapılıyor bu ülkede...Hava parası vermeden eski kiracıyı çıkarmak zordur...

Arkadaşım sen dini kurallarla ticaret yapmayabilirsin biz müslümanız dini kurallara göre ticaret yapmıyacağız da neye göre ticaret yapıcaz bunun bir ölçüsü varmı , dükkanınızın konumu ve mevkii önemli ise zaten siz istemeseniz de kiracılar gelip hava parası teklif ederler.bundan 15 sene önce istanbulda mahmutpaşada amcamın odabaşı olduğu bir handa millet gelip amcama para veriyordu burda dükkan boşalınca önce bize haber diye ...ondan sonrada hava parası veriyordu...

onurkoniks
Üye

Toplam 310 yazı
27/10/2010 :  23:33:25  Alıntı
Buraya da dini soktunuz ya helal olsun size. Hava parasının mali kaydı kaydu var mı, yok. Vergisi ödenir mi hava parasının, ödenmez. Dükkan bedeli değildir, kira bedeli değildir. Madem öyle niye kabul ediyodunuz algısız vergisiz hava parasını babil arkadaşım, dini kurallarla ticaret yapıyosanız?

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık
babil
Üye

Toplam 100 yazı
27/10/2010 :  23:46:16  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - onurkoniks
Buraya da dini soktunuz ya helal olsun size. Hava parasının mali kaydı kaydu var mı, yok. Vergisi ödenir mi hava parasının, ödenmez. Dükkan bedeli değildir, kira bedeli değildir. Madem öyle niye kabul ediyodunuz algısız vergisiz hava parasını babil arkadaşım, dini kurallarla ticaret yapıyosanız?

güzel arkadaşım yazıyı düzgün bir şekilde okursanız ne yazdığımı anlarsınız ben kabul ettiğimi yazmadım , anlatmak istediğim eğer güzel bir yeriniz varsa hava parası teklif ederler dedim , AMCAM 'ın aldığı para benim cebime girmiyordu , örnek olsun diye verdik , sizi bilmem ama ben islama göre hayatımı sürdürmeye çalışıyorum yaşadığım hayata göre din uydurmuyorum ... doğrusunun da bu olduğuna inanıyorum ,

zirkon
Yeni Üye

Toplam 35 yazı
28/10/2010 :  01:14:07  Alıntı
Arkadaşım sen yeni girenden hava parası adında para alma ama senin yerin degerliyse depoziti fazla tutabilirsin karşı tarafında fazla kafası karışmaz ve hatta kontrata kesinlikle devir yapılamaz maddesi koydur sonra başın çok agırır senin kontrolün dışında yeni kiracılar gelir dikkatli ol

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Diğer
hakan1622
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
28/10/2010 :  04:22:23  Alıntı
arkadaşlar din konusunu kapatalım her koyun kendi bacağından asılır
ben hayatın bi kenarından tutunmak istiyorum ve bunun için imkan yaratmaya çalışıyorum
allahım beni maruz görsün artık,eğer yaptığım günahsada kazandığımı paylaşınca sevap olur heralde

@zirkon
depozito demişsinizde bunu nasıl belirleriz
belli bi oranı varmıdır yani

mehmetali17
Yeni Üye

Toplam 28 yazı
28/10/2010 :  21:22:48  Alıntı
Ticaret yapıyorsan,yapacaksan,hakan1622,hava parası da var,rüşvette var bu ülkede.Dini kurallara göre ticaret yapanlara:Ticaretin ölçüsü neymiş neye göre yapacakmış:dürüst ol,kimseyi aldatma yeter!

gencdenizli.net

Üye

Toplam 149 yazı
28/10/2010 :  22:09:02 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Hava parası: yeni gelecek olan kiracının, oradan çıkacak olan kiracıya ödediği paradır.

Çünkü çıkacak olan kiracı boşken orayı almış belli bi yere getirmiş ve ordan ayrılıyodur. Oraya kazandırdığı, dükkanın değerini artırdığı için yeni gelen kiracıdan alınır, çıkan kiracıya verilir.

Hakan Bey, eğer bundan hariç siz kazanmak istiyorsanız ya kirayı yüksek tutarsınız, buna da hava parası denmez zaten.
http://www.gencdenizli.net - Kişisel Blog Sitem

Yerleşim : Türkiye / Denizli  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
hakan1622
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
28/10/2010 :  23:06:06  Alıntı
ben burdan illa kira harici belli bi miktar talep edersem ne olur peki
yani mesela 50.000 lira ayrıca kira bedeli

babil
Üye

Toplam 100 yazı
29/10/2010 :  00:44:54  Alıntı
50,000 lira talep ederseniz kira kontratında devir hakkı vardır dersiniz , kiracıda çıkacağı zaman başka birini bulur 50.000 veya daha fazlasını ondan alır bu böyle gider...

Bumerise
Yeni Üye

Toplam 27 yazı
30/10/2010 :  17:41:45  Alıntı
hakan kardeş boş dükkan için kiracı olmak isteyenlerden isteyebileceğin şeyler bellidir,kira,depozito,peşinat, bunun yanında boş dükkan için hava parası istersen emin ol sağlam bi sopa yersin,diyelim yemedin ve öyle bi saf denk geldi senin dükkanını tuttu, çalışmaya başladı,adamın işleri de hesapladığı gibi gitmedi kirasını ödemeyeye başladı sen de dükkanı boşaltmasını istedin,durum böyle olunca sana sorulacak soru da şu oluyor:o adam hava parasını senden almadan dükkanı boşaltırmı yada hava parasını tamamlayana kadar dükkanında kira vermeden otururmu,bunu cevapla sorunu zaten çözmüş olacaksın,benim sana tavsiyemse dükkanı boş olarak kiracından teslim alırsan herkesin hava parası vererek kiracı olduğu bi yerde,sen kiracından hava parası almazsın ama kiranı diğer işyerlerine göre yüksek tutarsın kiracında toplu bi para vermeden orada dükkan tutabileceğinden daha cazip olur...(''mal sahibi olmak acımasız olmak anlamına gelmez,yarın bi bakmışsın sende kiracı olmuşsun'')

Yerleşim : Türkiye / Bursa  |  Meslek : Satış / Pazarlama
hakan1622
Yeni Üye

Toplam 60 yazı
30/10/2010 :  23:22:53  Alıntı
tavsiyen için teşekkür ederim bende acımasız olmak istemiyorum fakat kendime bi fırsat yaratabilirmiyim diye düşünmüştüm sadece
ayrıca bende daha uygun bi dükkana kiracı olmayı düşünüyorum yapcağım iş için sermayemi arttırmaya çalışıyorum sadece
bunun için belki depozito talep etmem en mantıklısı olcak,hayırlısı bakalım 2 ayımız var.şu zamanda kirayı zamanında tahsil edebilmek bile yeterli
belki ben çok şey istiyorum ama nasip bakalım

goldencat
Yeni Üye

Toplam 20 yazı
22/12/2010 :  23:13:13  Alıntı
''Hava parası" yasadışı ve haksız kazançtır. Ayrıca etik değildir. Kiracınız yasal haklarını ararsa zor duruma düşebilirsiniz.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Yöneticilik

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.97 saniye.
05:18:13, 2 Mayıs 2024, Perşembe

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım