Bir Başarı Hikayesi. . . . Coca Cola - Koniks.com

Koniks.com
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi hatırla

Ana Sayfa          Forumlar          Arama          Yardım           Kayıt Ol

Bir Başarı Hikayesi. . . . Coca Cola

mozsarac
Üye

Toplam 419 yazı
24/07/2007 :  08:40:16   Yazarın websitesini ziyaret et Website  Bu yazıdan alıntı yaparak yorum yaz Alıntı

Bir Başarı Hikayesi

Bir doktor vardı. Daha doğru bu bir araştırmacıydı. Kimyasal deneyler yapmayı çok severdi. Bunun için evinin bodrum katını laboratuvar olarak tekrardan dizayn etti ve işinden arta kalan zamanını burada geçirmeye başladı.

İşi ise mide problemi yaşayan insanlara ilaç yazmaktan ibaretti.

Bir gün bu araştırmacı kişi laboratuvarında kalan malzemelerinin bir listesini çıkardı. Aklına bir şey gelmişti. Bütün bunları bir araya getirdiğinde ne çıkabilirdi ki karşısına? Bütün malzemelerini topladı ve insanların bünyelerine aşırı zarar verenleri listeden tekrar çıkardı. Çalışmalarına başlamıştı artık.

Çalışmasını bitirdiğinde karşısında bir kova acaip bir sıvı bulunuyordu. Bunu ilk önce bir fare üzerinde sonra kendi üzerinde denedi. Hiç bir yan etkisini görmedi bu sıvının. Evine karın ağrısı, mide yanması gibi sebeplerden gelen kişilere bu sıvıdan ikram eder oldu.

Günler geçmiş ve artık adamın evine bir sürü gereksiz insan lüzumsuz bahanelerle dolar olmuş. Adam artık sıkılmıştı. Bu sıvıdan kurtulması gerekiyordu çünkü herkes bunun için adamı rahatsız etme derecesinde ziyaret ediyordu. Sonunda bir çaresini bulmuştu. Bu sıvıdan tekrar bir kova hazırladı ve bir de listesi ile kullanılış talimatını bir kağıda yazdı. Daha sonra bu kağıt ile bu kovayı mahallenin eczanesinin kalfasına ***ürdü ve yüz dolar karşılığında sattı bu iksiri bu gence.

Genç çok mutluydu. Artık zengin olacaktı. Bununla o kadar çok para kazanacaktı ki. Yeni yeni hayaller kurmaya, yeni rüyalara dalmaya başladı. Doktor da için için gülüyordu ona. Kendi yapamadığını bu kalfa nasıl yapacaktı ki. Oradan uzaklaştı doktor.

Doktor artık çok huzurluydu. Kendisine gelen hastaları direk eczaneye yönlendiriyor zavallı kalfacığında bu işlerden biraz kazanç elde etmesini sağladığı için iç huzuruyla gerile gerile televizyon seyrediyordu.

Ama kalfa öyle mi? O'nun için bir çıkış yolu bulunmuştu bile. Her gün en az iki kova bu sıvıdan hazırlıyor. Gelenlere ve doktorun gönderdiklerine bu sıvıdan ikram ediyor, ikinci kez gelenlere ise bu sıvıyı satıyordu. Artık mahallede ünü çıkmıştı kalfanın ve bütün bir mahalleye bu sıvının satışından yapıyordu. O mahallede tanıdığı olan kişilerde artık bu sıvıdan haberdardı ve her gelen kesinlikle süt şişelerine bu sıvıdan kattırır evlerinde içerlerdi. Artık çocuğun önünü kimse kesemiyordu. Herkes bu sıvıyı konuşuyor herkes bu kalfadan bahsediyordu. Namı mahalleden taşmış semtlere ulaşmış herkesin hayran olduğu sıvı sadece onun aklında yazılıydı. Kalfa gün geçtikçe zengin oluyor, gün geçtikçe namı duyuluyor gün geçtikçe müşterisi artıyordu.

Artık kalfa şehrin her yerine bu sıvıdan satıyordu. Kendine ufak bir atölye kurmuş orada işlerini yürütüyordu. Şehirde kendine bayilikler kurmuş her bakkalda sıvısından satılır olmuştu. Artık yavaş yavaş değil büyük bir hızla ünü artmıştı.

Satışları artık eyalet çapında olmuş koskoca eyalette sadece onun sıvısı içilir olmuştu. Büyüyordu, büyüyordu. Eyalette bayilikler açtıktan sonra ülke çapına yayılmaya başlamıştı. Gün geçtikçe bir şehir daha bu sıvıyla tanışıyor ve gün geçtikçe binlerce bayilik açıyor, küçücük atölyesini devasa bir fabrika haline getiriyordu. Artık bir fabrika yetmiyordu ve koskocaman bir ülkede bu sıvı içiliyordu. Satıyor, satıyor, satıyordu.

Artık sadece A.B.D. değil bu sıvıyı Avrupa devletleri de alır oldu. Sıvının ünü yayıldı sürekli.
İlk önce küçük bir mahallede, sonra semtlerde, sonra bir şehirde, sonra bir eyalette sonra koskocaman bir ülkede, sonra kıtalar arası satar oldu...

Ve şimdi Coca Cola bizim bile evlerimize girmiş durumda.

Yerleşim : Türkiye / Gaziantep  |  Meslek : Muhasebe
gdi
Yeni Üye

Toplam 93 yazı
19/08/2007 :  00:38:28 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
Bir sey diyemiyorum.

Bu , reklam kokan harekettir bence :)
Eger Bir Ek is ariyorsaniz Mutlaka www.ekisfirsati.net ziyaret edin :)

Yerleşim : Türkiye / Istanbul  |  Meslek : Öğrenci
acantilsim
Üye

Toplam 158 yazı
19/08/2007 :  20:48:26  Alıntı
Bunu ben başka bir yerde daha önce okumuştum. Gerçekse çok ilginç hakikaten, uydurmaysa da başarılı bir kulaktan kulağa pazarlama yöntemi ;)
ali can

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Öğrenci
fidan
Yeni Üye

Toplam 51 yazı
20/08/2007 :  08:09:30  Alıntı

Bende bbunu duymushdum aynen boyle olmushtu
F.H.

Yerleşim : Azerbaycan / Baku  |  Meslek : Reklam
Beydağlı
Yeni Üye

Toplam 36 yazı
20/08/2007 :  12:22:34  Alıntı
Gerçekse eğer ki;böyle birşeyden olduğu gayet mantıklı.Adam ne ilaçlardan bir özüt yakalamışki dünyada hiç bir beyin çözemiyor bu özütü.
Reklam amaçlı bir masal olduğunuda sanmıyorum bunu.Bazı gerçeklikler vardır ki reklama bile ihtiyacı olmayan .Coca -cola da bunun bir örneği hiç bir reklamı olmasa bile cayır cayır satacağı bir gerçektir...

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Muhasebe
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
05/09/2007 :  20:13:12  Alıntı
güzel bir palavra :) biz de yedik.. neymiş 2-3 arkadas garajda toplanıp proje yapmıs "google " olmus felan filan... milyonlarca dolar sermayeyle yapılmıs seyler böyle basite indirilip önümüze sunuluyor...
askeri veyahut ülkelerin başka ülkelere ticaret + vs vs ile girmesi için yaratılan markalar... almanya askeri sistemlerinde windowsun kullanılmaması buna şiddetli bir dayanak olusturuyor... ülkeler artık markalarla dünyaya hükmediyor...
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
cokkoniks
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
19/09/2007 :  12:31:01  Alıntı
Hiç bir şey o kadar basit değil. Keşke herşey o kadar basit olsa. Olaya o şekilde bakacaksak dünyaya hükmeden ne ülkeler ne de markalar. Hükmedenler UN, AB gibi uluslararası kuruluşlar. Tartışma şu şekilde ama bu kuruluşları yönetende sonuçta ülkelerin kendisi....Hemde Coca Cola vs markaların bu kadar çok tüketilme nedeni hükmedilme falan değil küreselleşmedir arkadaşlar. Bu firmalara reklam ve pazarlama strateji olarak siyasi veya dini açıdan bir ülkeyi destek veya köstek olmak çok yanlış zaten. Konu bu kadar kısa değil sayfalarca yazılabilir aslında. Ben uluslararası ilişkiler üzerine pazarlama masterı yaptımda.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Bilgisayar-Bilişim
zeynep_
Üye

Toplam 218 yazı
19/09/2007 :  12:40:43  Alıntı
Alıntı Yapılan Metin:
Yazıyı gönderen - cokkoniks
Hiç bir şey o kadar basit değil. Keşke herşey o kadar basit olsa. Olaya o şekilde bakacaksak dünyaya hükmeden ne ülkeler ne de markalar. Hükmedenler UN, AB gibi uluslararası kuruluşlar. Tartışma şu şekilde ama bu kuruluşları yönetende sonuçta ülkelerin kendisi....Hemde Coca Cola vs markaların bu kadar çok tüketilme nedeni hükmedilme falan değil küreselleşmedir arkadaşlar. Bu firmalara reklam ve pazarlama strateji olarak siyasi veya dini açıdan bir ülkeyi destek veya köstek olmak çok yanlış zaten. Konu bu kadar kısa değil sayfalarca yazılabilir aslında. Ben uluslararası ilişkiler üzerine pazarlama masterı yaptımda.

Sızınde fıkırlerınızı alalım ozaman;aydınlatın.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Tekstil
nellsanell
Üye

Toplam 347 yazı
21/09/2007 :  21:06:34  Alıntı
Acıklama yapılmadan yazılarımın onaylanmadığı için gecmişe dönük tüm paylaşımlarımı siliyorum.

Yerleşim : Türkiye / Eskişehir  |  Meslek : Satış / Pazarlama
şaşkın
Yeni Üye

Toplam 19 yazı
24/09/2007 :  08:49:46  Alıntı
hikayede gerçek bu degildir bence ama biz gerçek kabul edelim sonra devam edip coca cola nın nasılda ABD nın vazgeçilmez bi parçası olduguna siyonistlerin onu nasıl işler için kullandıgına! ırakta bile savaştan önce şart koşulan ülkenizde bi fabrikamızı kuracaksınız tehdidine kadar varan bir hikayenin öyküsü bu keşke herşey bir gencin başarısı olarak kalsaydıda bu kadar müslümana sıkılan kurşunların parası bizim iftar sofralarında içtigimiz kolalardan karşilanmasaydı ama ne acıdırki öyle bir ümmet olmuşuzki göz göre göre kardeşlerimizi vurduruyoruz ŞUAN KAHROLMASADA AMERİKA BİR GÜN UYANICAK BU ÜMMET KAHREDİCEK ONLARI MEVLA
saygılarımla
RT

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Serbest meslek
cokkoniks
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
26/09/2007 :  22:09:23  Alıntı
Sizce Coca cola' nın amacı ne tarafsız olarak düşünün. Politikamı, dinmi nedir? Global bir marka olarak amacı dünyanın her yerinde hiç ayrım yapmaksızın satış yapmak, satışlarını arttırmak. Politika veya dine bulaşması, İsrail' i desteklemesi vb reklam ve pazarlama stratejisine çok ters etki eder. Düşünsenize o zaman colayı müslümanlar almasın mantığıylamı hareket ediyor adamlar. Hiç sanmıyorum. Müslümanlara karşı olarak bir şekilde daha çok kazanır, çıkarı vardır diye düşünüyorsanız bile adamların böyle bir şey yapmaya ihtiyaçlarıda yok.

Emperyalizm ve küreselleşmeye gelince ikisi birbirleriyle çok sık karıştırılıyor. Emperyalizm bir milletin sömürü temeline dayanarak başka bir milleti siyasi ve ekonomik egemenliği altına alıp yayılması veya yayılmayı istemesi demek. Ne kadar büyük bir kuruluş olursa olsun Türkiye’ yi veya başka bir ülkeyi kola satmakla egemenliği altına alması diye bir şey yok. Emperyalist olan Amerikanın kendisidir. Coca Cola, Pepsi McDonalds vb değil. Bence bu tür markaların dünyanın her yerinde olması emperyalizm değil küreselleşmeye ve kim ne dersin reklam ve pazarlama stratejisine, kalitesine, tadına örnek olabilir.

Küreselleşmeyide dünyayı küçük bir köy olarak düşünün. İletişim ve teknolojinin inanılmaz hızla yayılması sonucu insanlar özde ayrıda olsalar ilk bakışta (çok basitçe) hamburger yemek, kola içmek yani global markaları almak gibi benzer tavırlarda bulunuyorlar.

Global markalardansa dünyaya hükmedenler UN, AB gibi uluslararası kuruluşlarmı yoksa yine bu kuruluşların başındaki ülkelermi tartışması dönüyor. Çok kabaca tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan gibi birşey bu.

Bu arada İsrail' dende bahsetmek istiyorum. Ne ülkeymiş tüm global markalar İsrail' e ellerinde ne varsa tüm karlarınımı veriyorlar. Amerika kurucusu olarak İsrail' e yardım yapmıştır yapmamıştır bu ayrı bir mevzuu. Ama burda Amerika değil global markalardan bahsediyoruz.

Sadece Türkiye değil tüm dünyada herkesin iyi araştırmadan hatta tamamını belkide tek kelimesini bile okumadan birbirine forwardladığı çeşitli sitelere aynen kopyalıp yapıştırdığı şehir efsanelerine hoax mail deniyor. İngilizce'deki "hoax" kelimesinin Türkçedeki karşılığı "aldatmaca" ve sahtecilik. Doğru olsada olmasada olumsuz haber, negatif köşe yazıları... prim yapıyor. Mesela Greenpeace' dan Coca colaya yeşil madalya haberini kaç kişi duydu kaç kişi birbirine gönderdi?Ama miki fare çizgifilmi ve superman dizisini bile politikaya dine bulaştıran yazılar çok daha fazla dönüyor internette.

İşsizlik, açlık gibi esas sorunlardan bahsetmekten ve bu konulara çözüm üretmektense insanlar gerçek hayatta futbol, saçma sapan programlara vb sarıyorlar. İnternet ortamındada (özellikle dikkat çekecek Cola vb uluslararası markalar hakkında) bu tür yalan haberleri birbirlerine yolluyorlar. Asılsız haberler, hoax maillerle ilgili birkaç site:

http://www.mezunusa.com/icerik/columnists/mezun_columnists/articles.cfm?COLUMNISTID=1428&ARTICLE=3311

http://www.yalanmakinasi.com/2/thread.php?threadid=241&sid=b8c6019d62faaa0d446a424f02e31fecTITLE

http://www.yalanmakinasi.com/2/thread.php?threadid=109&sid

http://hoaxbusters.ciac.org

http://www.snopes.com

http://www.f-secure.com/hoaxes/hoax_index.shtml

cokkoniks
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
01/10/2007 :  10:12:56  Alıntı
Konunun buralara gelmesini istemezdim ama zaten almış başını gitmişti. Çünkü ilgili ilgisiz herşeyi politika veya dinle bağdaştırmaya çalışıyoruz. Bu yüzden coca cola öyle yada böyle sadece bir meşrubatken konu uzayıp gidiyor.

dlack
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
08/10/2007 :  12:09:00  Alıntı
milletimiz ne kadarda sever böyle hikayeleri dimi?ama ben herseyin bu kadar masumca olmadıını düşünüyorum...

Yerleşim : Türkiye
daphne
Yeni Üye

Toplam 45 yazı
08/10/2007 :  13:03:44  Alıntı
bana da hiç inandırıcı gelmedi zaten nedense böle çok tanınmış markalar hep ufacık bişiden başlamış oluyolar ... tamam doğrudur belki aralarında en alttan başlayanlarda vardır ama hepsi de miiii

Yerleşim : Türkiye / İzmir  |  Meslek : Turizm
Bartoloucci
Üye

Toplam 1347 yazı
20/10/2007 :  08:40:46  Alıntı
bir doktor, bir bakkal, bir öküz vs bulalım biz de marsa hükmederiz kesin :) eheuehue
Satılık Ziftin Olsun,

Selanik'ten Kel Gelir

Yerleşim : Türkiye / Özel  |  Meslek : Diğer
webdoktoru
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
22/10/2007 :  16:01:32  Alıntı
Merhaba arkadaşlar, ne kendimizi ne de başkalarını bu kadar küçümsemeyelim. Herkes sıfır durumdayken çok çalışıp gerçekten başarılı olabilir. Böyle insanlar tanıyorum. İlla ünlü olmaları, gazete, TV' ye çıkmaları gerekmez. Sadece coca cola için konuşmuyorum başka markalar ve ünlüler içinde aynı görüşteyim. Herkes yoktan var edebilir.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : İnternet
hira
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
11/04/2008 :  00:05:14  Alıntı
arakadaşlar gerçekten inşbundan sonra cola içmiyicem berbet bi yapımı var bizi bilgilendirdiğiniz için hepinize çok teşekür ederim by...

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : Gıda
hira
Yeni Üye

Toplam 2 yazı
11/04/2008 :  00:26:00  Alıntı
mrb arkadaşlar işimiz çok zor allah yardımcımız lsun bi bu konuda değil her konudada çok zor bi tarafta nefsimiz bi tarafta sağlığımız bi tarafta günahlar allah hepimizin yardımcısı olsun bu cola yı bulma konuda başka şeylerde söyleniyor ama tam olarak hangi hikaye doğru bilemiyorum

Yerleşim : Türkiye / Malatya  |  Meslek : Gıda
scsever
Yeni Üye

Toplam 3 yazı
11/04/2008 :  09:39:12  Alıntı
3 - 4 yıl önce bu maddeyi çok tüketen birisiydim. Ve bir gün mide ağrısıyla kötü bir tanışıklığım oldu, her gün tekrarlanan bir tanışıklık. Doktora başvurduğumda asitten vazgeçmemi söyledi, öle yapmaya çalıştım fakat ağrılar gittikçe şiddetleniyordu, dayanamayıp içtim ve ağrı geçti. Artık bağımlı olduğumu düşünüyorum. İşte hikaye 'ye inandığım nokta burası. ( tabi ki herkes her şey’den vazgeçebilir, ama bunu birazda biz istemiyoruz ).

Deploy arkadaşım için bir yorum.

[ güzel bir palavra :) biz de yedik.. neymiş 2-3 arkadas garajda toplanıp proje yapmıs "google " olmus felan filan... milyonlarca dolar sermayeyle yapılmıs seyler böyle basite indirilip önümüze sunuluyor...
askeri veyahut ülkelerin başka ülkelere ticaret + vs vs ile girmesi için yaratılan markalar... almanya askeri sistemlerinde windowsun kullanılmaması buna şiddetli bir dayanak olusturuyor... ülkeler artık markalarla dünyaya hükmediyor... ]
demiş..

İlk başta yorum yapıcı yerine yıkıcı olmamalı, yoksa bir yere varamayız değil mi. Ora damıydın gözünle gördün mü, desem cevap veremezsin, o yüzden demiyorum. İnsanlar birçok hikaye dinliyor, inanmak kendi bilgisine kalmış, araştırıp bulabilir isterse.
İnsanoğlu'nun yapamayacağı bir şey olmadığı inancındayım ( tabi isterse ) .

Saygılar.

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Reklam
Goldenist
Üye

Toplam 964 yazı
11/04/2008 :  14:38:19 Yazarın websitesine git Website   Alıntı
coca cola nın yapılışı ile ilgili hikayeler vardır. Benim mailime gelen bir imalat öyküsünü eklesem, okurların yarısı bir daha içmek ve hatta rengini görmek istemez.
Coca cola yı yıpratmamak adına hazır reklamı yapılmışken eklemek istemem.
Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.( 1908 )

Bir adam ki büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki memleketi kurtarmak için evvelâ büyük adam olmak lâzımdır; der ve bunun için bir de örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağı inancında bulunur, bu, adam değildir. ( 1908 )

Mustafa Kemal Atatürk

Yerleşim : Türkiye / İstanbul  |  Meslek : Satış / Pazarlama
n/a
deleted

Toplam 12 yazı
13/04/2008 :  20:02:48  Alıntı
Arkadaşlar,

Pazarlama bilimi, biraz işlerini büyüten herkese cici, samimi, vay be! dedirtecek bir marka hikayesi yazmayı tavsiye eder. Zira markalar büyüdükçe taraftar kazandıkları gibi eleştirilere de maruz kalırlar. Muhtemelen söz konusu markanın gelişimi de böyle olmuştur diye düşünüyorum.

Goldenist arkadaşıma gelen mail bana da geldi. Güney Amerika da yaşayan bir böcek türünün ezilip kurutulması ile renk ve lezzet kazandırıldığı söylenmekte. Ne kadar doğru bilemiyoruz. Ancak hepimizin bu konuda deneyimleri var ki yazılıp, çiziliyor.

Sonuç: Biz tartışıyoruz Amarika ve Cola kazanıyor. Hem Cola içmeyerek midelerinizi koruyun ve kanserden korunun (kanserin en büyük sponsoru şekerdir), hem de yerli mallar kullanarak paramızın içeride kalmasını sağlayın.

Sevgilerimle.
mtg

Yerleşim : / İstanbul  |  Meslek : Danışmanlık

Mesaj gönderebilmek için öncelikle giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz kayıt yaptırmadıysanız buradan üye olabilirsiniz.

Üye olarak:

• Yeni yazılar gönderebilir,
  • Varolan yazılara yorum yapabilir,
  • Arkadaşlarım, favorilerim, kişisel mesajlaşma, haber merkezi, dosya merkezi, online üyeler gibi pek çok yardımcı araçlardan yararlanabilirsiniz.

» Hemen üye olmak için tıklayınız.

8.83 saniye.
02:36:48, 19 Nisan 2024, Cuma

Buradaki yazılar, yazarlarının ve Koniks.com®'un izni olmaksızın hiçbir yazılı, görsel yada sesli yayın organında yayınlanamaz. Eğitim amacı dışında, herhangi bir şekilde çoğaltılması yasaktır. Eğitim amaçlı çoğaltıldığı durumlarda, yazarla ilgili bilgilerin ve URL'nin belirtilmesi zorunludur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle, amatör bir ruhla hazırlanmıştır ve yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette sitemiz tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir. Yer alan görüş ve yorumlar tamamen Koniks.com üyelerinin kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak iş kurma/yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir ve söz konusu bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Koniks.com sorumlu tutulamaz.

© 2000-2024 Koniks.com İletişim   ||   Kullanım Şartları   |   Kurallar   |   Sitenin Kullanımı   |   Gizlilik   |   Yardım